آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل: ۱۵ روش کارآمد

در این بخش ۱۵ روش کارآمد برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان را به شما خواهیم آموخت.

Blog-Featured-Images-94.png
تیم تولید محتوا
۲۳ روز پیش منتشر شد 

این روز‌ها یکی از دغدغه‌های مهم والدین آموزش زبان دوم به فرزندان خود است. در این میان بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند آموزش زبان را در منزل شروع کنند و کودکان خود را از همان ابتدا به کلاس نفرستند چون نگران هستند با این کار کودکان احساس دلزدگی و خستگی بکنند. اگر از جمله پدر‌ها و مادر‌هایی هستید که دوست دوست دارید آموزش زبان به کودکان خود را در منزل شروع کنید اما نمی‌دانید این کار را چگونه و از کجا شروع کنید با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که برای آموزش فرزندان خود در منزل اصلا نیازی نیست که شما سطح دانش زبانی بالایی داشته باشید. در اینجا تشویق و تمرین و تکرار مداوم مسأله مهم و اصلی است. در این مقاله از زبانشناس به بررسی دلایل اهمیت آموزش زبان در کودکی و روش‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل خواهیم پرداخت.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان بهتر است از چه سنی شروع شود؟

درباره‌ی اینکه سن مناسب شروع آموزش زبان دوم کدام است نظریه‌های مختلفی وجود دارد. اما اگر بخواهیم بر اساس تحقیقات علمی صحبت کنیم، می‌توان گفت بهترین سن برای شروع آموزش زبان دوم به کودکان سال‌های ابتدایی زندگی و قبل از دبستان یعنی ۳ و ۴ سالگی است. این سن اوج زمان یادگیری کودک است و اگر بتوانیم از این سن شروع به آموزش مفاهیم ابتدایی و ساده‌ی زبان انگلیسی کنیم، در آینده کودک آمادگی دریافت مفاهیم پیچیده‌ی زبانی را خواهد داشت و در صحبت کردن و درک مطلب زبان مشکل چندانی نخواهد داشت. توجه داشته باشید که ذهن یک کودک چند برابر افراد بزرگسال آمادگی دریافت مطالب جدید و یادگیری را دارد. همچنین سرعت یادگیری در سنین پایین بسیار بیشتر از افراد بزرگسال است.

مزایای آموزش زبان انگلیسی به کودکان در سنین پایین

 • یادگیری زبان دوم‌کودکان ‌را با هوش‌تر می‌کند. این کودکان در سنین بالا آمادگی دریافت مفاهیم سخت‌تر و پیچیده‌تر را دارند.
 • یادگیری زبان دوم باعث افزایش اعتماد‌به‌نفس و تمرکز کودک می‌شود.
 • یادگیری زبان دوم‌ در کودکی پیشرفت تحصیلی و علمی را در پی‌ خواهد داشت. کودکان با یادگیری زبان انگلیسی مهارت جست‌وجو به زبان انگلیسی و سایت‌های معتبر را به دست می‌آورند.
 • انسان در سنین‌ کودکی لهجه را سریع‌تر یاد می‌گیرد.
 • با یادگیری زبان دوم‌ مسافرت برای کودکان لذت‌‌بخش‌تر می‌شود و شور و اشتیاق یادگیری افزایش پیدا می‌کند.

چرا آموزش زبان به کودکان مهم است؟

 • زبان انگلیسی زبان رسمی ۵۳ کشور دنیا است.
 • انگلیسی زبان اینترنت است.
 • انگلیسی یکی از آسان‌ترین زبان‌های دنیاست.
 • انگلیسی زبان اول حدود ۴۰۰ میلیون نفر از افراد دنیا است.
 • با یادگیری زبان انگلیسی شانس پیدا کردن شغل خوب بسیار بالا می‌رود.
 • با یادگیری زبان انگلیسی می‌توان از میلیون‌ها فیلم و آهنگ و برنامه‌های متنوع تلویزیونی لذت برد.
 • انگلیسی زبان اصلی هزاران مدرسه و دانشگاه درجه یک دنیا است.
 • از هر ۵ نفر در دنیا یک نفر به زبان انگلیسی صحبت می‌کند.
 • با تسلط به زبان انگلیسی می‌توانید رتبه‌ی بالاتری در کنکور کسب کنید.

و ده‌ها دلیل دیگر که نشان می‌دهند آموزش زبان انگلیسی به کودکان مهم است.

از کجا شروع کنیم؟

با توجه به ویژگی‌های شخصیتی و علایق کودکتان می‌توانید از موضوعات اعداد، رنگ‌ها، اعضای بدن، فصل‌ها، حیوانات و غذاها شروع کنید و سپس سراغ موضوعات مختلف بروید.

بهترین روش‌های آموزش زبان به کودکان در منزل کدامند؟

داشتن برنامه‌ی منظم برای آموزش زبان در منزل

حالا که تصمیم گرفته‌اید آموزش زبان را در منزل شروع کنید، ساعت مشخصی را در روز برای یادگیری زبان در نظر بگیرید و به آن ساعت مقید باشید. می‌توانید اسم این ساعت را زنگ انگلیسی بگذارید. مهم است که ساعات آموزش زبان انگلیسی در منزل به‌جای طولانی بودن تداوم داشته باشد. اختصاص ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در روز برای زبان‌آموز کودک ۳ تا ۹ ساله کافی است. این تایم محدود و مداوم باعث می‌شود کودکان علاقه‌مند و درگیر باقی بمانند.

برای مثال می‌توانید هر شب قبل از خواب یک داستان کوتاه به زبان انگلیسی برای کودکتان بخوانید. سپس به‌مرور زمان و با افزایش ظرفیت یادگیری کودک می‌توانید این زمان را افزایش دهید. با افزایش سن دایره‌ی تمرکز و توجه کودک نیز بیشتر می‌شود و می‌توانید برای مدت‌زمان طولانی‌تری کودکتان را متمرکز نگه دارید.

سختگیری ممنوع!

کودکان از کلاس‌های درسی خشک و بدون بازی فراری هستند. اگر برای آموزش کودکتان در منزل رویه‌ی سختگیرانه‌ای را در پیش بگیرید تاثیر مثبتی دریافت نخواهید کرد. آموزش کودکان در منزل باید با مباحث ساده و در مدت‌زمان محدود شروع شود. بر اساس تحقیقات انجام شده کودکان فقط ۵ تا ۷ دقیقه می‌توانند تمرکز کنند، بعد از آن ذهن کودک خسته می‌شود و شما باید بین آموزش وقفه ایجاد کنید تا کودک کمی استراحت کند و آماده‌ی دریافت مطالب جدید شود. این وقفه می‌تواند انجام یک بازی مربوط به درس نیز باشد که علاوه‌بر جنبه‌ی تفریحی جنبه‌ی آموزشی یا مرور هم داشته باشد

آموزش همراه بازی و تفریح

آموزش زبان انگلیسی به کودکان را تبدیل به یک فعالیت سرگرم‌کننده و لذت‌بخش کنید. در نظر داشته باشید گاهی بزرگسالان می‌توانند علی‌رغم عدم علاقه به یادگیری زبان برای اهداف کاری، درسی یا مهاجرت، زبان انگلیسی را یاد بگیرند اما کودکان هرگز نمی‌توانند بدون علاقه این کار را انجام دهند. بی‌شک آموزش با بازی یکی از بهترین راه‌های آموزش زبان به‌خصوص برای کودکان است. بازی‌ها نه تنها حس رقابت را در کودکان تقویت می کنند بلکه هدفمندی و تلاش برای دستیابی به اهداف را به آن‌ها یاد می‌دهند. تقریبا همه‌ی کودکان بازی را دوست دارند و هنگامی که در حال بازی هستند به‌طور طبیعی در حال یادگیری هم هستند. فلش‌کارت‌ها و بازی‌های مختلف با آن‌ها یک راه ساده و کاربردی برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل است.

با استفاده از بازی‌های فلش‌کارتی بدون اینکه کودکان احساس خستگی و بی‌حوصلگی کنند لغات، گرامر و ساختار‌های زبانی زبان انگلیسی را مرور کنید. حتی می‌توانید بازی‌های مختلفی را ابداع کنید و با استفاده از بازی‌ها، کاردستی‌ها، فلش‌کارت‌ها و کتاب‌های مصور انگلیسی که در انتشارات مختلف ایران فراوان است مطالب مختلف را در کنار سرگرمی و بازی آموزش دهید.

آماده‌سازی محیط خانه برای آموزش زبان

می‌دانیم که قرار گرفتن در محیط یکی از بهترین و موثر‌ترین راه‌های آموزش زبان انگلیسی است. برای مهیا کردن این محیط مناسب می‌توانید روی وسیله‌های منزل اسم انگلیسی آن وسیله را بچسبانید یا اگر فضای کافی در منزلتان دارید گوشه‌ای از خانه را به آموزش زبان اختصاص دهید و در آن قسمت هر آنچه که به زبان مربوط می‌شود را بگذارید.

کتاب‌ داستان‌های انگلیسی، پوستر‌ها و برچسب‌های گوناگون، بازی‌ها و... می‌توانند بسیار کمک‌کننده باشند. این نکته بسیار مهم است قبل از اینکه کودک عبارتی را به زبان بیاورد باید قبلا بار‌ها و بار‌ها آن عبارت را شنیده باشد تا بتواند آن را با اطمینان به زبان بیاورد و در موقعیت مناسب استفاده کند. پس بهتر است محیط اطراف را انگلیسی کنید و از هر فرصت برای صحبت به زبان انگلیسی استفاده کنید.

هنگامی که منزل را نظافت می‌کنید لغات مربوط به مبلمان منزل را باهم مرور کنید، هنگام آشپزی می‌توانید کلمات مربوط به پخت‌وپز را با هم دوره کنید یا هنگامی که برای خرید می‌روید فهرست خرید را به زبان انگلیسی آماده کنید و با کمک هم آن‌ها را در قفسه‌ها پیدا کنید؛ هنگامی که به خانه برگشتید و می‌خواهید خرید‌ها را در جای خود قرار دهید دوباره می‌توانید لغات را مرور کنید و به این ترتیب از هر فرصتی برای آموزش و مرور زبان کمک بگیرید.

موسیقی و شعر در آموزش معجزه می‌کنند!

از آهنگ‌ها و شعر‌های متناسب با سن و علایق کودک برای آموزش زبان استفاده کنید و تاثیر شگفت انگیز آن‌ها را با چشم خود ببینید. شعر و آهنگ‌ها به‌طور همزمان باعث تقویت چندین مهارت در کودکان می‌شوند. کودکان با آهنگ می‌توانند لحن، شعر، ریتم و همچنین ترکیب‌ها و جملات کامل را یاد بگیرند و بدانند که هر جمله را با چه لحنی باید بیان کنند و این امر باعث افزایش اعتماد‌به‌نفس در کودکان می‌شود.

موزیک‌هایی که در کتاب زبان کودکانتان هستند یا موزیک‌های مناسب خارج از کتاب را از اینترنت دانلود کنید و آن‌قدر آن‌ها را پخش کنید تا کودک خود‌به‌خود آن‌ها را حفظ شود و با آن‌ها همخوانی کند. آهنگ‌هایی که با حرکت و بازی همراه هستند تاثیر به‌مراتب بیشتری روی یادگیری و هیجان کودکان دارند. ریتم پر شور این آهنگ‌ها باعث می‌شود کودک حتی اگر نتواند با آن هم‌خوانی کند، سعی کند با آهنگ همراه شود و حرکات را تقلید کند و در محیطی پرشور و هیجان در معرض زبان انگلیسی قرار بگیرد.

تمرین و تکرار مداوم

کودکان مطالب را از طریق تکرار مداوم یاد می‌گیرند، به همین دلیل هم بسیاری از کودکان علاقه‌ی زیادی به دیدن کارتون‌های تکراری و... دارند. پس برای آموزش و تثبیت یادگیری در کودکان تا جایی که می‌توانید مطالب را تکرار کنید تا ملکه‌ی ذهنشان شود. مباحثی که در طول روز برای کودک آموزش داده‌اید را در طی همان روز و روز‌های بعدی و در موقعیت‌های مختلف یادآوری کنید. مثلا هنگام آشپزی یا خوردن غذا با کودک به زبان انگلیسی درباره‌ی مباحث مربوط به غذا صحبت کنید؛ هنگام لباس پوشیدن یا مرتب کردن لباس‌ها میتوانید راجع به انواع لباس‌ها و فصل‌ها با او صحبت کنید. در حالت کلی از هر موقعیت برای صحبت و مرور مطالب آموزش داده شده استفاده کنید.

داستان‌های جذاب را چاشنی کار خود کنید

کودکان عاشق داستان‌ها با عکس‌های رنگی و جذاب هستند و چون برایشان سرگرم‌کننده است بسیار کنجکاو هستند که بدانند آن‌ها چه می‌گویند. یا خودشان از شما سوال خواهند کرد یا به هر نحوی علاقه نشان خواهند داد. تهیه‌ی کتاب داستان انگلیسی خوب کار سختی نیست، می‌توانید به‌راحتی کتاب‌های بسیار خوب و مفیدی دانلود کنید. مطمئن باشید کودکان زیاد با چیزی که شما می‌گویید درگیر نیستند و بیشتر حواسشان به شکل‌ها و تصاویر کتاب است.

می‌توانید هر شب دقایقی قبل از خواب به صورت روتین مراسم کتاب‌خوانی داشته باشید و لغات و موارد گرامری مد نظر خود را از این طریق به کودکان آموزش دهید. همراه کودکتان به تصاویر کتاب نگاه کنید و کلمات را به انگلیسی بگویید، بعد از مدتی از کودک بخواهید کلمه‌ای که شما می‌گویید را از بین تصاویر پیدا کند و به شما نشان دهد. کودک را تشویق کنید همراه شما کلمات را بگوید.

استفاده از کاردستی و نقاشی برای رفع خستگی و یکنواختی

برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل حتما از نقاشی و کاردستی استفاده کنید چون بچه‌ها عاشق ساختن چیز‌های رنگارنگ و هیجان‌انگیز هستند. برای مثال اگر آن روز کلمات و مطالب مربوط به شکل‌ها را یاد گرفته‌اند، از آن‌ها بخواهید کاردستی آن اشکال را هم درست کنند یا بعد از آموزش کلمه‌ی garden باهم نقاشی یک باغ را بکشید با این روش کودکتان دیگر احساس خستگی نخواهد کرد.

انیمیشن ها وسیله‌ای آسان و جذاب در آموزش زبان

فکر نمی‌کنم کودکی باشد که از تماشای انیمیشن لذت نبرد؛ پس چرا از این امتیاز برای آموزش زبان استفاده نکنیم؟ قدرت این منبع زبانی لذت‌بخش را در آموزش کودکان دست کم نگیرید. کودکان عاشق انیمیشن‌ها و شکل‌های عجیب شخصیت‌های کارتونی هستند و ساعت‌ها بدون احساس خستگی غرق تماشای آن‌ها می‌شوند. انیمیشن‌های کودکانه‌ی زبان انگلیسی اغلب از جملات بسیار ساده استفاده می‌کنند و فهم آن‌ها برای کودکان اغلب دشوار نیست. همچنین انیمیشن‌های آموزشی وجود دارد که به‌طور خاص برای آموزش زبان و کلمات و عبارات جدید ساخته شده‌اند. این انیمیشن‌ها برای آموزش زبان در منزل بسیار مناسب هستند.

کودک را تشویق کنید در نقش معلم قرار گیرد

یکی از شیوه‌های جالب و کارآمد آموزش زبان انگلیسی به کودکان و حتی بزرگسالان عوض کردن جای معلم و زبان‌آموز است. از کودک بخواهید در قالب بازی معلم شما شود و هر آنچه قبلا آموخته را به شما یاد دهد. اجرای این روش علاوه‌بر سرگرم کردن کودک باعث مرور و تثبیت مطالب در ذهن کودک می‌شود.

الگوی رفتاری برای کودکان باشید

به‌جای اینکه به کودکتان بگویید برو درس بخوان، شما نیز با کودکانتان درس بخوانید تا آن‌ها با دیدن شما مشتاق به درس خواندن و یادگیری شوند.

آموزش زبان انگلیسی تنها کلمات نیست

شنیدن گرامر صحیح از سنین پایین به کودک کمک می‌کند تا در آینده از آن‌ها به‌طور طبیعی و درست استفاده کند. از همان ابتدای آموزش زبان انگلیسی در منزل جملات را به‌شیوه‌ی صحیح گرامری استفاده کنید و در برنامه‌ی آموزشی خود حتما جایی برای تدریس قواعد گرامری در نظر بگیرید. دستور زبان را با زبانی ساده برای کودک توضیح دهید و در مراحل پیشرفته‌تر بعد از توضیح الگوی دستور زبان از کودک بخواهید با استفاده از الگوی جدید جمله‌سازی کند.

استفاده از نرم افزار‌های آموزش زبان انگلیسی

با توجه به علاقه‌ی بسیاری از کودکان به استفاده از تبلت و گوشی‌های هوشمند استفاده از اپلیکیشن‌های هدفمند آموزش زبان انگلیسی می‌تواند بسیار موثر باشد. برای آموزش زبان به کودکان در منزل به‌راحتی می‌توانید اپلیکیشن زبانشناس را نصب کنید و اجازه دهید کودکتان از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرد.

اپلیکیشن زبانشناس انیمیشن‌های مفید آموزش زبان، آهنگ‌ها با زیرنویس انگلیسی، داستان‌های گوناگون و سرگرم‌کننده و انواع آزمون‌ها را یک‌جا در خود دارد. اپلیکیشن زبانشناس هم‌زمان گوش و چشم کودک را درگیر می‌کند و سرعت یادگیری زبان انگلیسی را به طرز شگفت‌آوری افزایش می‌دهد. این اپلیکیشن کمک می‌کند تا آنچه را که خودتان به کودک یاد داده‌اید را بهتر و عمیق‌تر درک و مرور کند. در عین حال برای تمرین مهارت‌های مختلف زبانی تمرین‌های بسیار مفیدی دارد. کافی است به‌طور مداوم هر روز دقایقی را به استفاده از این نرم‌افزار عالی اختصاص دهید تا شاهد پیشرفت کودک خود در زمان کوتاه باشید.

ارتباط با دوستان انگلیسی‌زبان

سعی کنید هر هفته با دوستان یا فامیل‌های ساکن خارج یا کسانی که دانش زبانی بالایی دارند در ارتباط باشید تا کودکتان بتواند از آموخته‌های خود استفاده کند و از این طریق اشتیاق آن‌ها را برای یادگیری چند ‌برابر کنید. حتی می‌توانید در قالب فضای مجازی فرزندتان را با کودکان سایر کشور‌ها دوست کنید، مطمئن باشید ارتباط تصویری با افراد انگلیسی‌زبان بسیار تجربه‌ی خوشایندی برای فرزندتان خواهد بود.

برای سنجش کودک آزمون بگیرید

در اینجا منظور ما از آزمون، امتحان‌های سخت نیست بلکه سنجش کلی کودک است. برای مثال می‌توانید هر چند وقت یکبار مطالب آموزش داده شده را از طریق فلش‌کارت‌ها از کودک سوال کنید و اگر احساس کردید مطلبی نیاز به تمرین و تکرار بیشتری دارد می‌توانید تمرکز بیشتری روی آن داشته باشید.

تجربه‌ی شخصی شما در آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل

امیدواریم روش‌هایی که در این مقاله بررسی شد برای والدینی که دغدغهی آموزش زبان به کودکان خود در منزل را دارند مفید باشد. برای آموزش زبان انگلیسی به کودک خود در منزل می‌توانید از روش‌هایی که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم به‌صورت تلفیقی استفاده کنید.

شما از بین این روش‌ها کدام‌یک را استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما آموزش زبان در منزل بهتر است یا استفاده از کلاس‌های آموزشی؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید. اگر این مقاله برایتان مفید بود آن را با دوستانتان که می‌خواهند در منزل به کودکانشان زبان انگلیسی بیاموزند به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید