آیلتس یا تافل بهتر است؟

آیلتس یا تافل؟ انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشید

برای سال‌های متمادی تافل یکی از رایج‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی است. اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌های ایالات متحده برای ارزیابی و آزمایش مهارت‌های زبان انگلیسی دانشجویان و متقاضیانی که قصد مهاجرت از کشورهای غیر انگلیسی به کشورهای انگلیسی زبان را دارند، از این آزمون بهره می‌بردند. اما در دیگر نقاط جهان آزمون دیگری مثل آیلتس نیز برای سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوالی که همواره برای زبان‌آموزان مطرح می‌شود این است که: آیلتس یا تافل؟

 آیلتس در حقیقت امتحانی است که بیشتر کشورهای انگلیسی زبان از جمله انگلیس و استرالیا برای آزمایش مهارت‌های زبان انگلیسی افراد مهاجر یا دانشجویان مورد استفاده قرار می‌دهند. اکثر افراد آیلتس را تنها آزمونی می‌دانند که می‌تواند با آزمون تافل در ایالات متحده رقابت کند.

آیلتس یا تافل؟

در سال‌های اخیر در ایالات متحده، پذیرش دو آزمون آیلتس یا تافل به عنوان ابزارهایی برای ارزیابی، رشد بسیاری داشته است. اگر شما در کشورهای انگلیسی زبان به دنیا نیامده‌اید و یا در آن‌جا تحصل نکرده‌اید، باید در آزمون‌های زبان انگلیسی شرکت کنید. انواع مختلفی از این آزمون‌ها وجود دارد. با این حال، دو آزمون اصلی زبان انگلیسی آیلتس یا تافل است. آیلتس و تافل هر دو آزمون شناخته شده، قابل اعتماد و معتبری هستند و هر دو سطح زبان انگلیسی افراد را به طور دقیق مورد آزمایش و بررسی قرار می‌دهند. اگرچه هر دو آزمون دارای شهرت بسیار خوبی هستند و به طور گسترده‌ای مورد پذیرش قرار می‌گیرند، اما تفاوت‌هایی در روش، ساختار و محتوای آن‌ها وجود دارند. در نتیجه، باید به درستی فکر کنید تا بتوانید تافل یا آیلتس را انتخاب کنید. در ادامه به تشریح ویژگی‌های هر دو آزمون می‌پردازیم و سوالات متداول را پاسخ می‌دهیم. با ما همراه باشید تا بالاخره بتوانید از بین آیلتس یا تافل، آزمون زبان ایده‌آل خود را انتخاب کنید.

آیلتس چیست؟

آیلتس (International Testing Language Testing System) که در سال 1989 تاسیس شد، یک آزمون مهارت انگلیسی است که توانایی زبان انگلیسی افراد را مورد بررسی قرار می‌دهد. آیلتس همچنین یک آزمون کاملا پذیرفته شده در بین دانشگاه‌های برتر جهان محسوب می‌شود. به زبان ساده می‌توان گفت آیلتس یک آزمون زبان انگلیسی است که میزان مهارت خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن به زبان انگلیسی را در شما بررسی می‌کند. این آزمون برای اهداف آموزشی، شغلی و مهاجرت استفاده می‌شود. آزمون آیلتس در بیش از 10 هزار موسسه در ده‌ها کشور در سراسر جهان معتبر است و دارای دو نسخه آموزش دانشگاهی و عمومی است.

آیلتس آکادمیک یا آیلتس جنرال؟

آیلتس آکادمیک برای متقاضیانی که قصد تحصیلات عالی یا حرفه‌ای دارند، مناسب است. آیلتس جنرال برای کسانی مناسب است که برای کسب تجربه در زمینه کار یا تحصیلات متوسطه به کشورهای انگلیسی زبان سفر می‌کنند. اگرچه ممکن است تفاوت چندانی در هدف آزمون وجود نداشته باشد، اما تفاوت‌های زیادی در قالب و تکنیک‌های تست هر دو آزمون وجود دارد.

چه دانشگاه‌هایی آزمون آیلتس را قبول دارند؟

از دانشگاه‌هایی که در سراسر جهان آیلتس را قبول می‌کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه پرینستون
 • دانشگاه ییل
 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کمبریج
 • کالج امپریال لندن
 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دانشگاه ملبورن
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک‌گیل
 • و…

چه بخش‌هایی در آزمون آیلتس وجود دارد؟

این آزمون چهار بخش دارد و شامل آزمون مهارت شنیداری، مهارت خواندن، نوشتن و صحبت کردن است. بخش شنیداری و صحبت کردن برای هر دو آزمون یکسان است و محتوای بخش‌های خواندن و نوشتن، با توجه به اینکه در کدام آزمون شرکت می‌کنید متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است بخش گوش دادن، خواندن و نوشتن هر دو نسخه آزمون آیلتس در یک روز انجام می‌شود. از طرف دیگر، بخش صحبت کردن را می‌توان حداکثر یک هفته قبل یا بعد از سایر آزمون‌ها انجام داد. کل زمان آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه خواهد بود. توجه به زمان آزمون و مهارت‌های شما یکی از اصلی‌ترین عوامل برای انتخاب آیلتس یا تافل است. در ادامه به تشریح هریک از بخش‌های آزمون آیلتس می‌پردازیم.

آزمون شنیداری (30 دقیقه)

 شامل گوش دادن به 4 بخش مکالمه با 10 سوال در هر بخش است. گوش دادن به مکالمه فقط یک بار انجام می‌شود، بر اساس آن باید به سوالات پاسخ دهید. هر سوال دارای یک نمره است.

آزمون ریدینگ (60 دقیقه)

این بخش دارای سه بخش است و در مجموع شامل 40 سوال خواهد بود. شما باید بر اساس سه بخش ریدینگ به سوالات پاسخ دهید. هر سوال دارای یک نمره است.

آزمون نوشتاری (60 دقیقه)

رایتینگ آیلتس شامل دو بخش است، در بخش اول شما باید به توصیف نمودار یا اینفوگرافیک در 20 دقیقه بپردازید و در بخش دیگر شما در 40 دقیقه باید به یک استدلال یا دیدگاه پاسخ دهید.

آزمون مکالمه (11-14 دقیقه)

در این بخش مهارت گفتاری شما در سه قسمت ارزیابی خواهد شد. این بخش شامل مصاحبه حضوری با یک کارآزموده است. این قسمت 11 تا 14 دقیقه طول می‌کشد و در قسمت اول، شما در مورد یک موضوع مشترک صحبت می‌کنید، در قسمت دوم، یک وقت یک دقیقه‌ای به شما داده می‌شود تا قبل از شروع صحبت در مورد آن آماده شوید و سپس 2 دقیقه وقت دارید تا درباره آن موضوع صحبت کنید و قسمت سوم شامل سوالاتی است که در قسمت 2 درباره آن صحبت کردید.

تافل چیست؟

تافل را می‌توان یک آزمون مهارت انگلیسی دانست که توسط دانشگاه‌ها به منظور بررسی توانایی و تسلط زبان انگلیسی متقاضیان مورد استفاد قرار می‌گیرد. این آزمون یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است و به طور گسترده‌ در سراسر جهان پذیرفته می‌شود. همچنین نسخه‌های زیادی از تافل وجود دارد اما بیشترین استفاده از TOEFL iBT است و همچنین محبوب‌ترین نسخه تافل نیز محسوب می‌شود.

آزمون تافل

تافل توانایی شما برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی را در محیط‌های دانشگاهی و کلاس‌های درسی ارزیابی می‌کند. این آزمون متعلق به آمریکا است. از این رو دانش‌آموزانی که به دنبال اخذ پذیرش مدارس ایالات متحده هستند، تمایل به شرکت در این آزمون را دارند. شما باید از املا و واژگان آمریکایی استفاده کنید. با این حال به دلیل استفاده از اصطلاحات و املای لهجه بریتیش در بخش مکالمه و نوشتاری، نمره منفی نخواهید گرفت. بیش از 8500 موسسه در ده‌ها کشور در سراسر جهان آزمون تافل را می‌پذیرند.

باید آزمون تافل را از قبل ثبت نام و رزرو کنید. زمان ثبت‌نام هفت روز قبل از آزمون به اتمام می‌رسد، بنابراین لازم است همیشه وقت کافی و مناسبی را به این کار اختصاص دهید.

چه بخش‌هایی در آزمون تافل وجود دارد؟

این آزمون نیز همانند آیلتس چهار بخش دارد و شامل آزمون‌های شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه است. کل آزمون چهار ساعت طول می‌کشد و شما در طی برگزاری آزمون کارهایی را انجام می‌دهید که مهارت‌های ارتباطی انگلیسی شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برای پاسخ به یک سوال ابتدا می‌خوانید‌، سپس گوش می‌دهید و در آخر صحبت می‌کنید. آزمون بخش‌های خواندن و شنیداری ابتدا انجام می‌شود. سپس یک وقفه کوتاه ده دقیقه‌ای وجود دارد. بعد بخش‌های صحبت کردن و نوشتن شروع می‌شوند. لازم به ذکر است که کل آزمون مبتنی بر رایانه است.

خواندن (60 تا 80 دقیقه)

 شامل خواندن 3 یا 4 قسمت از متون دانشگاهی و پاسخ دادن به 36 تا 56 سوال است.

گوش دادن (60 تا 90 دقیقه)

 شامل گوش دادن به مکالمات، سخنرانی‌ها و بحث‌ها می‌شود و سپس بر اساس آن‌ها به 34 تا 51 سوال پاسخ می‌دهید.

صحبت کردن (20 دقیقه)

 باید نظرات خود را در مورد یک موضوع  به اشتراک بگذارید و در مورد مطالبی که در بخش‌های قبلی وجود داشت صحبت کنید.

نوشتن (50 دقیقه)

 شامل 2 بخش است، در یک بخش بر اساس بخش گوش دادن و خواندن مطلبی می‌نویسید. در قسمت دوم درباره یک استدلال توضیح می‌دهید.

دانشگاه‌هایی که به نمره تافل نیاز دارند، معمولا از شما می‌خواهند که نمره iBT خاصی کسب کنید. iBT مخفف آزمون مبتنی بر اینترنت است و آخرین نسخه ارزیابی تافل است. اگرچه یک دانشگاه نمره تافل کلی را درخواست می‌کند اما ممکن است نیاز باشد که شما در هر بخش تعداد مشخصی امتیاز کسب کنید.

اگر قصد شرکت در آزمون تافل را دارید، توصیه می‌کنم مقاله منابع آزمون تافل را نیز مطالعه کنید.

آیلتس یا تافل؟ تفاوت این دو چیست؟

سوالات تافل جدا از املا و واژگان، چند گزینه‌ای است. در حالی که آیلتس از داوطلبان آزمون می‌خواهد به طیف وسیعی از انواع سوالات مختلف مانند پاسخ کوتاه، جای خالی و تشریحی پاسخ دهند. علاوه بر این، آزمون آیلتس نسبت به آزمون تافل زمان کمتری دارد. آزمون آیلتس در طی 2 ساعت و 40 دقیقه انجام می‌شود اما تافل حدودا چهار ساعت به طول می‌انجامد.

فرقی نمی‌کند آزمون آیلتس یا تافل باشد، هر دوی آزمون‌ها دارای بخش مکالمه هستند. آزمون مکالمه آیلتس به صورت حضوری با یک امتحان گیرنده برگزار می‌شود اما در آزمون تافل، هیچ کسی حضور ندارد. پاسخ‌های شما در هر دو آزمون ضبط شده و سپس ارزیابی می‌شوند. در امتحان آیلتس، انگلیسی با لهجه‌های مختلف ارائه می‌شود اما در تافل فقط با لهجه‌های آمریکایی صحبت می‌شود.

آزمون آیلتس یا تافل

آزمون گفتاری در آیلتس حدود 11 تا 14 دقیقه طول می‌کشد و مکالمه حضوری با مدرس آزمون است که روی نوار ضبط می‌شود.

ابتدا سوالات بسیار کلی هستند و در مورد، نام خانواده و غیره است. سپس مربی موضوعی را روی کارت برای دانشجو می‌نویسد و سپس درباره آن صحبت می‌کند. از طرف دیگر، آزمون مکالمه تافل یک آزمون 20 دقیقه‌ای است. کل این آزمون به 6 بخش تقسیم شده است و دانش‌آموز باید با یک میکروفون به سوالات پاسخ دهد. دو بخش اول سوالات عمومی و 4 بخش آخر مکالمه تلفیقی است.

در بخش‌های نوشتاری آزمون تافل، بر خلاف پاسخ‌های کتبی آزمون آیلتس، باید تایپ شود. مقاله تافل تا حدودی طولانی‌تر و بیش از 300 کلمه است در حالی که برای آیلتس 250 کلمه کافیست.

در آزمون کتبی برای دانشجویان محدودیت زمانی و تعداد کلمات اختصاص داده می‌شود که باید هنگام نوشتن در ذهن داشته باشند. از دانشجویان انتظار می‌رود که تعداد کلمات مشخص شده را در مدت زمان تعیین شده بنویسند.

در آزمون آیلتس از شما انتظار می‌رود که در 60 دقیقه 400 کلمه بنویسید، در حالی که تافل برای 500 کلمه 50 دقیقه به شما وقت می‌دهد.

در مورد بخش شنیداری آزمون آیلتس یا تافل باید بگوییم که این دو نیز کاملا متفاوت هستند. آزمون شنیداری تافل بین 40 تا 60 دقیقه است و شامل گوش دادن به بخش‌هایی از سخنرانی‌های دانشگاه یا مکالمات در دانشگاه خواهد بود و هنگام گوش دادن باید یادداشت‌برداری کنید، سپس به یک سری از سوالات چند‌گزینه‌ای پاسخ دهید.

 برای آزمون شنیداری آیلتس، دانشجویان می‌توانند هنگام گوش دادن به موارد ضبط شده، به سوالات پاسخ دهند. شرکت‌کنندگان در هر دو آزمون به تعدادی از سوالات مختلف پاسخ خواهند داد.

کارشناسان آمادگی آزمون تافل می‌گویند تمرکز اصلی ساختار و زبان آزمون تافل بیشتر روی جنبه آکادمیک است، در حالی که آیلتس بیشتر بر روی برقراری ارتباط در دنیای واقعی اشاره دارد. تفاوت دیگر این است که دانش‌آموزان آیلتس را روی کاغذ امتحان می‌دهند، در حالی که اکثر داوطلبان آزمون تافل با کامپیوتر امتحان می‌دهند. طبق اعلام وب سایت تافل، 97 درصد افرادی که در آزمون تافل شرکت می‌کنند، برخلاف نسخه کاغذی، آزمون iBT یا مبتنی بر اینترنت را شرکت می‌کنند.

نحوه محاسبه نمرات در آزمون آیلتس یا تافل

آیلتس بر روی سیستمی خاص درجه‌بندی می‌شود. نمره شما از 1 تا 9 در هر چهار بخش محاسبه می‌شود. سپس میانگین چهار بخش به عنوان نمره اصلی اعلام خواهد شد. اما تافل از یک امتیاز واحد استفاده می‌کند که از 120 محاسبه می‌شود.

دانشگاه مورد نظر شما کدام آزمون را قبول دارد؟

 این باید اولین و مهمترین سوالی باشد که باید از خود بپرسید. وب‌سایت‌های دانشگاه‌های رویایی خود و برنامه‌های مورد نیاز آن‌ها را بررسی کنید تا به درستی پاسخ این سوال را دریابید.

آزمون آیلتس سخت تر است یا تافل؟

به یاد داشته باشید، هدف شما کسب نمره بالا است، بنابراین آزمونی را انتخاب کنید که احتمال موفقیت شما را افزایش دهد. بدانید نقاط قوت و ضعف شما چیست و تجزیه و تحلیل کنید که کدام آزمون نقاط قوت شما را برجسته می‌کند. در حالی که الگوی آیلتس کاملا مشخص و مستقیم است و به طور مستقل درجه‌بندی می‌شود، تافل دارای برخی تغییرات است که ممکن است هزینه‌هایی برای شما داشته باشد و نمره کل شما را کاهش دهد. بنابراین مطمئن شوید که آنچه را که با نقاط قوت و مهارت‌های شما سازگار است انتخاب کرده‌اید.

در حالی که آیلتس و تافل حداقل به مقدمات اولیه نیاز دارند، بسیاری از متقاضیان فکر می‌کنند که آماده شدن برای تافل سخت‌تر است. اما این موضوع در هر فرد متفاوت است و به مهارت‌های او بستگی دارد. تفاوت در الگوهای هر آزمون ممکن است وظایفی را ایجاد کند که دانشجو نیاز به آمادگی بیشتری احساس کند.

کدامیک از آزمون‌ های آیلتس یا تافل گران تر است؟

هزینه‌های آزمون آیلتس یا تافل چندان متفاوت نیست و فقط حدود 1 میلیون باهم اختلاف قیمت دارند. هزینه ثبت نام آزمون آیلتس حدودا  6 میلیون تومان است، در حالی که آزمون تافل چیزی حدود 7 میلیون تومان است.

کدام آزمون سریع‌تر نتیجه را اعلام می‌کند؟

این فاکتور بسیار مهمی است که باید در نظر گرفته شود، به خصوص اگر به تاریخ پذیرش نزدیک می‌شوید. نمره آزمون آیلتس در طی 5 الی 7 روز آماده می‌شود، در حالی که نتایج تافل ممکن است تا 13 روز طول بکشد.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم شما را با هر دو آزمون تافل و آیلتس آشنا کنیم و به تشریح تفاوت‌های آن بپردازیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب توانسته باشید تصمیم منطقی برای انتخاب آزمون‌های آیلتس یا تافل اخذ کنید. از اینکه با ما همراه بودید از شما ممنونیم. شما کدامیک را انتخاب می‌کنید؟ آیلتس یا تافل؟ منتظر نظرات شما هستیم، چرا که نظرات شما برایمان ارزشمند است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *