تعیین سطح زبان انگلیسی بدون امتحان

به کمک این مقاله هم خودتان را تعیین سطح کنید و هم برای آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی آماده شوید!

photo_2022-03-28_16-59-49.jpg
حسین ناصری
۱۴۰۲ فروردین آپدیت شد 
تعیین سطح

تعیین سطح زبان در ذهن من بیشتر از هر چیزی به یک قلک نصفه و نیمه شبیه است. تا حالا قلک داشته‌اید؟ قلک‌ها خیلی دوست‌داشتنی هستند و یک جور خیال‌انگیزی به آدم انرژی و امید می‌دهند. گاهی هر روز پشت سرهم داخل‌شان پول می‌ریزیم و گاهی چند وقتی به هزار دلیل سراغ‌شان نمی‌رویم. فرض کنید یک روز تصمیم می‌گیرید قلک‌تان را با نظم و سرعت بیشتری پر کنید تا آخر سال بتوانید بازش کنید و خرید رویایی‌تان را انجام دهید.

اما قبل از آن باید بدانید قلک قبلا چقدر پر شده است؟ راستش راه خیلی دقیق و مشخصی ندارد ولی با کمی سبک و سنگین کردن قلک یا تلاش‌های عجیب و غریب برای دید زدن داخل قلک بالاخره به یک نتیجه‌هایی می‌رسید.

یادگیری زبان انگلیسی و همین‌طور تعیین سطح زبان هم تقریبا چنین وضع و حالی دارد. از یک‌جایی تصمیم می‌گیرید جدی زبان یاد بگیرید ولی قبل از آن باید مشخص شود الان دقیقا کجا ایستاده‌اید؟ در این مطلب می‌خواهیم به‌طور مفصل در مورد تعیین سطح زبان انگلیسی توضیح دهیم. تا آخر این مطلب همراه‌مان باشید.

چرا باید تعیین سطح زبان انگلیسی را انجام دهیم؟

تجربه‌های تازه، محیط‌های جدید و چیزهایی شبیه به این‌ها همیشه پر از ابهام و رمز و راز هستند. مثلا وقتی وارد یک محیط جدید می‌شوید، دل‌تان می‌خواهد هرچه زودتر بفهمید این‌جا چه خبر است و قرار است چه اتفاق‌هایی بیفتد. آدم‌ها و سیستم جدید هم دقیقا همین حس را نسبت به شما دارند. می‌خواهند در مورد شما بیشتر بدانند.

فکر کردن

حالا فرض کنید آن‌جا یک محیط آموزشی باشد. مثل یک آموزشگاه زبان. در این آموزشگاه باید شما و سطح زبان‌تان را بهتر بشناسند تا بتوانند راهنمایی‌تان کنند و در مسیر رسیدن به هدف، همراه‌تان باشند.

این‌طور وقت‌ها حرف تعیین سطح زبان وسط می‌آید. با پاسخ به سوالات تعیین سطح زبان، این نقطه‌های تاریک، روشن می‌شوند:

 • آموزشگاه زبان باید درمورد میزان آشنایی‌تان با مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان بداند. این مهارت‌ها شامل Listening یا شنیدن، Writing یا نوشتن، Speaking یا مکالمه، Reading یا خواندن می‌شوند. شما از قبل براساس آموزش‌های مدرسه و تلاش‌های قبلی‌تان برای یادگیری زبان انگلیسی، تاحدی با مهارت‌ها و سطوح زبان انگلیسی آشنا هستید. تعیین سطح زبان میزان آشنایی‌تان را کاملا مشخص می‌کند.
 • شما هم پس از تعیین سطح زبان، دقیق‌تر خودتان را می‌شناسید و به جایگاه واقعی‌تان در یادگیری زبان انگلیسی پی می‌برید.
 • هدف شما یادگیری زبان انگلیسی است و با شرکت در آزمون تعیین سطح زبان، مسیر رسیدن به این هدف برایتان مشخص‌تر می‌شود. مثلا می‌فهمید در کدام مهارت، دانش بیشتری دارید و برای تقویت کدام مهارت باید تلاش بیشتری کنید.

بهتر است حواس‌تان به یک نکته هم باشد. بعضی از موسسه‌ها تعیین سطح زبان را انجام می‌دهند ولی بیشتر از شرایط شما، به پر شدن کلاس‌های خودشان و به حدنصاب رسیدن دوره‌های آموزشی‌شان اهمیت می‌دهند. بنابراین ممکن است شما را در کلاسی بالاتر یا پایین‌تر از سطحی که واقعا دارید، ثبت‌نام کنند. بهتر است قبل از انتخاب موسسه یا کلاس آنلاین زبان انگلیسی و… حواس‌تان به این نکته باشد.

چه روش‌هایی برای تعیین سطح زبان وجود دارد؟

سه روش برای تعیین سطح زبان انگلیسی وجود دارد:

 1. تعیین سطح زبان به‌صورت کتبی
 2. تعیین سطح زبان به‌صورت شفاهی
 3. تعیین سطح زبان به‌صورت آنلاین

ویژگی‌های آزمون تعیین سطح کتبی

هر آن‌چه از زبان انگلیسی که بلد هستید در مغزتان جای دارد؛ از حروف الفبا گرفته تا پیچیده‌ترین نکته‌های گرامری. آزمون تعیین سطح زبان کتبی دقیقا می‌خواهد بداند در ذهن شما چه می‌گذرد و چقدر با زبان انگلیسی آشنا هستید؟ این دانش زبانی به‌صورت غیرفعال یا Passive در ذهن‌تان وجود دارد و حتی شاید خودتان نسبت به بخش‌هایی از آن آگاه نباشید.

آزمون تعیین سطح

آزمون تعیین سطح کتبی

خوبی تعیین سطح زبان انگلیسی کتبی این است که استرس خاصی به شما وارد نمی‌شود و می‌توانید با تمرکز روی سوالات بمانید و بهشان در مدت زمان تعیین شده پاسخ دهید.

سوالات تعیین سطح زبان در آزمون کتبی معمولا از آسان به سخت مرتب می‌شوند. شما اول با سوالات آسان‌تر مواجه می‌شوید و هر چقدر جلو می‌روید باید به سوال‌های سخت‌تری جواب بدهید.

راستش را بخواهید در آزمون کتبی زبان، انعطاف خاصی وجود ندارد و همه چیز از پیش مشخص شده است. به‌علاوه بیشتر اطلاعات گرامری شما سنجیده می‌شود و از سنجش Listening و Speaking خبری نیست.

ویژگی‌های آزمون تعیین سطح شفاهی

حال و هوای آزمون تعیین سطح زبان شفاهی با آزمون کتبی متفاوت است. این‌جا یک مصاحبه کننده روبه‌روی شما می‌نشیند و سوال‌های متفاوتی ازتان می‌پرسد. استرس این آزمون از آزمون کتبی به‌ مراتب بیشتر است و ممکن است حتی باعث شود شما بعضی از اطلاعات‌تان را فراموش کنید.

در آزمون شفاهی تمرکز روی دانش زبانی فعال یا Active است و مصاحبه کننده همزمان به نحوه‌ی تلفظ، لهجه، سرعت و دقت شما، زبان بدن‌تان و… هم توجه می‌کند.

وقتی در یک آزمون تعیین سطح شفاهی شرکت می‌کنید، بیشتر از همه مهارت‌تان در Listening و Speaking سنجیده می‌شود.

تعیین سطح شفاهی حتما قرار نیست در یک آموزشگاه یا موسسه‌ی زبان انجام شود. شما می‌توانید خودتان یک فرد مسلط را پیدا کنید و از او بخواهید در تعیین سطح زبان بهتان کمک کند.

ویژگی‌های آزمون تعیین سطح آنلاین

این روزها بیشتر کارها را می‌توانید به‌صورت آنلاین انجام دهید. تعیین سطح زبان هم البته از این قاعده مستثنی نیست. شما می‌توانید به جای این‌که به موسسه‌ی آموزش زبان بروید، در خانه بنشینید و به‌صورت آنلاین در آزمون تعیین سطح زبان شرکت کنید.

آزمون تعیین سطح آنلاین

آزمون تعیین سطح آنلاین زبان انگلیسی

آزمون‌های آنلاین برای تعیین سطوح زبان انگلیسی کاملا مناسب هستند:

 • در این آزمون‌ها خبری از نگرانی و استرس نیست.
 • تقریبا تمام مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان انگلیسی سنجیده می‌شود.
 • اعتماد به‌نفس‌تان نسبت به آزمون‌های حضوری بالاتر است و درنتیجه بهتر می‌توانید دانش زبانی‌تان را به‌کار بگیرید.

آزمون CEFR چیست و چطور سطح زبانی‌تان را مشخص می‌کند؟

خب فرض کنید در آزمون تعیین سطح شرکت کردید؛ حالا چطور باید سطح دقیق دانش زبان‌تان مشخص شود؟ مثلا بگویند شما درحد متوسط با زبان انگلیسی آشنا هستید. این عبارت‌های مبتدی، متوسط یا پیشرفته خیلی گنگ هستند و نمی‌توانند سطح شما را دقیق بیان کنند.

سال 2001 سیستمی طراحی و معرفی شد که توانست تا حدی این مشکل را رفع کند. در سیستم CEFR زبان‌آموزان در 3 سطح کلی دسته‌بندی می‌شوند:

 1. A یا Basic (پایه)
 2. B یا Independent (مستقل)
 3. C یا Proficient (ماهر)
سطوح زبان انگلیسی

سطوح زبان انگلیسی بر اساس CEFR

هر کدام از این سطوح خودشان به دو سطح جداگانه و جزئی‌تر تقسیم می‌شوند و بدین شکل 6 سطح وجود خواهد داشت که زبان‌آموزان براساس میزان توانایی، مهارت و دانش زبانی‌شان در یکی از این سطوح قرار می‌گیرند.

برای هر کدام از این سطوح استانداردهایی وجود دارد که در ادامه درموردشان توضیح می‌دهیم:

سطح A1

 • زبان آموز سطح A1 جمله‌های ساده را می‌فهمد.
 • می‌تواند با استفاده از جمله‌ها و عبارت‌های ساده وارد گفت‌وگو شود.
 • توانایی معرفی خودش را دارد.
 • می‌تواند محل زندگی و شغلش را نام ببرد و از طرف مقابلش هم درمورد این موارد سوال کند.

سطح A2

 • زبان‌آموز سطح A2 می‌تواند درمورد علایقش در زندگی با جمله‌های ساده حرف بزند. مثلا از شغل مورد علاقه‌اش، غذاهایی که دوست دارد، ورزشی که انجام می‌دهد و… خیلی ساده حرف بزند.
 • بحث‌های ساده‌ای درمورد وضعیت آب‌وهوا، اتفاق‌های روزمره و… را متوجه می‌شود و می‌تواند درموردشان کمی گفت‌وگو کند.
 • به‌علاوه می‌تواند درمورد معنای عبارت‌هایی که نمی‌فهمد از دیگران سوال کند.

سطح B1

 • در این سطح دیگر زبان‌آموز مبتدی نیست و مستقل می‌شود.
 • می‌تواند از پس خودش بربیاید و در موقعیت‌های تکراری کاملا موفق عمل می‌کند. مثلا در سفر مشکلی ندارد و در مکالمات انگلیسی فرودگاه، هتل، رستوران و… به‌ راحتی مکالمه می‌کند.
 • جمله‌های مختلف درمورد کار، تفریح، شغل و… را خوب متوجه می‌شود البته هنوز با استعاره‌ها، کنایه‌ها و اصطلاحات خاص آشنایی ندارد.
 • درحین گفت‌وگو می‌تواند از آرزوها، تجربه‌ها و برنامه‌های زندگی‌اش حرف بزند.

سطح B2

 • می‌تواند با یک فرد بومی انگلیسی وارد مکالمه شود.
 • متن‌های تخصصی با اطلاعات فنی را می‌فهمد.
 • می‌تواند در مورد یک موضوع خاص یک متن کامل همراه با پیوستگی کافی و تحلیل‌های دقیق بنویسد.

سطح C1

 • زبان‌آموز در این مرحله هیچ مشکلی در گفت‌وگوهای مختلف ندارد و می‌تواند به‌راحتی در هر زمینه‌ای حرف بزند.
 • برای حضور در محیط‌های شغلی و تحصیلی هیچ مشکلی نخواهد داشت و می‌تواند به‌راحتی از پس خودش بربیاید.
 • برای درک کنایه‌ها، استعاره‌ها، جمله‌های دوپهلو و… مشکلی ندارد.
 • مهارت نوشتاری خیلی بالایی دارد و حتی می‌تواند ساختارهای اشتباه گرامری و نوشته‌های ضعیف را بشناسد.

سطح C2

 • این مرحله دیگر آخر ماجرا است و زبان آموز با یک فردی بومی انگلیسی ازنظر مکالمه، درک مطلب و… فرقی ندارد.
 • هر کتابی را که دوست داشته باشد، به‌راحتی می‌خواند و هر متنی که فکرش را بکنید، می‌تواند می‌نویسد.
 • هنگام مکالمه در پیدا کردن کلمه‌های مناسب هیچ مشکلی ندارد.
 • می‌تواند متن‌های مختلف را خلاصه و کوتاه کند.

سوالات تعیین سطح زبان چیست؟

تعیین سطح زبان شفاهی از روش‌های معمول تعیین سطح در خیلی از موسسه‌ها و… است. حتما دل‌تان می‌خواهد از قبل برای حضور در جلسه‌ی تعیین سطح آماده باشید و کمی درموردشان بدانید.

سوالات تعیین سطح زبان انگلیسی

سوالات تعیین سطح زبان انگلیسی چیست؟

درادامه چند سوال رایجی که ممکن است در این جلسه‌ها ازتان بپرسند را آورده‌ایم:

 1. لطفا خودتان را معرفی کنید.

این اولین سوالی است که در هر آزمون تعیین سطح زبان از شما می‌پرسند. بنابراین بهتر است قبل از تعیین سطح زبان، حتما روش درست معرفی خودتان را یاد بگیرید.

سوال‌های تعیین سطح زبان معمولا با این عبارت‌ها شروع می‌شود:

Please introduce yourself

Tell me about yourself

 • در مورد علاقمندی‌هایتان توضیح دهید.

What are your hobbies?

What’s your favorite activities?

بعد از این‌که خودتان را معرفی کردید، احتمالا ازتان می‌خواهند که درمورد علاقمندی‌هایتان صحبت کنید. مثلا شما می‌توانید در مورد فعالیت‌هایی که دوست دارید، ورزش مورد علاقه‌تان و… حرف بزنید.

 • از آینده و اهدافی که دارید حرف بزنید.

What are your Goals?

Do you have any plan for your future?

می‌توانید قبل از تعیین سطح زبان به این سوال فکر کنید تا بعدا در جواب دادن به سوال‌ها ناتوان نمانید. در پاسخ به این سوال‌ها می‌توانید از اهداف کوتاه مدت و بلندمدت‌تان حرف بزنید و بگویید در کار، زندگی و تحصیل قرار است به کجا برسید.

 • در چه رشته‌ای درس می‌خوانید؟ شغل پدر یا مادرتان چیست؟

Which course do you study?

What does your mother/father do?

یکی از سوال‌هایی که هنگام تعیین سطح زبان به احتمال زیاد ازتان می‌پرسند، سوال در مورد رشته‌ی تحصیلی‌تان است. بنابراین شما باید بتوانید چند جمله‌ای درمورد رشته تحصیلی‌تان حرف بزنید. به‌علاوه ممکن است درمورد شغل والدین‌تان هم از شما سوال شود.

 • در طول روز چه کارهایی انجام می‌دهید؟ اوقات فراغت‌تان را چطور می‌گذرانید؟

What’s your daily routine?

What do you usually do in your free time?

مصاحبه شونده این سوال‌ها را از شما می‌پرسد تا با دایره‌ی واژگان شما، میزان تسلط‌تان روی گرامر، توانایی‌تان در مکالمه و… آشنا شود.

 • نقاط قوت و ضعف‌تان چیست؟ چه ویژگی‌های شخصیتی‌ای دارید؟

What are your weaknesses?

How is your personality?

هرچه می‌گذرد سوال‌ها سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند و شما باید از واژه‌های بیشتر و سخت‌تری برای بیان حالت‌ها و ویژگی‌هایتان استفاده کنید.

قبل از پروسه‌ی تعیین سطح می‌توانید به جواب این سوال‌ها فکر کنید تا بعدا راحت‌تر بتوانید بهشان پاسخ دهید.

 • دلایل‌تان برای یادگیری انگلیسی یا این شغل و… چیست؟

Reasons You Want this Job

Why do you want to learn English?

همیشه این سوال‌ها برای تعیین سطح زبان پرسیده نمی‌شوند. گاهی برای یک مصاحبه‌ی شغلی هم چنین سوال‌هایی به زبان انگلیسی ازتان می‌پرسند. بهتر است از قبل به دلایلی که دارید فکر کنید و در جلسه به‌طور صادقانه درموردشان حرف بزنید.

 • انواع سوال‌های چالشی

خوشبختی از نظر شما چیست؟ موفقیت را چطور معنی می‌کنید؟ چه چیزهایی باعث آزارتان می‌شوند؟ و… چنین سوال‌هایی هم ممکن است در جلسه‌ی تعیین سطح زبان یا در مصاحبه‌های انگلیسی ازتان پرسیده شوند.

تعیین سطح زبان با استفاده از اپلیکیشن زبانشناس

بستگی دارد بخواهید از چه روشی برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید. اگر بخواهید به کلاس‌های حضوری یا آنلاین بروید، همان‌طور که گفتیم باید در آزمون‌های تعیین سطح موسسه‌ی مورد نظرتان شرکت کنید و درنهایت سر کلاس مناسب سطح‌تان بنشینید.

روش دیگری هم برای تعیین سطح وجود دارد و آن ملاقات با یک فرد متخصص است. شما می‌توانید با فردی مسلط به زبان انگلیسی صحبت کنید تا آن فرد درنهایت بتواند سطح زبان انگلیسی‌تان را تشخیص دهد.

اما یک روش ساده و کاربردی دیگر هم برای تعیین سطح زبان وجود دارد. شما می‌توانید از سیستم تعیین سطح اپلیکیشن زبانشناس استفاده کنید. آزمون تعیین سطح زبان اپلیکیشن زبانشناس می‌تواند دایره‌ی واژگان شما را مشخص کند و درنهایت بهتان بگوید در چه سطح واژگانی قرار دارید.

اگر دایره لغات انگلیسی‌تان زیر 1000 واژه باشد در سطح مبتدی قرار دارید، اگر بین 1000 تا 5000 واژه بدانید درحد زیر متوسط و متوسط هستید و اگر بالای 5000 واژه‌ی انگلیسی بلد باشید سطح‌تان بین سلیس تا پیشرفته خواهد بود.

بعد از این‌که تعیین سطح زبان توسط اپلیکیشن زبانشناس انجام شد، می‌توانید با استفاده از داستان‌ها، پادکست‌ها و مکالمه‌های اپلیکیشن زبانشناس یادگیری‌تان را شروع کنید و قدم به قدم به هدف‌تان نزدیک‌تر شوید.

لب کلام

فرض کنید می‌خواهید کوله‌تان را پر کنید و به یک سفر طولانی بروید. برای این سفر باید وسایل زیادی همراه ببرید. بنابراین باید ببینید چه چیزهایی از قبل در کوله‌تان دارید و چه وسایل دیگری را قرار است، تهیه کنید یا بخرید. یادگیری زبان انگلیسی هم دقیقا همین‌طوری است. همه‌مان چیزهایی از قبل در چنته داریم. تاحدودی با واژه‌ها آشنایی هستیم و چیزهایی هم از گرامر و… می‌دانیم. پس برای یک شروع بهتر باید به فکر تعیین سطح زبان باشیم.

سطوح زبان انگلیسی به سه دسته‌ی کلی مبتدی، متوسط و پیشرفته تقسیم می‌شوند. براساس سیستم CEFR هر کدام از این مراحل خودشان به دو دسته تقسیم می‌شوند و برای خودشان ویژگی‌هایی دارند. در این مطلب به‌طور کامل در مورد همه‌شان توضیح دادیم.

به‌علاوه انواع روش‌های تعیین سطح زبان را مشخص کردیم و به معرفی کامل‌شان پرداختیم.

روش‌ها و راه‌های متنوعی برای تقویت زبان انگلیسی وجود دارد. درمورد تعیین سطح زبان هم دقیقا همین‌طور است و شما به کمک روش‌های مختلفی از قبیل شرکت در آزمون تعیین سطح زبان، تعیین سطح به کمک اپلیکیشن زبانشناس و… می‌توانید سطح زبان انگلیسی‌تان را مشخص کنید. بعد از این‌که جایگاه‌تان را شناختید کمر همت ببندید و برای رسیدن به هدف تلاش کنید. مطمئن هستیم دیر یا زود به مقصدتان می‌رسید!

سطح زبان انگلیسی شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید