چگونه دلهره و اضطراب خود را هنگام مکالمه کاهش دهم ؟

نوشته‌ی امروز ما در رابطه با ترس و دلهره‌ای که خیلی از افراد، هنگام مکالمه به زبان انگلیسی (یا هر زبان دیگری) دارند، است.

ابتدا به این موضوع می‌پردازیم که اصلاً ترس با دلهره چه فرقی دارد:

ترس یک عکس‌العمل طبیعی نسبت به اتفاقات خطرناک است. در هنگام ترس، فشارخون، ضربان قلب، آدرنالین، و میزان تنفسمان افزایش می‌یابد. انسان‌ها و حیوانات در هنگام احساس ترس دو راه طبیعی بیشتر ندارند؛ فرار یا جنگ (flight or fight). این دو عکس‌العمل طبیعی، برای هزاران سال همراه ما بوده است و در موقعیت‌های زیادی ما را نجات داده است. اما در دنیای مدرن کنونی اتفاقات بسیار نادری وجود دارد که بتواند واقعاً ما را به خطر بیندازد.

از طرف دیگر دلهره عکس‌العملی ضعیف است هنگامی‌که نگرانی خاصی در رابطه با موضوعی پیش می‌آید.

با توجه به توضیحات فوق، مشخص است که برای زبان‌آموز، معمولاً دلهره‌ی صحبت کردن به زبان انگلیسی وجود دارد.

حال سؤالی که برایتان ممکن است پیش بیاید این است که چرا همچون احساسی برای زبان‌آموز پیش می‌آید؟ اگر ما اشتباهی به زبان انگلیسی انجام دهیم، وحشتناک‌ترین اتفاقی که ممکن است برایمان بیفتد چیست؟ و چه راهکارهایی برای کاهش دلهره پیشنهاد می‌شود؟

برای اینکه دید کلی نسبت به جواب‌های فوق پیدا کنید توجه شما را به دیدن کلیپ زیر دعوت می‌کنم:

همان‌طور که در ویدئوی فوق گفته شد، دلهره‌ی زبان‌آموز در هنگام مکالمه به زبان انگلیسی کاملاً طبیعی است، اما می‌شود که استراتژی‌هایی اتخاذ کرد که این دلهره کاهش یابد، یا جنبه‌ی مثبتی پیدا کند.

در ادامه این استراتژی‌ها بیان می‌شود.

کنترل فیزیک بدنی برای کاهش دلهره و اضطراب

یکی از ساده‌ترین و بهترین کارها برای کنترل دلهره و اضطراب، تغییر زبان بدن است. همان‌طور که میدانید، ذهن و احساسات ما، ارتباط تنگاتنگی با بدن ما دارد. در حقیقت، خیلی وقت‌ها زبان بدن ما، آنچه در ذهنمان می‌گذرد را منعکس می‌کند. به‌عنوان‌مثال افراد غمگین و افسرده معمولاً صورتشان زمین را نگاه می‌کند و بدن فرورفته‌ای دارند، درحالی‌که افراد خوشحال، بدنی کاملاً باز دارند و بالا را نگاه می‌کنند.

اما چیزی که احتمالاً تابه‌حال به آن فکر نکرده‌اید این است که تنها فکر نیست که روی حالت بدنی تأثیر می‌گذارد، بلکه تغییر حالت بدن نیز می‌تواند روی فکر انسان تأثیر بگذارد. یعنی با تغییر حالت بدن خود به حالت بدنی یک انسان خوشحال، می‌توانیم ذهن خود را نیز خوشحال نماییم.

در کلیپ زیر به شما نشان داده می‌شود که زبان بدن افراد با اعتمادبه‌نفس بالا چگونه است و چطور تحقیقات علمی ثابت کرده است که می‌توانیم با داشتن این زبان بدن اعتمادبه‌نفس خودمان را بالا ببریم:

کنترل تنفس برای کاهش دلهره و اضطراب

دومین راه برای کاهش دلهره و اضطراب، کنترل دم و بازدم است. به‌طورکلی داشتن چند تنفس عمیق برای یک یا دو دقیقه، خیلی می‌تواند در کاهش اضطراب و افزایش آرامش ذهنی کمک کند. این استراتژی در خیلی از موقعیت‌ها به خود بنده کمک کرده است. مخصوصاً وقتی‌که برای اولین بار آزمون تافل می‌دادم و اضطراب عجیبی نسبت به این آزمون داشتم، از این استراتژی استفاده کردم تا آرامش ذهنی خودم را افزایش بدهم.

برای دیدن جزئیات این موضوع توجه شما را به کلیپ زیر جلب می‌کنم:

پذیرفتن عوامل دلهره و اضطراب

به‌طورکلی سه عامل اصلی وجود دارد که باعث می‌شود دلهره و اضطراب شما، وقتی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید، افزایش پیدا کند:

۱- اشتباهات

۲- انتظارات غیرواقعی

۳- شک و بلاتکلیفی

برای اینکه این موضوعات کمتر شما را اذیت کند، بایستی اتفاقاً به قولی دل به دریا بزنید و خودتان را در موقعیت‌های فوق قرار بدهید. ابتدا بایستی به این موضوع توجه کنید که بدون اشتباه، هیچ‌کس نمی‌تواند هیچ زبانی یاد بگیرد. هیچ‌کسی هم از شما انتظار ندارد که هیچ اشتباهی به زبان انگلیسی مرتکب نشوید. حتی خود انگلیسی‌زبان‌ها هم در طول صحبت‌های خود اشتباهات خیلی زیادی مرتکب می‌شوند. اما به دلیل اینکه به‌سادگی از کنار آن عبور می‌کنند، هیچ مشکلی برایشان به وجود نمی‌آید. همان‌طور که قبلاً گفتم، ترس از اشتباه به رویکردی که ما در مدرسه در مورد اشتباه آموختیم برمی‌گردد. در مدرسه آموخته‌ایم که اشتباه چیز خیلی بدی است و تا جایی که می‌توانیم بایستی از آن دوری کنیم. اما در حقیقت اشتباه کردن چیز خیلی خوب و لازمی برای موفقیت است و اصلاً نباید از اشتباه کردن بترسیم.

همچنین بایستی به این موضوع توجه داشته باشید که انتظارات غیرواقعی خود را کنترل نماییم. انتظار غیرواقعی این است که مثلاً از خود انتظار داشته باشیم که پس از چند سال خواندن زبان، دیگر همه‌چیز را بلد باشیم! که این موضوع حداقل برای یادگیری زبان صدق نمی‌کند و یادگیری زبان چیزی است که هیچ‌وقت پایانی ندارد.

شک و بلاتکلیفی زمانی رخ می‌دهد که مثلاً با فردی دیگر صحبت می‌کنیم و به دلیل سرعت‌بالای وی در مکالمه، خوب نمی‌فهمیم که وی چه می‌گوید. در اینجا نیز بایستی یاد بگیریم که این موقعیت‌ها کاملاً طبیعی است و اگر می‌خواهیم که در یادگیری زبان پیشرفت داشته باشیم، نبایستی انتظار داشته باشیم که همیشه با سرعت آهسته‌ای با ما صحبت شود.

تغییر رویکرد فکری

خیلی وقت‌ها ممکن است که مشکلاتمان به خاطر رویکردهای فکری خودمان، برایمان مشکل به نظر برسد. و در حقیقت اگر رویکرد فکری خود را عوض کنیم، موضوعی که برای ما قبلاً مشکل بوده، تبدیل به پله‌ای برای موفقیت گردد.

در ویدئوی زیر دقیقاً به این موضوع پرداخته می‌شود که تغییر رویکردهای فکری چطور می‌تواند به ما در جهت کاهش اضطراب و افزایش اعتمادبه‌نفس، کمک کند.

تصویرسازی ذهنی

آخرین استراتژی برای کنترل اضطراب و افزایش اعتمادبه‌نفس، تصویرسازی ذهنی است. حتماً شما نیز برای خود تصویرسازی ذهنی داشته‌اید؛ اما آیا این تصویرسازی مثبت بوده است یا منفی؟ خیلی وقت‌ها در تصویرسازی‌های ذهنی به نقاط منفی پرداخته می‌شود، درحالی‌که بایستی نقاط مثبت زندگی تصویرسازی شود.

در ویدئوی زیر به شما گفته می‌شود که چطور یک تصویرسازی مثبت را تجربه بکنید:

15 دیدگاه دربارهٔ «چگونه دلهره و اضطراب خود را هنگام مکالمه کاهش دهم ؟»

 1. سلام ،من کلمات و بلدم ولی هنگام مکالمه جمله تو هوا میمونه زمان و گرامر و قاطی میکنم .میترسم اشتباه باشه هنگ میکنم. گرامر یادم میره

 2. سلام از لطف شما بسیار ممنون و متشکرم راهکارهای شما بسیار مفید موثرترین امیدوارم که همیشه موفق و سلامت باشید

 3. سلام. من هنگام برقراری مکالمه مشکلاتی مثل ترس یا دلهره ندارم. مشکل من بیشتر به خاطر آوردن لغات مرتبط با اون موضوع هست که فکر میکنم نیازمند تکرار بیشتر باشه تا کلمات بدون تفکر به ذهن بیاد. در مورد یکی از مطالبی که تو سایتتون آوردین یه نظری داشتم. شما تو یکی از مقالاتتون نوشتین که چندان با آموزش گرامر موافق نیستین. اگرچه در چند دهه اخیر آموزش های مبتنی بر گرامر چندان مورد توجه نیستن و جاشون رو به روشهایی دیگه دادن ، اما من فکر میکنم دانستن گرامر به عنوان یک اساس کلی در آموزش زبان لازمه و مخصوصا در نگارش مقالات که من هم در حال حاضر با اون سرو کار دارم اطلاعات گرامری بالایی مورد نیازه که بدون آگاهی از اونا حتی یک چکیده رو هم نمیشه نوشت و یا اینکه متن حاوی جملاتی با ساختار گرامری نازل میشه. برای همین معتقدم که باید در کنار تمامی آموزشها ، به گرامر اون هم در سطح بالا توجه بشه . اگرچه یک فرد بومی وقتی جملاتی رو بکار میبره ممکنه کوچکترین اطلاعی از ساختار نحوی جملات نداشته باشه ، اما برای ما که داریم زبان رو بعنوان زبان دوم فرا میگیریم و هدفی جز برقراری ارتباط و مکالمه هم داریم ، دانستن گرامر اون هم در سطح تخصصی لازمه. البته خیلی افراد هم هستن که هدفشون از یادگیری زبان فقط برقراری تباطه که این موضوع در مورد اونا صدق نمیکنه. فقط نظرم گفتم !

 4. چقدر خوبه كه به نظرات تك تك كاربران اونم با حوصله جواب ميدين.كسي كه ميخواد زبان يادبكيره واقعا سوالاي زيادي خواهد داشت كه راهنمايي افرادي جون شما ميتونه راهگشا باشه
  موفق باشي ياعلي

 5. سلام دوست عزیز از زمانی که با شما اشنا شدم انگیزه زیادی پیدا کردم .یک سوالی دارم و اینکه ایا این امکان وجود دارد که از نزدیک با شما دیداری داشته باشم .در رابطه با فیلمها از جنبه دانلود من دچار مشکل هستم .نمونه ان وقتی هری سالی را دید .فیلم بسیار جالبی بود .ولی با این حال خیلی از شما سپاسگزارم انگیزه مرا زیاد کردید .

  1. سلام دوست گرامی
   متاسفانه من هیچوقت یه جا بند نیستم 🙂 برای همین قرار گذاشتن سخته. از طرفی فکر کنم مشکل شما با یک توضیح ساده حل میشه که نیازی به ملاقات حضوری نیست.
   وقتی فیلم رو play میکنین دقیقا گوشه ی سمت راست، بالای آیکون تنظیم صوت، عنوان فیلم نوشته شده. رو اون عنوان که کلیک بفرمایین مستقیما به صفحه آپاراتی که فیلم اونجا ذخیره شده وارد میشین.
   تو این صفحه، کمی زیر فیلم وسطای صفحه گزینه ای برای دانلود قرار داده شده که میتونین به راحتی دانلود بفرمایین.
   اگه مشکلی بود باز به بنده بگین که بیشتر راهنمایی کنم
   ممنون

 6. سلام. من مجید ،دانشجوی رشته حقوق هستم. من همیسه شب ها بیدارم و درس میخوانم. عشقم و ارزوم درس خواندن در آمریکاست. از یه اخلاق شما خیلی خوشم میاد : همیشه نصف شب و تقریبا نزدیک ساعت 3 پیام میفرستی. فقط این رو بدون که : من از پیامها و روحیه ات انرژی میگیرم. مقالات زبانت برای من فقط انگیزه در زبان نیست بلکه در دروس خودم هم انگیزه زیادی میگیرم.

 7. باسلام .من تازه با این سایت آشنا شدم و مطالب پر محتوا و جذاب این سایت برای یادگیری زبان انگلیسی بنظرم خیلی میتونه بهم کمک کنه .و صمیمانه از دست اندر کاران این سایت خوب سپاسگذارم. من چون در ایران نیستم و در کشور اندونزی ساکن هستم نمیتونم بسته های نرم افزار زبان شناستون رو باز کنم .در حقیقت آشنایی با خرید اینترنتی از طریق کارت ندارم .اینجا هم من نمیتونم حساب بانکی برای پرداخت بسته های آموزشی داشته باشم .ازتون میخوام منو راهنمایی کنید که چجوری میتونم بوسیله دانلود به محتوای برنامه هاتون دسترسی پیدا کنم .
  در پایان ازتون مجددا صادقانه سپاسگذارم .رضا .

  1. سلام آقا رضا
   ممنونم از نظر لطفی که نسبت به سایت بنده داری
   لطفا بگین که چه مشکلی در نرم افزار زبانشناس براتون بوجود اومده که نمیتونین بسته ها رو دانلود کنین.
   شاید به خاطر اختلال این یکی دو روز بوده که برای سرور دانلودمون بوجود اومده. و ربطی به اینکه شما تو اندونزی هستین نداره.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.