نمره دهی آیلتس – جدول نمره دهی آیلتس با توضیحات کامل

در این مطلب به صورت کامل به نحوه نمره دهی در بخش های مختلف آزمون آیلتس آشنا خواهید شد. این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید!

c8a6b07da97099905b0087f461f80d1d.png
کامبیز کشاورز
مهر ۱۴۰۰ 
۲۹۳ 
آیلس

در مسیر مهاجرت یا کار، باید از پیچ‌های زیادی جان سالم به در ببرید؛ یکی از این پیچ‌ها آزمون آیلتس است. آزمون زبان انگلیسی معتبری که بیشتر کشورهای دنیا قبولش دارند؛ اما راز نمره دهی آیلتس چیست؟ نمره آیلتس شما چطور محاسبه می‌شود؟ آزمون شما چگونه تحلیل می‌شود؟ هر نمره چه چیزی را به شما می‌گوید؟ نگران نباشید، زبانشناس می‌خواهد در این مطلب به تمام این سوال‌ها مفصلی جواب بدهد.

دانستن نحوه نمره دهی آیلتس باعث می‌شود شما بدانید با چه آزمونی طرف هستید و حسابی خودتان را آماده کنید.

نحوه نمره دهی آیلتس چگونه است؟

همان‌طور که می‌دانید آیلتس چهار مهارت writing, listening, reading, speaking را می‌سنجد. برای نمره گرفتن از آیلتس، باید روی هر چهار مهارت کار کنید.

نمره‌ی شما در هر کدام از مهارت‌ها با هم جمع می‌شود و از معدل‌شان نمره‌ی نهایی بیرون می‌آید که آیلتس آن را Band Score صدا می‌نامد.

بازه‌ی نمره‌‌ای که آیلتس راهی کارنامه‌تان می‌کند، بین ۱ تا ۹ است. یعنی نمرات شما در هر مهارت، با هم جمع می‌شوند و عددی بین ۱ تا ۹ را معرفی می‌کنند که نمره‌ی نهایی شماست و میزان مهارت انگلیسی‌تان را به دیگران می‌گوید.

آیلتس

آیلتس، بعد از حساب کردن میانگین نمرات شما در هر مهارت، نمره‌ی میانگین را به طرف سمت سنگین‌تر گرد می‌کند؛ یعنی اگر میانگین نمرات شما ۴.۸۶۰ شود، بنداسکور یا نمره‌ی نهایی‌تان گرد شده و ۵ محاسبه می‌شود. برای آشنایی بیشتر با اخلاق آیلتس در نمره‌ دهی، به مثال زیر توجه کنید:

نمره ریدینگنمره لیسنینگنمره رایتینگنمره اسپیکینگمیانگینBand Score
4.04.54.05.04.3754.5
4.55.54.56.05.1255

نمونه گرد کردن نمره در آیلتس

وضعیت شرکت کننده در آزمون آیلتس بر اساس نمره

نمرهتوصیف وضعیت شرکت کننده در آزمون آیلتس
9نمره‌ی ۹ سقف نمره‌های آزمون آیلتس است؛ این نمره به همه می‌گوید شما کاربر متخصص یا Expert user هستید. نمره ۹ آزمون آیلتس یعنی آزمون دهنده زبان انگلیسی را به شکل کاربردی، دقیق و روان می‌شناسد و استفاده می‌کند.
8نمره ۸، نمره‌ی بسیار خوبی است که شما را به عنوان کاربر بسیار خوب یا کاربر very good معرفی می‌کند. این نمره به همه می‌گوید شما تسلط بسیار خوبی روی زبان انگلیسی دارید، آن را می‌شناسید و می‌توانید حتی در بحث‌های تخصصی به راحتی ازش استفاده کنید؛ تنها ممکن است در شرایط بسیار سخت و غیرمنتظره، کمی دچار مشکل شوید.
7نمره‌ی ۷ هم نشانه‌ی یک آزمون دهنده‌ی خوب یا good user‌ است. صاحبان نمره‌ی هفت، معمولاً می‌توانند در موقعیت‌‌های مختلف، گلیم‌شان را از آب بیرون بکشند. این اشخاص ممکن است گاهی دچار اشتباه و لغزش شوند، با این حال می‌توانند راهشان را پیدا کنند. اگر می‌خواهید برای تحصیل یا کار راهی یک کشور انگلیسی زبان شوید، نمره یا باند ۷ آیلتس، حداقل نمره‌ای است که از شما می‌خواهند.
6نمره‌ی ۶ آیلتس نمره‌ی تقریباً لب مرزی است؛ این نمره به همه اعلام می‌کند آزمون دهنده یا کاربر دارای صلاحیت که competent نیز شناخته می‌شود، در صحبت‌های روزمره و معمولی مشکلی ندارد، اما ممکن است در مباحث تخصصی کمی دچار مشکل شود.
5نمره‌ی ۵ نشان می‌دهد شما توانایی برقرار کردن ارتباطات اولیه را دارید، شاید هم بتوانید دست‌وپا شکسته از پس موقعیت‌های تخصصی بربیایید، اما هنوز نیاز به مطالعه دارید.
4نمره ۴ نشان می‌دهد آزمون دهنده تنها توانایی‌های ابتدایی را دارد و در حوزه‌های تخصصی به مشکل‌های جدی‌ای برمی‌خورد.
3نمره ۳ آزمون آیلتس به معنای این است که آزمون دهنده در موقعیت‌های خیلی ساده و روزمره، تنها مفهوم کلی را درک می‌کند و از درک جزئیات ناتوان است؛ همچنین صاحب این نمره، دچار مکث‌ها و مشکلات متعددی در صحبت می‌شود.
2نمره‌ی ۲ گویای این حقیقت تلخ است که صاحب نمره، تنها می‌تواند چند کلمه و جمله‌ی بسیار ابتدایی و رایج را بیان کند و تنها در حد رفع نیازهای ابتدایی قادر به برقراری ارتباط است.
1گیرنده‌ی نمره‌ی ۱، جز چند کلمه‌ی ساده، اطلاعات دیگری از زبان انگلیسی ندارد.
0و در نهایت گیرنده‌ی نمره‌ی، هیچ ارتباطی با زبان انگلیسی ندارد و اطلاعات قابل‌اعتنایی ندارد.

توصیف وضعیت شرکت کننده در آزمون آیلتس بر اساس نمره

نمره دهی لیسنینگ آیلتس

در بخش لیسنینگ آیلتس، شما باید با چهل سوال دست‌وپنجه نرم کنید. طبیعتاً هر چقدر از پس سوال‌های بیشتری بربیایید، نمره‌ی لیسنینگ‌تان هم به نه نزدیک‌تر می‌شود و معدل کل‌تان را بهم بالا می‌برد.

آیلتس

در این قسمت، به شما ۴۰ دقیقه زمان می‌دهند که ۳۰ دقیقه برای جواب دادن به سوال‌هاست و ۱۰ دقیقه برای انتقال پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه. سوالات این بخش نمره‌ی منفی ندارد و ارزش همه‌شان برابر است. همچنین در بخش لیسنینگ، نمره‌دهی آزمون‌های آکادمیک و جنرال شبیه به هم است. اگر می‌خواهید بازه‌ی نمره‌ دهی لیسنینگ آیلتس را خوب بشناسید، به جدول زیر نگاه کنید:

جدول نمره دهی لیسنینگ آیلتس

تعداد پاسخ‌های درست از ۴۰ سوالنمره نهایی (Band Score)
39-409
37-388.5
35-368
32-347.5
30-317
26-296.5
23-256
18-225.5
16-175
13-154.5
10-124
8-93.5
6-73
4-52.5

جدول نمره دهی آزمون شنیداری آیلتس

نمره دهی ریدینگ آیلتس

ریدینگ آیلتس به شما چهل سوال می‌دهد و بعد بر اساس جدول زیر، نمره‌ی ریدینگ‌تان را به نمره‌ی کل تحویل می‌دهد تا امتیاز نهایی آیلتس‌تان محاسبه شود. تعداد سوالات این بخش ۴۰ سوال است و پاسخ اشتباه نمره‌ی منفی ندارد.

آیلتس

جدول نمره دهی ریدینگ آکادمیک

تعداد پاسخ‌های درست از ۴۰ سوالنمره نهایی (Band Score)
39-409
37-388.5
35-368
32-347.5
30-317
26-296.5
23-256
18-225.5
16-175
13-154.5
10-124
8-93.5
6-73
4-52.5

جدول نمره دهی ریدینگ جنرال

تعداد پاسخ‌های درست از ۴۰ سوالنمره نهایی (Band Score)
409
398.5
37-388
367.5
34-357
32-336.5
30-316
27-295.5
23-265
19-224.5
15-184
12-143.5
9-113
6-82.5

نمره دهی رایتینگ آیلتس

همان‌طور که می‌دانید، بخش رایتینگ آیلتس، بخش متفاوتی است و نمره‌دهی‌اش هم با سه بخش دیگر یعنی ریدینگ، لیسنینگ و اسپیکینگ تفاوت‌های زیادی دارد. بخش رایتینگ یک بخش تشریحی است. با این‌حال نگران نباشید، این‌طور نیست که تصحیح کننده‌ها سلیقه‌ای عمل کنند. نمره دهی بخش رایتینگ هم چهارچوبی دارد که زبانشناس در این مطلب برای‌تان حسابی موشکافی می‌کند.

آیلتس

رایتینگ آیلتس دو تسک دارد؛ یعنی شما برای عبور از این مرحله، باید با دو غول تسک ۱ و تسک ۲ بجنگید. تسک ۱ از شما می‌خواهد اطلاعات را از روی جدول یا نموداری استخراج کنید و تسک ۲ بهتان موضوع مقاله می‌دهد؛ البته یادتان نرود ضریب تسک ۲ دوبرابر تسک ۱ است و برای همین بیشتر آیلتس دهندگان از تسک ۲ شروع می‌کنند.

  • Task Response

این معیار، به درک شما از سوالات و فهم کامل منظور سوال نمره می‌دهد. برای گرفتن بالاترین نمره در این معیار باید به طور کامل به تمام بخش‌های سوال پاسخ بدهید.

  • Coherence and Cohesion

معیار دوم، انسجام و ساختار استاندارد متن‌تان را زیر ذره‌بین می‌‌برد؛ آیا متن شما انسجام معنایی دارد؟ پارگراف‌ها، ارتباط معنایی دارند؟ چطور ایده‌تان را شرح داده‌اید؟

  • Lexical Resource

این معیار، بررسی کننده‌ي دانش لغتی شماست. چقدر لغات را می‌شناسید؟ آیا می‌توانید از لغت‌های متنوع استفاده کنید؟ آیا دایره‌ی لغات‌تان شعاع قابل‌قبولی دارد؟

  • Grammatical Range and Accuracy

معیار Grammatical Range and Accuracy، گرامر سنج آزمون است و مهارت‌های شما را در زمینه‌ی گرامر می‌سنجد. آیا می‌توانید از جملات پیچیده استفاده کنید؟

به طور کلی، نمره رایتینگ آیلتس این اطلاعات را در مورد شما می‌دهد:

نمره دهی رایتینگ آیلتس

نمره رایتینگاین نمره چه می‌گوید؟
9کسی که توانسته نمره‌ی ۹ را از رایتینگ آیلتس بگیرد، هم در تسک ۱ و هم در تسک ۲، یعنی توانسته به هر چهار معیار پاسخ کاملی بدهد. نمره‌ی ۹ به دیگران اعلام می‌کند این آزمون دهنده، سوال‌ها را کامل متوجه می‌شود، پاسخ‌های منطقی می‌دهد و بخشی از سوال را جا نمی‌اندازد. نوشته‌هایش انسجام دارند و ایده را به خوبی بسط داده و نتیجه‌ی منطقی گرفته است. از لغات متنوع و منعطفی استفاده کرده است و از نظر گرامر، انواع ساختارها را به درستی استفاده کرده و تنها به جمله‌های ساده بسنده نکرده است.
8نمره‌ی ۸ رایتینگ آیلتس یعنی گیرنده‌ی این نمره، بخش‌های اصلی سوال را درک می‌کند و پاسخ می‌دهد، متن‌هایش نظم منطقی دارند و پراکنده‌نویسی نمی‌کند، پاراگراف‌بندی قابل قبولی دارد، دایره‌ی لغاتش وسیع است هر چند ممکن است در مواقعی انتخاب لغت خوبی نداشته باشد و در نهایت بخش عمده‌ی جمله‌هایش، از غلط‌های گرامری خالی هستند.
7نمره‌ی ۷ هم اعلام می‌کند صاحب نمره بخش‌های عمده‌ی سوال را درک می‌کند و پاسخ می‌دهد هر چند می‌توانست پاسخ‌های بهتری ارائه دهد، متن قابل قبولی ارائه می‌دهد و از موضوع چندان منحرف نمی‌شود، دامنه لغات قابل قبولی دارد، هر چند گاهی کلمه‌ها را اشتباه انتخاب می‌کند، در بخش گرامر هم از ساختارهای درست استفاده می‌کند، هر چند ممکن است جملات چندان پیچیده‌ای به کار نبرد.
6نمره‌ی ۶ یعنی آزمون دهنده بخش‌های عمده‌ی سوال را درک می‌کند، پاسخ‌های درست می‌دهد، هر چند ممکن است بهترین پاسخ نباشند، به کلیات پاسخ درست می‌دهد اما ممکن است در جزئیات مشکل داشته باشد، کلیت متنش قابل قبول و شفاف است اما ممکن است گاهی ربط بین پاراگراف‌ها نامشخص باشد، دایره‌ی لغات متوسطی دارد، از لغات خوبی استفاده می‌کند اما گاهی در انتخاب کلمات اشتباه می‌کند، در بخش گرامر از ساختارهای ساده و پیچیده استفاده می‌کند اما گاهی در استفاده از گرامر اشتباه می‌کند.
5نمره ۵ رایتینگ آیلتس، به سوالات پاسخ می‌دهد اما ممکن است پاسخش چندان کامل نباشد یا بخش‌هایی از سوال را جا بیندازد، لحن یک‌دستی ندارد، متن‌هایش منظور کلی را می‌رسانند اما در شرح و بسط چندان خوب عمل نمی‌کند، دامنه‌ی لغاتش نسبتا محدود است، از ساختارهای محدودی در جمله‌هایش استفاده می‌کند و اشتباهات گرامری دارد.
4در نمره دهی آیلتس نمره‌ی ۴ گویای این حقیقت است که آزمون دهنده نمی‌تواند به بخش‌های اصلی سوال پاسخ‌های کاملی بدهد، در تشخیص قسمت‌های اصلی سوال دچار مشکل است، متنش انسجام لازم را ندارد، از لغات مشهور و ابتدایی استفاده می‌کند و ساختار گرامری جمله‌هایش ساده و دم‌دستی است.
3نمره ۳ به معنای این است که گیرنده‌ی این نمره، متوجه منظور سوال نشده است، متنش پراکنده است و پاراگراف‌ها در راستای هم نیستند، از لغات محدودی استفاده می‌کند و نمی‌تواند جمله‌های درستی بنویسد.
2نمره ۲ یعنی این شرکت کننده متوجه منظور سوال نشده و پاسخ بی‌ربطی داده است، متنش ناقص است یا عبارت‌های حفظ شده می‌نویسد، حتی ساختار جمله‌های ساده را هم اشتباه می‌نویسد.
1نمره‌ی ۱ یعنی گیرنده‌ی این نمره مهارت نوشتن ندارد و متوجه منظورها نمی‌شود.
0نمره‌ی ۰ به معنای غیبت در امتحان و یا دادن پاسخ‌های آماده و حفظ شده است.

نمره دهی اسپیکینگ آیلتس

اسپیکینگ آیلتس هم مثل رایتینگ نمره دهی متفاوتی نسبت به ریدینگ و لیسنینگ دارد؛ در بخش مکالمه انگلیسی چهار مهارت نمره‌ی شما را تعیین می‌کنند:

آیلتس

  • Pronunciation

این معیار، نحوه‌ی تلفظ شما را زیر ذره‌بین می‌برد و بررسی می‌کند؛ میزان تسلط شما روی کلمات و نحوه‌ی کنترل استرس‌تان در این معیار تاثیرگذارند.

  • Grammatical range and accuracy

این معیار ساختار گرامری جمله‌های‌تان را بررسی می‌کند؛ استفاده‌ی درست از جمله‌های مختلف و ساختار پیچیده‌ی گرامری می‌توانند نمره‌تان را در این بخش جابه‌جا کنند.

  • Lexical resource

دایره‌ی لغات و تسلط‌تان روی واژگان مختلف و منعطف نیز در نمره دهی اسپیکینگ آیلتس تاثیرگذارند. استفاده از لغات تخصصی و کمتر شنیده‌ شده، می‌تواند در این بخش موثر باشد.

  • Fluency and coherence

روان و بدون مکث صحبت کردن در این معیار اندازه‌گیری می‌شود، تسلط روی موضوع، اعتمادبه‌نفس و عدم مکث از معیارهای مهم این بخش‌اند. به طور کلی، تحلیل نمره اسپیکینگ آیلتس، طبق جدول زیر صورت می‌گیرد:

نمره اسپیکینگاین نمره چه می‌گوید؟
9نمره‌ی ۹ در اسپیکینگ یعنی شرکت کننده کاملا روان صحبت می‌کند، موضوع را مرتب و منسجم پیش می‌برد، دایره‌ی لغات خوب و قابل قبولی دارد، از ساختار گرامری درستی استفاده می‌کند و تلفظ صحیح و روانی دارد.
8نمره‌ی ۸ گویای این است که شرکت کننده روان صحبت می‌کند و ممکن است به ندرت مکث کند، از لغات متنوع و وسیعی استفاده می‌کند، ساختار گرامری جملاتش درست است ولی ممکن است گاهی اشتباه‌هایی هم داشته باشد و در تلفظ نیز دقیق عمل می‌کند.
7نمره‌ی ۷ نشان دهنده‌ی این است که شرکت کننده بدون مکث‌های قابل توجه صحبتش را ادامه می‌دهد و تمام می‌کند، دایره‌ی لغات قابل قبولی دارد، از ساختارهای گرامری پیچیده هم استفاده می‌کند اما اشتباه‌هایی هم دارد و تلفظش هم قابل قبول است.
6نمره‌ی ۶ به معنای این است که آزمون دهنده صحبت می‌کند، اما مکث‌ها و تکرارهایی دارد، دامنه لغاتش متنوع است اما ممکن است بهترین لغات را انتخاب نکند، از جمله‌های پیچیده هم استفاده می‌کند اما اشتباه‌هایی دارد و از نظر تلفظ در سطح متوسطی است.
5نمره‌ی ۵ اسپیکینگ به شما می‌گوید این شرکت کننده صحبت می‌کند، اما مکث‌های زیادی دارد، دایره‌ی واژگانش بیشتر شامل واژه‌های دم‌دستی است، در ساختار گرامری‌اش کمتر از جمله‌های پیچیده استفاده می‌کند و در تلفظش اشتباه‌هایی دارد.
4در نمره دهی آیلتس نمره‌ی ۴ اسپیکینگ نشان می‌دهد آزمون دهنده مکث‌های زیادی در صحبت دارد، جمله‌هایش ارتباط معنایی چندانی ندارند، از لغات ساده استفاده می‌کند، تلفظ لغات را اشتباه بیان می‌کند ولی منظورش را می‌رساند.
3نمره ۳ یعنی این شرکت کننده بسیار مکث می‌کند، جمله‌هایش به هم ارتباطی ندارند، از لغت‌های ساده استفاده می‌کند و نمی‌تواند لغت‌های پیچیده به کار ببرد، در تلفظ ضعیف است و نمی‌تواند منظورش را منتقل کند.
2نمره ۲ می‌گوید این فرد نمی‌تواند صحبت را شکل دهد و میزان مکثش بیشتر از میزان صحبتش است، لغت‌ها را نمی‌شناسد، نمی‌تواند جمله‌ای شکل دهد و تلفظ‌هایش نامفهوم است.
1گیرنده‌ی نمره‌ي ۱ نمی‌تواند صحبتی را شکل دهد.
0نمره‌ی ۰ به معنای غیبت در امتحان و یا دادن پاسخ‌های آماده و حفظ شده است.

جدول نمره دهی آزمون مکالمه آیلتس

استفاده از اپلیکیشن زبانشناس برای آزمون آیلتس

همان‌طور که گفتیم و خواندید، نمره دهی آیلتس قلق‌های مختلفی دارد. آشنایی و دانستن نحوه نمره دهی آیلتس به شما کمک می‌کند مهم‌ترین بخش‌ها را بشناسید و مهارت‌های مهم‌تر را سنگین‌تر سر جلسه‌ی آزمون ببرید. زبانشناس با در نظر گرفتن مهم‌ترین بخش‌های آزمون آیلتس و نحوه‌ي نمره‌دهی هر بخش، برایتان بهترین دوره‌های آیلتس را فراهم کرده است. کافی‌ست اپلیکیشن زبانشناس را نصب کنید. مثلاً مجموعه معتبر Cambridge IELTS در برنامه زبانشناس شبیه‌ساز آیلتس است و از شما امتحان می‌گیرد و بهتان نمره می‌دهد؛ مجموعه خودخوان زبان انگلیسی Mindset For IELTS نیز یکی از دوره‌های آمادگی برای آزمون آیلتس است که نمره‌تان را بهبود می‌بخشد. همچنین دوره‌ها و برنامه‌های دیگری نیز منتظرتان هستند.

سخن پایانی

در این مطلب زبانشناس با قلق نمره دهی آیلتس آشنا شدید. حالا نوبت این است که بخش‌های مهم را تقویت کنید و در آزمون‌های تمرینی به خودتان نمره بدهید. هرچقدر نمره‌ی آیلتس‌تان به 9 نزدیک‌تر باشد، درهای بیشتری به رویتان گشوده می‌شود.

زبانشناس هم با در نظر گرفتن نحوه نمره دهی آیلتس، آماده است تا شما را برای گرفتن بهترین نمره‌ها از هر بخش آماده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

0