نقش فراموشی برای یادگیری بهتر لغات انگلیسی

در نوشتار گذشته در رابطه با نقش فراموشی برای یادگیری بهتر صحبت کردم و قرار شد به‌طور اختصاصی، به نقش فراموشی و نحوه‌ی به‌کارگیری آن در یادگیری زبان انگلیسی نیز بپردازم.

خلاصه‌ی نظریه‌ی جدید عدم استفاده:

اجازه بدهید اول به‌طور خلاصه نظریه‌ی جدید عدم استفاده را برایتان دوباره بیان کنم. دکتر بیورک در این نظریه به‌طورکلی می‌گوید که هرچه ما بیشتر چیزی را فراموش کنیم، آن را بهتر یاد می‌گیریم. به‌عبارت‌دیگر اگر مطلبی را برای اولین بار یاد بگیریم. سپس آن را کناری گذاشته و برای مدتی کاری به آن اطلاعات نداشته باشیم. سپس به‌طور اتفاقی باری دیگر به همان دانستی بربخوریم و برای بار دوم آن را یاد بگیریم؛ در این فرایند، یادگیری به نحو مطلوبی انجام می‌پذیرد. اما از طرف دیگر اگر همان مطلب را برای بار اول ببینیم، و برای یادگیری آن به ذهن خود فشار آورده و آن را بارها در همان دفعه‌ی اول تکرار کنیم، در حقیقت چیزی به کیفیت یادگیری ما اضافه نمی‌شود.

نفش فراموشی در یادگیری بر خلاف باور مرسوم، فراموشی اگر مدیریت شود می تواند برای یادگیری مفید باشد.

کاربرد نظریه‌ی جدید عدم استفاده در زبان انگلیسی

با توجه به اینکه در نوشته‌های قبلی بارها عنوان کردم که نقش لغت بسیار پررنگ‌تر از گرامر است و گرامر انگلیسی به‌طور طبیعی با افزایش لغات بهتر می‌شود، فرض بنده بر این است که رویکرد شما نیز تمرکز بر افزایش دایره‌ی لغت است.

با توجه به نظریه‌ی بالا تمامی روش‌های حفظ لغات مبتنی بر تکرارهای منظم مانند فلش کارت‌ها و جعبه لایتر کارایی خود را از دست می‌دهد. از طرف دیگر در همین نظریه، تغییر شرایط از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اما اگر لغت‌ها را با توجه به این روش‌های مرسوم حفظ کنیم، هیچ تغییر شرایطی رخ نمی‌دهد که کیفیت فرایند یادگیری را بالاتر ببرد. بنابراین با توجه به نظریه جدید عدم استفاده، تمامی این روش‌های مرسوم حفظی، کارآمدی آن‌چنانی ندارند.

بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی

با توجه به نظریه‌ی آقای بیورک، بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی روشی است که اولاً فراموشی لغت تا جایی که امکان دارد در آن صورت بگیرد، ثانیاً در شرایط و موقعیت‌های مختلفی لغت‌ها یادآوری شوند. این ایده قبلاً در نوشتار چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم با نام یادگیری لایه‌ای به‌گونه‌ای دیگر بیان شده بود.

برای نمونه فرض کنید برای اولین بار، یک لغت انگلیسی را در کتابی مشاهده نمودید؛ معنی و مفهوم آن لغت را با توجه به متن یا از یک دیکشنری استخراج می‌کنید و آن را می‌فهمید. آن لغت را فراموش می‌کنید تا اینکه بار دیگر آن لغت را به‌طور اتفاقی در یک فیلم می‌بینید. دوباره مفهوم و معنی لغت را برای خود یادآوری می‌کنید. دوباره از کنار آن لغت می‌گذرید تا برای بار سومی مثلاً آن را در یک موسیقی می‌شنوید و دوباره آن را یادآوری می‌نمایید. این فرایند طبیعی باعث می‌شود که آن لغت خودبه‌خود در حافظه‌ی ناخودآگاه شما ثبت شود و احتمال یادآوری و استفاده از آن در شرایط مختلف بسیار بالا رود. البته تغییر شرایط تنها با تغییر محل رؤیت لغات صورت نمی‌گیرد بلکه حتی با تعویض محل یادگیری نیز می‌توان کیفیت یادگیری را بالا برد. مثلاً یک‌بار در منزل لغتی را ببینید و بار دیگر در پارک زیر یک درخت. اینجاست که اهمیت آزاد خوانی زبان انگلیسی در مقابل یادگیری زبان انگلیسی در کلاس درسی بیش‌ازپیش مشخص می‌شود. توجه داشته باشید که در یادگیری لغت هیچگاه تمرکزتاب روی یادگیری تکی لغات نباشد. بلکه این لغات بایستی به طور طبیعی در میان لغت‌های دیگری که معنی آن‌ها را می‌دانید بیاید. این نکته به طور مفصل در نوشتار چگونه زبان انگلیسی را یاد بگیریم بیان شد. پیشنهاد می‌کنم حتما آن را بخوانید.

یادگیری لغات انگلیسی با نرم‌افزار زبانشناس

نرم‌افزار زبانشناس با الهام از ایده‌ی فراموشی آقای بیورک، از یک روش بهبودیافته برای یادگیری لغات انگلیسی بهره می‌برد. در این نرم‌افزار این قابلیت وجود دارد که لغت‌هایی را که نمی‌دانید و برای شما جدید هستند را نشانه‌گذاری و هایلایت بکنید. هر لغتی را که هایلایت بکنید، در تمامی جاهای دیگر برای شما نمایان می‌شود. یعنی نه‌تنها در آن درسی که در حال حاضر درون آن قرار دارید، بلکه در هر درس دیگری که فکرش را بکنید. بدین‌صورت، هیچ لغتی از دستتان نمی‌رود. ثانیاً ایده‌ی فراموشی و یادآوری، بسیار هدفمند می‌شود. یعنی تا زمانی که احساس می‌کنید که لغتی را هنوز به‌طور کامل یاد نگرفته‌اید آن لغت را در حالت هایلایت شده می‌گذرید تا در هر جای دیگری جلوی چشمتان باشد. به‌محض اینکه مطمئن شدید که آن لغت را یاد گرفته‌اید آن را از حالت هایلایت درمی‌آورید تا به لیست دایره‌ی لغات شما اضافه شود. بدین‌صورت همیشه میدانید که چه تعداد لغت بلدید و چه تعداد بلد نیستید.

منابع و روش‌های جدید آموزش زبان انگلیسی

آقای بیورک در جای دیگری عنوان می‌کند که در گذشته تنها منابع آموزشی خانواده و مدرسه بوده است اما در حال حاضر روش‌های یادگیری بسیار گسترده‌تر و کارآمدتر شده‌اند. به‌ویژه روش‌هایی که مبتنی بر اینترنت و یا دستگاه‌های هوشمند باشد به‌سرعت در حال افزایش هستند. این موضوع نشان می‌دهد که یادگیری دیگر کاری نظارت‌شده نیست و روش‌های یادگیری به سمت روش‌های مستقل می‌رود. برای همین این موضوع بسیار مهم می‌شود که افراد از روش‌هایی استفاده کنند که علمی و کارآمد باشد. آزاد خوانی این فرصت را به زبان‌آموز می‌دهد که بتواند روش‌هایی مانند آن چیزی که در بالا اشاره شد را برای خود پیاده‌سازی کند. زیرا معمولاً این روش‌ها در محیط بسته‌ی مدرسه و آموزشگاه قابل پیاده‌سازی نیستند. بنابراین زبان‌آموز بایستی حواسش جمع باشد که درگیر روش‌های غیرمنطقی و ناکارآمد نگردد.

روش های جدید آموزشی دسترسی به اینترنت و سایل همراه پیشرفته، بحث آموزش و یادگیری را به سمت روشهای مستقل می کشاند.

سخن پایانی

با توجه به مطالب بالا برای اینکه زبان انگلیسی را بهتر یاد بگیرید بهتر است که لغت‌های انگلیسی و مطالب دیگر فراموش و یادآوری بشوند. نه اینکه روی یک مطلب آن‌قدری تمرکز کنید و مثل خواندن شب امتحانی آن را حفظ کنید. در حقیقت با حفظ کردن یک‌باره‌ی مطالب و یا لیست‌های لغت انگلیسی، تنها کیفیت یادگیری پایین می‌آید و فرایند یادگیری از حالت طبیعی خود خارج می‌شود.