رایتینگ آیلتس

چگونه در رایتینگ آیلتس نمره بالا 8 بگیریم؟ + رازهای رایتینگ آیلتس

آیلتس یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که حرفش در ۱۳۰ کشور جهان سند است. یک ماراتن نفس‌‌گیر که ترافیک سنگینی دارد و برای بیشتر مهاجرها، مخصوصاً مهاجران تحصیلی، نقش آش کشک خاله را دارد. رایتینگ آیلتس، یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین قسمت‌های این ماراتن است، بخشی که اگر از آن سربلند بیرون بیایید، در واقع چند کیلومتر را روی سرعت تند جلو دویده‌اید. آیلتس، چهار مهارت شما را روی ترازو می‌برد و بعد بهتان نمره می‌دهد؛ مهارت شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن.

مهارت رایتینگ یا نوشتن، از پیچیده‌ترین بخش‌های آزمون آیلتس و غول مرحله آخر است که حتی گاهی انگلیسی‌زبانان را به دردسر می‌اندازد. اما نگران نباشید، ما در این مقاله از زبان‌شناس، برای‌تان دست این غول را رو کرده‌ایم؛ پس اگر می‌خواهید از رایتینگ آیلتس سربلند بیرون بیایید و با بهترین روش آموزش رایتینگ آیلتس آشنا شوید، تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

رایتینگ آیلتس
رایتینگ آیلتس

رایتینگ آیلتس را از نزدیک بشناسید

برای خواباندن مچ هر غول چغر و بد بدنی، یک راه ساده وجود دارد؛ بهش نزدیک شوید و بشناسیدش! این راه برای آزمون آیلتس هم جواب می‌دهد. اگر می‌خواهید دست رایتینگ آیلتس را بخوانید، قلقش را بشناسید و از سخت‌ترین و پرپیچ و پردست‌اندازترین قسمت مسیر آیلتس به سلامت رد شوید، باید این آزمون را خوب بشناسید.

آزمون آیلتس

بخش آخر آزمون آیلتس، وظیفه دارد مهارت نوشتن و درک شما را زیر ذره‌بین ببرد. در این بخش شما شصت دقیقه فرصت دارید تا به دو سوالی که آیلتس از شما می‌پرسد پاسخ دهید. در واقع رایتینگ آیلتس شامل دو بخش Task 1 و Task 2 است. سوالات تسک ۱، در آزمون آیلتس جنرال (آیلتس مخصوص کسانی که می‌خواهند برای کار مهاجرت کنند و یا در مقطع پایین‌تر از کارشناسی تحصیل کنند) و آیلتس آکادمیک (آزمون مخصوص دانشجویان کارشناسی و مقاطع بالاتر) متفاوت است.

به‌طور کلی اگر بخواهیم خلقیات، ویژگی‌ها و زیروبم شخصیت Task 1 و Task 2 را برای‌تان توصیف کنیم، باید بگوییم:

Task 1:

تسک یک یا بخش اول مرحله‌ي رایتینگ آیلتس، در ماژول آکادمیک، معمولاً به شما یک سری اطلاعات تصویری در لباس نمودار یا جدول می‌دهد و ازتان می‌خواهد این اطلاعات را دقیقاً در ۱۵۰ کلمه و حداکثر در ۲۰ دقیقه توصیف کنید.

۱۵۰ کلمه و ۲۰ دقیقه را آویزه‌ی گوش‌تان کنید چون اگر کمتر از ۱۵۰ کلمه بنویسید نمره‌ی منفی می‌گیرید و اگر بیشتر از ۲۰ دقیقه در تسک یک بمانید، برای تسک دو زمان کم می‌آورید.

راز عبور از این بخش این است که با زبانی رسمی و آکادمیک، اطلاعات را توصیف کنید؛ بنابراین عجله نکنید، حسابی داده‌ها را رصد کنید، گوشه به گوشه‌ی نمودارها را نگاه کنید و متنی استاندارد بنویسید؛ متنی که از لحاظ گرامی، پاراگراف‌بندی، سطح کلمات و ساختار جمله‌ها، مو لای درزش نرود.

در آیلتس جنرال هم تسک اول شامل نوشتن نامه‌ای رسمی یا غیر رسمی است که باید از اصول نامه‌نویسی پیروی کرده باشد.

به طور کلی ساختار تسک ۱ باید به صورت زیر باشد:

 • مقدمه
 • پاراگراف بدنه اول
 • پاراگراف بدنه دوم

Task 2:

تسک دو یا مرحله‌ی دوم رایتینگ آزمون آیلتس، مرحله‌ی مهم‌تر و نمره‌بیارتری است، بنابراین باید دقت بیشتری داشته باشید و تمام دانش‌تان از انگلیسی را روی دایره بریزید. در این بخش، امتحان گیرندگان آیلتس به شما یک موضوع می‌دهند تا مقاله‌ای با زبان رسمی و آکادمیک بهشان تحویل دهید.

متن شما باید حداقل ۲۵۰ کلمه باشد و در ۴۰ دقیقه به نتیجه برسد.

برای موفقیت در رایتینگ آیلتس، باید دقت کنید متنی که در تسک دوم به آیلتس تحویل می‌دهید، باید منسجم، دقیق و درست باشد و در یک ساختار مشخص، در مورد موضوع حرف بزند.

در ضمن در این بخش حواس‌تان را جمع کنید؛ متن شما نباید کپی شده باشد. نباید از جملات سوالی استفاده کنید و باید با نوشتن یک متن قوی، مهارت‌تان را به آیلتس ثابت کنید و قانعش کنید که درک نوشتاری دارید.

در کل، ساختار تسک ۲ به این صورت است:

 • مقدمه
 • پاراگراف بدنه اول
 • پاراگراف بدنه دوم
 • نتیجه‌گیری

رایتینگ آیلتس چه‌گونه به شما نمره می‌دهد؟

اطلاع داشتن از نمره‌ها، به شما کمک می‌کند برای بخش‌های پرنمره‌تر سرمایه‌گذاری کنید و بیشترین نمره‌ی ممکن را از امتحان گیرندگان بگیرید. برای گرفتن بیشترین نمره در رایتینگ آیلتس، باید بدانید که تسک دو، ضریبی دو برابر تسک یک دارد. بنابراین بهترین روش این است که بیست دقیقه از زمان‌تان را به تسک یک بدهید و چهل دقیقه را برای تسک دو نگه‌ دارید؛ همچنین زبانشناس توصیه می‌کند اول از تسک دوم شروع کنید و بعد به سراغ تسک اول بروید.

نمونه سوالات رایتینگ آیلتس

هر دو بخش رایتینگ، نمره‌ی بین ۰ تا ۹ دارند و تسک دوم با ضریب دوبرابر، می‌تواند نمره‌ی کلی آیلتس شما را از فرش به عرش ببرد و بالعکس!

رایتینگ آیلتس از شما چه انتظاری دارد؟

همان‌طور که گفتیم، یکی از راه‌های موفقیت در هر آزمونی، شناخت کافی از امتحان‌گیرندگان یا Examiner ها است. نمره‌دهندگان آیلتس، نوشته‌های شما را بر اساس معیارهای خاصی ارزیابی می‌کنند و نمره می‌دهند؛ بنابراین شما باید این معیارها را بشناسید و در متن‌تان پیاده کنید.

آزمون رایتینگ آیلتس
در رایتینگ آیلتس درست بنویسید!

 Task Response

این معیار در واقع میزان درک شما از سوالات و نحوه‌ی پاسخ به آن‌ها را زیر ذره‌بین می‌برد و حسابی قدرت درک و پاسخ‌تان را سبک‌ و سنگین می‌کند. برای این‌که از قسمت رایتینگ آیلتس سربلند بیرون بیایید، باید تا می‌توانید نمونه رایتینگ آیلتس بخوانید، به سوال‌ها جواب‌های مختلفی دهید و انتظار هر نوع سوالی را داشته باشید.

Coherence and Cohesion

ساختار رایتینگ‌تان، جمله‌بندی،‌ گرامر، ارتباط معنایی بین پاراگراف‌ها، داشتن یک ایده‌ی کلی و روش بسط دادن این ایده، از دیگر معیارهایی‌ست که تصحیح کنندگان، با بررسی آن به شما نمره رایتینگ می‌دهند. برای سربلند بیرون آمدن از این بخش ارزیابی، روی داشتن یک ایده‌ی کل و نوشتن یک متن منسجم و مرتبط تمرکز کنید.

Lexical Resource

معیار سوم، لغت‌های درون ذهن شما را سبک و سنگین می‌کند؛ چقدر روی لغات کمتر شنیده شده تمرکز دارید؟ چقدر می‌توانید با توجه به موضوع، لغت‌های تخصصی رو کنید؟ آیا لغت‌های مترادف و متضاد را می‌شناسید؟ در کل در دنیای لغت‌ها چه حرفی برای گفتن دارید؟

همان‌طور که معلوم است، برای گرفتن نمره‌ي این معیار، باید در دریای لغت‌ها شنا کنید و آن‌ها را در جمله‌ها سبک و سنگین کنید.

Grammatical Range and Accuracy

معیار Grammatical Range and Accuracy، همان‌طور که از ظاهرش مشخص است، آمده تا بخش گرامر ذهن شما را بررسی و تحلیل کند. شما باید در بخش رایتینگ آیلتس، مهارت‌تان را در استفاده از دستورهای گرامری به رخ بکشید و به آیلتس نشان دهید گرامر را مثل کف دست‌تان می‌شناسید.

در این بخش جمله‌های شما باید از حالت ساده خارج شوند؛ باید از جمله‌های مرکب و از جمله‌هایی پیچیده که دلیل یک اتفاق را شرح می‌دهند یا توصیفش می‌کنند استفاده کنید.

برای گرفتن بیشترین نمره از این شاخص، تا می‌توانید جمله‌های پیچیده و ترکیبی بنویسید، از جمله‌های شرطی استفاده کنید و مهارت‌تان را ثابت کنید.

نکات طلائی برای گرفتن نمره بالای 8 ذر رایتینگ آیلتس

Task 1:

همان‌طور که گفتیم، تسک یک در واقع تحلیل اطلاعات از روی یک جدول یا نمودار است. برای موفقیت در این بخش، مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • ساختار را رعایت کنید؛ یعنی اول یک مقدمه بنویسید، بعد پاراگراف‌های بدنه را تحویل دهید.
 • در مقدمه‌ی تسک یک، در واقع باید صورت سوال را به شکل دیگری بنویسید و مطرح کنید.
 • در پاراگراف‌های بدنه، باید آیتم‌های هر نمودار را توصیف کنید و روند هر متغیر در طول زمان را شرح دهید. در این بخش باید در نحوه‌ي نوشتن اطلاعات و سازماندهی کردن‌شان، تمام خلاقیت‌تان را رو کنید.  
 • در تسک یک، آیلتس از شما نتیجه‌گیری نمی‌خواهد، ولی می‌توانید یک پاراگراف کلی از اطلاعات مهم بنویسید و دل تصحیح کنندگان را نرم کنید.

Task 2:

در تسک دو، باید تمام مهارت‌ نوشتاری‌تان را به کار بگیرید؛ مراحل زیر می‌توانند برای‌تان نمره‌ی بهتری به ارمغان بیاورند:

 • در تسک دو، پاراگراف‌های بدنه اهمیت زیادی دارند.
 • برای نوشتن مقدمه، سه مورد را در نظر بگیرید؛ در جمله‌ای، سوال را با چهره‌ی جدیدی مطرح کنید، بعد در یک جمله دیدگاه خودتان را نسبت به موضوع بیان کنید و در نهایت مسیری از ادامه‌ی یادداشت‌تان ترسیم کنید.
 • هر پاراگراف بدنه‌ی شما، باید ضمن حفظ دوستی و صلحش با کلیت متن، حرف خاصی را مطرح کند. در جمله‌ی اول هر پاراگراف، از topic sentence استفاده کنید؛ یعنی موضوع کلی پاراگراف را در یک جمله بیان کنید. بعد در ادامه‌ موضوع را بسط بدهید و در نهایت با یک مثال، بحث را قوی‌تر کنید.
 • در نتیجه‌گیری تسک دو، باید با استفاده از جمله‌ها و کلمه‌های متفاوت، بار دیگر هدف کلی مقاله را بیان کنید و در نهایت، دورنمایی برای موضوع‌تان پیش‌بینی کنید.
 • در اکثر مواقع سوال‌های تسک دو، در چهار گروه طبقه‌بندی می‌شوند:

Discussion: شما باید بین دو نظر را داوری کنید و در نهایت، نظر خودتان را هم مطرح کنید.

Argument یا Opinion: در این نوع سوالات، یک نظر به شما داده می‌شود و شما باید با این نظر موافقت یا مخالفت کنید. در مقدمه می‌توانید اعلام موافقت یا مخالفت کنید و در بدنه‌ها، از نظرتان دفاع کنید.

Advantages/Disadvantages: در این نوع سوالات،‌ از شما می‌خواهند در مورد مضرات و فواید یک موضوع صحبت کنید.

Cause & solution: و این نوع سوالات،‌ یک موضوع کلی مثل محیط زیست به شما می‌دهند و از شما در موردش راهنمایی می‌خواهند.

آیا می‌دانید زبانشناس برای رایتینگ آیلتس شما چه برنامه‌هایی دارد؟

همان‌طور که خودتان تا این جا خواندید، رایتینگ آیلتس جوری نیست که بشود حفظش کرد و رفت سر جلسه. رایتینگ‌ها همیشه شما را سورپرایز می‌کنند. اما غصه نخورید، معجون تمرین نمونه رایتینگ آیلتس، دوره‌های رایتینگ آیلتس زبانشناس و تمرین و تمرین و تمرین، می‌تواند معجزه کند. مهم نیست که میخواهید در آزمون تافل یا آیلتس شرکت کنید، زبانشناس می‌تواند کمک حال شما باشد. زبانشناس، از دو راه به شما کمک می‌کند از آزمون رایتینگ آیلتس سربلند بیرون بیایید و با بهترین روش به آموزش رایتینگ آیلتس به شما می‌پردازد:

دوره‌های مخصوص رایتیگ آیلتس زبانشناس

زبانشناس برای شما بهترین منابع را در اپلیکیشن دور هم جمع کرده است؛ دوره‌ها و کتاب‌های کمک آموزشی مثل مجموعه معتبر Cambridge IELTS در زبانشناس می‌تواند شما را بارها و بارها به دل آزمون آیلتس ببرد و ازتان امتحان بگیرد. مجموعه خودخوان زبان انگلیسی Mindset For IELTS هم در زبانشناس حضور دارد و شما را از هر نظر برای حضور در ماراتن آیلتس گرم می‌‌کند. و در نهایت کتاب بسیار مشهور و مهم Collins Writing for IELTS شما را اختصاصی برای بخش رایتینگ آیلتس آماده می‌کند و با نمونه رایتینگ آیلتس می‌تواند آزمون را برای‌تان شبیه‌سازی کند. در کنار این موارد چندین دوره دیگر نیز برای تقویت مهارت رایتینگ شما برای آزمون آیلتس وجود دارد.

حضور انگلیسی در زندگی روزمره

زبانشناس به شما کمک می‌کند پای زبان انگلیسی را به زندگی‌تان باز کنید. در اپلیکیشن زبانشناس می‌توانید پادکست گوش کنید، کتاب بخوانید، موسیقی بشنوید و به انگلیسی فکر کنید. تمام این کارها به آشنا شدن با لغت‌های جدید، شناختن ساختار جمله و در نهایت خواباندن مچ رایتیگ آیلتس کمک می‌کند. پس همین الان اپلیکیشن زبانشناس را از طریق لینک زیر دانلود کنید:

لینک دانلود اپلیکیشن زبانشناس

لب کلام

ما در این مقاله، برای‌تان دست بخش رایتینگ آیلتس را رو کردیم؛ از نحوه‌ی سنجش رایتینگ‌ تا نمره‌دهی و راه‌های موفقیت در آزمون برای‌تان گفتیم. حالا که کمی با این بخش آشنا شدید، معطل نشوید. تا می‌توانید تمرین کنید، بخوانید و بنویسید؛ و البته می‌توانید در این مسیر روی کمک دوره‌های آیلتس زبانشناس حساب باز کنید. موفقیت در آزمون آیلتس تا حد زیادی به موفقیت در رایتینگ بستگی دارد و موفقیت در راتینگ آیلتس هم، تیزهوشی،‌ تمرین و پشتکار شما را می‌‌خواهد؛ پس معطل نکنید و همین الان شروع کنید.

هر سوالی که درباره رایتینگ آیلتس دارید را می‌توانید در بخش نظرات از کارشناسان تیم زبانشناس بپرسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *