جزئیات مقاله

آزادخوانی و آموزش زبان انگلیسی

تاریخ انتشار: شنبه 28 شهریور 1394

دریافت جدیدترین مطالب سایت

به خبرنامه «زبانشناس» بپیوندید و از آخرین تخفیف ها، مقالات و آموزش های تخصصی با خبر شوید:

دانلود مجموعه Effortless English
چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم
چگونه در مهارت مکالمه انگلیسی پیشرفت کنیم

آزادخوانی و آموزش زبان انگلیسی

توضیح مختصر:

در یک محیط آموزش زبان انگلیسی مرسوم، یک کلاس درس بیشتر به‌صورت روبرو است: دانشجویان یک نوشتار را می‌خوانند و چندی سوال از آن‌ها پرسیده می‌شود. آموزگار مانند یک داور یا بازپرس پاسخ دانشجویان را بررسی می‌کند. ایشان سپس دستورات گرامری پیچیده و واژه‌های تازه را توضیح می‌دهد. شاید همه‌ی دانشجویان کلاس، یک متن را با صدای بلند بخوانند تا تلفظ خود را تقویت کنند. در کلاس بعدی آن‌ها یک بخش دیگر از درس را می‌خوانند و روندی که در بالا اشاره شد دوباره در آن کلاس تکرار می‌شود. در مواقع نادری نیز نقش بازی کردن به روند یادشده اضافه می‌گردد تا کمی هیجان آن زیاد شود.

این‌گونه آموختن مشکلات و کمبودهای فراوانی دارد. نخست شما به‌عنوان یک دانشجو حق گزینشی در کتاب و درسی که می‌خوانید ندارید. این موضوع اصلا انگیزش بخش نیست؛ یعنی اگر به‌راستی شما می‌خواستید که زبان انگلیسی را یاد بگیرید و انگیزه بسیار بالایی نیز برای آن داشتید، وادار شدن به خواندن نوشته‌هایی که گرایشی به آن‌ها ندارید می‌تواند همه‌ی انگیزه‌ی شما را از بین ببرد. افزون بر این اگر تنها چرایی خواندن یک نوشتار این باشد که به سؤالاتی بی‌معنی پاسخ داد چه دلیلی وجود دارد که دیگر به کلاس رفت؟ زیرا پاسخ سؤالات حتی در پشت کتاب نیز پیدا می‌شود.

درجا زدن در زندگی آموزش زبان انگلیسی به صورت مرسوم شما را بیش از حد محدود می‌کند

واداری به انجام یک کار هیچ‌گاه انگیزه‌ی خوبی برای یادگیری نبوده است. به‌طورکلی بنده تنها جنبه‌ی مثبتی که می‌توانم برای آموزش زبان انگلیسی به روش مرسوم در نظر بگیرم این است که این روش برای کسانی که خیلی انضباط فردی ندارند خوب است! زیرا وادارشان می‌کنند که بخوانند و یاد بگیرند! ولی اگر کسی باور دارد که انضباط فردی درخوری دارد به ایشان پیشنهاد اکید دارم که از به کار بردن این روش‌های قدیمی و تکراری جدا پرهیز کند.

بارها و بارها از زبان‌شناسان بزرگی مانند “استفن کرشن” می‌شنویم که انگیزه تنها چیزی است که برای یادگیری زبان به آن نیاز داریم. بنده بی‌چون‌وچرا با این سخن موافقم؛ بنابراین به آن دسته از علاقه‌مندان به زبان انگلیسی که انضباط فردی بالایی دارند سفارش اکید می‌کنم که به‌صورت آزادانه زبان انگلیسی را یاد بگیرند. آزادانه خواندن زبان انگلیسی به‌ویژه هنگامی‌که انگیزه‌ی پایداری مانند گردشگری، تحصیل، کار و یا حتی گرایش شخصی محض، پشت آن باشد، از جنبه‌های گوناگون می‌تواند کارآمدتر از روش مرسوم باشد. به‌ویژه هنگامی‌که از روشی علمی برای آموزش زبان پیروی گردد.

آزادانه خواندن به شما چیزهای بیشتری می‌دهد:

آزادی عمل در خواندن زبان انگلیسی

هنگامی‌که زبان انگلیسی را به روشی آزاد می‌خوانید، تنها به خود شما بستگی دارد که چه زمانی را به آموختن اختصاص دهید. اگر از روشی شنیداری برای یادگیری زبان انگلیسی بهره می‌برید شما می‌توانید همزمان با کارهای دیگر زبان انگلیسی را نیز یاد بگیرید. برای نمونه هنگام ورزش. این موضوع حتی به شما کمک بیشتری نیز می‌کند زیرا در هنگام ورزش کردن مغز شما در بالاترین سطح آمادگی خود قرار دارد و کاملاً آماده‌ی یادگیری زبان انگلیسی است. آزادانه خواندن همچنین برای کسانی که کمرو هستند نیز آزادی عمل فراوانی به همراه می‌آورد. نه اینکه بخواهیم صورت‌مسئله را پاک کنیم ولی افراد کمرو به زمان بیشتری نیاز دارند که خودباوری لازم را برای سخن گفتن به زبان انگلیسی و به‌کارگیری آن کسب کنند.

حق گزینش

همان‌گونه که در آغاز جستار گفتم، هنگامی‌که در یک کلاس معمولی، زبان انگلیسی را آموزش می‌بینید، تنها آموزگار است که می‌تواند تعیین کند چه چیزی را چرا و در چه هنگامی بخوانید. ولی هنگامی‌که آزادانه درس می‌خوانید این شما هستید که گزینش می‌کنید. این شمایید که تعیین می‌کنید هرروز چه میزان زبان انگلیسی بخوانید، کجا زبان انگلیسی بخوانید، و چه هنگامی می‌خواهید به اهداف موردنظرتان برسید. تنها کافی است که انضباط فردی داشته باشید و انگیزه‌ی خود را برای یادگیری زبان انگلیسی تقویت کنید.

منابع بی‌شمار آموزشی

این مورد تا اندازه‌ی فراوانی به آزادی عمل مرتبط است. آزادانه خواندن منابع بی‌شماری را برای شما باز می‌کند که شما در آن حق برگزیدن دارید. از روی نمونه باز به فرد کمرو برگردیم. در برخی برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی مانند “انگلیسی مهارت“، تقویت خودباوری بخشی از مطالبی است که در آموزش‌ها بدان نیز پرداخته می‌شود. این موضوع کمک شایانی می‌تواند به کمروها بکند. برای افراد دیگر نیز این مسئله می‌تواند صادق باشد؛ یعنی شما می‌توانید چندین آرمان را با برگزیدن یک منبع درست، دنبال کنید که یادگیری زبان انگلیسی یکی از آن‌ها باشد. این موضوع انگیزه‌ی شما را نیز برای یادگیری بیشتر می‌کند.

آموزش زبان انگلیسی در خانه!

این‌یکی کوتاه ولی شیرین است! شاید روزی احساس کنید که دوست ندارید از خانه بیرون بروید. شاید هوا بارانی یا برفی است. شاید هوا گرم است و شما از آفتاب سوزان بیزارید. دستاویزهای فراوانی برای درس نخواندن وجود دارد. ولی هنگامی‌که آزادانه درس می‌خوانید، اینکه نخواهید خانه‌ی آسوده‌ی خود را ترک کنید بی‌گمان از فهرست بهانه‌ها پاک خواهد شد.

آیا شما با من همراهید که آزادخوانی بهتر از رفتن سر کلاسهای مرسوم است؟ یا شما جزو کسانی هستید که باور دارید روش‌های مرسوم هنوز کارایی فراوانی دارند؟ خیلی خوشحال می‌شوم که نظرات شما را بشنوم.

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

زبان انگلیسی را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» یاد بگیرید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

دیدگاه(9)

مازیار

سلام اقای ناصری عزیز
من مازیار هستم و چند روزی است که با نرم افزار و تلگرام شما آشنا شده ام . یکی یا بهتر بگویم دلیل اصلی یادگیری زبان برای من و خانواده ام مهاجرت است که حدودا تا پایان امسال به کانادا مهاجرت خواهیم کرد و دغدغه اصلی ما یادگیری زبان است نه بصورت اکادمیک که هم من و هم همسرم بصورت اکادمیک و در دوران تحصیل و دانشگاه زبان خوانده و یاد گرفته ایم اما همانطور که خودتان میدانید این روشها به هیچ وجه در زندگی روزمره در کشور انگلیسی زبان کاربرد ندارد به همین دلیل دنبال اموزشی هستیم که کاربردی باشد نه اکادمیک .
روشهای زیادی مانند اموزشهای ترمیک زبان هم دنبال کردهایم ولی با توجه به مشغولیات شغلی و روزمرگی های موجود خیلی کند و بازهم درگیر شدن با اصول و غیره کار به خوبی پیش نرفته است . به همین دلایل روش شما را انتخاب کرده و احتیاج به راهنماییهای شما داریم.
با تشکر

حسین ناصری حسین ناصری

سلام.
همونطور که خودتون تجربه کردین، متاسفانه روشهای آموزشگاه ها و مدارس کاربردی نیستن. بنده روش های خیلی خوبی در وبسایتم عنوان کردم که گلچینی از چیزهایی که نیاز دارین در دو سه روز بعد برای شما ارسال میشه.
به نظرم شما پکیج داستان واقعی و انگلیسی قدرت رو شروع بفرمایین.
علی الخصوص اگر بتونین به همراه همسرتون این درسها رو کار کنین، پکیج داستان واقعی درسنامه هایی داره که میتونین به صورت دونفره انجام بدین. یعنی درسنامه ها به صورت سوال جواب هست که یکبار سوال را شما میپرسین و همسر جواب میدهد و بار بعدی برعکس.
این درسنامه ها و اعمال روشهایی که براتون ارسال میشه که در وبسایت هم موجوده، باعث میشه که مکالمه تون خیلی قوی بشه. به صورت کاربردی.
باز اگه سوالی در جزئیات داشتین در خدمت شما هستم

علی فتوحی

سلام خود من هم دوسه ساله که دارم زبان میرم آدم دیگه انگیزه نداره تو این مدت دوباره بره زبان.اما من وقتی نوشته ای انگلیسی می بینم کنجکاو میشم که معنیش رو بفهمم به نظرم این روش خوبه و پیشنهاد میشه.

علی

سلام
میخام زبان یاد بگیرم اخه همیشه زبان رو با ۱۰ پاس میکردم
به نظر شما از کجا شروع کنم و بهترین شیوه ی یادگیری زبان چیه

مصطفی

باسلام
من هم دوران راهنمایی دوره کلاس زبان موسسه ابرار رو رفتم.کلاس ها هفته ای 3 مرتبه بودند. اوایل خوب بود اما رفته رفته انگیزم از بین رفت.تا ترم 16 ادامه دادم.
کلاس خشک و بی روح بود.
خیلی هم خسته کننده بود و زمان زیادی تلف می شد.
هزینش که جای خود داره. الان اسم کلاس های حضوری رو میشنوم چندشم میشه

محمد

سلام،بنده تقریبا زبان رو به صورت دست وپا شکسته بلدم و،واقعا علاقه به یادگیری دارم.ازاونجایی که برای آینده ام برنامه ریزی هایی دارم نمی دونم باید از کجا شروع کنم.لطفا کمکم کنید…ممنون

حسین ناصری حسین ناصری

سلام
بنده دو راه بتون پیشنهاد میدم
1- از داستانهای صوتی وبسایت زبانشناس استفاده کنین و با توجه به روشی که گفته اونها رو بخونین
2- اگر گوشی اندرویدی مناسب دارین از اپلیکیشن زبانشناس و پکیج شاگردان EMMA شروع کنین و بنا به برنامه ای که داده میشه پیش برین.

سجاد

باسلام

عذرخواهم یسوال داشتم میخواستم بدونم شما خودتون چطور زبان رو یاد گرفتید؟ با کلاس زبان یا با فیلم یا داستان؟

حسین ناصری حسین ناصری

سلام
من فقط يه ترم كلاس زبان رفتم و هيچ سودي هم برام جز اتلاف وقت نداشت
خودم بيشتر از طريق فيلم و خوندن مقاله ياد گرفتم.

سجاد

ببخشین مدت زمانی که درگیر بودین چقدر بود با گرامر چطور کنار اومدین؟

حسین ناصری حسین ناصری

خواهش ميكنم
من از اول دانشگاه تقريبا به صورت خيلي پراكنده شروع كردم
بخوام تا حدودي دقيق بگم در طول اين هفت هشت سال، سه دور مجموعه سريال فرندز رو در طول اين مدت نگاه كردم
يك دور مجموعه ي سيمپسون تا فصل بيست و دو
يك دور مجموعه ي آموزشي آقاي هوگ
فيلمهايي مثل ارباب حلقه ها ، هوگو، بينوايان، هر كدوم چند ده بار
كتاب و مقاله به صورت پراكنده

گرامر اون اوايل چندين كتاب گرامري خريدم اما فايده اي نداشت. كم كم متوجه شدم كه خود به خود با گوش دادن به اين مجموعه ها دارم گرامر رو ياد ميگيرم

سجاد

واقعا ممنون که با حوصله به سوالاتم جواب میدین در سوال آخر میخواستم بپرسم مثل مجموعه آقای هوگ همونطور که خودشون گفتن روزی چند بار و مثلا تا یک هفته گوش دادین یا نه یک بار گوش کردین و تمام فیلم ها رو هم به روشی که تو سایت توضیح دادین نگاه میکردین یا خیر؟

حسین ناصری حسین ناصری

سلام
خواهش میکنم هر سوالی که داشته باشین حتما جواب میدیم.
مجموعه ی آقای هوگ رو تقریبا به همون روشی که گفتن خوندم، با این تفاوت که چند درس رو با هم میخوندم که کسل کننده نباشه.
یعنی به جای اینکه یک درس رو در یک هفته بخونم ، مثلا 4 درس رو در دو هفته میخوندم.
فیلم ها رو به روشی که توضیح دادم نخوندم چون اونموقع خود بنده هم در جریان این روش ها نبودم. یکی از دلایلی که این وبسایت زده شد دقیقا همین بود که دیگر زبان آموز ها با این روش های جدید و کاربردی آشنا بشن تا بهتر یاد بگیرن.

مهدي

در مورد كلاسهاي آموزشي يك سري مزايا و يكسري معايب وجود داره
با مواردي كه در بالا در مورد معايب كلاسهاي آموزشي گفتيد كاملا موافقم و حتي ميتونم بگم معايب ديگه اي هم در اين كلاسها وجود داره كه شما نگفتيد مثلا اختلاف سني كه در اين كلاسها در بين شاگردان وجود داره
در اين آموزشگاهها شاگردان فقط براساس ميزان دانسته هاي قبلي ارزيابي ميشن و آموزشگاه كاري به سن اونها نداره ولي بايد قبول كرد كه وقتي شما در كلاسي ميشينيد كه نفر بغل دستي شما يا به اندازه پدر شما سن داره يا به اندازه پسر شما امكان برقراري ارتباط وجود نداره
وقتي اختلاف سني زيادي بين شاگردا هست انگيزه هاي شركت در كلاس هم فرق داره مثلا دانش آموز دبيرستاني كه فقط از روي اجبار پدرش ثبت نام كرده و به كلاس زبان اومده هيچ انگيزه ي كه نداره هيچ با به هم زدن نظم كلاس و شلوغ كاري و مزه پروني باعث پايين اومدن سطح كلاس و بي انگيزه شدن بقيه ميشه من حدود 2 سال كلاس زبان رفتم متاسفانه هم انگيزه شاگردا پايينه هم انگيزه استاد

حسین ناصری حسین ناصری

دقیقا درست فرمودید. به این نکته دقت نکرده بودم. به نظر بنده مزایای کلاسهای آموزشی میتونه تو سالهای اول یادگیری باشه که فرد هیچ منبعی دیگه ای برای یادگیری نداره. مثلا برای بچه ها شاید خوب باشه. اما از یه حدی که زبان آموز میاد جلو دیگه به نظرم اونقدر منابع به اندازه ی کافی وجود داره که اصلا رفتن سر کلاس به صرفه نیست. ببینید من هم مثل شما تجربه کلاس آموزشی رفتن داشتم. اصلا نمیصرفه. همین خود شما الان میتونید تجربتونو از اون دوسالی که رفتین بگین و با وقتی که خودتون مستقل میخونید پیشرفتهایی که داشتینو مقایسه کنین. به نظرم مستقل خوندن بسیار موثر تر از کلاس رفتنه اگه فرد برنامه ای منظم داشته باشه و از روش مناسبی هم استفاده کنه.

مقيم

سلام
ولي من ايفون دارم
ودانلود نميشود برنامه شما
چه كنم؟؟
راهي است؟

حسین ناصری حسین ناصری

سلام
متاسفانه فعلا منابع و زمان کافی برای ساخت اپلیکیشن آیفون نداریم. امیدوارم که در اولین فرصت بتونیم این کار رو بکنیم.

آتنا

بهترین کار همینه.با وجود سایتهای آموزشی زبان انگلیسی رفتن کلاس یه جورایی هدر رفتن زمان و پول.انصافا اگه زبان یک بخش از زندگی روزانه باشه هیچ وقت مثلا با تموم شدن کلاس به دست فراموشی سپرده نمیشه و طبق عادت هر روز به یادگیری بیشتر منجر میشه.

حسین ناصری حسین ناصری

بله کاملا صحیح می فرمایید. نه تنها هدر رفت زمان و پول بلکه کاهش انگیزه نسبت به یادگیری زبان هم از مضرات شرکت در کلاس هاست. کلا من مشکلی با اساتید زبان ندارم و حتما خیلی هاشون هم آدم های شریفی هستن اما قانونی نانوشته در کلاسهای زبان انگلیسی وجود داره و اون اینه که زبان آموز رو تا اونجایی که میشه به کلاسها بکشونن. یعنی آموزشگاها بیشتر منفعت خودشونو نگاه میکنن نه منفعت زبان آموزان.