بهترین منابع تافل | کتاب + پادکست + وبسایت + اپلیکیشن

خودتان را در میان نابع تافل سردرگم نکنید! ما در این مقاله منابع مهمی را معرفی کرده‌ایم که کاربردی هستند و در زمان شما صرفه‌جویی می‌کنند.

e9f96fce060908cb6b025182c2b63086.jpeg
راضیه آقایی
تیر ۱۴۰۰ 
۸۱ 
تافل

آزمون تافل (Test of English as a Foreign Language)، یکی از معتبرترین و مشهورترین آزمون‌های زبان دنیاست. آزمونی که دیر یا زود، به سراغ مهاجران می‌آید! منابع آزمون تافل متنوع‌اند و سبک مشخصی دارند. مدرک تافل، برای بیشتر از نه هزار دانشگاه در سرتاسر دنیا معتبر است. اگر شما هم در صف آزمون مشهور و بزرگ تافل هستید، آیا می‌دانید چه‌طور می‌توانید از آزمون مهم تافل سربلند بیرون بیایید؟ البته امکان دارد که هنوز تصمیم مشخصی نگرفته‌اید که در کدام آزمون زبان انگلیسی شرکت کنید. اگر چنین است، توصیه می‌کنم مقاله آیلتس یا تافل را به هیچ عنوان از دست ندهید.

از مهم‌ترین کلیدها برای موفقیت در این آزمون، شناختن سیر تا پیاز منابع تافل است. برای یک مطالعه‌ی درست‌وحسابی، باید اول بدانید تافل از کجا امتحان می‌گیرد. اگر به دنبال منابع تافل بروید، با ده‌ها منبع روبه‌رو می‌شوید، اما بهترین منبع و نزدیک‌ترین منبع به سوالات تافل کدام است؟

انتخاب درست منابع آزمون تافل در واقع یک میان‌بر برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه در این آزمون است؛ با انتخاب منابع درست، در واقع در وقت و انرژی‌تان صرفه‌جویی می‌کنید، به اطلاعات نه‌چندان مهم ورود ممنوع می‌گویید و اطلاعات مهم را به ذهن‌تان دعوت می‌کنید.

موسسه ETS، مجری و برگزار کننده‌ی این آزمون، منابع مختلف و متنوعی را به شرکت کنندگان معرفی کرده است. آزمون تافل، رقابتی نفس‌گیر، سخت و تنگاتنگ است؛ برای موفقیت در این مسیر صعب‌العبور، باید از هوش‌تان کمک بخواهید، بهترین منابع تافل را بشناسید و زیروروی‌شان کنید.

انتخاب بهترین منابع تافل

یکی از سوال‌هایی که قبل از هر چیز به ذهن شرکت‌کنندگان آزمون تافل می‌رسد، این است که «از چه طریقی برای تافل آماده شوم؟ یا «بهترین منابع تافل را از کجا پیدا کنم؟»

تصور کنید می‌خواهید در یک جاده‌ي پرپیچ‌وخم ناشناخته پا بگذارید، برای رسیدن به مقصد، اولین اقدام شما چیست؟ بله انتخاب یک راننده کاربلد؛ راننده‌ای که مسیر را بشناسد، پیچ‌وخم‌ها را بلد باشد، دست‌اندازها را حدس بزند و در نهایت، زودتر و ایمن‌تر از بقیه شما را به مقصد برساند. انتخاب منابع نیز به‌ همین صورت است. اگر می‌خواهید در آزمون بهترین نتیجه را بگیرید، باید همراه و راهنمای کامل و کاربلدی را انتخاب کنید. راه‌های مختلفی برای گرم کردن برای آزمون تافل و انتخاب منابع تافل وجود دارد؛ بیایید با هم بررسی‌شان کنیم:

کلاس‌های آنلاین تافل

بازار کلاس‌های آنلاین، این روزها حسابی داغ است. کلاس‌هایی که زمان رفت‌وآمد را حذف کرده‌اند و می‌توانند بازدهی بسیار زیادی داشته باشند. مزیت کلاس‌های آنلاین هزینه‌ی کمتر و راحتی است. با این حال، حضور در کلاس‌های آنلاین، تمرکز و حضور ذهن زیادی می‌طلبد، همچنین مانع‌هایی مثل قطعی اینترنت پیش روی‌تان هستند.

کلاس‌های حضوری تافل

حضور در کلاس‌های آمادگی تافل نیز، یکی از راه‌های پرطرفدار و مطمئن برای سربلندی در آزمون است. در این کلاس‌ها با منابع تافل آشنا می‌شوید، همراهان و هم‌هدفان زیادی پیدا می‌کنید و به کمک تجربه‌های مدرس، در مسیر سبقت قرار می‌گیرید. مزیت این کلاس‌ها بهره‌گیری از تمام حواس است. با این‌حال استادهای با تجربه و کلاس‌های مفید، در تمام شهرها حضور ندارند؛ همچنین رفت‌وآمد مانعی بزرگ است.

سلف استادی یا خودخوانی

ممکن است شما به دلایل مختلفی تصمیم بگیرید روی پای خودتان بایستید؛ خودتان به استقبال مسیر پر پیچ‌وخم تافل بروید و خودتان فرمان را به دست بگیرید. در این مواقع انتخاب منابع خودخوان تافل خوب، مثل انتخاب وسیله‌ي نقلیه است. برای این‌که از این آزمون سربلند بیرون بیایید، باید کتاب‌های خودخوان یادگیری زبان خوبی را انتخاب کنید. منابعی که کمک‌تان کنند دست دست‌اندازها را بخوانید و به سلامت به مقصد برسید.

برای انتخاب منابع تافل این نکات را فراموش نکنید

قبل از هر انتخابی، شما باید آزمون تافل را بشناسید. چرا؟ برای این‌که بدانید چه‌طور برای آزمون آماده شوید، چه مهارت‌هایی را نیاز دارید و چه مهارت‌هایی در این آزمون به کارتان می‌آیند؟ باید بدانید چطور از مهارت‌های‌تان استفاده کنید، سوال‌ها چطور مطرح می‌شوند و چه چیزی در انتظارتان است؟

آزمون تافل

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، تافل از چهار بخش Reading, Listening, Speaking, Writing تشکیل شده است. شما باید در تمام این زمین‌ها مسابقه بدهید و در هر کدام نمره‌ی قابل قبولی بگیرید؛ بنابراین باید برای موفقیت در هر کدام از این بخش‌ها، خودتان را گرم کرده باشید. بهترین منابع تافل منابعی هستند که هر چهار بخش را با توجه به ویژگی‌های‌شان پوشش بدهند. به طور کلی، هر کدام از این بخش‌ها، ویژگی‌ها و اخلاق‌های زیر را دارند:

بخش Reading:

یکی از مهارت‌های مهمی که تافل از شما می‌خواهد، مهارت خواندن است. تافل از راه‌های مختلفی شما را آزمایش می‌کند تا مطمئن شود متن‌ها را خوب خوانده‌اید، کامل متوجه شده‌اید و می‌توانید تحلیل‌شان کنید. در این بخش از مسابقه، چند متن انگلیسی به شما داده می‌شود تا بخوانید، بعد سوال‌هایی در مورد این متن‌ها پرسیده می‌شود. در ضمن برای جواب دادن به هر سوال، حدود یک دقیقه و چهل‌وهشت ثانیه بیشتر بهتان فرصت نمی‌دهد.

بخش مهارت خواندن، شما را از ابعاد مختلف مثل لغت، توانایی استدلال متن، میزان فهم اطلاعات و جزئیات متن، فهم کلیت متن و… زیر ذره‌بین می‌برد.

بنابراین در انتخاب منابع تافل، این گزینه‌ها را فراموش نکنید. منابعی انتخاب کنید که شما را از بخش Reading سربلند بیرون بیاورند.

بخش Listening:

در این بخش، گوش‌های‌تان وارد میدان می‌شوند و برای‌تان نمره می‌گیرند. برای سربلند بیرون آمدن از بخش مهارت شنیداری، باید با گوش‌های‌تان تمرین کنید تا خوب بشنوند و مطالب را تحویل ذهن‌تان بدهند تا تحلیل کند و به خاطر بسپارد.

در این آیتم از مسابقه یا آزمون تافل، شما باید به چند فایل صوتی از نوع conversation و lecture گوش دهید. conversation فایل گفت‌گو میان دو یا چند نفر است و lecture فایل توضیح یا صحبت کردن در مورد یک موضوع خاص. در ضمن موضوع این گفت‌وگو یا صحبت‌ها، متنوع است و می‌تواند در مورد هر چیزی باشد. پس گوش‌های‌تان را آماده‌ی شنیدن کنید.

بعد از گوش دادن به فایل صوتی، سوالات مختلفی در زمینه‌های متنوع طرح می‌شود تا تافل مطمئن شود شما حرف‌ها را شنیده‌اید و کاملاً متوجه شده‌اید.

برای موفقیت در بخش شنیداری آزمون تافل ، باید بدانید تنها یک بار فرصت شنیدن دارید، بنابراین برای این بخش حسابی تمرین کنید و سراپا گوش باشید.

بخش Speaking:

بعد از این‌که گوش‌های‌تان از میدان مسابقه بیرون آمدند، می‌توانید حدود ده دقیقه استراحت کنید. بعد نوبت راند بعدی مسابقه است؛ در این بخش، نوبت نوبت دهان‌تان است. این‌بار دهان و صدای‌تان باید جلو برود و برای موفقیت شما تلاش کند.

بخش مهارت‌های گفتاری، سخت‌ترین بخش آزمون تافل است. برای سربلند بیرون آمدن از این قسمت، نه‌تنها باید بهترین منابع آزمون تافل را انتخاب کنید، بلکه باید مدت‌ها تمرین کنید. در این بخش شما باید در زمان مشخص شده‌ای صحبت کنید، نه بیشتر و نه کمتر. در این بخش از شما سوالات عمومی و شخصی پرسیده می‌شود و سایر مهارت‌های‌تان نیز زیر ذره‌بین می‌روند.

لهجه نیز در این بخش نقش دارد؛ برای شکل‌گیری لهجه، نیاز به تمرین و ممارست زیادی دارد. حفظ لحن را هم فراموش نکنید؛ باید مثل زبان مادری‌تان، با توجه به موضوع، صدا و لحن‌تان تغییر کند.

این قسمت، اساسی‌ترین قسمت آزمون است که می‌تواند نمره‌ی شما را حسابی تکان بدهد.

بخش Writing:

و اما در قسمت مهارت نوشتن، دست‌ها و ذهن‌تان جلو می‌روند تا توانایی نوشتن‌شان را ثابت کنند. البته در این بخش مهارت خواندن و شنیدن هم به کمک‌تان می‌آیند تا از مطالعه‌ی یک متن و شنیدن یک فایل صوتی، بتوانید تحلیل کنید.

برای موفقیت در این بخش از آزمون تافل ، باید تسلط زیادی رو نوشتن داشته باشید، باید کلمات را بشناسید و بتوانید متن سطح بالایی بنویسید.

بهترین منابع تافل چیست؟

بعد از شناخت کلی آزمون تافل، حالا نوبت انتخاب منابع آزمون است. حالا می‌توانیم با کمی اغراق بگوییم، دیگر تنوع منابع تافل دارد از تعداد شرکت کننده‌های آزمون سبقت می‌گیرد. کتاب‌‌ها، اپلیکیشن‌ها و سایت‌های رنگارنگی اعلام آمادگی می‌کنند تا شما را برای شرکت در آزمون تافل آماده کنند.

در این مسیر، یک خطر تهدیدتان می‌کند؛ خطر گم شدن بین منابع متعدد. زبانشناس، بعد از بررسی‌های فراوان و با تجربه‌های ارزشمند سعی کرده شما را از این خطر دور نگه دارد، این اپلیکیشن آموزش زبان، دست به تحقیق زده و بهترین منابع را برای شما در اپلیکیشن زبانشناس دور هم جمع کرده است تا نیازی نباشد برای تقویت هر مهارت دست به دامن یک منبع بشوید؛ کافی‌ست یک تُک‌ِپا به اپلیکیشن زبانشناس بروید تا بتوانید از تمام بخش‌های تافل سربلند بیرون بیایید، خودتان را در بوته‌ی آزمایش بگذارید و مطمئن به جنگ امتحان تافل بروید. بخشی از منابع خودخوان آزمون تافل ویژگی‌های زیر را دارند:

TPO TOEFL

دوره‌ی TPO TOEFL زبانشناس در واقع مجموعه‌ای از تمرین‌ها، آزمون‌ها و سوالات است که شما را برای شرکت در تمام بخش‌های آزمون تافل آماده می‌کند.

TPO TOEFL از قوی‌ترین منابع آزمون تافل است. این دوره با شبیه‌سازی آزمون تافل، شما را قبل از آزمون بارها آزمایش می‌کنند، آینه‌ای جلوی رویتان می‌گذارند تا نقاط قوت و ضعف‌تان را خوب ببینید. در واقع سوالات این آزمون‌ها هم‌سطح و هم‌سبک سوالات تافل هستند.

همان‌طور که می‌دانید، بهترین روش شکست دادن هر آزمونی، این است که دستش را از قبل بخوانید. TPO به شما کمک می‌کنند با سوالات آزمون آشنا شوید و هم بتوانید مچ استرس و اضطراب‌تان را بخوابانید. در ضمن، TPO بعد از آزمون اشتباهات شما را آنالیز می‌کند و نقاط ضعف‌تان را بهتان می‌گوید.

Mastering Skills for the TOEFL iBT

یکی دیگر از بهترین منابع تافل ، دوره‌های Mastering Skills for the TOEFL iBT است. این دوره‌ها شامل تعدادی فایل صوتی همراه با متن است؛ سخنرانی‌ها، مکالمه‌ها و توضیحات این دوره، به شما کمک معجزه‌آسایی برای حضور موفق در ماراتن تافل می‌کنند.

این مجموعه با تقویت مهارت شنیداری، گفتاری و نوشتاری، می‌تواند شما را به قله‌ی آزمون تافل نزدیک‌تر کند.

TOEFL 50 Lectures And Conversations

این دوره‌ی طلایی، به شما در تقویت و پرورش مهارت مکالمه و صحبت کردن در مورد موضوعی خاص کمک می‌کند. این دوره‌ها درس‌های مختلفی دارند که هر کدام به نوعی در مکالمه تقویت‌تان می‌کنند. با ورود به اپلیکیشن زبان‌شناس، میتوانید گام بزرگی برای موفقیت در این بخش‌های آزمون بردارید.

Barron’s

کتاب Barron’s، کتابی است که به شما در بخش لغات کمک می‌کند. البته کار این کتاب تنها معنی کردن لغات نیست، بلکه چم‌وخم‌های حفظ کردن لغات و استفاده از آن‌ها، از دیگر کمالات این کتاب است.

The official guide to the TOEFL

این کتاب، توسط خود شرکت ETS، برگزار کننده‌ی آزمون تافل معرفی شده است. هر بخش این کتاب، یکی از قسمت‌های آزمون را پوشش می‌دهد. اگر می‌خواهید اخلاق و ویژگی‌های سوال‌ها دست‌تان بیاید، به صاحب آزمون اعتماد کنید و این کتاب را فراموش نکنید.

DELTA

یکی دیگر از بهترین منابع آزمون تافل ، کتاب delta‌ است. این کتاب با تکنیک‌های مختلف، روی توانایی تحلیل شما کار می‌کند و هر چهار مهارت موردنیازتان را تقویت می‌کند.

نگاهی به دیگر منابع تافل

در این بخش نگاهی به دیگر منابعی که می‌توانند شما را در راه موفقیت در آزمون تافل یاری کنند، می‌اندازیم.

کتاب‌ها

بخش لغات:

Essential Words for the TOEFL

must have words for the TOEFL400

Essential Vocabulary for the TOEFL Test

500 Absolutely Essential Words

بخش نوشتن:

Winning TOEFL essays

Writing for the TOEFL iBT

Answers to all TOEFL Essay Questions

بخش شنیداری:

Barron’ s How to Prepare for the TOEFL

بخش مکالمه:

Speaking and writing strategies for the TOEFL iBT

بخش گرامر:

English Grammer in Use

CPE Use of English

Oxford Grammar Course

The Blue Book of Grammer and Punctuation

وب‌سایت‌ها

ETS

EDX

i-courses

Learn4Good

پادکست‌ها

englishacrossthepond.com

iheart.com

englishacrossthepond.com

اپلیکیشن‌ها

زبانشناس

TOEFL Essay

Magoosh

لب کلام

اگر از زبان‌شناس می‌شنوید، قبل از پا گذاشتن در هر مسیری، مسیر و مقصد را ارزیابی کنید. دست‌وپنجه نرم کردن با آزمونی که قواعدش را نمی‌دانید، اخلاقش را نمی‌شناسید و با روحیاتش آشنا نیستید، باعث شکست می‌شود. منابع آزمون تافل ، به شدت متنوع و متعدد هستند. با این‌حال بهتر است شما، بعد از ارزیابی خودتان، نقاط قوت و ضعف‌تان را پیدا کنید؛ و در ادامه برای از بین بردن نقاط ضعف، به منابع تافل خوب مراجعه کنید.

اگر از آن دسته آدم‌ها نیستید که هر کدام از اجناس مورد نیازتان را از جای متفاوتی تهیه کنید، اگر زمان کافی ندارید و اگر می‌خواهید یک باره به منابع خودخوان آزمون تافل مراجعه کنید، زبانشناس با آغوش باز پذیرای شماست. در این اپلیکیشن میتوانید دستی روی هر چهار مهارت مورد نیازتان بکشید، با نوع سوالات آشنا شوید، از خودتان امتحان بگیرید و با اطمینان به سراغ آزمون تافل بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

0