آیا رشته زبان انگلیسی بورسیه دارد؟

با انتخاب رشته زبان انگلیسی هم می‌توانید بورسیه بگیرید و در دانشگاه‌های خارجی تحصیلات خودتان را ادامه دهید.

20221125_151037.jpg
حمیده کریمی
۲۰ روز پیش منتشر شد 
آیا رشته زبان انگلیسی بورسیه دارد؟

اگر دانشجوی زبان انگلیسی یا در تلاش برای قبولی در این رشته باشید یکی از سوال‌هایی که احتمالا برای شما پیش آمده این است که آیا رشته زبان انگلیسی بورسیه دارد؟ تحصیل در خارج از کشور یکی از اهداف کسانی است که رشته‌ی زبان انگلیسی می‌خوانند. با کمک بورس‌های تحصیلی می‌توانید با کمک هزینه در دانشگاه‌های خارجی تحصیل کنید. رشته‌ی زبان انگلیسی هم مثل بسیاری از رشته‌های دیگر، بورس تحصیلی دارد. در ادامه با زبانشناس همراه باشید تا در مورد بورس تحصیلی و نحوه‌ی اعطای آن برای رشته‌های زبان انگلیسی بیشتر بخوانید.

بورس تحصیلی چیست؟

قبل از هر چیز ابتدا بررسی می‌کنیم که اصلا بورس تحصیلی چیست و چرا افراد برای دریافت بورس تحصیلی تلاش می‌کنند؟ سپس به این سوال می‌پردازیم که آیا رشته زبان انگلیسی بورسیه دارد؟

بورس تحصیلی نوعی کمک مالی است که به دانشجویان واجد شرایط بر اساس پیشرفت تحصیلی یا سایر معیارهایی که ممکن است شامل نیاز مالی باشد، برای تحصیل در دانشگاه اعطا می‌شود. انواع مختلفی از بورس تحصیلی وجود دارد. دو مورد از رایج ترین انواع بورس تحصیلی، بورس تحصیلی مبتنی بر شایستگی و بورس تحصیلی مبتنی بر نیاز مالی است.

اهداکننده یا مجموعه‌ای که بورسیه (یا فرد دریافت‌کننده‌ی بورس تحصیلی) را تأمین مالی می‌کند، معیارهای انتخاب گیرنده‌ی بورس را تعیین می‌کند و اهداکننده به طور خاص نحوه‌ی استفاده از پول را تعیین می‌کند. این بودجه برای پرداخت هزینه‌های شهریه، کتاب، خوابگاه، عضویت در بخش‌های مختلف و سایر هزینه‌هایی که مستقیماً به هزینه‌های آموزشی دانشجو از طریق دانشگاه مرتبط است، استفاده می‌شود.

بورس‌های تحصیلی معمولاً با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلفی اعطا می‌شوند که می‌تواند شامل موارد زیر باشد ولی به همین موارد محدود نمی‌‌شود:

پیشرفت تحصیلی، مشارکت در جامعه، تجربه‌ی شغلی، زمینه‌های تحصیلی و نیاز مالی.

بورس‌های تحصیلی از کجا تامین می‌شوند؟

بورس‌های تحصیلی از کجا تامین می‌شوند؟

بورسیه‌ها از منابع مختلفی از جمله باشگاه‌ها، سازمان‌ها، موسسات خیریه، بنیادها، مشاغل، کالج‌ها و دانشگاه‌ها، دولت و افراد تامین می‌شوند. این بورسیه‌ها می‌توانند مبتنی بر شایستگی، مبتنی بر نیاز یا ترکیبی از هر دو باشند که به شما فرصت‌هایی می‌دهد تا تحصیل خود را بدون تحمل بار مالی قابل توجه ادامه دهید.

بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی بر اساس دستاوردهای تحصیلی یا کارهای فوق برنامه‌ی شما، از جمله نمرات بالا، نمرات آزمون، دستاوردهای ورزشی یا هنری، یا خدمات اجتماعی اعطا می‌شود. این بورسیه‌ها به دستاوردهای شما پاداش می‌دهند و آنها را تشویق می‌کنند و معمولاً از دانشجویان می‌خواهند که معیارهای واجد شرایط بودن خاصی را رعایت کنند.

از سوی دیگر، بورسیه‌های مبتنی بر نیاز با توجه به نیاز مالی شما اعطا می‌شود. بنابراین، عواملی مانند درآمد خانواده، دارایی‌ها و سایر شرایطی که ممکن است بر توانایی شما در پرداخت هزینه‌های کالج تأثیر بگذارد، در تصمیم واجد شرایط بودن لحاظ می‌شوند.

بورسیه‌های مبتنی بر نیاز می‌تواند به پوشش شهریه، هزینه‌های آموزشی، اتاق و غذا و سایر هزینه‌های کالج برای دانشجویانی که ممکن است توانایی مالی لازم برای پرداخت مستقل هزینه کالج را نداشته باشند، کمک کند.

در برخی موارد، بورسیه تحصیلی ممکن است با توجه به دستاوردهای تحصیلی و نیازهای مالی شما، شامل مؤلفه‌های مبتنی بر شایستگی و نیاز باشد. بنابراین، بسیار مهم است که در مورد معیارهای واجد شرایط بودن برای هر بورسیه‌ای که به آن علاقه دارید تحقیق کنید تا بدانید که آیا واجد شرایط درخواست هستید یا خیر.

آیا رشته زبان انگلیسی بورسیه دارد؟

رشته‌ی زبان انگلیسی هم مثل بسیاری از رشته‌های دیگر بورسیه دارد. تعدادی از بورس‌ها در دانشگاه‌های مختلف دنیا به این رشته و زیرمجموعه‌های آن اختصاص یافته‌اند. در ادامه به چند نمونه از این بورس‌ها اشاره می‌کنیم. غیر از این موارد، با تحقیق می‌توانید بورس‌های تحصیلی را پیدا کنید. ضمنا قوانین و شرایط هر بورس و رشته‌هایی که پوشش می‌دهد ممکن است هر سال تحصیلی، تغییر کند.

اگر دنبال راهی برای تحصیل در خارج از کشور هستید، مطالب زیر را از دست ندهید:

راحت ترین و ارزان ترین کشور انگلیسی زبان برای مهاجرت

معرفی فهرست کامل دانشگاه‌های دولینگو

سوالات رایج در مورد بورسیه رشته انگلیسی

سوالات رایج در مورد بورسیه رشته انگلیسی

اگر در مورد بورس تحصیلی و نحوه‌ی پیدا کردن بورس‌های رشته زبان انگلیسی سوال دارید، این پرسش و پاسخ احتمالا به بیشتر سوال‌های شما جواب می‌دهد:

پول بورس تحصیلی را چطور می‌توان هزینه کرد؟

بورس تحصیلی که به نام شما اعطا می‌شود را می‌توان برای هر چیزی خرج کرد؛ اما عاقلانه است که به این به عنوان یک سرمایه نگاه کنید و نه مجوز رایگان برای هدر دادن پول برای خرید بازی‌های ویدیویی یا بلیط کنسرت. این پول برای هزینه‌ی تحصیل است. این هزینه می‌تواند بابت شهریه باشد یا حتی بابت خرید کتاب، لوازم مورد نیاز تحصیل، مسکن، غذا یا حتی کامپیوتر و نرم‌افزار.

زمانی که پول بورسیه را دریافت می کنید بستگی به بورسیه تحصیلی شما دارد. گاهی اوقات قبل از شروع سال تحصیلی پول را یک‌جا دریافت می‌کنید. در سایر موارد، پول به صورت اقساطی در سراسر دوران تحصیل شما توزیع می‌شود. گاهی اوقات ممکن است بورسیه تحصیلی در وسط یک ترم پرداخت شود.

بورس تحصیلی چطور اعطا می‌شود؟ چه کسانی واجد شرایط آن هستند؟

همانطور که در بالا ذکر کردیم هر بورسیه معیارهای خاص خود را برای اعطا به دانشجو دارد. به عنوان مثال، برخی از بورس‌های تحصیلی بر اساس نیاز اعطا می‌شوند. برای بعضی دیگر، باید عضو یک سازمان باشید، در یک رشته‌ی خاص مطالعه کنید، یک ورزشکار استثنایی، یا مطابق با هر دستورالعملی باشید که مجموعه‌ی تامین‌کننده‌ی بورس، تعیین کرده است.

صرف نظر از اینکه در زمینه تحصیلی یا ورزشی عالی هستید، باید بتوانید چندین بورس تحصیلی را پیدا کنید که برای شما مناسب است. حتی بورسیه‌هایی برای دانشجویانی که در یک ایالت یا شهر خاص زندگی می‌کنند در نظر گرفته شده است. بعضی از بورس‌های تحصیلی دانشگاه‌های خارجی ممکن است فقط برای دانشجویانی از کشورهای خاص در نظر گرفته شود. مثلا یک کشور ممکن است برای ایجاد تنوع نژادی در دانشجویان، افرادی را از کشورهای خاص پذیرش کند. علاوه بر این، می‌توانید در طول سال‌های تحصیلی خود تا مقطع دکتری برای بورسیه‌های تحصیلی درخواست دهید.

تا جایی که می‌توانید برای بورس‌های تحصیلی متعدد درخواست دهید تا هیچ فرصتی را برای دریافت بورس از دست ندهید.

چه کسانی می‌توانند برای دریافت بورس تحصیلی اقدام کنند؟

بورسیه تحصیلی برای دانش‌آموزان دبیرستانی، دانشجویان فعلی کالج و حتی بزرگسالانی که به محیط آموزشی بازمی‌گردند در دسترس است. البته بیشتر بورس‌های تحصیلی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی مثل ارشد و دکترا است. هر بورسیه مجموعه‌ای از شرایط خاص خود را دارد؛ بنابراین تحقیق و مطالعه دقیق دستورالعمل‌ها قبل از درخواست ضروری است.

چه زمانی باید ارسال درخواست برای بورس تحصیلی را شروع کنیم؟

برای درخواست بورس تحصیلی می‌توانید از مقطع دبیرستان هم شروع کنید اما بیشتر بورس‌های تحصیلی برای مقاطع ارشد و دکترا است.

علاوه بر این، حداقل از یک سال قبل از شروع سال تحصیلی مورد نظر خود، باید پیگیر بورس‌های تحصیلی ارائه شده در آن سال تحصیلی باشید تا قبل از تمام شدن مهلت ارسال درخواست، مدارک خود را آماده کنید و درخواست خود را بفرستید.

از کجا می‌توانم بورسیه تحصیلی برای رشته زبان انگلیسی پیدا کنم؟

برای پیدا کردن بورس‌های تحصیلی برای هر رشته‌ای از جمله زبان انگلیسی، چند منبع مختلف دارید:

 • دفاتر کمک‌های مالی در دانشگاه‌ها و کالج‌ها
 • موتورهای جست‌وجوی آنلاین بورس تحصیلی مثل Fastweb، Scholarships.com و Cappex.
 • وبسایت اطلاع‌رسانی سازمان‌ها، موسسه‌های خیریه و مراکزی که بورس تحصیلی اعطا می‌کنند
 • مشاوران متخصص در رشته‌ی تحصیلی شما

چطور برای بورس تحصیلی درخواست کنیم؟

هر بورس تحصیلی روند درخواست منحصر به خودش را دارد که معمولا شامل پر کردن فرم‌های درخواست به‌صورت فیزیکی یا آنلاین است. همچنین نوشتن مقاله، تهیه کردن توصیه‌نامه، ارائه‌ی ریز نمرات و... هم در این فرایند قرار دارد. دقت کنید که تمام مراحل را طی کنید و همه‌ی مدارک مورد نیاز درخواستی را تهیه کنید تا به دلیل نقص در مدارک، این فرصت را از دست ندهید.

تفاوت بورس‌های تحصیلی مبتنی بر نیاز مالی و مبتنی بر شایستگی تحصیلی چیست؟

بورس‌های تحصیلی مبتنی بر نیاز بر اساس نیاز مالی یک دانشجو، که بر اساس درآمد خانواده، دارایی و سایر عوامل تعیین می‌شود، اعطا می‌شود. بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی بر اساس دستاوردهای علمی، ورزشی، هنری یا سایر دستاوردهای دانشجو بدون توجه به وضعیت مالی آن‌ها اعطا می‌شود.

آیا ممکن است چندین بورس تحصیلی برنده شویم؟

بله، دانشجویان می‌توانند برای چندین بورسیه درخواست دهند و برنده شوند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که برخی از کالج‌ها و دانشگاه‌ها ممکن است بسته‌ی کمک مالی شما را در صورت برنده شدن یک بورس تحصیلی که مبلغ قابل توجهی داشته باشد، کاهش دهند. به این دلیل که یک بورس تحصیلی قابل توجه می‌تواند نیاز مالی شما را کاهش دهد، بنابراین ممکن است موسسه‌ی آموزشی فکر کند که شما به کمک زیادی نیاز ندارید.

آیا بورس تحصیلی شامل مالیات می‌شود؟

بورسیه‌ی تحصیلی، شهریه و هزینه‌ی خرید کتاب یا لوازم مورد نیاز عموماً معاف از مالیات است. با این حال، اگر از وجوه بورس تحصیلی خود برای سایر هزینه‌ها مانند اتاق و غذا، سفر یا تجهیزات اختیاری استفاده می‌کنید، آن وجوه بورسیه معمولا مشمول مالیات می‌شوند. البته این قوانین کاملا به کشور مقصد شما بستگی دارد. بهتر است برای اطلاعات بیشتر با یک متخصص مالیات مشورت کنید.

اگر هیچ بورسیه‌ای برنده نشدم چه کار کنم؟

ناامید نشوید و جست‌وجو برای بورس‌های تحصیلی را از دست ندهید. همیشه پیگیر اخبار بورس‌های تحصیلی از طریق سایت‌های مربوطه یا سایت‌های جست‌‌وجوی بورس تحصیلی باشید. مدارک خود را همیشه آماده داشته باشید تا در موقعیت مناسب، درخواست خود را ارسال کنید.

نمونه‌هایی از بورس تحصیلی برای رشته زبان انگلیسی

نمونه‌هایی از بورس تحصیلی برای رشته زبان انگلیسی

هدف از این بورسیه‌ها و کمک‌های مالی انگلیسی، شناسایی و پاداش دادن به دانشجویان برجسته است. انگلیسی زبان دهکده‌ی جهانی است. زبان‌شناسی کاربردی یا آموزش زبان انگلیسی، از جمله رشته‌های مورد تقاضا در دنیای امروز است. انواع بورسیه‌ها و کمک‌های مالی برای کالج، برای دانشجویان رشته‌ی زبان انگلیسی در دسترس است که در ادامه به چند مورد اشاره می‌کنیم. دقت کنید که این بورس‌ها ممکن است فقط برای یک سال تحصیلی ارائه شوند. برای کسب اطلاع از جدیدترین بورس‌های تحصیلی رشته‌ی خود باید مرتب در حال جست‌وجو باشید.

در ایران رشته‌ی زبان انگلیسی سه گرایش اصلی دارد؛ ادبیات، آموزش و ترجمه. در دانشگاه‌های خارجی، رشته‌ی زبان انگلیسی تنوع بسیار زیادی دارد و حتی می‌تواند تا موضوعات مرتبط با ادبیات و هنر هم گسترش پیدا کند. نمونه‌هایی از رشته‌های زبان انگلیسی در دانشگاه‌های خارجی عبارت‌اند از:

 • نویسندگی خلاق
 • ادبیات آمریکا
 • مطالعات ترجمه
 • زبانشناسی
 • زبان‌های مدرن و انگلیسی
 • ادبیات تطبیقی
 • مطالعات فرهنگی

در ادامه می‌توانید چند نمونه بورس تحصیلی برای رشته‌های زبان انگلیسی را مشاهده کنید.

۱. بورس Barbara Raw Scholarships در Royal Holloway، دانشگاه لندن

دانشگاه لندن بورسیه‌ای با عنوان Barbara Raw Scholarships for English را برای سال تحصیلی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ در نظر گرفته است. هدف این بورس پیدا کردن دانشجویان مستعد از سراسر دنیا برای تحصیل دپارتمان انگلیسی این دانشگاه است. این بورس ۵ هزار پوندی است. این مجموعه‌ی آموزشی و پژوهشی فرصت خوبی برای آشنایی با حرفه‌ای ترین اساتید در رشته‌ی مورد علاقه‌ی شماست. این بورس برای مقطع کارشناسی ارائه می‌شود و شامل رشته‌های زیر است:

 • کارشناسی زبان انگلیسی و درام
 • کارشناسی زبان انگلیسی و فلسفه
 • کارشناسی انگلیسی و لاتین
 • کارشناسی زبان انگلیسی و تاریخ
 • کارشناسی زبان انگلیسی با فلسفه
 • کارشناسی موسیقی و انگلیسی
 • کارشناسی زبان انگلیسی و مطالعات فیلم
 • کارشناسی زبان انگلیسی و مطالعات کلاسیک
 • کارشناسی ادبیات انگلیسی و آمریکایی
 • کارشناسی زبان انگلیسی و نوشتن خلاق
 • کارشناسی زبان‌های مدرن و انگلیسی
 • کارشناسی ادبیات و فرهنگ تطبیقی و انگلیسی
 • کارشناسی ادبیات آمریکا و نویسندگی خلاق
 • کارشناسی درام و نویسندگی خلاق
 • کارشناسی انگلیسی و هنرهای دیجیتال

۲. بورس ANU Cultural Awareness Grant for ESL Studies

این بورس ۶ هزار دلاری برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است که توسط سفارت کشور خودشان یا موسسه‌های دولتی دیگر، کمک مالی دریافت نمی‌کنند.

۳. بورس ESL Graduate برای دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه ساسکاچوان کانادا

این بورس تحصیلی برای تحصیل در رشته‌ی زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود. این بورس برای رشته‌های زیر است:

 • تلفظ
 • گفتار انگلیسی (قابلیت‌های گفتاری و شنیداری عمومی)
 • نوشتن موثر
 • گرامر (خواندن یا مهارت‌های نوشتاری عمومی و گرامر)

۴. بورس Annette LaGrange Graduate Scholarship

این بورس برای دانشجویان بین‌المللی است که مایل‌اند در دانشگاه کلگری کانادا تحصیل کنند. این بورس برای رشته‌‌های زیر در نظر گرفته شده است:

 • مدیریت آموزشی
 • فناوری آموزشی
 • آموزش زبان دوم
 • آموزش و یادگیری برنامه‌ی درسی
 • آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم
 • مطالعات تفسیری در آموزش و پرورش

مدرک زبان انگلیسی مهم‌ترین مدرکی است که برای تحصیل در دانشگاه‌های خارجی به آن نیاز دارید. اگر دنبال دریافت مدرک آیلتس هستید، مطالب زیر برایتان مفید است:

۲۹ تا از بهترین منابع آزمون آیلتس برای گرفتن نمره کامل

آموزش صفر تا صد شرکت در آزمون آیلتس

جمع‌بندی؛ چطور برای تحصیل در رشته‌ی زبان انگلیسی در خارج از کشور آماده شویم؟

تسلط کافی بر زبان انگلیسی برای فعالیت در محیط آکادمیک

بورس تحصیلی کمک‌هزینه‌ای برای تامین هزینه‌های تحصیل در دانشگاه است. رشته‌ی زبان انگلیسی هم مثل بسیاری از رشته‌های دیگر، بورسیه‌های تحصیلی خاص خود را دارد. گرایش‌های مرتبط با زبان انگلیسی در دانشگاه‌های خارجی بسیار متنوع‌تر از ایران است. در دانشگاه‌های خارجی می‌توانید رشته‌های متنوعی از ادبیات و هنر و فرهنگ گرفته تا نویسندگی خلاق را به‌عنوان زیرمجموعه‌ی رشته‌ی زبان انگلیسی پیدا کنید و در آن تحصیل کنید.

برای اینکه بتوانید در دانشگاه‌های خارجی به زبان انگلیسی تحصیل کنید، اولین قدم، تسلط کافی بر زبان انگلیسی برای فعالیت در محیط آکادمیک است. بدون داشتن مهارت در اسپیکینگ و لیسنینگ، نمی‌توانید تحصیل موفقی داشته باشید. بهترین روش برای تسلط بر زبان انگلیسی این است که مرتب با آن در ارتباط باشید. هر روز باید چیزی بخوانید، پادکستی گوش کنید یا فیلم ببینید. این خواندن، دیدن و شنیدن باید کاملا هدفمند باشد. برای اینکه یادگیری شما نظم بگیرد و به تمام منابع لازم برای آموزش دسترسی داشته باشید از اپلیکیشن زبانشناس استفاده کنید. با اپلیکیشن زبانشناس می‌توانید از دوره‌های آموزشی مختلف، سرگرمی‌های متنوع، کتاب، پادکست، فیلم و سریال و... استفاده کنید تا به تمام مهارت‌های مورد نیاز تسلط پیدا کنید. زبانشناس مسیر شما را برای تحصیل در خارج از کشور هموار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید