چگونه به زبان انگلیسی علاقه مند شویم؟ (راهکارهای عملی)

پنج روش شگفت‌انگیز برای پر انگیزه ماندن در یادگیری زبان انگلیسی. افراد موفق چگونه خود را برای یادگیری زبان انگلیسی پرانگیزه نگه می‌دارند؟

52f6ddb76ca7068dcd09f50e68cffe4e.jpeg
رضا زکی زاده
۱۴۰۲ خرداد آپدیت شد 
انگیزه

هنگامی‌که زبان انگلیسی را آموزش می‌بینید، سخت‌ترین بخش آن گرامر زبان، کمبود دایره‌ی واژگان، و یا اینکه هنوز به آن اندازه دلخواه زبان را نمی‌فهمید نیست. بلکه یافتن انگیزه برای ادامه دادن به یادگیری زبان است. در این نوشتار به این می‌پردازم که افراد موفق چگونه خود را برای یادگیری زبان انگلیسی پر انگیزه نگه می‌دارند.

مطالب فراوانی درباره‌ی ایجاد انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی نوشته می‌شود که نکته‌های خوبی را نیز دربر دارد. از روی نمونه آقایی به نام “کوین مورهوس” در تارنگارش به نام قهرمان زبان در رابطه با بالا نگه‌داشتن انگیزه در یادگیری زبان بسیار می‌نویسد. در اینجا می‌خواهم به پنج عدد از مهم‌ترین نکته‌ها اشاره‌ای داشته باشم.

غیرممکن

بالا نگه داشتن انگیزه در یادگیری زبان انگلیسی غیر ممکن را به ممکن تبدیل می‌کند

فهرستی که بنده آماده کرده‌ام در ادامه می‌آید:

کارهایی را انجام بده که دوست داری

این نکته را کم‌وبیش همه می‌دانند ولی بازگویی آن هیچ‌گاه خالی از لطف نیست. برای اینکه انگیزه‌ی بالایی در یادگیری زبان انگلیسی داشته باشید همیشه کارهایی را انجام دهید که دوست دارید. اگر از کارهایی که انجام می‌دهید خوشتان نیاید، به‌ویژه زمانی که زبان انگلیسی را به روش آزادانه می‌خوانید، چیزی نزدیک به محال است که باانگیزه بمانید. بنابراین برای یادگیری زبان انگلیسی تا آنجایی که می‌توانید کارهایی انجام دهید که از انجام دادنشان لذت می‌برید. یادگیری زبان انگلیسی نباید تبدیل به کاری سخت و طاقت‌فرسا شود که انگیزه‌ی شما را نابود کند.

سلیقه افراد با یکدیگر در این زمینه متفاوت است. گروهی از سیاست خوششان می‌آید و شاید با گوش دادن به سرویس‌های خبری انگیزه‌ی بالایی پیدا کنند. گروه ای عاشق دیدن سریال‌های آمریکایی هستند. این روش‌ها باوجوداینکه انگیزه را بالا نگه می‌دارد از این نکته رنج می‌برد که رویکرد گردانندگان سرویس خبری و سازندگان سریال، آموزش زبان انگلیسی نیست، بنابراین کارایی این روش‌ها تااندازه‌ای کم می‌شود. بنده در نوشتار پیشین این پیشنهاد را دادم که مطالب آموزشی زبان انگلیسی را طوری انتخاب نمایید که سازگار با نیازهایتان باشد. از روی نمونه اگر دوست دارید که مهارت‌های ارتباطی خود را تقویت کنید بسته‌ای آموزشی را انتخاب کنید که با رویکرد آموزش زبان انگلیسی، مهارت‌های ارتباطی شما را نیز تقویت کند. یا اگر به تجارت علاقه دارید بسته‌ای را انتخاب نمایید که زبان انگلیسی را از دیدگاهی تجاری به شما بیاموزد.

do what you love

برای اینکه از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرید، روشی را بکار ببرید که دوست دارید.

مثبت بمان

یادگیری زبان انگلیسی پستی‌وبلندی‌های فراوانی دارد. بنابراین خیلی آسان زبان‌آموز درگیر تفکرات منفی می‌شود. به‌ویژه اگر در گذشته تجربه‌ی خوبی در این زمینه نداشته باشد گیر افتادن در دام تفکرات منفی بسیار ساده می‌شود. برخی فکر می‌کنند که در یادگیری زبان انگلیسی ناتوان‌اند. برخی دیگر ممکن است فکر کنند که زمان مناسب را برای یادگیری زبان انگلیسی از دست داده‌اند. هیچ چیزی به‌اندازه‌ی نبود خودباوری نمی‌تواند انگیزه را از میان ببرد. برای چیره شدن بر منفی نگری بایستی باورهایتان را عوض کنید. بیشتر نگرانی شما این است که چرا پیشرفت تندی در زبان انگلیسی ندارید. این موضوع کاملاً طبیعی است زیرا یادگیری زبان انگلیسی فرایندی دورودراز و زمان‌بر است. اگر روش درستی انتخاب کرده‌اید بی‌گمان در مسیر طبیعی آموزش زبان قرار دارید و سرانجام موفق می‌شوید. فراموش نکنید که یادگیری زبان انگلیسی مانند مسابقه نیست. بنابراین آهستگی و پیوستگی آموزش است که شما را به هدف می‌رساند.

مثبت بمان

باور منفی انگیزه‌ی شما را برای یادگیری زبان انگلیسی از بین می‌برد. بنابراین مثبت بمانید.

داد بزن!

شاید باورتان نشود ولی بلند سخن گفتن انرژی شگرفی به شما می‌دهد. به‌ویژه اگر آدم کمرویی هستید این نکته انگیزه‌ی شما را بالا نگه می‌دارد. بنده برای اینکه مشکل خود را در بخش تکلم آزمون تافل حل کنم برای زمانی برابر دو ماه پیش از آزمون تافل با خود بلند صحبت می‌کردم. برای بنده اشکالی نداشت که دیگران در رابطه با من چه فکر می‌کنند زیرا گاهی وقت‌ها برای رسیدن به هدفی بزرگتر بایستی از خود گذشت. بهترین جا برای رها کردن صدا در دل طبیعت است. اگر مانند بنده اهل کوهنوردی، جنگل نوردی و طبیعت‌گردی هستید این روش بسیار به شما کمک می‌کند که خودباوری خود را در گفتگو به زبان انگلیسی بالا ببرید. اگر در خانه‌ی خود هستید می‌توانید تااندازه‌ای که دردسری برای همسایگان ایجاد نشود با خود بلند صحبت کنید. اگر آدم بی‌باکی هستید و بیرون از خانه در حال قدم زدن هستید می‌توانید از روش این آقا استفاده کنید؛ یعنی وانمود کنید که با گوشی همراهتان با زبان انگلیسی با شخصی دیگر گفتگو می‌کنید. مطمئن باشید که کسی نمی‌فهمد و فکر نمی‌کند که شما آدم عجیبی هستید. بسته‌های انگلیسی قدرت و انگلیسی مهارت در اپلیکیشن زبانشناس دربرگیرنده‌ی داستان‌های کوتاه و جذابی است که پر از سؤال و جواب است. جواب‌ها بسیار ساده هستند و نیازی به فکر کردن ندارند. چند ماهی به این روش قدرتمند تا آنجایی که می‌توانید بلند صحبت کنید تا نتیجه‌ی شگرفی را در زبان انگلیسی خودمشاهده نمایید.

افنخار

وقتی با زبان انگلیسی بلند صحبت می‌کنید احساس غرور به شما دست می‌دهد.

آهستگی و پیوستگی

هیچ برنامه‌ای قدرتمندتر از این نیست که به‌صورت پیوسته زبان انگلیسی را تمرین کنید. هنگامی‌که به‌صورت پیوسته می‌خوانید، همیشه حس پیشرفت را دارید. کافی است چند روز درنگی در کارتان رخ دهد. انگیزه‌ی شما به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. بنابراین از شما می‌خواهم که خود را به برنامه‌ای روزانه ملزم کنید که قابل کنترل باشد. یعنی تا آنجا که در شلوغ‌ترین روزهایتان نیز بتوانید به آن برنامه عمل کنید. بنده چیزی میان سی دقیقه تا یک ساعت را پیشنهاد می‌کند. هرچقدر هم سرتان شلوغ باشد می‌توانید سی دقیقه برای زبان انگلیسی کنار بگذارید. زیرا نیاز نیست که در آن وقت تنها به زبان انگلیسی بپردازیم. برای نمونه اگر از خانه تا محل کارتان نیم ساعت طول می‌کشد در میان راه به زبان انگلیسی گوش دهید. هرگز نگران این نباشید که زمان اختصاص داده‌شده کم باشد. فلسفه‌ی بهبود همیشگی کایزن بر پایهٔ پایداری پیشرفت‌های ناچیز است. فراموش نکنید که قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.

آهسته و پیوسته

یادگیری زبان انگلیسی مسابقه‌ی سرعت نیست. آهستگی و پیوستگی قطعا شما را به هدف می‌رساند.

از رؤیاهایت بگو

در نهایت اگر همه‌ی انگیزه‌ی خود را از دست داده‌اید ایرادی ندارد که مدتی از یادگیری زبان انگلیسی کنار بگیرید. این را بدانید که تنها کسی که می‌تواند انگیزه‌ی شما را برگرداند خودتانید. اهداف خود را همیشه به یاد بیاورید که برای چه چیزی یادگیری زبان انگلیسی را شروع کرده‌اید. این موضوع انگیزه‌ی شما را برمی‌گرداند. آرزوهایتان را تنها با خودتان مرور نکنید. بلکه دیگران را نیز از آن آگاه سازید. اگر از آرزوهایتان به دیگران نگویید خیلی ساده می‌توان خود را گول زد که هرگز همچون آرزویی وجود نداشته است و بدون اینکه کسی بفهمد بی‌خیال آن شوید.

آرزو

دیگران را از آرزوهایی که داری آگاه کن.

امیدوارم که بتوانید از برخی از پیشنهادهای بنده استفاده کنید. اگر شما نیز پیشنهادی دارید که فکر می‌کنید با انجام دادن آن زبان آموزان می‌توانند پرانگیزه بمانند در بخش نظرات آن را با دیگران تقسیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

نرگس افشون

۱۴ فروردین ۱۴۰۱

سلام خوب باشید من یه مشاور زوج درمانگر و درمانگر فردی هستم و عضو هلال احمر جهانی و نیاز شدید به درک زبان در حد زبان خودم دارم تا ارتباطات و علوم درستی رو در اختیار بگیرم به نظرم اومد اپ شما متفاوته امیداورم همینطور باشه من بارها تا نیمه رفتم و رها کردم .

شنتیا

۱۳ مهر ۱۳۹۵

سلام از نرم افزارتون و سایت و اطلاعاتتون متشکرم خیلی مفید هستند

من واقعا زبان انگلیسی رو دوست دارم تنها ایراد من نداشتن انگیزه و پشت کار برای خوندن هست

من لغات رو ب سختی حفظ میکنم ممکنه توی متن ی لغت برام اشنا باشه اما معنی اون یادم نمیاد و البته املای درست این لغات واقعا مایوس کنندس برای من و

البته گرامر و ترجمه هم که جای خود داره

من فقط توی بعضی وقتها سعی میکنم متنهای انگلیسی و اهنگهای انگلیسی گوش بدم و از این کار لذت میبرم

نرگس

۸ شهریور ۱۳۹۵

با سلام

من در حال حاضر دانشجوی دکترا هستم و دو سال پیش آزمون MSRT دادم و قبول شدم. اون زمان با وجود قبولی از سطح زبان خودم راضی نبودم، بویژه speaking و writing و listening که تقریبا هیچ تلاشی هم برای یادگیری اونها نداشتم. بعد از اون زمان بنا به شرایطم برای آماده شدن برای آزمون دکتری و البته سهل انگاری، یادگیری زبان رو رها کردم. البته من برای آزمون زبان که دادم دوره تابستون رو بصورت فشرده خودم در منزل به مطالعه پرداختم که در اون تمام مهارت ها رو در بر نمیگرفت و به دلیل فشردگی دوره مطالعه و بعد از اون رها کردن زبان، فکر میکنم داره لغاطم هم ضعیف شده. الان تقریبا فقط از عهده متون تخصصی رشته ام بر میام.

در حال حاضر علاقه دارم زبان من در همه زمینه ها پیشرفت کنه بویژه speaking. چند ماه پیش در دانشگاه یک کنفرانس بین المللی داشتیم که من بجای صحبت با خارجی ها تقریبا از اونها فرار میکردم. یعنی هم میدونستم زبانم ضعیفه و هم اعتماد به نفس صحبت کردن رو نداشتم.

امیدوارم با روش شما بر این مشکل غلبه کنم.

فرزین

۲۵ مرداد ۱۳۹۵

با سلام

یکی از عواملی که خیلی از ما وسط کار پروسه اموزش را ترک میکنیم یکنواختی و عدم لذت بردن بعد از یک مدت می باشد که این بستگی به شخصیت دیداری ،لمسی و.... ما داره

برای من خیلی دوست داشتنی هست متن های اپلیکیشن شما عکسهای زیادی داشته باشه حداقل بعد از یک پارگراف و این عکسها به شکل کاریکاتور هم باشه و رنگی خیلی خوبه تا صرفا یک متن خالی و بی روح.

اگه بتونین تو این حوزه از بچه های علاقه مندی که اپلیکیشن شما رو خریداری کردند استفاده کنین خیلی هم خوب میشه ،می تونین این درخواست همکاری رو در سایتتون هم بیارین و متن هر داستان رو بذارید و بچه ها تصاویر رو بفرستند.

مورد اخر

این موضوع می تونه پیش درامدی باشه از استفاده بهینه از پتانسیل بچه ها در بهبود بیشتر اپلیکیشن محبوب شما

با تشکر

حسین

۲۶ مرداد ۱۳۹۵

سلام

در این رابطه کاملا حق رو به شما میدم و انشالا همین کار رو در ادامه حتما انجام میدیم و با قرار دادن عکس و دیگر چیزهای جذاب یخورده این اپلیکیشن رو از این حالت متنی خالی در میاریم.

شمیم

۲۳ مرداد ۱۳۹۵

سلام خسته نباشید

خیلی ممنون از نرم افزار خوبتون واقعا عالی هست

من به زبان علاقه ی زیادی دارم برا همینم هرجا که هستم یا مشغول هرکاری که هستم حتی موقعی که دارم ظرف میشورم هم با خودم انگلیسی حرف میزنم وقایعی که در اون روز اتفاق افتاده یا قراره فرداش اتفاق بیفته رو با صدای بلند به خودم میگم فکر میکنم که این کار خیلی میتونه در. پیشرفت زبان به دانش آموزا کمک کنه بازم ممنون

سمیرا

۲۲ تیر ۱۳۹۵

سلام

نوشته شما خیلی انرژی به من داد،خیلی گرم وصمیمی بود،ازتون متشکرم.

حقیقتا من خیلی دوست دارم زبان زیاد بگیرم،چون هم تو کارم بهش احتیاج دارم هم به نمره زبان احتیاج دارم.

راستش بیشترین مشکل من speaking است ودلم می خواد خودمو تواین زمینه تقویت کنم .

دیروز که از طریق سرچ کردن سایت شما رو پیدا کردم همهش رو خوندم.

ولی نتونستم نرم افزار رو دانلود کنم ،براتون ممکنه راهنماییم کنید.

بازم ازتون ممنونم

حسین

۲۳ تیر ۱۳۹۵

نرم افزار روی گوشی اندروید با ورژن اندروید سه به بالا نصب میشه.

آیا گوشیتون همچین مشخصاتی داره؟

علی

۲۷ خرداد ۱۳۹۵

باسلام حدود ۶ ما با قدرت انگلیسی شروع کردم تقریبا هر روز ولی چند روز که انگیزم رفته حتی تمدید استراک هم نکردم نمیدونم چرا ولی یه دلیش این تکرار درس های ای جی هستش تکرار اذیت کننده هستش ۶ ماه باهش کنار امدم لطفا کمک کنید بتونم ادامه بدم اگه بتونید از بحث های اموزشی تد در نرم افزارتون بگذارید خیلی عالی میشه چرا که اکثر مخاطبان شما کسانی هستن که وارد بازار کسب وکار شدهاند یا میخاهند بشوند که مباحث تد عالی هستش درlingq هم هستش اینم بگم که بهترین برنامه رو دارید ومن حتما از بسته جدیدتون بینهایت رو تمدید میکنم

حسین

۲۸ خرداد ۱۳۹۵

سلام علی جان

احوال شما

شما چرا از پکیج های جدید و فوق العاده ی ما استفاده نمیکنین؟ مثل داستان های واقعی، و مگا داستانها. از نظر خودم و خیلی های دیگه بسیار بهتر و جذاب تر از انگلیسی قدرته

یه نگاهی بندازین و نظر بدین

ممنون :)

علی

۲۹ خرداد ۱۳۹۵

سلام حسین جان من چند وقته پیش جداگانه داستان های واقعی را خریداری کردم واقعاتش قصدم کمکی هر چند کوچک به مجموعه شما بود ولی مشکل من با تکرار هستش میخواست منابع واقعی تر و غیر تکراری باشهدسترسی کامل به تد و امثال ان دارم ولی وقتی این پکیج ها در مجموعه شما باشه هدف مند تر میشه زبان خواند

حسین

۳۰ خرداد ۱۳۹۵

سلام مجدد

مشکلی نیست ما راحت میتونیم پکیج اضافه کنیم

لطفا لینک پکیج ها رو بدین که تهیه کنیم :)

ممنون

علی

۳۱ خرداد ۱۳۹۵

لینک

این سخنرانی ها جز بهترین سخنرانی های دنیاست که همه نخبه هارو دعوت میکنه ودر مورد موضوعات انگیزشی و کسب کارصحبت میکنن بیل گیتس استیو جابز صاحب فیس بوک مدیر عامل سامسونگ و.... عضو این گروه هستند تو یوتول تصویریش هم هست خودشونم یه سایت دارن که همه سخنرانی ها به صورت رایگان با ۵۰ زبان دنیا زیر نویس میشه که فارسی هم جز این زیرنویس ها هستش سبکه چهارم گاه گداری پخش میکنه ار

میثم

۱۵ خرداد ۱۳۹۵

با تشکر از مجموعه راهکارهایتان برای آموزش زبان که در قالب نرم افزار موبایلی و راهنمایی های درج شده در سایت ارائه می شود.

نرم افزار را نصب کردم مشکلی که احتمالا مانع از ادامه کار با آن نرم افزار برایم پیش بیاید تایپ معنی لغت بصورت دستی می باشد..

یعنی واقعا باید معنی لغاتی را که نمی دانم خودم تایپ کنم!؟ یا راهکاری وجود دارد که من بلد نیستم!!

حسین

۱۶ خرداد ۱۳۹۵

سلام

برای ما کاری نداشت که مستقیما بذاریم از دیکشنری اونجا تایپ بشه. ولی از عمد نذاشتیم چون همین فرایند تایپ کردن معنی باعث میشه بهتر یاد بگیرین و بیشتر تو ذهنتون بمونه.

Sahar

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵

من قصد مهاجرت به کانادادارم پیشنهاد شما در یادگیری زبان در دوسال چیه

حسین

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵

دو سال فرصت خیلی خوبیه.

پیشنهاد میکنم نرم افزار زبانشناس رو بگیرین و فعلا با پکیج داستان های واقعی شروع کنین.

سطحتون الان در چه قسمتی قرار داره؟

آرمیتا

۲۳ بهمن ۱۳۹۴

سلام و خسته نباشید خدمت شما

برای تقویت زبان با تکنیک سایه کارتون های والت دیسنی بهتر است یا فیلم؟

چه فیلم یا سریال هایی رو برای تقویت مکالمه و لیسینینگ(تکنیک سایه) مناسب می دونید؟

من متاسفانه امکان صحبت کردن برای تقویت مکالمه برام وجود نداره.راستش بسیار مستاصل و گیج شدم و نمی دونم دقیق باید از چه روش و منبعی برای تقویت زبان استفاده کنم از طرفی شرکت در کلاس آموزشگاه چون هر ترم باید پیشرفت داشته باشی و زمان هر ترم هم کوتاهه و من هنوز اندر خم یک کوچه هستم به آشفتگی فکریم دامن زده از طرف دیگه می دونم تا با کسی حرف نزنی انگلیسی پیشرفت نمی کنه. ممنون می شم من رو راهنمایی کنید

حسین

۲۴ بهمن ۱۳۹۴

سلام

ببینین اگه میخواین هدفمند و با برنامه ریزی پیش برین پیشنهاد میکنم که از نرم افزار اندرویدی ما استفاده کنین.

چون برای فیلم دیدن ممکنه به هر دلیلی سطح فیلم در سطح شما نباشه و یخورده این کار سخت باشه.

اما تو نرم افزار برای سطوح مختلفی منابع قرار داده شده

در ضمن با امکاناتی که وجود داره یادگیریتون هدفمند میشه

اما در کل کارتون ها احتمالا مورد مناسبتری برای یادگیری باشن چون برای کودکان نوشته شدن و زبان ساده تری دارن.

علی

۱۰ آبان ۱۳۹۴

بنده علاقه شدیدی به زبان انگلیسی دارم و تا حدودی هم سعی کردم بیشتر یاد بگیرم ولی خیلی زود فراموش میکنم. البته یه مدت همکارای کانادایی مون که ایران کار میکردن نحوه صحبت کردنم مقداری روان شده بود ولی متاسفانه بعد از روی کار امدن اقای ... انها ایران رو ترک کردن و همان مقدار هم که یاد گرفته بودم فراموش کردم. حالا پیشنهاد شما چیه و چطور میتونم خودمو بجایی برسونم که بتونم براحتی صحبت کنم؟ ممنون میشم راهنمایی ام کنید. متشکرم.

حسین

۱۱ آبان ۱۳۹۴

برای صحبت کردن چاره ای ندارید جز اینکه خودتونو در موقعیتتی قرار بدین که صحبت کنین. این کار رو میشه با فیلم نگاه کردن و تکرار دیالوگهای گوینده ها انجام داد که تو وبلاگمون اینجا توضیحات کافی رو براش دادیم

فاطمه

۱ شهریور ۱۳۹۴

سلام حسین

یادآوری این مطالب بسیارمفید بود ممنون

و همینطور من منتظر نرم افزار آموزشی شما هستم

خیلی علاقه مندم بیشتر درباره این نرم افزار و روش های آموزشی آن بدونم .

موفق باشید

yahya

۱ شهریور ۱۳۹۴

حسین جان

پشتکار ودقت شما قابل تقدیر است

منتظر نرم افزارتان در رابطه با یادگیری زبان انگلیسی هستیم

موفق باشید

Shabnam Mehdizadeh

۲۹ مرداد ۱۳۹۴

سلام

ممنون از نکات خوب و ظریفی که ارائه دادید.

1_من خودم همیشه خیلی به یادگیری زبان انگلیسی علاقه داشتم ولی یادگیری اون رو یکی از سخت ترین کارهای ممکن میدونستم برای همین هیچوقت به طور جدی پیگیر یادگیری اون نبودم چون رفتن به کلاس و خوندن هزاران نوع کتاب گوناگون( گرامرو ...) هیچوقت جذابیتی برای من نداشته ولی شیوه ی جدیدی که شما برای یادگیری زبان انگلیسی ارائه دادید (یادگیری زبان انگلیسی بر مبنای شنیدن مطالب جذاب و کارآمد)به نظر از بقیه ی شیوه های موجود کارامد تر و جذاب تر باشد .

2_میخواستم بدونم این بسته ی اموزشیتون کی وارد بازار میشه که بتونیم ازش استفاده کنیم.بازم ممنون از مطالب مفیدتون.

حسین

۳۰ مرداد ۱۳۹۴

سلام شبنم جان. با تشکر از پیغامی که گذاشتی.

در شرایط کنونی کلاسهای زبان انگلیسی کارآمدی بسیار پایینی در بحث آموزش زبان انگلیسی دارند. بله شاید در گذشته بدلیل کمبود امکانات از قبیل اینترنت و دستگاه های هوشمند از رفتن به کلاس های آموزشی ناگزیر بودیم. اما الان راه های بسیار زیادی هست که هم جذاب تر و هم کارآمد تر است. به شخصه معتقدم که کلاس آموزش زبان تنها برای کسانی مفید است که خیلی انضباط فردی ندارند.

ما در حال ساختن یک نرم افزار اندرویدی هستیم که همه ی بسته های آموزشی داخلش موجوده و خصوصیات جالبی هم داره. این نرم افزار احتمالا تا آخر هفته به بازار ارائه میشه. برای دیگر پلتفرم ها مثل ویندوز و ios بایستی از همین سایت درس های خام خریداری بشه و گوش بدین. خرید از این وبسایت منوط به تایید و گرفتن نماد الکترونیکی هست که در حال انجامه.

mohabati

۲۸ مرداد ۱۳۹۴

مطالبتون خوب بود و مفید اما متاسفانه من ی مدت زبان میخونم ولی دوباره ترکش میکنم ممنونم از مطالب خوبتون

حسین

۲۹ مرداد ۱۳۹۴

سلام.

ممنون از نظرتون.

برای اینکه هیچوقت یادگیری زبان انگلیسی رو قطع نکنید چنتا راهکار وجود داره که در نوشتارهای قبلی تا حدودی اشاره کردم.

1- کتاب های آموزش زبان انگلیسی و گرامر را کنار گذاشته و از مطالب شنیدنی و خواندنی جذاب بهره ببرید. مثلا اگر سطح زبانتون پایین باشه کتاب های قصه برای بچه ها رو توصیه میکنم.

2- کمترین مقدار زمانی که روزانه میتوانید به یادگیری زبان اختصاص داده را در نظر بگیرید (توصیه بنده بین نیم ساعت تا یک ساعت) و به آن روزانه پایبند باشید. در نوشتار قبلی توضیح دادم که یکی از راهکارها برای یادگیری زبان انگلیسی پیروی از روش بهبود پیوسته کایزن هست. یعنی هر روز به اندازه ی یک اپسیلون هم که شده پیشرفت داشته باشید بعد مدت یک سال تغییر خیلی بزرگی رو مشاهده می کنید.

3- از مطالبی استفاده کنین که مورد نیازتون باشن نه اینکه تنها برای آموزش زبان باشن. مثلا اگه دوست دارین مهارتهای اجتماعیتون هم بهبود پیدا کنه بسته ی انگلیسی مهارت خیلی توصیه میشه. البته هنوز این بسته ها در وبسایت قابل ارائه نیست. اما تا چند روز دیگه نرم افزار اندرویدی انگلیسی شیوا وارد بازار میشه که میتونین ازش بهره ببرین.

امیدوارم همیشه موفق باشین.

علی صفايی فر

۲۸ مرداد ۱۳۹۴

سلام حسين

مطالب سايتت خیلی خوب و مفيده. من روزی حداقل يه بار به اين سايت سر می¬زنم. اميدوارم در من انگيزه ايجاد کنه تا دوباره يادگيری زبان انگليسی رو شروع کنم.

اميدوارم که همین روند رو ادامه بدی.

حسین

۲۹ مرداد ۱۳۹۴

سلام علی

خیلی خوشحال شدم که مطالب مفیدی برای شما میذارم.

امیدوارم که موفق باشی :)

حسین ریحانی

۲۸ مرداد ۱۳۹۴

خوب بود ممنون . منم از دوستداران یادگیری سریع زبان شیرین (در مقام دوم بعد از فارسی) انگلیسی هستم. به انگلیسی علاقه دارم فرانسه رو دوست دارم.

حسین

۲۹ مرداد ۱۳۹۴

ممنونم از نظر لطفتون.

زبان انگلیسی واقعا شیرین هست ولی یادگیریش سریع نیست. البته منظور شما رو من اصلاح میکنم به یادگیری کارآمد. اگر ما روش مناسبی رو برای یادگیری زبان اتخاذ کنیم هم یادگیری شیرین میشه هم کارامد تر از روش های دیگه. اما در کل تثبیت مطالبی که به زبان انگلیسی یاد گرفتیم در ناخودآگاه زمان میبره و بایستی صبر داشت.

حمید

۲۸ مرداد ۱۳۹۴

با سلام

1-تشکر از نکات جالبی که ارائه دادید.

2- روانشناسی آموزش زبان، فن، تخصص یا رشته تحصیلی است که تا کنون در باره آن چیزی نشنیده بودم. هم برام جالبه و هم حس می کنم خیلی لازم. اصلا احساس می کنم جا های دیگه ای هم چنین تخصصی به کار می یاد. مثلا روانشناسی آموزش شنا: چرا بعضیا خیلی زود شنا رو یاد می گیرن بعضی خیلی دیر تر؟ چرا مربی ها(ی) (مثلا شنا) می تونن تکنیک ها رو خیلی سریع به بعضیا منتقل کنن و به بعضی ها نه؟ البته برخی به سادگی این موضوع رو به استعداد نسبت میدن ولی فکر می کنم شاید به این سادگی نباشه!

3-اما در مورد زبان: خود من سالها به شیوه های گوناگونی سعی در آموختن زبان انگلیسی داشته ام. از نظردیگران زبان من خوب است ولی از نظر خودم رضایت بخش نیست. علت، چند چیز است. دیگران نمی دانند که دانستن زبان در چند بخش است:reading،writing،speaking،listening

و همین ها نیز می توانند تخصصی و عمومی باشند. مثلا فردی در خواندن تخصصی پزشکی عالی باشد اما در نوشتن یا گفت و شنود خیر. اما مردم همینکه ببینند فردی انگلیسی می خواند می گویند انگلیسیش خوبه!

4- و اما نکته جالب و سوالی که من دارم و شاید شما بتوانید کمک کنید یا در مورد آن فکر کنید:

ما زبان اموزان غیر بومی(native) معمولا در speaking آنچه می خواهیم به فارسی بگوییم سعی می کنیم به انگلیسی ترجمه کنیم. حال اگر در زبان مادری به طور معمول از کلمات ساده استفاده کنی ترجمه به زبان بیگانه هم برات شاید دشوار نباشه اما اگر در زبان مادری و به طور معمول از کلمات پیچیده تر(به اصطلاح، لفظ قلم) استفاده کنی ترجمه به انگلیسی هم برات دشوار تر می شه چون باید هم کلمات بیشتری بلد باشی و هم چه بسا برخی کلمات اصلا در زبان دیگر معادل نداشته باشه.

راه درست یافتن تسلط در speaking و writing چیست؟

5-من به هر مشقتی هست speakingو writingرو انجام می دم. اما در listeningپیشرفتم بسیار کنده. یه دلیلش اینه که در زبان فارسی هم گاهی تمرکزم رو در شنیدن سخن دیگران از دست می دم(به اصطلاح حواسم پرت می شه!) چه برسه به زبان بیگانه. اما به طور کلی آنچه سبب می شه هر از گاهی انگیزم به شدت ضعیف بشه، ضعف در litening. چرا مثلا مدت ها زبان گوش می کنم که بتونم تو یه جلسه یا سمینار حرف های به زبان انگلیسی رو بفهمم و متاسفانه خیلی بد و ضعیف می فهمم و این حس یاس بهم می ده. چرا چنینم؟

6- سخن به درازا کشید. جوانید و فرصت بسیار در پیشرفت. اگر نظری هم نداشتید به این مطالب(اگر ارزشی در آنها مییابید) بیندیشید.

7-تشکر مجدد

حسین

۲۹ مرداد ۱۳۹۴

سلام حمید جان. با تشکر از وقتی که گذاشتی و نظری که دادی.

بله از نظر من کلا ۸۰ درصد آموزش هرچیزی به روانشناسی اون موضوع برمیگرده و تنها ۲۰ درصدش روش یادگیریه. یعنی برخی مطالب این و تارنگار مثل فرمول کسب مهارت تنها برای آموزش زبان انگلیسی نیست بلکه تو هر آموزش دیگه ای میتونه کاربرد داشته باشه.

در مورد سوال اولتان در بند چهارم. دقیقا یکی از مشکلاتی که زبان‌آموزان دارند اینست که میخواهند کلمه به کلمه آنچه را که در ذهنشان به زبان فارسی تشکیل شده است به زبان انگلیسی ترجمه کنند. این موضوع سرعت اسپیکینگ رو دست کم به نصف تبدیل میکنه و گاهی وقتها اصلا شدنی هم نیست. مثلا جمله ی زمین خوردم رو چطور میشه کلمه به کلمه ترجمه کرد؟ بایستی این رویکرد رو عوض کرد. راه حلشم گوش دادن بیش از حد به زبان انگلیسیه طوری که دایره ی لغات در ناخودآگاهمون (نه خودآگاه) بزرگتر بشه. بطوری که وقتی به زبان انگلیسی صحبت میکنیم لغت ها به طور ناخودآگاه از زبانمون در بیاد. یک روش دیگه اینه که حرفهایی که میخوایم بزنیم رو تصور کنیم. مثلا وقتی میخوایم به انگلیسی بگوییم درخت، بجای اینکه کلمه ی درخت در ذهنمون بیاد تصویر درخت در ذهن مجسم بشه و حال درخت را به انگلیسی بگوییم. در آینده در رابطه با این موضوع بیشتر مینویسم ولی جواب کوتاه شما این می شود که راه حل در گوش دادن بسیار زیاد است.

در رابطه با سوال بعدیتان در بند پنجم بایستی بگویم که هرچقدر مهارت شنیدنتان بیشتر تقویت گردد تاثیر مستقیمی بر دیگر مهارتها می گذارد. احتمالا این احساس شما که فکر میکنید هنوز به اندازه ی کافی انگلیسی را یاد نگرفته اید از اینجا نشات میگیرد. اولین چیزی که ما در زبان مادری خود بخوبی میاموزیم مهارت شنیداری است و پس از آن مهارت گفتاری تقویت می شود. طفل حداقل دوسال به طور کامل می شنود تا بتواند در نهایت ارتباطی در حد تک کلمه یا عبارت های ساده ی کوچک را بتواند منتقل کند. اما نکته ای که خیلی جالب است این است که دقیقا طفل از روش بهبود مستمر کایزن استفاده می کند. یعنی روز به روز در حد یک اپسیلون بهتر می شود و پس از یک سال به یک زبان آموز ماهر تبدیل میگردد. این همان جریان طبیعی یادگیری زبان است که ما بایستی بدان توجه داشته باشیم.

اینکه شما وقتی که مطلبی به زبان انگلیسی میشنوید خسته می شوید احتمالا به خاطر این است که مطالب برای شما جذاب نیست. بنابراین مطالبی را انتخاب کنید که برایتان جذاب باشد. نکته ی دوم این است که وقتی انسان در حالت سکون است راحت از شنیدن خسته می شود. پیشنهاد دوم بنده این است که گوشی خود را در گوشتان قرار داده و به پارکی بروید و در حال قدم زدن و لذت بردن از مناظر به زبان انگلیسی گوش دهید. اگر اهل طبیعت گردی هستید که دیگر چه بهتر. در طبیعت به زبان انگلیسی گوش دهید که انرژیتان را بسیار بالا نگه می دارد.

ببخشید که در یک کامنت تمام مطالب را نمیتوان خوب منتقل کرد. در نوشتارهای آینده این سوالات را که تنها مختص شما نیست و سوالات اکثر زبان آموزان نیز هست را سعی میکنم پاسخ دهم.