روزهای هفته به انگلیسی + شعر، ویدئو و تلفظ صوتی

روزهای هفته به انگلیسی ازکاربردی‌ترین بخش‌های زبان انگلیسی است که یادگیری آن کمک زیادی به شما می‌کند. در این مقاله به توضیح این موضوع میپردازیم...

امین خان زاده
امین خان‌ زاده
۴ ماه پیش آپدیت شد 
day-of-the-week.jpg

روزهای هفته به انگلیسی ازکاربردی‌ترین بخش‌های زبان انگلیسی است که یادگیری آن کمک زیادی به شما می‌کند. زمان برای ما انسان‌ها در هر جای دنیا اهمیت زیادی دارد و در مکالمات روزمره‌ی خود به کرات از آن استفاده می‌کنیم. مثل اشاره به قرارهایی که در طول هفته می‌گذاریم. روزهایی که سر کار می‌رویم و کلی مثال دیگر که در این مقاله بررسی خواهیم کرد. می‌دانید انگلیسی یک زبان بین‌المللی است و با یادگیری آن می‌توانید در اکثر نقاط دنیا پیام خود را به خوبی برسانید و با مردم کشورهای مختلف، ارتباط برقرار کنید. بنابراین یادگیری ایام هفته به انگلیسیمی‌تواند از اولین گام‌های شما در صحبت کردن به زبان انگلیسی باشد. اگر تلفظ روزهای هفته به انگلیسی را هم یاد بگیرید بسیار عالی می‌شود. در این مقاله قصد داریم به آموزش روزهای هفته به انگلیسی همراه با تلفظ صوتی آن بپردازیم. همراه زبان‌شناس باشید.

چرا یادگیری روزهای هفته به انگلیسی اهمیت زیادی دارد؟

بیشتر زبان آموزان سعی دارند در یادگیری زبان انگلیسی قدم به قدمخود، ابتدا بتوانند به خوبی صحبت کنند. برای صحبت کردن نیاز داریم تا مکالمات روزمره‌ی انگلیسی را به خوبی بلد باشیم. چه مکالمه‌ی روزمره‌ای مهم‌تر از زمان و روزهای هفته؟ به طور مثال می‌خواهید به انگلیسی به دوست خود بگویید که:

من یکشنبه به ساحل می‌روم، تو هم همراه من میای؟

چهارشنبه امتحان ریاضی دارم، نمی‌توانم در مهمانی شرکت کنم!

این هفته از سه‌شنبه تا آخر هفته هوا بارانی است.

ایام هفته تکرار زیادی در مکالمات روزمره‌ی ما دارد. به طور مثال اگر بخواهید کسی را به مهمانی دعوت کنید، تعریف کنید که چه روزی به باشگاه می‌روید، چه روزی به دنیا آمدید و… نیاز دارید تا برای مشخص شدن تاریخ دقیق به روزهای هفته اشاره کنید.

بنابراین یادگیری روزهای هفته به انگلیسی و به ترتیب، اهمیت زیادی برای زبان آموزان پیدا می‌کند. فراگیری آن نیز بسیار ساده است و خیلی زود در ذهنتان جای می‌گیرد. به خصوص که در تقویم‌ها، موبایل‌ها و جاهای مختلف با روزهای هفته به انگلیسی روبه‌رو شده‌ایم. با یادگیری روزهای هفته می‌توانید آن‌ها را در مکالمات خود استفاده کرده و به راحتی زمان دقیقی که مد نظر دارید به انگلیسی بیان کنید.

1.jpg

روزهای هفته به انگلیسی

در این قسمت روزهای هفته به انگلیسی را به شما آموزش می‌دهیم. نکته جالب توجه در خصوص ایام هفته به انگلیسی این است که در انتهای کلمه تمامی روزها واژه‌ی Day می‌آید که به نوعی شبیه به همان "شنبه" در شمارش ایام هفته‌ی ما ایرانیان است. تکرار این واژه در تمام روزهای هفته باعث می‌شود راحت‌تر آن را به خاطر بسپارید.

در جدول زیر تصویر روزهای هفته به انگلیسی را می‌توانید مشاهده کنید.

روزهای هفته به فارسیروزهای هفته به انگلیسی
شنبهSaturday
یکشنبهSunday
دوشنبهMonday
سه‌شنبهTuesday
چهارشنبهWednesday
پنجشنبهThursday
جمعهFriday

ترتیب روزهای هفته به انگلیسی

ترتیب روزهای هفته به انگلیسی با ما ایرانی‌ها متفاوت است. در ترتیب روزهای هفته در تقویم کشورمان اول هفته با شنبه آغاز می‌شود و جمعه پایان و روز تعطیل هفته محسوب می‌شود. اما تقویم روزهای هفته در کشورهای خارجی به شکل دیگری است. به این صورت که شمارش هفته به دو قسمت WeekDay و weekend تقسیم می‌شود.

  1. معنی WeekDay : همان روزهای کاری است که در کشورهای خارجی 5 روز است. شروع هفته روز دوشنبه (Monday) است و تا روز جمعه (Friday) ادامه دارد.
  2. معنی Weekend : این کلمه مربوط به شنبه و یکشنبه است که روزهای تعطیل در تقویم کشورهای خارجی به حساب می‌آیند.

خوب است به این نکته مهم توجه کنید که معنی عبارت "Days of Week" با عبارت "WeekDay" متفاوت است:

عبارت Days of Week : این عبارت به روزهای هفته اشاره دارد؛ یعنی 7 روز هفته از دوشنبه تا یکشنبه.

عبارت WeekDay : عبارت WeekDay به روزهای کاری هفته یعنی از دوشنبه تا جمعه اشاره دارد.

روزهای هفته به انگلیسی به ترتیب از اول تا آخر هفته

دوشنبه (Monday)

سه شنبه (Tuesday)

چهارشنبه (Wednesday)

پنجشنبه (Thursday)

جمعه (Friday)

شنبه (Saturday)

یکشنبه (Sunday)

همانطور که مشاهده می‌کنید

مخفف روزهای هفته به انگلیسی

در بسیاری از جاهای مختلف مثل تقویم‌ها، اپلیکیشن‌های موبایل، تلویزیون و … ممکن است مخفف روزهای هفته به انگلیسی را به جای نام کامل آن‌ها مشاهده کنید. خوب است با آن‌ها نیز آشنا شده تا در صورت روبه‌رو شدن با اسامی خلاصه شده روزهای هفته‌ی انگلیسی، به راحتی آن را تشخیص دهید.

روز هفته به انگلیسیخلاصه روز هفته به انگلیسیمعنی روز هفته به فارسی
SundaySun or Su.یکشنبه
MondayMon or Mo.دوشنبه
TuesdayTue or Tu.سه شنبه
WednesdayWed or We.چهارشنبه
ThursdayThu or Th.پنجشنبه
FridayFri or Fr.جمعه
SaturdaySat or Sa.شنبه
2.jpg

تلفظ روزهای هفته به انگلیسی

نحوه صحیح تلفظ روزهای هفته به انگلیسی نکته‌ای است که نباید آن را فراموش کنید. همانطور که اشاره کردم، ایام هفته و در کل واژگانی که مربوط به مبحث زمان می‌شوند، از اهمیت زیادی برخوردار هستند و در مکالمات روزمره‌ی انگلیسی هم بسیار کاربردی و پرتکرار هستند. در نتیجه اگر تلفظ انگلیسی روزهای هفته را به خوبی یاد بگیرید، می‌توانید در صحبت‌های خود با اطرافیان، همکاران و مردم اطرافتان از آن استفاده کنید. لطفا در قسمت زیر فایل صوتی مربوط به روزهای هفته در زبان انگلیسی را گوش کرده و به تلفظ صحیح آن دقت کنید.

روزهای هفته به انگلیسی صوتی

تلفظ بریتانیایی روزهای هفته

تلفظ Friday
تلفظ saturday
تلفظ sunday
تلفظ monday
تلفظ Tuesday
تلفظ wednesday
تلفظ thursday

تلفظ آمریکایی روزهای هفته

تلفظ friday
تلفظ saturday
تلفظ Sunday
تلفظ Monday
تلفظ Tuesday
تلفظ Wednesday
تلفظ Thursday

شعر روزهای هفته به انگلیسی

یادگیری روزهای هفته انگلیسی با شعر می‌تواند باعث ماندگاری بیشتر واژگان در ذهنتان شود. این مسئله را می‌توان در یادگیری کودکان به خوبی مشاهده کرد. اگر کودکی همراه با شعر مطلبی را یاد بگیرد، احتمال کمی دارد که از ذهن او خارج شود. در این قسمت متن شعر انگلیسی روزهای هفته به انگلیسی یا همان "ساندی ماندی" را به همراه فایل صوتی برای شما قرار دادیم تا روند یادگیری ایام هفته به زبان انگلیسی برایتان آسوده‌تر شود. چرا که ذکر ایام هفته با شعر روند یادگیری را تسریع می‌بخشد.

3.jpg

شعر شماره یک روزهای هفته به انگلیسی

Monday’s child is fair of face

Tuesday’s child is full of grace

Wednesday’s child is full of woe

Thursday’s child has far to go

Friday’s child is loving and giving

Saturday’s child works hard for his living

And the child that is born on the Sabbath day

Is bonny and blithe, and good and gay .

شعر شماره دو روزهای هفته به انگلیسی

Monday’s child is ill, I’m told.

Tuesday’s child has caught a cold.

Wednesday’s child is down with the flu.

Thursday’s child is feeling blue.

Friday’s child can’t eat any food.

Saturday’s child is in a foul mood.

And the child that’s born on the seventh day

Is the only child that feels okay.

شعر روزهای هفته
شعر روزهای هفته

نکات مهم در خصوص روزهای هفته به زبان انگلیسی

خوب است چند نکته مهم در خصوص روزهای هفته به زبان انگلیسی را بررسی کنیم تا با قوانین و ساختار استفاده از این واژگان به خوبی آشنا شوید. همانطور که در زبان فارسی ما ایرانی‌ها از حرف اضافه‌های خاص و قوانین مشخصی برای اشاره به زمان و روزهای سال استفاده می‌شود، این قوانین برای اشاره به زمان در زبان انگلیسی هم وجود دارد. در این قسمت یک به یک آن‌ها بررسی خواهیم کرد.

حرف اول روزهای هفته حتما بزرگ است!

اولین نکته‌ی مهمی که باید رعایت کنید این است که هنگام نوشتن روزهای هفته، حرف ابتدایی آن باید حتما حرف بزرگ باشد؛ همانطور که در جداول بالا مشاهده کردید. فرقی نمی‌کند کلمه روز هفته در ابتدا، اواسط یا انتهای جمله باشد؛ برای اشاره به آن، حتما حرف ابتدایی کلمه باید حرف بزرگ باشد.

I was born on Wednesday

Friday is the day i want to go travel

Tomorrow is Tuesday and i will go to meet my father

حرف اضافه ایام هفته

می‌دانید که برای بعضی از کلمات مثل قیدها، نیاز به حرف اضافه وجود دارد. در زبان پارسی برای اشاره به روزهای هفته و در کل اشاره به زمان، از حرف اضافه‌ی "در" استفاده می‌شود. به طور مثال به این جمله توجه کنید. «برای ملاقات برادرم در روز یکشنبه به تهران می‌روم.» این حرف اضافه برای روزهای هفته در زبان انگلیسی هم وجود دارد. برای این که گرامر درست را هنگام نوشتن یا صحبت کردن رعایت کنید، خوب است حرف اضافه‌ی انگلیسی روزهای هفته را یاد بگیرید. برای اشاره به یکی از روزهای هفته در زبان انگلیسی از حرف اضافه "on" قبل از روز هفته استفاده می‌شود.

به مثال‌های زیر توجه کنید.

Bahar is coming here on Sunday

I want to go to the Gym on Tuesday

What you wanna do on Friday

جمع روزهای هفته

برای جمع روزهای هفته در زبان پارسی از حرف "ها" استفاده می‌کنیم. به طور مثال «یکشنبه‌ها». در زبان انگلیسی هم با اضافه کردن حرف "s" به آخر روزهای هفته آن‌ها را جمع می‌بندیم. به عنوان مثال: Wednesdays

I'm going to University On Mondays

همانطور که می‌دانید، هنگامی که از کلمات "Every" یا "Each" که به معنی (هر) هستند، در زبان انگلیسی استفاده می‌کنیم، نیازی به جمع بستن کلمه‌ی بعد از آن نیست. در ضمن از آنجایی که کلمات "Every" و "Each" خود حرف اضافه می‌باشند، نیازی به استفاده از حرف اضافه‌ی "on" قبل از اشاره به روز هفته نیست. بنابراین حتما به این نکته در مثال‌های زیر توجه کنید.

My Mom goes shopping every Wednesday

Hana Cleans his room each Friday

زمان گذشته برای استفاده از روزهای هفته

برای این که بخواهید به روزهای هفته به زبان انگلیسی در زمان گذشته اشاره کنید، باید از کلمه‌ی "Last" استفاده کنیم. به طور مثال "Last Sunday" یا "Last Friday Night"

I Bought My New Phone Last Tuesday

من موبایل جدیدم را سه شنبه هفته پیش خریدم

حال اگر بخواهیم به بیشتر از یک هفته در گذشته اشاره کنیم، دیگر از کلمه "Last" استفاده نمی‌کنیم.

I Bought My New Phone Tuesday 2 weeks ago

من موبایل جدیدم را سه شنبه 2 هفته پیش خریدم

به همین صورت برای جملات دیگر هم می‌توانید از آن استفاده کنید.

زمان حال برای استفاده از روزهای هفته

فرض کنید می‌خواهید به یکی از روزهای همین هفته که در آن قرار داریم، اشاره کنیم. برای این کار از کلمه‌ی "This" قبل از اسم روز استفاده می‌کنیم.

I'm going to visit my mother this Monday

من دوشنبه این هفته به دیدن مادرم می‌روم.

زمان آینده برای استفاده از روزهای هفته

اگر بخواهیم به روزهای هفته در زمان آینده اشاره کنیم باید از کلمات "Next" و "Later" استفاده کنیم. کلمه‌ی "Next" برای اشاره به هفته‌ی پیش رو است و کلمه "Later" برای اشاره به بیش از یک هفته‌ی آینده استفاده می‌شود.

The weather is cloudy until next Wednesday

هوا تا چهارشنبه هفته آینده ابری است.

جملات کاربردی روزهای هفته به زبان انگلیسی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردم، روزهای هفته و به طور کلی اشاره به زمان، در مکالمات ما بسیار پرتکرار و مهم هستند. در صحبت‌های بین دوستان، محیط کاری، مدرسه و دانشگاه و جاهای مختلف، اشاره به زمان یکی از اصلی‌ترین صحبت‌ها در بین مردم به حساب می‌آید. بنابراین بهتر است چند جمله‌ی مهم و کاربردی در خصوص روزهای هفته به انگلیسی یاد بگیرید تا به راحتی بتوانید منظور خود را برسانید.

What is today?

امروز چندشنبه است؟

Today is Friday.

امروز جمعه است.

What are you doing tomorrow?

فردا چه کاری انجام می‌دهی؟ (فردا چه کاره‌ای؟)

I went to the park yesterday.

من دیروز به پارک رفتم.

My grandma's birthday is on Saturday

تولد مادربزرگم در روز شنبه است.

معنی فارسیاصطلاحات انگلیسی مربوط به زمان
اشاره به تمام روزهای هفته به جز آخر هفتهWeekday
اشاره به روزهای کاری هفتهWorking week
هفته بعدNext week
هفته قبلLast week
در هفته جاری- اشاره به چیزی که قراره در هفته آینده اتفاق بیفتدIn a week
یک روز دور از کار- مرخصیA day off
یک روز دور از کار به علت مریضیA sick day
یک روزی از هفته بعدOne day next week
فرداTomorrow
شب هفته- به معنای تمام شب‌های هفته غیر از آخر هفته‌هاWeeknight
هفتگیWeekly
روزتمهDaily

ریشه معنی روزهای هفته به انگلیسی از کجا می‌آید؟

مانند روزهای هفته در زبان پارسی ما که ریشه‌ی قدیمی دارد و به مرور تغییر کرده تا کلماتی رسیده که ما امروزه می‌شناسیم، در زبان انگلیسی واژگان روزهای هفته ریشه معنایی دارد. در این قسمت به ریشه معنایی روزهای هفته به انگلیسی اشاره کرده و معنی آن را با هم می‌بینیم.

روز Monday : دوشنبه از dies Lunae (در لاتین) می آید که به معنای روز ماه است. (Moon = ماه)

روز Tuesday : معنی روز سه شنبه از روز خدای شمال اروپا یا روز تیو (Tiw) می‌آید.

روز Wednesday : چهارشنبه یا Wōdnesdæg به معنای روز اودین است.

روز Thursday : پنج شنبه از نام خدای شمال ثور، نامگذاری شده و به معنای روز ثور (Thor) است.

روز Friday : جمعه یا روز فریگ از نام الهه شمال فریگ (Frig) نامگذاری شده است.

روز Saturday : شنبه از روی سیاره زحل نامگذاری شده است و به معنای روز زحل (Saturn) است.

یادگیری آسان روزهای هفته با اپلیکیشن زبانشناس

خوشبختانه برای یادگیری زبان انگلیسی، اصطلاحات، گرامر و … نیازی به کتاب‌های قطور و حوصله‌سر بر آموزش انگلیسی ندارید. با نصب اپلیکیشن زبانشناس، تمام روزهای هفته به اضافه هزاران لغت، اصطلاحات، آموزش‌های گرامر و تمرین‌هایی برای صحبت کردن و کلی بخش‌های دیگر به دست می‌آورید. نقطه قوت این اپلیکیشن دسته‌بندی صحیح دروس و بخش‌های آموزش زبان انگلیسی است که باعث می‌شود هنگام یادگیری سردرگم نباشید.

همینطور در جعبه لایتنر اپلیکیشن زبانشناس کلمات جدیدی که یاد می‌گیرید را مرور کنید تا در حافظه‌ی بلندمدت‌تان قرار بگیرد.

سخن پایانی

یادگیری روزهای هفته در زبان انگلیسی باعث می‌شود بتوانید گفت‌وگوهای زیادی به زبان انگلیسی ایجاد کنید. در این مقاله تمام چیزهایی که برای یادگیری روزهای هفته و اصطلاحات آن نیاز داشتید را آموزش داده‌ایم. اگر احساس می‌کنید به شکل کامل یاد نگرفته‌اید، لطفا بار دیگر از ابتدا مقاله را مطالعه کنید. همیشه موفق و در حال یادگیری باشید. هر سوالی راجع به ایام هفته انگلیسی دارید، در بخش کامنت‌ها بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید