راهنمای کامل آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

با این مقاله همراه شوید تا با صفر تا آموزش زبان انگلیسی برای کودکان آشنا شوید.

فرزانه شریعتی
ماه گذشته آپدیت شد 
انگلیسی برای کودکان

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان و خردسالان ممکن است برای بسیاری از آموزش‌دهندگان زبان انگلیسی امری سرگرم‌کننده و جذاب در نظر گرفته شود. با این حال، برای تعداد زیادی از معلمان، تدریس به این گروه سنی نگران کننده است. چنین معلمانی که قصد دارند در این گروه سنی به آموزش زبان انگلیسی بپردازند باید در راهبردهای تدریس و مدیریت کلاس خود تجدید نظر کنند. در حقیقت آموزش زبان انگلیسی برای كودكان از آنچه تصور می‌كنید به مراتب آسان‌تر است و احتمالا بیشتر از بقیه کلاس‌ها و افراد، از آموزش به این رده سنی لذت خواهید برد. پس بدون هیچگونه نگرانی همراه ما باشید تا با تکنیک‌های طلایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان آشنا شوید. اگر حوصله خواندن متن را ندارید، ویدئوی زیر را مشاهده نمایید.

سیاری از والدین تمایل دارند به فرزندان و کودکان خود زبان انگلیسی را بیاموزند، اما نمی‌دانند چگونه از پس این مسئولیت خطیر برآیند. شما تحت عنوان والدین باید بدانید مهمترین امر در زمینه آموزش زبان انگلیسی به کودکان این است که مشتاق باشید و فرزندان خود را نیز همواره مورد تشویق و تمجید قرار دهید. لازم است بدانید کودکان‌تان اشتیاق شما را نسبت به این زبان درک خواهند کرد. پس اگر فرزند شما بلافاصله بعد از کمی آموزش به زبان انگلیسی صحبت نمی‌کند، اصلا نگران نباشید. آن‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی به زمان مشخصی نیاز دارند. فقط صبور باشید تا در آینده‌ای نه چندان دور شاهد مکالمات خود و کودک‌تان به زبان انگلیسی باشید. اگر می‌خواهید با مزایا و معایب آموزش زبان انگلیسی برای کودکان آشنا شوید، توصیه می‌کنم مقاله آموزش زبان انگلیسی به کودکان را بخوانید.

انگلیسی برای کودکان

نکات مهم آموزش زبان انگلیسی برای کودکان توسط معلم

در ادامه نکات بسیار عالی و مهم برای شروع آموزش زبان انگلیسی به کودکان توسط معلم بیان شده است. با ما همراه باشید تا بیشتر در این زمینه آگاهی و تجربه کسب کنید.

بازی کردن با کودکان را فراموش نکنید

بازی کردن یکی از سخت‌ترین مفاهیمی است که باید به عنوان معلم زبان انگلیسی کودکان آن را درک کنید. در این سن، بچه‌ها‌ یاد می‌گیرند که جهان اطراف خود را کاوش کنند و همچنین از افراد پیرامون خود تقلید می‌کنند. کاوش در جهان پیرامون و تقلید از افراد معمولا از طریق بازی انجام می‌شود. به همین ترتیب معلمی که قصد آموزش زبان انگلیسی برای کودکان را دارد باید خود را بیشتر از یک معلم یک همبازی ببیند.

کودک

کودکان وقتی سرگرم می‌شوند، به طور طبیعی یاد می‌گیرند. فلش کارت‌ها یک روش عالی برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان است و بسیاری از بازی‌های مختلف در این زمینه وجود دارد که اصلی‌ترین آن‌ها عبارت هستند از:

  • Kim
  • Snap
  • Happy Families

مدت زمان آموزش زبان انگلیسی کودکان را کوتاه کنید

توجه کودکان نوپا به مدت کوتاهی خلاصه می‌شود و علاقه آن‌ها به فعالیت‌ها خیلی زود از بین می‌رود. نگران نباشید، قطعا فعالیت درسی شما خسته‌ کننده نیست، اما موارد جالب دیگری نیز در محیط نزدیک آن‌ها وجود دارد که توجه آن‌ها را به خود جلب می‌کند! برای جلوگیری از این رویداد بهتر است به طور مکرر درصدد تغییر فعالیت‌های خود باشید تا توجه آن‌ها را به فعالیت آموزشی و یادگیری زبان انگلیسی جلب کنید.

از اینکه هر فعالیت درسی شما بیش از 5 تا 10 دقیقه طول نمی‌کشد، مطمئن شوید. بنابراین لازم است برای بسیاری از فعالیت‌ها برنامه‌ریزی کنید و همیشه در موارد خاص، چند سرگرمی جالب برای آن‌ها تدارک ببینید.

لازم نیست هر آموزش شما 10 تا 15 فعالیت کاملا جدید داشته باشد. شما می‌توانید فعالیت‌ها و سرگرمی‌های مربوط به درس‌های قبلی را دوباره استفاده کنید.

به والدين اجازه دهيد كه با فرزندشان درس بخوانند

برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان به والدین اجازه دهید آن‌ها نیز در جریان فعالیت‌های درسی کودکانشان قرار بگیرند. والدین به ترک رفتار بد کمک خواهند کرد و توانایی این را دارند کودک خود را بر روی فعالیت‌های آموزشی متمرکز می‌کنند. از والدین بخواهید در کنار فرزندشان بنشینند و در این جلسات آموزشی فعال باشند.

محدودیت‌ها و توانایی‌های آن‌ها را درک کنید

از اینکه گاهی کودکان نمی‌توانند بخوانند یا بنویسند و گاهی به سختی صحبت می‌کنند، دلسرد و نگران نشوید. شما باید بدانید که آموزش زبان انگلیسی برای کودکان فرایندی طولانی است که نیاز به تلاش شما دارد. کودکان معمولا قادر به انجام کارهای زیادی در کلاس هستند و نکته جالب این است که هر بار که آن‌ها را مشاهده می‌کنید، پیشرفت‌های چشمگیری در سطح زبان انگلیسی آن‌ها خواهید دید. درک آنچه که آن‌ها قادر به انجامش نیستند، اولین قدم در دانستن این است که چگونه می‌توانید به آن‌ها در یادگیری زبان انگلیسی کمک کنید. پس لطفا محدودیت‌ها و توانایی‌های آن‌ها را تا حد ممکن درک کنید.

برنامه‌ریزی کنید

به منظور آموزش زبان انگلیسی برای کودکان بهتر است جلسات کوتاه و مکرری داشته باشید و از جلسات طولانی و غیر مکرر تا حد ممکن دوری کنید. پانزده دقیقه برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان خردسال بهترین زمان است. هرچه کودک بزرگتر شود، شما نیز می‌توانید به تدریج بر طول جلسات بیفزایید. اگر خواستار توجه و دقت کودک هستید، تا حد ممکن فعالیت‌ها را کوتاه و متنوع نگه دارید. به عنوان مثال، شما به عنوان والدین کودک می‌توانید هر روز بعد از مدرسه یا کلاس آموزش زبان انگلیسی فرزندتان، یک بازی انگلیسی با او انجام دهید و یا قبل از اینکه کودکانتان بخوابد، یک داستان انگلیسی برای او بخوانید.

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان باید خلاقانه باشد

روش‌های آموزشی خود را به طور منظم تغییر دهید. جای صندلی‌های زبان آموزان خود را تغییر دهید تا هر از گاهی نمای متفاوتی از کلاس زبان انگلیسی در ذهن خود داشته باشند. قبل از تدریس مطالب، به کودکان خود اجازه دهید هنگام یادگیری به سوالاتی که مطرح می‌کنید پاسخ دهند. هر زمان فرصتی ایجاد شد، از کودکان بخواهید در کلاس صحبت کنند.

برای انجام تمرینات از کتاب درسی، رایانه، شبکه‌های اجتماعی یا وب‌سایت‌های یادگیری بهره ببرید. از دانش‌آموزان خود بخواهید سوال مسابقه را از یکدیگر بپرسند یا به آن‌ها کمک کنید با استفاده از وسایل بازی ساده با اصول گرامری بهتر آشنا شوند. به این ترتیب از میزان خلاقیت زبان آموزان خردسال خود تعجب خواهید کرد.

برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان از روش‌های هنری استفاده کنید

بچه‌ها از اینکه در کلاس کاردستی‌های رنگارنگ و مهیج بسازند، لذت می‌برند. با استفاده از هنر، زبان انگلیسی را به کودکان بیاموزید. مطمئنا هنگام استفاده از هنر می‌توانید درباره موارد واضحی مانند رنگ ها و اشکال هندسی صحبت کنید. روش‌های هنری پتانسیل بسیار بیشتری برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان در درون خود دارند.

از هنر آشپزی غافل نشوید

در کلاس آموزش زبان انگلیسی غذاهای سنتی و بین المللی تهیه ‌کنید. به این ترتیب فرصتی برای شما ایجاد می‌شود که در مورد هر پنج حس انسان صحبت کنید. همانطور که با زبان‌آموزان خردسال خود آشپزی می‌کنید، مباحث گرامری مثل جملات ضروری، اسامی غذاها و ترکیبات آن را آموزش دهید.

آموزش گرامر به کودکان

به عنوان معلم همواره به یاد داشته باشید نیازی به آموزش صریح قوانین گرامر به كودكان خردسال نیست. پس به جای گرامر، آن‌ها را به شنیدن و استفاده از ساختارهای دستوری مختلف در متن عادت دهید. شنیدن دستور زبان از کودکی به آن‌ها شما کمک می‌کند تا در سنین بالاتر از آن به طور طبیعی و صحیح استفاده کند.

ضمنا بهره‌بردن از فیلم‌ها، مسابقه‌ها و بازی‌ها به بچه‌ها کمک می‌کند تا به روشی سرگرم‌کننده و آرام زبان انگلیسی را یاد بگیرند.

حفظ روال کلاس درسی

روش کلیدی دیگر برای آموزش کودکان، حفظ روال کلاس درسی قابل پیش‌بینی و ساختاری است. وقتی بچه‌ها می‌دانند هر روز در کلاس معلم چه انتظاری از آن‌ها دارد، اعتماد به نفس بالاتری خواهند داشت و یک فضای یادگیری مثبت در کلاس ایجاد خواهد شد و وقتی زبان‌آموزان مطمئن نیستند که باید چه کاری انجام دهند، دچار استرس خواهند شد و به احتمال زیاد این استرس بر روند یادگیریشان تاثیر منفی خواهد داشت.

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان مستلزم داشتن چه مدرکی است؟

لازم است برای پاسخ به این سوال بدانید معلمانی که می‌خواهند در هنگام تقاضای شغل برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان، مزیت رقابت بیشتری نسبت به همکاران خود داشته باشند یا می‌خواهند در شغل معلمی فعلی خود پیشرفت کنند، قطعا باید گواهینامه خود را با یک گواهینامه تخصصی آموزش زبان انگلیسی کودکان ارتقا بدهند.

نکات مهم آموزش زبان انگلیسی برای کودکان توسط والدین

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دسترسی اکثر مردم به دریایی از اطلاعات، لزوما کلاس‌ها راه آموزش زبان انگلیسی برای کودکان نیست. خود والدین نیز می‌توانند با همت و تلاش کودکان‌شان را در مسیر یادگیری زبان انگلیسی قرار دهند. در ادامه نکات مهمی در این باره گفته شده است که خواندن آن‌ها به تمامی والدین توصیه می‌شود.

کودکان را تحت فشار قرار ندهید

یکی از مهمترین مواردی که هنگام آموزش زبان انگلیسی به کودکان باید بدانید این است که آن‌ها را تحت فشار قرار ندهید. به یاد داشته باشید که کودکان برخی از جنبه‌های زبان‌های خارجی را راحت‌تر از بزرگسالان می‌آموزند. پس از فشار بیش از حد خودداری کنید.

وقتی متوجه می‌شوید کودک حرف اشتباهی می‌زند یا کلمه‌ای را به اشتباه استفاده می‌کند، بلافاصله کلمه یا عبارت صحیح را به او آموزش دهید. سیستم یادگیری زبان در مغز کودک متوجه این تفاوت خواهد شد و کودکان از طریق شنیدن کلمات صحیح از آن در جملات خود استفاده می‌کنند.

مباحث مطرح شده در این دوره تخصصی شامل نحوه تهیه صحیح برنامه‌های درسی، مدیریت کلاس و ارزیابی پیشرفت برای کلاس‌های این گروه‌های سنی است.

زبان انگلیسی را از طریق داستان آموزش دهید

کودکان کم سن و سال عاشق کتاب‌هایی با رنگ‌های روشن و تصاویر جذاب هستند. به همراه کودکان به تصاویر نگاه کنید و همان طور که به تصاویر اشاره می‌کنید، کلمات را ادا کنید. سپس می‌توانید از کودک خود بخواهید که به کلماتی که ادا می‌کنید اشاره کند.

یادگیری انگلیسی کودکان

کودکان شما بسیار کنجکاو هستند، آن‌ها می‌خواهند جهان را کشف کنند و چیزهای جدیدی را یاد بگیرند. آن‌ها قادر هستند دستورالعمل‌های ساده را دنبال کنند. همچنین می‌توانند رنگ‌های اصلی ساده را به درستی تشخیص دهند. فرزندان خردسال شما در نام‌گذاری و برچسب زدن تبحر دارند، کافی است آن‌ها را باور داشته باشید.

کودکان عاشق تقلید از همبازی‌ها و بزرگسالان هستند و توانایی صحبت با جملات کوتاه (4 تا 6 کلمه) را دارند. آن‌ها می‌توانند نام و سنشان را به دوستانشان بگویند و از ضمایر به درستی استفاده کنند. رفته رفته کودکان شما می‌توانند اشیا را با تصاویر مطابقت دهند.

اگر به رفتار کودک خود دقت کنید متوجه توانایی آن‌ها خواهید شد. یکی از اصلی‌ترین توانمندی‌های کودکان دقت و توجه به داستان های کوتاه است. آن‌ها از اینکه می‌توانند پازل‌های چند قطعه‌ای خود را کامل کنند، لذت می‌برند.

زبان انگلیسی را از طریق آهنگ آموزش دهید

یک روش بسیار موثر برای یادگیری کلمات جدید و بهبود تلفظ، شنیدن آهنگ‌های انگلیسی توسط کودکان است. آهنگ‌ها به خاطر جذابیتی که دارند عملکرد کودکان زبان آموز را افزایش می‌دهند. امروزه انیمیشن‌ها و آهنگ‌های کودکانه زیادی در وبسایت‌ها قرار داده می‌شود که می‌توانید در طی روز برای کودکان پخش کنید. یکی دیگر از روش‌ها، استفاده از اپلیکیشن زبانشناس برای گوش دادن به موسیقی است. موسیقی‌های متعددی در داخل اپلیکیشن زبانشناس به همراه متن انگلیسی و فارسی قرار گرفته است که می‌تواند هم برای شما و هم برای کودک‌تان مفید باشد.

کدام کلمات و عبارات را ابتدا به کودکان آموزش دهیم؟

هنگام تصمیم‌گیری در مورد انتخاب موضوعات، علایق و شخصیت کودک را در نظر بگیرید و اجازه دهید کودک در انتخاب مباحث درسی به شما کمک کند. احتمالا کودک از یادگیری در مورد رنگ‌ها، اسمی اعضای بدن، اسامی حیوانات، غذاها و مواردی از این قبیل لذت می‌برد.

مهمترین نکته در زمینه آموزش زبان انگلیسی برای کودکان این است که به استراحت و سرگرمی آن‌ها توجه کنید و امکان تجربه لذت‌بخش یادگیری انگلیسی را برای آن‌ها فراهم سازید.

استفاده از اپلیکیشن های آموزش زبان انگلیسی

امروزه اپلیکیشن‌های زیادی برای آموزش یادگیری زبان انگلیسی به کودکان وجود دارد که ما در مقاله بهترین اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی برای کودکان به صورت مفصل به این موضوع پرداختیم. یکی از این اپلیکیشن‌ها که می‌تواند کمک زیادی به کودکان‌تان کند، بدون شک اپلیکیشن زبانشناس است. اپلیکیشن زبانشناس به گونه‌ای طراحی شده است که یادگیری زبان انگلیسی در آن از طریق منابع مختلفی مثل داستان کوتاه مناسب کودکان، موسیقی‌های جذاب و انیمیشن‌های هیجان‌انگیز وجود دارد. تا به حال افراد زیادی توانسته‌اند به کمک اپلیکیشن زبانشناس به کودکان خود زبان انگلیسی را آموزش دهند. برای دانلود اپلیکیشن زبانشناس کافیست بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود اپلیکیشن زبانشناس

سخن پایانی

هنگام آموزش زبان انگلیسی برای کودکان، فعالیت و تعامل مستمر با آن‌ها بسیار مهم است. فراموش نکنید که به رفتار خوب و پاسخ‌های صحیح زبان آموزان خردسال نیز پاداش دهید. شما می‌توانید رفتار مثبت را با جوایز و امتیازات ویژه یا سایر روش‌های تشویقی افزایش دهید.

از آنجا که زبان انتزاعی است، ممکن است کودکان قادر به بیان گرامر و سایر جنبه‌های فنی زبان انگلیسی نباشند. پس بهتر است فقط موضوعات سرگرم کننده را بدون فشار و استرس خاصی به آن‌ها آموزش دهید. دانش‌آموزان و کودکان شما در کمترین زمان به زبان انگلیسی مسلط خواهند شد! پس نکته کلیدی که باید به آن توجه داشته باشید زمان است.

دیدگاهتان را بنویسید