پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

مقدمه:

حتماً شنیده‌اید که میگویند: برای اینکه بتوانیم خوب به زبان انگلیسی مکالمه داشته باشیم، ابتدا بایستی شنونده‌ی خوبی باشیم. بعضی از زبان‌آموزها بر پایه‌ی همین گفته (که درست هم هست) انصافاً وقت زیادی روی مطالب شنیداری، اعم از فیلم‌ها، پادکست‌ها، اخبار، و ... می‌گذارند اما نتیجه‌ی دلبخواه خود را از این‌همه وقتی‌که می‌گذارند، نمی‌گیرند. و معمولاً از بنده می‌پرسند که:

به ما گفتن که "گوش دادن به اخبار، فیلم، موسیقی و دیگر مطالب زبان‌اصلی، حتی اگر چیزی هم ازشون نفهمیم باز مفیده"، پس چرا من این‌همه به مطالب انگلیسی گوش میدم اما هیچی نمیتونم صحبت کنم؟

فهرست محتوای نوشته:

مقدمه

استراتژی اول: تکرار فعالانه

استراتژی دوم: تکنیک سایه
       تکنیک سایه به کمک متن
       تکنیک سایه بدون کمک متن
       تکنیک سایه به همراه زبان بدن

استراتژی سوم: روخوانی

استراتژی چهارم: سخنرانی

استراتژی پنجم: بازگویی داستان

متأسفانه ادعای فوق (داخل گیومه‌ی قرمز) اگر کاملاً غلط نباشد، می‌توانم بگویم که تا حد بسیار زیادی غلط است. گوش دادن غیر هدفمند به مطالب شنیداری، به‌خودی‌خود مکالمه‌ی زبان انگلیسی شما را بهبود نمی‌بخشد. تازه، اگر بخش قابل‌توجهی از مطلب صوتی را نیز نفهمید، حتی مهارت شنیداری (لیسنینگ) شما نیز تقویت نمی‌شود. زیرا ذهن شما، با مطالبی که نمی‌فهمد، مانند نویز برخورد می‌کند. بنابراین، برای اینکه مکالمه‌ی زبان انگلیسی خود را تقویت نمایید و به آن شتاب بدهید، بایستی مطالب شنیداری را هدفمند گوش بدهید.

به همین دلیل، بنده قصد دارم که در این نوشته، پنج استراتژی مختلف نام ببرم که با اعمال آن‌ها، مکالمه‌ی زبان انگلیسی شما، با شتاب خیلی بیشتری، تقویت می‌شود. قبل از اینکه این استراتژی‌ها را نام ببرم، لازم است که به نکات زیر دقت بفرمایید.

نکته‌ی ۱: قبل از پیاده‌سازی این استراتژی‌ها، بایستی اشراف کافی به مطلب داشته باشید. یعنی مطلب صوتی را به‌خوبی حلاجی کرده، و آن را به‌خوبی بفهمید. به‌عنوان‌مثال، اگر از اپلیکیشن زبانشناس استفاده می‌کنید، ابتدا بایستی به‌اندازه‌ی کافی درس رابخوانید، و معنی لغاتی که بلد نیستید را از دیکشنری در بیاورید، و لغات را نشانه‌گذاری نمایید.

نکته‌ی ۲: این استراتژی‌ها از آسان به سخت چیده شده‌اند. هرچه استراتژی‌ها سخت‌تر شوند، مکالمه‌ی شما نیز بیشتر تقویت می‌شود.

نکته‌ی ۳: آیا لازم است که تمامی این استراتژی‌ها، باهم روی مطالب پیاده‌سازی شود؟ خیر. با توجه به توان خود، در ابتدای کار، به استراتژی‌های ساده‌تر بسنده کنید، هر وقت قوی شدید، استراتژی‌های سخت‌تر را انجام دهید. حتی ممکن است آن‌قدری قوی بشوید که اصلاً نیازی نبینید که استراتژی‌های ساده‌تر را انجام دهید. بنابراین هر دو حالت امکان‌پذیر است.

استراتژی اول: تکرار فعالانه

تکرار فعالانه، جزء اولین استراتژی‌هایی است که انسان به کمک آن، مکالمه را در کودکی یاد می‌گیرد. به صحنه‌ی زیر دقت بفرمایید:

مادر: بگو بابا؛ کودک: بغ بو! مادر: آفرین! دوباره بگو بـــــابا؛ کودک: بع بع! مادر: بع بع نه! بــــــا ... بـــــا؛ کودک: بـــع بـــا!

این صحنه، سناریوئی است که برای هزاران سال، کودکان خردسال را به حرف آورده است. بنابراین طبیعی است که روی شما که می‌خواهید زبان جدیدی یاد بگیرید، نیز جواب می‌دهد.

فعالانه یعنی چه؟

فعالانه یعنی سعی می‌کنید که همه‌چیز شما مانند گوینده باشد، یعنی نه‌تنها تلفظ و سرعتتان شبیه وی باشد؛ بلکه احساسات و انرژی گوینده را نیز منتقل نمایید.

در ضمن این تمرین را می‌توانید با سرعت و آهنگ متناسب با خودتان، پیاده‌سازی نمایید. مثلاً در ابتدای کار می‌توانید فراز به فراز مطالب را تکرار کنید؛ کمی که بهتر شدید جمله به جمله تکرار کنید؛ حتی از این هم بهتر شدید، خودتان را به چالش بیندازید و چند جمله را یکجا تکرار کنید.

یک نمونه از این استراتژی را در ویدئوی زیر ببینید.

همین‌طور که استراتژی تکرار فعالانه را انجام می‌دهید، متوجه می‌شوید که رفته‌رفته می‌توانید گفته‌های گوینده را با سرعت عمل بیشتری تکرار نمایید. و درنهایت این‌قدر سرعت عملتان بالا می‌رود که دیگر حتی می‌توانید با گوینده همخوانی داشته باشید. به این تکنیک، تکنیک سایه میگویند.

استراتژی دوم: تکنیک سایه

بگذارید ابتدا به‌صورت ساده، اهمیت تکنیک سایه را توضیح بدهم. اگر بخواهید خواننده‌ی خوبی بشوید چه می‌کنید؟ یکی از تمرین‌های مهم خوانندگی این است که با ترانه‌های دیگر خواننده‌ها همخوانی داشته باشیم، و بتوانیم دقیقاً عین آن‌ها بخوانیم. زبان انگلیسی و دیگر زبان‌ها نیز مثل موسیقی، دارای آهنگ و ملودی خاص خود است. بنابراین، همان‌طور که برای یادگیری یک ترانه، با خواننده‌ی آن می‌خوانیم؛ برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی نیز بایستی همخوانی (تکنیک سایه یا shadowing) داشته باشیم.

تکنیک سایه به چند روش قابل پیاده‌سازی است.

۱-۲- تکنیک سایه به کمک متن

وقتی‌که متنی که در حال خوانده شدن است را جلوی خودتان داشته باشید، مانند حامی شما عمل می‌کند. بنابراین، پیاده‌سازی تکنیک سایه، به کمک متن انگلیسی، برای دفعات اول راحت‌تر و بهتر است.

اغلب اوقات این اتفاق برای شما میفتد که مثلاً در حال گوش دادن به مطلبی به زبان انگلیسی باشید اما ذهنتان به‌جای اینکه به زبان انگلیسی متمرکز باشد، در جای دیگری باشد. مثلاً به این فکر کنید که شام چه بخورید، یا با دوستانتان فردا چه‌کار کنید، یا ممکن است به مشکلات کاری خود فکر کنید. این آن چیزی نیست که شما می‌خواهید انجام دهید؛ بلکه شما دوست دارید که تمرکزتان بر یادگیری زبان انگلیسی باشد. در این استراتژی درآن‌واحد هم می‌خوانید، هم می‌شنوید، و هر آنچه گوینده می‌گوید، به‌طور همزمان به زبان می‌آورید. این کار تمرکز بالایی می‌طلبد. بنابراین باعث می‌شود که ذهن شما به حاشیه نرود و به چیزهای دیگر فکر نکند. بنابراین تکنیک سایه به کمک متن، به دلیل اینکه خودش تمرکز بالایی می‌طلبد، باعث می‌شود که خودبه‌خود ذهنتان منحرف نشود.

ویدئوی زیر به شما نشان می‌دهد که تکنیک سایه به کمک متن، چگونه پیاده‌سازی می‌شود.

۲-۲- تکنیک سایه بدون کمک متن

وقتی‌که در حال همخوانی یک ترانه با خواننده‌ی آن هستیم، بعد از چند بار همخوانی، متن ترانه کاملاً در ذهن ما جای می‌گیرد و دیگر نیازی به خواندن ترانه از روی متن نداریم.

در اینجا تکنیک نیز دقیقاً همین اتفاق میفتد. پس از مدتی، متن مطلبی که در حال گوش کردن آن هستید، حفظتان می‌شود. حال برای اینکه تکنیک سایه، کمی چالشی‌تر بشود، برای پیاده‌سازی آن، دیگر از متن انگلیسی کمک نگیرید. این کار مقداری سخت‌تر از مرحله‌ی قبلی است؛ اما احتمال اینکه ذهنتان به چیزهای دیگر منحرف شود کمی بیشتر از مرحله‌ی قبلی می‌شود. بنابراین بایستی دقت بیشتری به این موضوع بکنید.

می‌توانید با نگاه کردن ویدئوی زیر بیشتر با این موضوع آشنا شوید:

همان‌طور که در ویدئو مشاهده نمودید این تمرین بسیار عالی است. اگر شما هرروز این استراتژی را تمرین کنید، روزبه‌روز بهتر و بهتر می‌شوید و پس از مدت‌زمانی، چشم باز می‌کنید و می‌بینید که با صحبت کردن به زبان انگلیسی خیلی راحت شده‌اید. تلفظتان مثل یک بومی زبان شده است. و مکالمه‌تان به‌سرعت یک انگلیسی‌زبان بسیار بیشتر نزدیک شده است. همه‌ی این‌ها برای تسلط به مکالمه زبان انگلیسی بسیار مهم است. درنهایت زمانی می‌رسد که احساس می‌کنید کاملاً میدانید صحبت کردن همانند یک انگلیسی‌زبان چگونه است. در این زمان قادر خواهید بود که این احساس را منتقل کنید. یعنی این احساس را به مکالمه خود انتقال بدهید و واقعاً مثل یک انگلیسی‌زبان به زبان انگلیسی صحبت کنید.

۳-۲- تکنیک سایه به همراه زبان بدن

یکی از اهداف شما از زبان انگلیسی این است که به زبان انگلیسی مسلط شوید و با اعتمادبه‌نفس بالایی به زبان انگلیسی صحبت کنید. برای اینکه اعتمادبه‌نفس بالایی داشته باشید، بایستی یک حالت بدنی حاکی از خودباوری به بدن خودتان بدهید. این بدان معنی است که سرتان بالا باشد. سینه به سمت جلو و به قولی ستبر باشد و شانه‌ها کمی عقب‌تر باشند. اگر قیافه‌ای حاکی از ترس و کمرویی بگیرید، این ژست بدنی در مکالمه‌ی شما نیز تأثیر می‌گذارد و صحبت کردنتان، آن‌طور که می‌خواهید با اعتمادبه‌نفس نمی‌شود.

درواقع، همان‌طور که میدانید رابطه‌ی مستحکمی بین حالت‌های بدنی، ذهن، و احساسات وجود دارد. بنابراین اگر وانمود کنید که اعتمادبه‌نفس بالایی دارید؛ و زبان بدن خود را به حالتی که حاکی از اعتمادبه‌نفس بالا است تغییر دهید؛ این موضوع به بالا رفتن انگیزه ی شما کمک می‌کند و مکالمه‌ی بهتری خواهید داشت. بنابراین نیاز است که همیشه تمرین کنید که در هنگام مکالمه، از زبان بدنی مناسبی برخوردار باشید. یکی از زمان‌هایی که می‌توانید این تمرین را به نحو احسن انجام دهید، در هنگام پیاده‌سازی تکنیک سایه است. بنابراین تکنیک سایه را با یک حالت بدنی خودباورانه تمرین کنید: شانه‌های خودتان را بازتر کنید؛ دست‌های خود را بیرون بیندازید؛ چانه‌ی خود را بالا ببرید؛ و سینه‌ی خود را ستبر کنید.

فیزیک بدنی مناسب هنگام یادگیری زبان انگلیسی

فیزیک بدنی مناسب در هنگام یادگیری زبان انگلیسی خودباوری شما را افزایش می‌دهد.

تمرین دیگری که می‌توانید انجام دهید، پیاده‌سازی تکنیک سایه در حال راه رفتن است. اگر در نزدیکی خانه‌ی پارکی باشد که به آنجا بروید، و از طریق دستگاه همراه خود، مطلبی را به زبان انگلیسی برای خود پخش‌کنید، و در حال قدم زدن تکنیک سایه را انجام دهید، خیلی عالی می‌شود. این کار چند فایده برای شما دارد:

اول اینکه هرکسی روش خاص خود را برای یادگیری دارد. بعضی‌ها بصری گرا هستند؛ برخی دیگر شنوایی گرا هستند؛ بعضی‌ها دوست دارند که از روی متن یاد بگیرند؛ و افرادی نیز هستند که دوست دارند از بدنشان استفاده کنند. به این افراد جنبشی آموز (kinesthetic learners) میگویند. البته این‌طور نیست که هر فردی فقط و فقط با یک روش از روش‌های فوق، مطالب جدید را یاد بگیرد. بلکه معمولاً برای هر فرد، ترکیبی از این‌ها بهترین حالت یادگیری می‌شود. بنابراین یادگیری زبان انگلیسی در هنگام حرکت کردن می‌تواند در حقیقت روشی باشد که برای شما بسیار مناسب است.

اما مهم‌تر از این موضوع، این است که وقتی بیرون و در حال حرکت (حتی ورزش) به یادگیری زبان انگلیسی می‌پردازید، بدن شما زنده است و فعالیت‌های ذهنی در بهترین حالت خود قرار دارد. در این حالت خون بیشتری در رگ‌های شما جریان پیدا می‌کند و اکسیژن بیشتری به مغز شما می‌رسد. این کار باعث می‌شود که عمیقاً، فعالیتی که در حال انجام آن هستید را یاد بگیرید.

شاید فکر کنید که اگر این کار را در بیرون از خانه و در دید عموم انجام دهید دیگران فکر کنند که شما دیوانه هستید! بایستی زیاد دراین‌باره نگران نباشید. زیرا اکثر افرادی که شما در طول مسیر خود می‌بینید، دیگر در طول زندگی خود احتمالاً آن‌ها را نخواهید دید. بنابراین، تنها کافی است که مزاحمتی برای دیگران نداشته باشید که باعث اعتراض و یا ناخرسندی آن‌ها بشود.

باوجوداینکه صحبت کردن بهتر است، اما در مواقع ناچاری می‌توانید در ذهن خود بلند صحبت کنید. مثلاً زمانی که در اتوبوس و یا مترو هستید این کار خیلی می‌تواند بهتر از بلند صحبت کردن باشد. می‌توانید صدای ذهن خود را بلندبلند بشنوید. حتی شما می‌توانید که این کار را با یک حالت پر از اعتمادبه‌نفس انجام دهید. یعنی در ذهن خود تصور کنید که یک آدم بسیار پر اعتمادبه‌نفس در حال صحبت کردن است.

استراتژی سوم: روخوانی

استراتژی سوم، روخوانی از روی متن انگلیسی است. این تمرین کاملاً بدون فایل صوتی انجام می‌شود. قبل از اینکه متنی را روخوانی بکنید، بسیار مهم است که به مطلب صوتی به‌اندازه‌ی کافی گوش داده باشید و تکنیک سایه را پیاده‌سازی کرده باشید. بنابراین با فرض اینکه مراحل قبلی را روی مطلب صوتی انجام داده‌اید، در این مرحله ریتم داستان کاملاً دستتان است و میدانید چگونه آن را بخوانید و تلفظ کنید و مطالب آن را منتقل کنید. بنابراین تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که متن مطلب صوتی را داشته باشید و از روی آن به همان صورتی که در مراحل قبلی یاد گرفته‌اید، بخوانید. این کار چیزی شبیه به فایل ویدئویی زیر می‌شود:

استراتژی چهارم: سخنرانی

استراتژی چهارم تا حد زیادی مشابه استراتژی سوم است. پس‌ازآنکه به‌اندازه‌ی کافی روخوانی کردید، رفته‌رفته برای خواندن متن انگلیسی مطلب صوتی، می‌توانید کمک کمتری از آن بگیرید. یعنی بیشتر از حفظ صحبت کنید (یا به عبارتی سخنرانی کنید). در این مرحله نیز متن انگلیسی مطلب صوتی در دسترستان است اما تنها از آن برای یادآوری مطالب استفاده می‌کنید. نه اینکه از روی آن بخوانید. مثل یک سخنران که متن سخنرانی‌اش در دستش است، اما بیشتر آن را از حفظ می‌خواند و تنها برای یادآوری مطالب کلیدی به متن سخنرانی نگاه می‌کند. البته از خودتان چیزی به داستان اضافه نکنید بلکه تنها هر آنچه در مراحل قبلی تمرین کردید را به زبان بیاورید. همانند آنچه در ویدئوی زیر نمایش داده شده است.

استراتژی پنجم: بازگویی داستان

وقتی تمامی مراحل و تمرینات قبلی را انجام دادید، کاملاً برای مرحله‌ی نهایی آماده هستید. این مرحله، که بسیار چالش‌برانگیز است، بازگویی داستان نام دارد. یعنی مطلب صوتی را به زبان خود و با لغاتی که خودتان دوست دارید بازگویی کنید. بدون گرفتن هیچ کمکی از متن و فایل صوتی. در این مرحله نیز می‌توانید اهمیت زیادی برای زبان بدن خود قائل شوید و با حالتی حاکی از اعتمادبه‌نفس بالا، به بازگویی داستان بپردازید. لازم نیست که مطالب را حفظ کنید. با فرض اینکه تمرینات قبلی را انجام داده‌اید، الآن بایستی دید مناسبی نسبت به داستان داشته باشید. بنابراین می‌توانید داستان را به زبان خودتان و هر جور که راحت هستید بازگویی کنید:

همان‌طور که در ویدئو دیده می‌شود، داستانی که در ویدئوهای قبلی عیناً تکرار می‌شد، این بار از زبان گوینده به زبان خودش بازگویی شد. رسیدن به این مرحله‌یعنی حد نهایی تسلط به مکالمه زبان انگلیسی. برای همین است که پنج استراتژی مختلف را به ترتیب و پشت سر هم انجام دادید. تا کاملاً بر مطلب تسلط پیدا کنید و از زبان خودتان صحبت کنید. اگر این کار را به‌طور مرتب برای مطالب مختلف انجام دهید، پس از چند ماه تأثیرات شگرف آن را کاملاً مشاهده می‌کنید و واقعاً می‌توانید به آرزوی خود، که داشتن تسلط مکالمه‌ای به زبان انگلیسی است، برسید.

نوشته شده در مکالمه.

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

181 دیدگاه

 1. سلام
  خسته نباشید
  یه سوال دارم،واسه خوندن داستانا،تازمانی که تکنیک سایه وتعریف داستان اززبان خودمون تموم نشده،نمیشه بریم داستان بعدی؟یامیتونیم یه داستان روتاتکنیک نیم سایه پیش بریم بعد داستان بعدی روبخونیم وباکلماتش آشنا بشیم درکنارش داستان قبلیوهی تکمیل کنیم وتاتعریف اززبان خود ادامه بدیم،منظورم اینه که مثلا روپنج داستان هم زمان کارکنیم اماهرکدوم تویه مرحله باشن،مثلا یکی تکنیک نیم سایه باشه بعدی سایه کامل ،بعدی تازه کلماتشو درآورده باشیم و….
  بااینکارمشکلی پیش نمیاد؟
  عذرمیخوام طولانی شد

 2. سلام ادرس تلگرام شما برای من باز نمیشود
  و ایا به نظر شما گوش دادن به موزیک هم میتواند کمک کند یا خیر؟

 3. سلام آقای ناصری
  خسته نباشید و خدا قوت
  تازه نرم افزار رو نصب کردم، امیدوار و خوشبینم که مفید باشه.
  در مورد یادگیری زبان منم مشکلات خاص خودمو داشتم و کلاس هایی که یه سال می رفتم و بعد به خاطر کاهش انگیزه و عدم مفید فایده بودن ول می کردم.
  به شخصه یکی از مهم ترین دلایل این موضوع رو (با در نظر گرفتن بحث مادی برای بعضی آموزشگاه ها که فقط به عنوان گاو صندوق به زبان آموز نگاه می کنند) این موضوع می دونم که: اکثر کلاس های زبانی که من میرفتم هدفشون مکالمه بود و میگفتن اگه مکالمه تون بره بالا زبانتونم خود بخود میره بالا !
  البته منکر این قضیه نیستم ولی به نظرم باید تو محیطش قرار بگیریم و مدتش خیلی بیشتر باشه و نمیشه فقط صرف مکالمه رو به عنوان هدف اصلی در نظر گرفت. به طوری که بعد از چند ماه انگیزه خود من و همکلاسیام به شدت کاهش پیدا میکرد. امیدوارم نظر و دیدگاهم روشنگر قسمتی از مشکل باشد.
  سربلند باشید

  • سلام. ارادتمندم
   امیدوارم تجربه موفقی با نرم افزار داشته باشین
   در رابطه با مکالمه حرف اساتید کلاسهای آموزشی غلط نیست. اما بایستی مکالمه رو با روش های کاربردی یاد گرفت که بنده در وبسایتم خیلی به این موضوع پرداختم.

 4. باسلام ممنون از راهنماییها وسایت خوبتون
  منم همین مشکلات اموزش زبان رادارم اما برای خودم ک هیچ وقت هیچ راهی رو نرفتم بغیر از دیپلم مدرسه.اما الان برای دخترم ب مشکل خوردم دخترم ۱۳سالشه ودو ساله ک از همین اموزشگاههای رایج میر ه
  اما من ک از پیشرفتش راضی نبودم حتی چند ترمی رو دوباره برگردوندمش از قبل خوند اما واقعا موندم با چ روشی میتونم کمکش کنم بهترین راه چیه؟ سوالم از شما اینه ک روشهای شما بدرد این سن هم میخوره با توجه ب اینکه همت زیادی نداره تو کار وتمرین البته ادعا میکنه علاقه داره؟ سپاسگزارم از وقتی ک میزارین

  • سلام
   تمامی روش هایی که توی این وبسایت گفته شده برای هر سنی کاربردیه. تنها چیزی که مورد نیاز هست این هست که فرد بتونه گلیمشو خودش از آب بیرون بکشه و بتونه برای خودش برنامه بریزه. اما بعضی ها این قابلیت رو ندارن. البته ما داریم برای نرم افزار کارهایی انجام میدیم که در طول مسیر بتونیم زبان آموز رو هدایت هم بکنیم اما فعلا این مورد مقدور نیست.

 5. سلام
  ممنونم از نرم افزار جالبتون
  من هم دچار این مشکل هستم با اینکه به یادگیری زبان علاقه دارم ولی تا حالا نتونستم اونجور که دلم میخواد یاد بگیرم…حتی کنکور ارشد که شرکت کردم زبان نزدم.
  قبلا کتاب زیاد خوندم ولی چند ماهی هست که با گوش دادن به موزیک زبانم رو دارم تقویت میکنم…
  خداروشکر هم بهتر شده ولی وقتی میخوام حرف بزنم استرس میگیرم…
  این کلیپ هایی که در سایت گذاشتید و به ۵ مورد مهم تقسیم بندی کردید رو هم دیدم…
  الان سوالم اینه که آیا میشه جای بعضی از گام هارو عوض کرد ؟ ؟ ؟
  مثلا اول متن رو از رو خوند بعد به صدا گوش داد؟
  ممنونم

 6. سلام و درود و ممنون از زمانى كه صرف راهنمايى بچه ها ميكنيد.
  من سطح زبانم متوسط هست (يعنى تافل حدود ٥٥). قبل از ديدن اين سايت، سرچ كرده بودم و در يك ويديويى توصيه شده بود كه براى ارتقاء اين سطح به حدود ٨٠ لازم هست روزى حداقل نيم ساعت هرچى كه دوست داريد بشنويد و خلاصه بردارى كنيد و از اين خلاصه ها بعدا استفاده كنيد براى نوشتن و گفتن خلاصه اى از اون چيزى كه قبلا شنيديد. خب براى من خيلى سخت ه خلاصه بردارى اونم از يك گفتمان ٣٠ دقيقه اى
  تكنيك هايى كه شما عنوان كرديد از اين جهت كه قابليت انجام براى همه رو داره (حالا هركى بسته به سطح اش زمانى كه صرف ميكنه متفاوته) بسيار ارزشمند هستند، اما خب شنيدن تكرارى يك متن ٢-٣ دقيقه اى فك ميكنم كمك سريعى براى ارتقاء listening براى من نباشه.
  سوالم اين هست كه اگه بخوام در كنار كاركردن رو داستانهاى واقعى، روزى نيم ساعت مثلا به سخنرانى هاى تد (چيزايى كه خيلى سخت نباشه برام) هم گوش بدم، پيشنهاد شما اينكه به همين صورت و با همين متد اونها و يا كلا هر منبع ديگه اى كار شه، يا صرف گوش دادن چند باره و فهم ٧٠ درصدى براى بازشدن گوش هاى ما! كفايت ميكنه؟!
  اميدوارم تونسته باشم منظورم و منتقل كنم.
  بازهم ممنون

  • سلام
   میشه این کار رو روی اونها هم انجام داد. ولی خوب مثلا یه سخنرانی تد فکر کنم نیم ساعت بشه که خیلی زیاده. اگرم میخواید این کار رو انجام بدین روی قطعاتی از سخنرانی که فکر میکنین جالب هست این کار رو بکنین که خسته کننده نباشه.
   از طرف دیگه جزو برنامه هامون هست که سخنرانی های تد هم بذاریم تو نرم افزار

 7. با سلام خدمت شما اقای ناصری
  ممن حدود یکماههست که از نرم افزار شما استفاده می کنم.داستانهای پچه گانه رو تمام کردم و به توصیه شما داستانهای واقعی رو شروع کردم.همه داستانهای واقعی رو گوش کردم و لغات و ترجمه انها رو یاد گرفتم و زمانهای دیگر رو هم خوندم.فهمش برام راحت بود به غیر از یک سری لغات.واقعا دستتون درد نکنه.با این روش اصلا از خواندن خسته نمی شم. فقط من یه مشکلی که دارم تکنیکهای سایه رو کم می تونم اجرا کنم.وقت شنیدن بیشتر دارم تا تمرین کردن.در محیط کار می تونم فایلها رو گوش بدم اما نمی تونم تمرین کنم و در منزل هم خیلی وقت ندارم و از این جهت خیلی ناراحتم چون فکر می کنم تکنیک سایه خیلی تاثیر گذاره.البته همین شنیدن ها هم باعث شده در این مدت کم تلفظم خیلی فرق کنه .در هر صورت خیلی از شما و نرم افزارتون ممنونم.زبان خواندن با این نرم افزار اصلا کسل کننده نیست.

  • سلام
   بله دقیقا گوش دادن خالی هم درک مطلب شما رو افزایش میده اما همونطور که خودتون هم فرمودین، اعمال تکنیک سایه یک مرحله زبان شما رو بیشتر تقویت میکنه. درسته الان وقت ندارین ولی سعی بفرمایین از هر فرصتی برای اعمال این تکنیک استفاده بفرمایین.

 8. سلام اقای ناصری روزتون بخیر
  من دیروز رفتم رو سایتتون و تکنیک های مطالعه رو خوندم بعد اومدم رو درس اول سطح یک پیاده اش کردم تو اخرین مرحله تونستم داستان رو از اول تا اخر باز گویی کردم خیلی‌خیلی عالی‌بود
  ازتون یه دنیا سپاس گذارم،احساس میکنم خیلی تغییر کردم نسبت به قبلا

  • سلام استاد گرامیی
   ه سوال داشتم ،بعد از اینکه من به روش هایی که گفتین فایل های صوتی رو گوش کردم وتمرین کردم و نرم افزار شما رو به پایان رسوندم،و چون من کلاس های بیرون هم قصد ندارم دیگه برم،از کجا بفهمم که مکاله ام خوب شده؟
   چطور بفهمم که در مکالمه مشکل ندارم چون با کسی نیست که صحبت کنم و خودم رو بسنجمن
   ظر شما چیه من چه جور پیشرفت خودم رو ببینم در مکالمه

   • اگه با همین نرم افزار زبانشناس پیش برین ما قصد داریم تا چند ماه دیگه بخش آزمون بذاریم که مکالمه شما توسط استاد مجرب بررسی و تحلیل بشه.

 9. با سلام
  ممنون از ایمیل شما.من ۴ سال است که به کانادا مهاجرت کردم و به علت مشغله زیاد و سفرهای پی درپی و البته تنبلی که به طور کامل در سایتتان به آن اشاره کردید نتوانستم به زبان مسلط بشم.البته چون تحصیلات دانشگاهی دارم و ۴ سال هم هست که در اینجا هستم در حد متوسط هستم اما چون ادبیات و سواد فارسی بالایی دارم و از من به عنوان مادر دو فرزند و زنی خودساخته و کارافرین انتظار بسیار بیش از این در تسلط بر زبان می رود و از همه مهمتر چون شرکت تجاری دارم بسیار در کارم موثر هست.اینبار تصمیم گرفتم تنبلی رو کنار بگذارم .در این چند سال بارها تصمیم گرفتم حتی کاس شروع کردم اما نیمه کاره گذاشتم.در سایت شرح کاملی از احوالات چون منی نوشته اید.امشب کتاب قورباغه ات را قورت بده برایان تریسی را میخواندم و یکباره از خواب انگار بیدار شدم.در جواب به این سوال که کدام هدف هست که بیشترین تاثیر در کار و زندگیت دارد؟ جواب من تنها تسلط بر زبان انگلیسی بود.همان لحظه سرچ کردم و به سایت شما رسیدم.و بسیار امیدوارم که اینبار به انتها برسم البته انتها که ندارد.به تسلطی که مرا راضی کند.
  متشکرم

 10. با سلام
  من در حدود نه سال پیش در کلاس های کیش ایر شرکت کردم و تا سطح تافل پیشرفت کردم،اما هیچ وقت نتوانستم اون جوری که دلم می خواهد زبان یاد بگیرم،به عنوان مثال نمی تونم با اعتماد به نفس انگلیسی صحبت کنم،با اینکه دایره لغاتم نسبتا خوبه،الان می خواهم در یک هتل بین المللی استخدام شوم و شرط اونها تسلط به زبان است،می دونم یک شبه و یک ماه هم نمی تونم خودم رو به سطح خیلی عالی برسونم،ولی دارم سعی می کنم از یک جا شروع کنم تا بتونم در مدت زمان کوتاه تری سطح مکالمه ام را بالا ببرم،لطفا من را راهنمایی کنید،به نظر شما در کلاس های مجازی شرکت کنم یا با همین مطالبی که در سایت دارید می توانم پیشرفت کنم؟
  با تشکر و ارزوی موفقیت برای شما

  • سلام
   بله همین روشها رو با چاشنی انگیزه و اعتماد به نفس پیاده سازی بکنین خیلی زودتر از کلاس رفتن به حد مطلوب میرسین

 11. با تشکر از شما
  مطالبی رو که تو سایتتون دارین بی نهایت سودمند و بدون نقض هستن
  باز هم سپاس و درود فراوان از شما اقای ناصری عزیز