دانلود ۸ پادکست انگلیسی برای کودکان (بهترین‌ها)

اگر به‌ عنوان معلم یا والدین می‌خواهید زبان انگلیسی را از طریق پادکست به کودکان آموزش دهید، این مقاله را دنبال کنید.

Blog-Featured-Images-94.png
تیم تولید محتوا
۵ ماه پیش آپدیت شد 
دانلود ۸ پادکست انگلیسی برای کودکان (بهترین‌ها)

یکی از دغدغه‌های والدین برای کودکان بازیگوش و کنجکاو خود پیدا کردن سرگرمی همراه با جنبه‌ی آموزشی است. یعنی می‌خواهند از کنجکاوی کودکان استفاده‌کرده و مسیر یادگیری آن‌ها را هموارتر کنند. یادگیری زبان انگلیسی یک فرآیند زمان‌بر است که نیاز به حوصله دارد. اگر کودک شما از همین ابتدا شروع به یادگیری زبان انگلیسی کند، ذهن او فعال و سالم می‌ماند. همچنین حافظه، تمرکز، خلاقیت و توانایی‌های شناختی را می‌توان با آموزش یک زبان جدید در کودکان تقویت کرد.

فکرکردن در مورد چگونگی آموزش زبان انگلیسی به بچه‌ها می‌تواند سوال‌های زیادی را در ذهن شما ایجاد کند. زیرا کمک به کودکان برای یادگیری یک زبان جدید با چالش‌های زیادی همراه است. به خصوص که هر کودکی متفاوت و با سرعت مخصوصی یاد می‌گیرد. یکی از راه‌حل‌ها، دانلود پادکست انگلیسی برای کودکان است. پس اگر شما به‌عنوان معلم یا والدین کودکان، می‌خواهید زبان انگلیسی را به آن‌ها آموزش دهید این مقاله را از دست ندهید.

پادکست چیست؟

پادکست مجموعه‌ای از کلمات گفتاری است که در اپیزودهای صوتی مختلف بر یک موضوع خاص تمرکز دارند. یک نمونه‌ی پرطرفدار از انواع پادکست‌ها، پادکست آموزش زبان انگلیسی به کودکان است که با دسترسی به گوشی هوشمند و اینترنت می‌توان در هر زمان آن را گوش‌داد.

پادکست‌ها یکی از بهترین و موثر‌ترین راه‌ها برای ارائه اطلاعات و نیز برای آموزش به مخاطبان است. با اینکه معمولا از پادکست‌ برای پرکردن اوقات فراغت و سرگرمی استفاده می‌کنند، در سال‌های اخیر به دلیل افزایش محبوبیت و مزایای تدریس مطالب مختلف به کمک پادکست‌ها، آموزش زبان انگلیسی به کودکان نیز به این روش رایج شده‌است. همچنین والدین و معلمان نیز نتایج مثبتی از به‌کارگیری این شیوه‌ی آموزشی گرفتند.

پادکست چیست؟

مزایای پادکست‌ها

پادکست یکی از محبوب‌ترین ابزارهای آموزشی است که تبدیل به یک شکل اصلی رسانه‌ای شده‌ و تقریبا برای همه آشنا است. پس بهتر است ابتدا با مزایای استفاده از پادکست آشنا شوید.

دردسترس‌ بودن

پادکست‌ها آموزش را در دسترس‌تر و راحت‌تر می‌کنند. رفتن به کلاس‌های زبان و یا شرکت در دوره‌های آموزشی مختلف، امری سخت و زمان‌بر است؛ اما دانلود فایل‌های صوتی و گوش‌دادن به آن‌ها در اوقات فراغت و تایم‌های خالی، بسیار آسان است.

ارزان‌بودن و جذابیت بیشتر برای کودکان

در مقایسه با سایر روش‌های آموزشی که اغلب هم برای کودکان جذابیت کمتری دارند، یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین و بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید برای آموزش به کودکان انتخاب کنید. اکثر فایل‌های صوتی مخصوص کودکان به‌صورت کاملا رایگان در دسترس عموم مردم قرار می‌گیرند.

قابل حمل بودن و عدم محدودیت زمانی و مکانی هنگام استفاده

یکی از بزرگترین مزایای پادکست‌ها، قابل حمل بودن و در دسترس بودن آن‌ها است که می‌توان آن را در هر زمان و هر مکان دانلود و استفاده کرد. شما می‌توانید در حین انجام هرکاری، اعم از آشپزی، رانندگی، رفت و آمد، خرید و... به پادکست گوش دهید.

تهیه پادکست‌های آموزشی و استفاده از آن‌ها جهت افزایش روابط کارکنان

از مزایای دیگر پادکست، مفید بودن آن برای آموزش و یک راه‌حل مناسب برای پیشرفت در حرفه‌‌های مختلف است. شرکت‌ها می‌توانند پادکست‌های آموزشی ایجاد کنند که موضوعات مرتبط با امور کارکنان را پوشش دهد و در نتیجه مهارت‌های جدید را در آن‌ها تقویت کند. همچنین با اشتراک گذاشتن ایده‌ها، تجربیات و نظرات، مشارکت بین کارمندان را ارتقا داده و باعث افزایش همکاری بین اعضای تیم بشوند و روابط درون شرکتی را نیز بهبود ببخشند.

مزایای پادکست‌ها

افزایش مهارت تصویرسازی و تجسم

پادکست‌ها می‌توانند مهارت تصویرسازی ذهنی را بهبود ببخشند. هنگام گوش دادن به آن‌ها، ذهن شما برای ساختن تصاویر و تجسم اتفاقات گفته‌شده در پادکست آماده می‌شود. این کار باعث می‌شود تا به راحتی آنچه را که می‌شنوید، درک کنید.

تنوع در یادگیری و افزایش اطلاعات پیرامون موضوعات مختلف

یکی دیگر از مزایای اصلی گوش دادن به پادکست‌ها، یادگیری اطلاعات جدید است. شما می‌توانید در مورد هر مطلبی جست‌وجو کنید و مباحث موردعلاقه‌ی خود را در قالب پادکست گوش دهید. امروزه پادکست‌هایی وجود دارد که در مورد موضوعات مختلف از جمله فناوری، ورزشی، افسانه‌ها، تاریخ جهانی، سبک زندگی، خودسازی و هزاران مبحث دیگر صحبت می‌کنند.

چرا دانلود پادکست انگلیسی برای کودکان مناسب است؟

صحبت کردن و گوش دادن، مجموعه‌ی مهمی از مهارت‌های سوادآموزی است که پایه و اساس بسیاری از یادگیری‌های دیگر در کودکان است. ما می‌دانیم که کودکان به سرعت اطلاعات را فرا می‌گیرند و به همان سرعت هم از آموزش‌های طولانی و مکرر خسته می‌شوند. آن‌ها می‌توانند زبان جدیدی را یاد بگیرند و بسیاری از مهارت‌ها را خیلی سریع‌تر از والدین خود به‌دست آورند.

اما سوالی که احتمالا برای شما پیش می‌آید این است که دلیل و اهمیت یادگیری زبان و دانلود پادکست انگلیسی برای کودکان چیست. در همین راستا به چند مورد از دلایل مهم این امر اشاره می‌کنیم.

بهبود تخیل و تقویت مهارت شنیداری

دانلود پادکست‌‌ انگلیسی برای کودکان، راهی عالی برای معرفی ایده‌های جدید، توسعه مهارت‌های حل مسئله و گسترش تخیل در آن‌ها است. وقتی معلمان از این ابزار برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده می‌کنند، باعث تمرکز و توجه کامل بچه‌ها به تدریس می‌شود. همچنین گوش دادن به پادکست‌های زبان انگلیسی همراه با تلفظ اصلی، به‌طور قابل توجهی درک شنیداری و بیان صحیح واژگان و جملات را کودکان بهبود می‌بخشد.

به همین منظور، اپلیکیشن زبانشناس که از بهترین و مفیدترین برنامه‌های داخلی یادگیری زبان است، پادکست‌های زیادی جهت ایجاد علاقه‌مندی کودکان به زبان انگلیسی، تقویت مهارت شنیداری و قوه‌ی تخیل، تلفظ درست کلمات و... تولید و منتشر کرده‌ است.

چرا دانلود پادکست انگلیسی برای کودکان مناسب است؟

یادگیری لغات جدید

گوش دادن به پادکست‌ها و خواندن با صدای بلند باعث یادگیری سریع لغات جدید می‌شود. این فایل‌های صوتی، راهی برای معرفی داستان‌ها و محتوای غیرداستانی بالاتر از سطح فعلی کودک شما هستند. بنابراین کودک با داستان‌ها و واژگان بیشتر و پیچیده‌تری آشنا شده و دایره لغات او افزایش می‌یابد.

استفاده‌ی صحیح از کلمات در موقعیت‌های مختلف

هنگامی که فرزندان شما به پادکست‌های زبان انگلیسی گوش می‌دهند، به مرور زمان با نحوه‌ی درست استفاده از کلمات در شرایط مختلف آشنا می‌شوند. کودک ممکن است تعداد زیادی از لغات را به‌طور طوطی‌وار و ناآگاهانه حفظ کند اما هنگام به‌کاربردن آن‌ها در قالب یک جمله یا در موقعیت‌های لازم، دچار مشکل شود. پس استفاده و دانلود پادکست انگلیسی برای کودکان، نقش مهمی در تقویت مهارت‌های گفتاری آن‌ها دارد.

فاکتورهای لازم برای انتخاب و دانلود پادکست انگلیسی برای کودکان چیست؟

در انتخاب و دانلود پادکست انگلیسی برای کودکان باید دقت زیادی کرد. موضوع و محتوای فایل‌های صوتی مناسب و مخصوص کودکان در عین جذابیت و بچگانه‌بودن، جنبه‌ی آموزشی و مفید هم دارد.

خردسالان، توانایی زیادی در یاد گرفتن اطلاعات جدید دارند. آن‌ها با گوش‌دادن مکرر به پادکست‌های زبان، با لهجه‌های مختلف مانند بریتیش و امریکن، کاربرد عبارات، ساختار جملات، تلفظ صحیح واژگان و... آشنا می‌شوند. بنابراین باید به فاکتورهای زیر برای دانلود پادکست انگلیسی برای کودکان توجه کرد.

 • انتخاب پادکست دارای گوینده‌ی خوب با بیانی شیوا، رسا و قابل درک برای کودک
 • دانلود پادکست‌های کوتاه و مختصر برای شروع یادگیری بچه‌ها
 • پخش پادکست‌هایی با موضوعیت داستانی، موزیکال، سرگرم‌کننده و شاد برای جذب کودکان
 • استفاده از پادکست‌هایی متناسب با سن و علایق کودک

پادکست‌ها چه انواعی دارند؟

پادکست‌ها در در انواع مختلفی تولید و پخش می‌شود. هر یک از آن‌ها ممکن است به‌صورت تک نفره، دیالوگی، نمایشی، مناظره‌ای و... اجرا شوند. همچنین موضوعات آن‌ها بسیار متنوع و متفاوت است و برای افراد با سلیقه‌های مختلف مناسب خواهد بود.

دانلود پادکست انگلیسی برای کودکان هم تنوع بسیار بالایی دارد. پیرو روحیات و علاقه‌ی کودکان به مباحث مختلف می‌توانید از فایل‌های صوتی با محوریت داستانی، تاریخی، علمی، فناوری، اجتماعی، تخیلی، کمدی، آموزشی و... استفاده‌کنید.

بهترین پادکست‌های انگلیسی برای کودکان کدام است؟

اگر فرزند شما هم در محدوده‌ی سنی بین ۳ تا ۱۲ سال قرار دارد در بهترین زمان برای یادگیری زبان انگلیسی است. اما شناخت لازم جهت دانلود پادکست انگلیسی برای کودکان، نیازمند تحقیق و جست‌وجو است. به همین منظور در این بخش فهرستی از بهترین فایل‌های صوتی مناسب برای کودکان را برایتان جمع‌آوری کردیم.

۱- What If World

این پادکست، ماهیت تخیلی و خلاقانه دارد و برای کودکان کنجکاو و پرسشگر مفید است. در این مجموعه، مجری با پاسخ‌دادن به سوالات ذهنی کودکان در قالب داستان، محیطی سرگرم‌کننده و درعین حال آموزنده برای آن‌ها به‌وجود می‌آورد. برای مثال به پرسش‌هایی مانند اگر کوسه‌ها پا داشتند چه می‌شد؟ و یا اگر هیولای داستان‌ها واقعی بودند چه اتفاقی می‌افتاد؟ پاسخ می‌دهد.

 • موضوع: تخیلی (صحبت درمورد موضوعاتی که ذهن بچه‌ها را مشغول می‌کند.)
 • گروه سنی: تمامی کودکان
 • نوع: تک نفره

دسترسی به پادکست: http://www.whatifworldpodcast.com/

۲- Brains on

این مجموعه یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کودکان باهوش و علاقه‌مند به مباحث علمی است. اگر قادر به پاسخگویی بعضی سوالات فرزند خود نیستید، Brains on یک راه‌حل عالی و خوب است. در این پادکست‌ها، کودکان سوالات خود را پرسیده و کارشناسان به پرسش‌هایی نظیر چرا سگ‌ها دم خود را تکان می‌دهند؟ یا چرا برخی غذاها را دوست داریم و برخی دیگر را نه؟ پاسخ می‌دهند.

 • موضوع: علمی (پاسخ به سوالات ذهنی بچه‌ها)
 • گروه سنی: کودکان دوره‌ی دبستان
 • نوع: نمایشی

دسترسی به پادکست: https://www.brainson.org/

۳- Story Pirates

پادکست Story Pirates با تعریف جذاب و جالب داستان‌هایی که خود بچه‌ها برای آن‌ها می‌فرستند، برای دقایقی کودکان را سرگرم و درگیر می‌کنند. این داستان‌ها باعث رشد قوه‌ی تخیل و رویاپردازی فرزندانتان و تقویت زبان‌ انگلیسی آن‌ها می‌شود.

پادکست Story Pirates

 • موضوع: داستانی و تخیلی (تعریف داستان‌های مختلف همراه با ترکیب جلوه‌های صوتی و موسیقی)
 • گروه سنی: کودکان مقطع پیش‌دبستانی و دبستان
 • نوع: تک نفره و نمایشی

دسترسی به پادکست: https://www.storypirates.com/podcast

۴- KidNuz

برخی از بچه‌ها از همان سنین پایین به شنیدن اخبار علاقه دارند. اما همه‌ی خبرهایی که در تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند برای سن و روحیات آن‌ها مناسب نیست و حتی گاهی فهمشان برای کودک مشکل و دشوار است. بنابراین دانلود پادکست KidNuz برای آگاهی کودکان از اخبار روز و جدید دنیا بدون پرداختن به مسائل سیاسی و نامناسب، انتخاب بسیار خوبی است.

 • موضوع: اخبار (پرداختن به تازه‌ترین خبرهای جهان و مناسب برای بچه‌ها)
 • گروه سنی: ۶ تا ۱۳ سال
 • نوع: تک نفره

دسترسی به پادکست: https://www.kidnuz.org/

۵- Circle Round

این مجموعه پادکست به توصیف قصه‌هایی عامیانه با مضمونی آموزنده می‌پردازد. پرداختن به مسائل اجتماعی و مثبت همچون سخاوت، دوستی، صبر، پشتکار و... در قالب داستان، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های Circle Round است.

 • موضوع: داستانی و اجتماعی (تعریف حکایت‌ها و داستان‌های آموزنده با موضوعات مختلف اجتماعی)
 • گروه سنی: ۴ تا ۱۰ سال
 • نوع: تک نفره

دسترسی به پادکست: https://www.wbur.org/podcasts/circleround

۶- But Why

این پادکست همانطور که از نامش پیداست برای پاسخ به هزاران چرا و سوالات کودکان است که در طول روز با آن‌ها مواجه می‌شوند. اگر می‌خواهید علاوه بر یادگیری زبان انگلیسی، پرسش‌های مطرح‌شده در ذهن کودکان را نیز جواب دهید، But Way بهترین گزینه است.

موضوع: علمی (پاسخ به "چرا"های ذهنی کودکان)

 • گروه سنی: زیر ۸ سال
 • نوع: مناظره

دسترسی به پادکست: https://podcasts.apple.com/us/podcast/but-why-a-podcast-for-curious-kids/id1103320303

۷- Ask The Nincompoops

این مجموعه پادکست، ماهیتی طنز و کمدی دارد. اگر کودک شما هم با سوالات خنده‌دار و طنزی مانند این که چرا آدم‌ها راه‌راه نیستند؟ یا چه کسی پنیر را اختراع کرد؟ روبه‌رو می‌شوند، Ask The Nincompoops انتخابی ایده‌آل برای پاسخ به پرسش‌های او است. گوش‌دادن به فایل‌های صوتی این مجموعه برای بچه‌ها سرگرم‌کننده و برای گسترش دایره واژگان آن‌ها نیز مناسب است.

 • موضوع: کمدی و طنز( پرداختن به سوالات طنزآمیزی که در مغز کودکان پیش می‌آید.)
 • گروه سنی: کودکان و حتی بزرگسالان
 • نوع: تک نفره و دو نفره

دسترسی به پادکست: https://podcasts.apple.com/gb/podcast/ask-the-nincompoops/id1436222202

۸- زبانشناس

زبانشناس یک برنامه‌ی کاملا ایرانی با ماهیت آموزشی است که یادگیری زبان انگلیسی را بسیار آسان می‌کند. این اپلیکیشن دارای بخش‌های مختلفی از جمله داستان‌های آموزشی، آزمون‌های بین‌المللی، مکالمات روزمره، پادکست و... است. یکی از ویژگی‌های اصلی و خوب زبانشناس، دوره‌های آموزشی مخصوص کودکان و پادکست‌هایی متناسب با سنین پایین است که والدین و معلمین می‌توانند از آن‌ها برای تقویت مهارت‌های شنیداری و افزایش دایره لغات بچه‌ها استفاده کنند.

 • موضوع: موضوعات مختلف
 • گروه سنی: کودکان و بزرگسالان
 • نوع: تک نفره و دو نفره

دسترسی به پادکست: https://zapp.ir/category/podcasts/

چگونه با پادکست‌ها می‌توان زبان انگلیسی به کودکان یاد داد؟

چگونه با پادکست‌ها می‌توان زبان انگلیسی به کودکان یاد داد؟

سطح زبان انگلیسی فرزندانتان هر چه باشد، یک پادکست وجود دارد که برای آن‌ها مناسب است. پادکست‌های انگلیسی زیادی وجود دارد که برای سطوح مختلف از ابتدایی تا پیشرفته طراحی شده‌اند. به شما پیشنهاد می‌کنیم که نوع پادکست موردنظر برای کودکان یا دانش‌آموزان خود را بالاتر از سطح انگلیسی فعلی آن‌ها انتخاب کنید تا ذهنشان با واژگان و عبارات جدید آشنایی پیداکند.

پخش منظم و مرتب این فایل‌های صوتی در طول شبانه‌روز برای کودکان، به تقویت زبان انگلیسی آن‌ها مخصوصا در بخش یادگیری کلمات و جملات کمک می‌کند. درواقع مغز کودک به‌طور ناخودآگاه، عباراتی را که گوش کرده در طول روز مرور و بعد از مدتی تثبیت می‌کند.

یادگیری جذاب با دانلود پادکست انگلیسی برای کودکان

تهیه‌ی پادکست انگلیسی برای کودکان یک مجموعه‌ی خاص و منحصربه‌فرد است و با دیگر انواع خود که برای بزرگسالان تولید می‌شود، تفاوت دارد. پادکست‌هایی که مخصوص کودکان است برای انتقال دانش به خردسالان، از روش‌های خلاقانه و جدید بهره می‌گیرند. برای مثال اپلیکیشن زبانشناس به‌منظور جذب کودکان و تشویق آن‌ها به یادگیری زبان انگلیسی در کنار داستان‌ها و دوره‌های آموزشی مخصوص، پادکست‌های متنوع با موضوعات جذابی را تهیه کرده تا بچه‌ها را به گوش‌دادن و آموزش زبان ترغیب کند.

دیدگاهتان را بنویسید