آزمون ماک آیلتس چیست؟ + نحوه ثبت‌نام در ماک آیلتس و قیمت

در این مقاله قصد داریم به توضیح کامل و جامع در خصوص آزمون ماک آیلتس بپردازیم. با ما همراه باشید تا تمام آن‌چه در این مورد نیاز دارید را بدانید.

سوسن کافی
۱۴۰۲ اردیبهشت آپدیت شد 
1.png

یکی از مهم‌ترین و معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی، آیلتس بوده و هست. بسیاری از افراد برای مهاجرت کاری و تحصیلی نیاز به داشتن مدرک آیلتس دارند. برخی حتی برای تدریس و یا کسب موقعیت شغلی بالاتر باید نمره موجه و قابل قبولی در آیلتس کسب کنند. قبولی در این آزمون، کمی دشوار است و از آنجایی که هزینه‌های هر بار شرکت در آزمون آیلتس بالا بوده و علاوه بر این، شرکت مجدد در این آزمون وقت زیادی از شما هدر می‌دهد؛ بهتر است برای اطمینان از قبولی خود و گرفتن مدرک معتبر، در آزمون ماک آیلتس ثبت‌تام کنید.

حال این‌که ماک آیلتس چیست و چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه می‌توان در این آزمون شرکت کرد را در ادامه به شما توضیح خواهیم داد.

اگر هنوز در انتخاب بین آزمون آیلتس و تافل مردد هستید و نمی‌دانید کدام یک بهتر بوده و می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز شما باشد؛ بهتر است سری به مقاله «تفاوت آیلتس و تافل چیست» بزنید تا بتوانید تصمیم‌گیری آگاهانه و بهتری داشته باشید.

آزمون ماک چیست؟

شمایی که قصد گرفتن مدرک بین‌المللی زبان را دارید؛ حتما تا به حال در خصوص این‌که آزمون آیلتس چیست و چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه می‌توانید در آن شرکت کرده و رتبه دلخواه خود را کسب کنید، اطلاعات خوب و کافی به دست آورده‌اید. در این میان، شاید گاهی نام آزمون ماک آیلتس نیز به گوش‌تان خورده باشد و ندانید که این آزمون چیست و چه کارکردی دارد. پس بد نیست که تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

آزمون ماک (Mock test) در واقع به آزمون‌های شبیه‌سازی شده گفته می‌شود. این آزمون‌ها برای آشنایی بیش‌تر دانش‌آموزان و دانشجویان با آزمون اصلی که پیش‌رو دارند طراحی شده است. در خصوص ماک آیلتس ( IELTS Mock Test) نیز باید بگوییم که این آزمون، یک تست کامل و جامع است که از هر نظر مشابه آزمون آیلتس خواهد بود.

از آن‌جایی که شرکت در آزمون آیلتس مستلزم صرف هزینه و وقت زیادی است؛ شرکت در آزمون ماک آیلتس می‌تواند راهی برای حصول اطمینان از قبولی در این آزمون باشد.

در آزمون ماک آیلتس، تمامی تست‌ها و سطح و نوع آزمون‌ها دقیقا مشابه با آزمون آیلتس اصلی طراحی می‌شود و شما می‌توانید با صرف هزینه بسیار اندک، در این آزمون‌ها شرکت کرده و به صورت دوره‌ای عملکرد خود را بسنجید.

سطح سختی تست‌ها و روش نمره‌دهی در آزمون ماک دقیقا مشابه آزمون آیلتس است و پس از کسب نمره و دریافت کارنامه می‌توانید نقاط ضعف خود را پیدا کرده و تا دیر نشده روی آن‌ها کار کنید و خود را برای آزمون اصلی و قبولی صددرصدی آماده نمایید. ماک آیلتس ، هم‌چون آزمون آیلتس، هر چهار مهارت اصلی (Listening، Speaking، Reading و Writing) شما را تست کرده و نمره‌ای که به شما می‌دهد دقیقا مطابق با استانداردهای نمرده‌دهی در آزمون آیلتس است. در صورت عدم قبولی در آزمون ماک آیلتس، نیازی نیست ماه‌ها صبر کرده تا بتوانید مجدد در این آزمون شرکت کنید. شما می‌توانید هر ماه و یا حتی ماهی چند بار در آزمون‌های ماک آیلتسی که مؤسسات و مراکز معتبر برگزار می‌کنند شرکت کرده و هربار خود را به قبولی صددرصدی آزمون آیلتس نزدیک‌تر کنید.

گرچه ماک آیلتس نسبت به آزمون اصلی آیلتس هزینه بسیار پایین‌تری دارد؛ اما در محیطی کاملا واقعی برگزار شده و نمرات آن بسیار دقیق و صحیح بوده و نتایج آن مشابه فرم اصلی و به صورت آنالیز رایانه‌ای به داوطلبان ارایه می‌شود. آزمون ماک نه تنها برای افرادی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارند بسیار مناسب و ضروری است؛ بلکه دیگر زبان‌آموزان نیز می‌توانند با شرکت در این آزمون‌ها از سطح یادگیری زبان خود در مقیاسی جهانی مطلع شوند.

بد نیست بدانید که نوع آزمون ماک آیلتس نیز مشابه آزمون آیلتس به دو صورت آکادمیک و عمومی تقسیم می‌شود. آزمون‌های آکادمیک بیش‌تر برای افرادی مناسب است که قصد دارند تحصیلات خود را در دانشگاه‌ها و مراکز معتبر خارجی ادامه داده و تکمیل کنند. آزمون‌های عمومی برای دیگر افرادی است که قصد مهاجرت و یا پیدا کردن شغل در سایر کشورها را دارند.

مزایای ماک آیلتس

2.png

اگر بخواهیم به صورت کلی اشاره مختصری به مزایا آزمون ماک داشته باشیم؛ می‌توانیم موارد زیر را بیان کنیم:

· هزینه بسیار پایین‌تر نسبت به آزمون IELTS؛

· امکان تکرار آزمون تا ماهی چند بار؛

· سنجش میزان یادگیری زبان خود؛

· آشنایی با نقاط ضعف خود و امکان بهبود آنها قبل از شرکت در آزمون اصلی؛

· آمادگی بیش‌تر برای شرکت در آزمون آیلتس ؛

· قرار گرفتن در محیطی واقعی و کاملا مشابه با محیط آزمون‌های آیلتس؛

· به دست آوردن اعتماد به نفس و غلبه بر استرس؛

· سنجش دقیق میزان مهارت خود در مقیاسی جهانی؛

· ساختار آزمون و تعداد سؤالات و زمان پاسخگویی به آن‌ها دقیقا مطابق با آزمون آیلتس است؛

· آشنا شدن با روند برگزاری آزمون آیلتس و تمرین مدیریت وقت و زمان پاسخگویی به سؤالات؛

· نمراتی دقیق و تحلیلی و مشابه با آزمون اصلی آیلتس؛

· و در نهایت، بالاتر رفتن امکان قبولی شما در آزمون آیلتس.

اگر دوست دارید در مهارت Reading آزمون آیلتس نمره کامل و خوبی کسب کنید؛ کافیست به مقاله «راهنمای گرفتن نمره کامل در ریدینگ آیلتس» بزنید تا با دانستن نکات مهم بتوانید در این حوزه موفق عمل کنید.

نحوه ثبت نام در آزمون ماک آیلتس

ثبت‌نام و شرکت در آزمون‌های ماک آیلتس کار سخت و دشوار و زمان‌بری نیست. در حال حاضر در بیش‌از 70 کشور دنیا آزمون ماک برگزار می‌شود که افراد می‌توانند از طریق آن مهارت یادگیری زبان خود را بسنجند. در برخی مراکز بین‌المللی آزمون ماک آیلتس رایگان برگزار می‌شود که متاسفانه امکان دسترسی به آن‌ها برای کشور ما مقدور نیست. مراکزی نظیر کنسولگری بریتانیا، وب‌سایت رسمی IELTS.org، مراکزی که تحت نظارت مستقیم موسسه IDP هستند و غیره از جمله موارد ارایه‌دهنده آزمون ماک آیلتس رایگان هستند که دیگر کشورها می‌توانند از آن بهره ببرند.

در ایران اما، می‌توانید با پیدا کردن موسسات آموزشی معتبر در هر شهر و استانی که هستید، به‌راحتی برای شرکت در آزمون ماک آیلتس ثبت‌نام کنید. بهتر است قبل از شرکت در آزمون ماک، به سطح خوبی از یادگیری زبان انگلیسی رسیده باشید و پس از آن با مراجعه حضوری به مراکز برگزار کننده آزمون ماک و یا مراجعه به وب‌سایت این مؤسسات به ثبت‌نام آزمون ماک آیلتس پرداخته و با تکمیل فرم ثبت‌نام و پرداخت وجه، منتظر زمان برگزاری آزمون ماک باشید. حتی می‌توانید در چندین مؤسسه مختلف ثبت‌نام کرده و با شرکت در آزمون ماک آیلتس در زمان‌ها و اماکن مختلف، آمادگی بیش‌تری کسب کنید.

اگر از نحوه نمره‌دهی آزمون آیلتس بی‌اطلاع هستید و دوست دارید در این زمینه اطلاعات خوب و جامعی داشته باشید؛ بهتر است مقاله «نمره‌دهی آیلتس» را بررسی کنید. در این مقاله، جدول نمره‌دهی آیلتس با توضیحات کامل آن آورده شده است.

هزینه آزمون ماک آیلتس

3.png

حتما شما هم می‌دانید که هر بار شرکت در آزمون آیلتس و قبول نشدن در آن، علاوه بر اتلاف وقت شما، هزینه‌ای چند میلیونی برای شما خواهد داشت. از این رو، با شرکت در آزمون ماک آیلتس نه تنها می‌توانید از نقاط ضعف خود مطلع شده و اعتماد به نفس بیش‌تری به‌دست آورید، بلکه دیگر نیاز به صرف هزینه هنگفت ندارید.

تعیین قیمت ثبت‌نام در ماک آیلتس به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شرایط آزمون و میزان شباهت آن به آزمون اصلی آیلتس؛ یعنی هرچه محل برگزاری آزمون ماک، نوع و تعداد سؤالات، ساختار آزمون و درجه سختی آن و دیگر موارد مربوطه، شباهت بیش‌تری به آزمون اصلی آیلتس داشته باشد؛ قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

  • سرعت اعلام نتایج؛ برخی از موسسات برگزار کننده آزمون ماک، تاخیر زیادی در اعلام نتایج این آزمون دارند. به همین دلیل، شما دیرتر می‌توانید با نقاط ضعف خود آشنا شده و وقت کم‌تری برای تمرکز و بهبود این موارد خواهید داشت.

  • سهولت مشاهده نتایج آزمون؛ شیوه ارائه نمرات و نتایج آزمون برخی از موسسات بسیار سخت و پیچیده و زمان‌بر است. در مقابل، برخی دیگر از مؤسسات شیوه‌ای اصولی و ساده برای اعلام نتلیج این شما دارند.

  • تحلیل آزمون؛ این‌که بعد از اعلام نتایج آزمون ماک، تحلیل دقیق و درستی از عملکرد شما در اختیارتان قرار خواهند داد یا خیر و این‌که مشکلات پاسخ‌های شما را اصلاح کرده و اشتباهاتی که کرده‌اید را برای‌تان شرح می‌دهند یا نه نیز می‌تواند در تعیین قیمت آزمون ماک آیلتس تاثیرگذار باشد.

جدای از موارد فوق، با توجه به شهری که در آن اقامت دارید، محل برگزاری آزمون و اعتبار موسسه‌ای که انتخاب می‌کنید؛ قیمت آزمون ماک آیلتس می‌تواند متغیر باشد. از این رو، نمی‌توان یک قیمت ثابت برای آزمون ماک اعلام کرد که در تمام شهرها و مؤسسات یک‌سان باشد. تنها نکته‌ای که می‌توانیم بیان کنیم این است که هزینه شرکت در آزمون ماک آیلتس ده‌ها برابر کم‌تر از شرکت در آزمون آیلتس است. به همین دلیل شرکت در این آزمون‌ها و کسب آمادگی لازم برای آزمون آیلتس می‌تواند از نظر اقتصادی نیز برای شما بسیار مناسب‌تر باشد.

زبان‌شناس

یکی از بهترین شیوه‌های یادگیری زبان انگلیسی که در سال‌های اخیر بسیار باب شده است، نصب و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های مختلف آموزش زبان است. شاید بتوان گفت از جمله اپلیکیشن‌های بسیار معتبر، جامع و مفید در این حوزه، زبان‌شناس است. اپلیکیشن زبان‌شناس علاوه بر این‌که به آموزش شما در سطوح مختلف زبان می‌پردازد، با روندی کاملا ساده و به‌روز می‌تواند تمامی نیازهای شما در حوزه یادگیری زبان را مرتفع سازد. علاوه بر دسترس بودن و سهولت استفاده از زبان‌شناس در هر زمان و هر مکانی، می‌توانید مهارت خود را در هر چهار حوزه یادگیری زبان (Speaking، Listening، Writing و Reading) تقویت کنید. جدای از آن، در زبان‌شناس می‌توانید دوره‌های مربوط به آمادگی آزمون آیلتس را پشت سر گذاشته و با اطمینان خاطر از قبولی، در این آزمون‌ها شرکت کنید. دوره‌های تخصصی آیلتس این اپلیکیشن کاملا حرفه‌ای، به‌روز و مطابق با استانداردهای جهانی است. علاوه بر این، اگر در حین خودآموزی زبان، سوال و مشکلی برای‌تان پیش بیاید می‌توانید با به‌اشتراک گذاشتن این مشکل در تالار زبان‌شناس، به راه‌حل‌های دقیق، جامع و کاربردی دست پیدا کنید. برای دانلود و نصب اپلیکیشن زبان‌شناس، کافی است روی لینک زیر کلیک کنید.

کلام آخر

4.png

با توجه به لزوم داشتن مدرک آیلتس برای مهاجرت کاری و تحصیلی، قبولی در این آزمون به یکی از دغدغه‌های اصلی افراد تبدیل شده است. از آن‌جایی که شرکت هرباره در آزمون آیلتس مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار بالایی است؛ بهتر است برای کسب آمادگی بیش‌تر و اطمینان از قبولی خود، در آزمون ماک آیلتس شرکت کنید.

همان‌طور که بیان کردیم، ماک آیلتس، آزمونی کاملا مشابه آیلتس است. آزمون ماک، از نظر نو، ساختار، تعداد سوال، محیط برگزاری آزمون، سطح سختی و نحوه نمره‌دهی کاملا مشابه به آزمون اصلی آیلتس طراحی شده است. با این تفاوت که هزینه آن بسیار پایین‌تر بوده و برای شرکت در آن نیاز به ماه‌ها انتظار نخواهید داشت.

گرچه برخی از مراکز در سطح جهانی اقدام به برگزاری آزمون ماک آیلتس رایگان می‌کنند؛ اما متاسفانه این مورد برای کشور ما مقدور نیست. به همین دلیل با پر کردن فرم مربوط به آزمون ماک موسسات معتبر و پرداخت هزینه آن، می‌توانید قبل از شرکت در آزمون اصلی آیلتس، چندین و چند بار مهارت خود را بسنجید.

با شرکت در آزمون ماک، می‌توانید علاوه بر سنجش میزان مهارت‌های چهارگانه خود، نقاط ضعف‌تان را پیدا کرده و با تقویت آن‌ها آمادگی بیش‌تری برای شرکت در آزمون آیلتس داشته باشید. علاوه بر این، با محیط و نحوه برگزاری آزمون آیلتس نیز آشنا می‌شوید و از میزان استرس خود در حین آزمون می‌کاهید و می‌توانید با اعتماد به نفس بالاتری، زمان پاسخ‌گویی به سوالات‌تان را مدیریت کنید. در نهایت می‌توانید درصد قبولی خود را در آزمون آیلتس افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید