چطوری بفهمیم سطح زبانمون چیه؟

خودتو تعیین سطح کن!

گل‌ها سلام!

ما تو زبان انگلیسی برای تعیین سطح شش تا سطح تعریف شده داریم…

A1/A2

B1/B2

C1/C2 تو این پست میخوام بهتون بگم که توانایی زبان آموزا تو هر کدوم از این سطح ها چجوریاس و احتمالاً بعد از خوندنش بتونید به راحتی تشخیص بدید که سطحتون چیه؟

مبتدی A1

این سطح برای زبان آموزایی هستش که جملات خیلی خیلی ساده و رایج انگلیسی رو متوجه میشن و میتونن به سوالهایی مثل:

How are you?

Where do you live?

What’s your favorite food? جواب بدن! تو این سطح تعداد اشتباه و خطا تو جملات نسبتاً زیاده! زبان آموزایی که کمتر از 6 ماهه و شروع کردن یا کسایی که سالهاست انگلیسی نخوندن غالباً سطحشون A1 هست!

مبتدی A2

این سطح برای زبان آموزایی هستش که میتونن جملات نسبتاً کاملی بسازن اما تو موضوعات خیلی ساده!

زبان آموزها در این سطح واژگان بیشتری رو به نسبت سطح قبلی یاد گرفتن و میتونن درباره ی خودشون و سرگرمیهاشون و حتی موضوعات در زمانهای حال ساده و گذشته و آینده حرف بزنن.

با اینکه مهارت شنیداری در سطح قبلی تقویت شده اما نیاز دارن که کسی که داره انگلیسی حرف میزنه آهسته حرف بزنه یا حتی جملات رو براشون تکرار کنه!

زبان آموزهایی که شش ماه تا یک ساله که زبان رو شروع کردن و غالباً سطحشون A2 هست.

متوسط B1

تو سطح B1 زبان آموزا میتونن جملات پیچیده‌تری به نسبت سطوح مبتدی بسازن و درباره‌ی بیشتر مسائل روزمره صحبت کنن.

گرامرهای پیشرفته تری مثل حال کامل رو یاد گرفتن بنابراین میتونن از تجربیاتشون هم برامون بگن! زبان آموزا تو این سطح یاد میگیرن نظرات خودشون رو در رابطه با موضوعاتی که خیلی پیچیده نیستن بیان کنن و از رویاها و تخیلاتشون هم صحبت کنن! زبان آموزهایی که یک تا دو سال هست که دارن انگلیسی یاد میگیرن و تمرین مرتب دارن غالباً سطحشون B1 هستش!

متوسط B2

B2:

در سطح B2 زبان آموزا میتونن درباره ی موضوعهای انتزاعی بیشتری حرف بزنن. ممکنه که گاهی کلمات تخصصی یه بحث رو ندونن اما همچنان میتونن نظراتشون رو بیان کنن و استدلال بیارن! میتونن اخبار و کتابهای داستانی متوسط و متوجه بشن!

یاد میگیرن بحث کنن! یعنی میدونن چجوری باید با نظرات دیگران موافقت یا مخالفت کنن! تو این سطح مهارت شنیداری خیلی پیشرفت کرده و صحبتهای بومی زبانها خیلی سخت به نظر نمیاد بنابراین فیلمهای سطح متوسط معمولاً فهمیده میشن! زبان آموزهایی که 2 تا 4 ساله زبان میخونن سطحشون غالباً B2 هستش.

پیشرفته C1

خب وقتی به این سطح رسیدید یعنی پیشرفته شدین و میتونین درباره ی همه ی مسائل تو همه ی موقعیتها (رسمی و غیر رسمی) و مکانها صحبت کنید. ممکنه به ندرت خطاهای ریزی هم داشته باشید اما اصلاً جای نگرانی نیست و هیچی از ارزشهاتون کم نمیشه.

تو این سطح میتونید در همون لحظه که بهتون یه تاپیک میدن راجع بهش حرف بزنید و میتونید علاوه بر اون رایتینگهای پیچیده تری بنویسید و اخبار و اکثر فیلمها رو متوجه بشید و رمان بخونید.

زبان آموزها معمولاً بین 4 تا 6 سال به این سطح میرسن.

پیشرفته C2

این سطح دیگه بالاترین سطح زبانه! تو این سطح اصطلاحاً زبان آموزها حرفه ای میشن!

تقریباً مثل یک بومی زبان میشن و حتی اگر ایراد داشته باشن ایراداشون در حد بومی زبانهاست.

تو این سطح هر چیز پیچیده ای رو هم به راحتی متوجه میشید. معمولاً بعد از 6 تا 8 سال خوندن و تمرین مداوم انگلیسی زبان آموزا به این سطح والا میرسن!

سطحت چیه؟

خب حالا فکر میکنم یه جورایی فهمیدید سطح زبانتون چیه و کجای مسیر زبان‌آموزیتون هستین!

برام بنویسید که سطحتون چیه؟!

2 دیدگاه دربارهٔ «چطوری بفهمیم سطح زبانمون چیه؟»

  1. واقعیتش اینه که از کانون خسته شدم چون تمام وقتی که دارم صرف نوشتن تکلیف و ارائه آن میشود و خیلی از وضعیت زبان خودم راضی نیستم.
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که ادامه بدم یانه؟منظورم اینه که مسیزی رو که انتخاب کردم درسته یا نه؟چون احساس میکنم بیشتر به درد محصلین میخوره و اینکه بچه هایی که توی کلاس هستن و چندین ساله آموزش دیدن خیلی بهتر از من صحبت میکنن و این باعث دلسردی و استرس من میشه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *