بهترین روش برای یادگیری لغات انگلیسی

در این مقاله یاد می‌گیرید که:

 • روش‌‌های درست و نادرست یادگیری لغات انگلیسی چیست
 • چرا نباید لغات انگلیسی را حفظ‌ کنید
 • چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیرید
 • از ۵ راهکار مهم برای یادگیری لغات استفاده‌ کنید
 • روش غلط و مرسوم در یادگیری لغات انگلیسی

آیا احساس می‌کنید که ظرفیت حافظه‌‌تان برای یادگیری لغات انگلیسی جدید بسیار محدود و ضعیف است و همیشه شما را عقب نگه‌داشته است؟ من نیز روزگاری همچین احساسی داشتم….

هنگامی‌ که در مدرسه لیستی از لغات انگلیسی به من داده می‌شد که معنی آن‌ها را یاد بگیرم، اصلاً مشخص نبود که این کار را بایستی چطور انجام بدهم. هیچ‌کس هرگز به من یاد نداد که چگونه مطالب جدید را یاد بگیرم. آن‌ها فقط به من می‌گفتند که چه چیزی را یاد بگیرم. در کلاس همیشه افرادی بودند که خیلی بهتر از من زبان انگلیسی را یاد می‌گرفتند؛ بنابراین برای من بسیار منطقی بود که فکر کنم آن‌ها از من باهوش‌تر هستند. آن‌ها حتماً تنها برای یک‌بار به لغت‌ها نگاه می‌کردند و آن لغت‌ها به‌ صورت جادویی تا ابد در ذهنشان جای می‌گرفت!

این تفکر ساده‌ترین نتیجه‌ای است که افراد وقتی‌ که پیشرفت مطلوبی در سطح زبان انگلیسی‌شان نمی‌بینند، در رابطه با خود می‌گیرند. به‌ ویژه اگر جزو آن دسته از افرادی باشند که به‌ طور کلی حافظه‌ی ضعیفی داشته باشند (به‌ راحتی اسامی افراد را فراموش کنند و یادشان برود که کلیدشان را کجا گذاشته‌اند و…). افراد دیگر حتماً به خاطر این بهتر هستند که هنگام تولد، حافظه‌ی قوی‌تری نصیبشان شده است که من و شما آن را نداریم. هیچ‌وقت این فکر به ذهنمان خطور نمی‌کند که تنها کاری که بایستی انجام دهیم این است که روش بهتری را برای یادگیری خود انتخاب کنیم. اگر هنوز فکر می‌کنید که حافظه‌تان ضعیف است، توصیه می‌کنم مقاله‌ی حافظه‌ت رو قوی تر کن را حتما بخوانید.

بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی این است که لغات انگلیسی را حفظ نکنیم

به این داستان برگردیم که بنده در مدرسه چگونه لغات انگلیسی را یاد می‌گرفتم. من طبق معمول از همان روش‌های مرسوم تکرار و دسته‌بندی لغات استفاده می‌کردم. حتماً شما نیز این کار را به‌ وفور انجام داده‌اید. کارهایی مثل استفاده از فلش کارت‌ها، جعبه لایتنر و…. به‌ عنوان‌ مثال اگر می‌خواستیم معنی کلمه‌ی memorize را یاد بگیریم، با صدای بلند تکرار می‌کردیم “memorize … یعنی حفظ کردن … memorize … یعنی حفظ کردن …memorize… یعنی حفظ کردن…”. ده‌ها و یا صدها بار این کار را انجام می‌دادیم تا اینکه بالاخره با زور هم که شده، این لغت در ذهنمان فرو می‌رفت!

طبیعی است که بعد از انجام این تمرین کسل‌کننده و طاقت‌فرسا، هر جا لغت memorize را ببینیم، ذهن ما آن را به خاطر می‌آورد. در حقیقت اگر از کسانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند سؤال بپرسید، خیلی‌ها وقتی‌ که لغات انگلیسی را می‌شنوند و یا در کتابی می‌بینند، مشکل خاصی با به یاد آوردن معنی و مفهوم آن ندارند. اما همین ‌که می‌خواهند آن را درجایی بکار ببرند، هرچقدر که به ذهنشان فشار می‌آورند، لغت مناسبی به ذهنشان خطور نمی‌کند؛ در حالی ‌که به ‌اصطلاح تُک زبانشان است. توصیه می‌کنم برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله‌ی “چرا من لغات رو می‌خونم یا می‌شنوم بلدم، ولی زمان مکالمه یادم میره را بخوانید.

کاملاً مشخص است که روش تکرار و دسته‌بندی لغات بسیار کسل‌کننده است؛ اما مهم‌تر از این، بسیار ناکارآمد نیز است. زبان انگلیسی شامل صدها هزار لغت مختلف است. برای همین است که خیلی‌ها فکر می‌کنند که بایستی خیلی باهوش باشند تا همه‌ی این لغات را حفظ کنند. و یا این‌که سال‌های متمادی طول می‌کشد که با این روش این لغات در ذهن آدم فرو رود (اگر از روشی که من استفاده می‌کردم استفاده شود).

در ادامه‌ی مقاله می‌خواهم به شما روش منطقی و کارآمد یادگیری لغات انگلیسی را بگویم. روشی که در ادامه می‌آید، کاملاً علمی و مطابق با طبیعت یادگیری زبان جدید است. ما در زبانشناس هیچ‌وقت از روش‌های مقطعی استفاده نمی‌کنیم و توصیه هم نمی‌کنیم (مگر اینکه خیلی مجبور باشید!).

چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم ؟

۱- بخوانید، بخوانید، بخوانید. هرچه قدر بیشتر بخوانید، (به‌ویژه کتاب‌های داستان، رمان و.‌‌..) با لغات بیشتری درگیری پیدا می‌کنید. خواندن، به‌ طور طبیعی تمامی آن چه که برای یادگیری لغات جدید نیاز دارید را در بر دارد. تنها بایستی نکات ریزی را رعایت کنید. نخست این‌که مطالبی که برای خواندن انتخاب می‌کنید زیبا و جذاب باشد. دوم اینکه طبق نظریه‌ی داده‌های ورودی، مطالب برایتان قابل‌ فهم باشد. وقتی‌ که کتاب‌های مختلفی می‌خوانید، احتمال این‌که یک لغت را چندین جای مختلف ببینید بالا می‌رود. این کار باعث می‌شود که مفاهیم و روش‌های مختلف استفاده از آن لغت را یاد بگیرید و یادآوری و استفاده‌ی درست از آن لغت در آینده برای شما بسیار راحت شود.

۲- لغت‌ها را در مکان‌های مختلف ببینید. اگر برای یادگیری لغات جدید تنها از یک منبع و یک روش استفاده کنید، لغت‌ها به‌ راحتی از یاد شما می‌روند. اما اگر از منابع مختلفی برای یادگیری لغات استفاده کنید، لغات انگلیسی را بهتر به یاد می‌آورید. مثلاً با وجود این‌که خواندن کتاب برای یادگیری لغات بسیار اساسی است، اما دیدن فیلم و سریال، گوش دادن به اخبار، گوش دادن به موسیقی و از همه مهم‌تر، مکالمه زبان انگلیسی برای یادآوری بهتر لغات بسیار توصیه می‌شود.

۳- به‌جای حفظ کردن لغات، جملات کوتاه را حفظ کنید.  همان‌طور که در مقاله‌ی چطور دایره‌ی لغاتم رو بالا ببرم؟ گفتم، اگر واقعاً نمی‌توانید از حفظ کردن دل بکنید، به‌جای حفظ کردن لغات انگلیسی، جملات کوتاه مختلف را حفظ کنید. مثلاً به‌جای اینکه لغت “school” را به معنی “مدرسه” حفظ کنید، عبارت “I go to school” به معنی “من به مدرسه می‌روم” را حفظ کنید. وقتی شما به‌ جای حفظ کردن لغات انگلیسی، جملات کوتاه انگلیسی را حفظ می‌کنید، حداقل مطمئن هستید که می‌توانید در یک جمله، به‌ درستی از آن استفاده کنید. در ضمن، به‌ طور ناخودآگاه نیز در حال یادگیری گرامر زبان انگلیسی هستید. اگر علاقه دارید که بدون خواندن‌ گرامر، مهارت گرامر خود را تقویت کنید، پیشنهاد می‌کنم به هیچ وجه مقاله‌ی چطور گرامر رو بدون خوندن گرامر یاد بگیرم؟ را از دست ندهید. 

۴- از قدرت تخیل خود استفاده کنید. به‌جای اینکه لغات انگلیسی را به فارسی معنی و آن‌ها را حفظ کنید، آن‌ها را در ذهن خود تجسم کرده و آن تصویر ذهنی را به خاطر بسپارید. مثلاً وقتی می‌گویید “tree”، به‌ جای این‌که در ذهن‌تان لغت درخت بیاید، تصویر یک درخت را تجسم کنید و این لغت را به آن تصویر گره بزنید. این کار با وجود این‌که ممکن است بیهوده به نظر برسد، اما تأثیرات شگرفی دارد و باعث می‌شود که مکالمه زبان انگلیسی شما سریع‌تر و روان‌تر صورت بگیرد.

نکته‌ی انحرافی: حفظ کردن ترجمه لغات انگلیسی به فارسی، خود باعث مشکلات زیادی در مکالمه‌ی روان به انگلیسی می‌شود. زیرا برای مکالمه مجبور می‌شوید که اول جمله را به فارسی در ذهن خود بیاورید بعد آن را ترجمه کنید. ولی کدینگ فارسی لغات از این هم بدتر است!

۵– یادگیری لایه‌ای به‌جای حفظ کردن با تکرار. در روش تکرار، شما لغات را آن‌قدر تکرار می‌کنید که در نهایت آن را حفظ کنید. اما در روش یادگیری لایه‌ای، شما تمرکزتان روی حفظ کردن لغت نیست؛ بلکه تمرکزتان روی درگیری بیشتر با مطالب است. در این روش هر بار که لغت جدیدی می‌بینند، سعی می‌کنید که مفهوم آن را یاد بگیرید و سپس از روی آن می‌گذرید. به‌ احتمال‌ زیاد آن لغت را جای دیگری هم می‌بینید و به‌ این‌ ترتیب هر بار به‌ اندازه‌ی یک لایه، بهتر آن را یاد می‌گیرید؛ تا این‌که به‌طور ناخودآگاه این لغت در ذهنتان تثبیت می‌شود. خوبی این روش این است که یادگیری شما با مفاهیم و مطالب مختلفی گره می‌خورد. ذهن انسان نیز متشکل از نورون‌هایی است که هرکدام با تعداد زیادی نورون دیگر گره ‌خورده‌اند. بنابراین ذهن شما این روش یادگیری را دوست دارد.

در نرم‌افزار زبانشناس که هم برای اندروید و هم برای آی او اس موجود است، خواندن و شنیدن با هم تلفیق‌ شده‌اند. وقتی این دو باهم تلفیق شوند، بسیار بهتر از زمانی است که جدا از هم استفاده می‌شوند. زیرا اولاً دو حس مهم دیداری و شنیداری، درگیر یادگیری زبان انگلیسی می‌شود که این خود توجه شما را بسیار بالا می‌برد. ثانیاً در حالت شنیداری، تلفظ لغات و نحوه‌ی بیان آن‌ها را نیز یاد می‌گیرید. این چیزی است که خواندن به تنهایی نمی‌تواند آن را برای شما فراهم کند. نرم‌افزار زبانشناس خصوصیات زیر را برای شما فراهم می‌کند:

مشخص کردن حالت لغات

در این نرم‌افزار سه حالت مختلف برای لغات در نظر گرفته می‌شود:

 • لغاتی که می‌دانید (بدون هایلایت)
 • لغاتی که جدید هستند (هایلایت آبی)
 • لغاتی که در حال یادگیری آن هستید (هایلایت زرد)

با توجه به این موضوع توجه شما برای یادگیری، بیشتر معطوف لغاتی می‌شود که یا جدید هستند و یا در حال یادگیری آن هستید.

تعیین میزان قابل‌ فهم بودن درس

قابل‌ فهم بودن مطالب، نکته‌ی بسیار مهمی در یادگیری آن محسوب می‌شود. اگر به‌ عنوان‌ مثال ۵۰ درصد لغات یک درس جدید باشند و یا شما در حال یادگیری آن باشید، آن مطلب برای شما احتمالاً قابل‌ فهم نباشد. از طرف دیگر طبق نظریه‌ی داده‌های ورودی، اگر مطلبی شامل چیز جدیدی برای یادگیری نباشد، آن مطلب نیز برای یادگیری مناسب نیست. چون چیزی به سطح انگلیسی شما اضافه نمی‌کند. بنابراین توصیه‌ می‌شود که درصد لغات جدید هر مطلبی که می‌خوانید، بین پنج تا ده درصد کل لغات باشد تا فرآیند یادگیری به نحو مطلوب صورت بگیرد. نرم‌افزار زبانشناس میزان درصد لغات جدید را هرلحظه برای تمامی درس‌ها به شما نشان می‌دهد.

مقالات پیشنهادی:

250 دیدگاه دربارهٔ «بهترین روش برای یادگیری لغات انگلیسی»

 1. سلام آقای ناصری
  من دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستم و قصد دارم به شدت زبان کار کنم ، اما ضعف های اساسی دارم ؛ چند روزی هست کە خوشبختانه با نرم افزار شما آشنا شدم ؛ اینجا جا داره به دوستان دیگه بگم من دانشجوی شناختی هستم و تمام روشهای که شما میفرمایید کاملا درسته و ریشه‌ی یادگیری داره ؛
  دو سوال داشتم خدمتون درباره نرم افزار ،
  چقدر این نرم افزار سطح واژگان رو بالا میبره ، منظورم کارایی برای ایلس و …. داره ؟
  من قصد دارم تمام فایل های صوتی رو یکجا دانلود کنم چون پیش میاد وقتهای که اینترنت موجود نیست ، چطور میتونم این کار رو انجام بدم ؟

 2. سلام وقت بخیر
  بابت نرم افزار زبانشناس و وقتی ک برای مشاوره در اختیار من قرار میدید،سپاسگذارم.
  من 5 سال پیش کارشناسی ارشد گرفتم اما متاسفانه زبان رو در حد همون آموزش متوسطه بلدم،
  چون یا هزینه و یا وقت رفتن ب کلاس زبان رو نداشتم و همیشه از این بابت تاسف خوردم ک چرا نتونستم از دوران بچگی ب کلاس زبان برم
  الان هم ک واقعا نیاز دارم زبان بلد باشم
  فرصت کافی برای رفتن ب دوره های طولانی مدت کلاسهای زبان رو ندارم
  و در ضمن ترجیح میدم که تا سطح متوسطی خودمو بالا بکشم و بعد در دوره های آیلتس و یا تافل شرکت کنم ک بتونم در آزمون یکی از این دوتا موفق باشم.
  اما روش مناسبی برای اینکه خودمو ب یک سطح متوسط برسونم نمیشناسم
  اول از خوندن کلمات 504 شروع کردم به روش لایتنر که بقول شما اون روش خسته کننده بود
  بعد برنامه ریزی کردم روزی 5 کلمه حفظ کنم و دو صفحه گرامر بخونم بازم خسته کننده بود
  فیلمهای کلاس آموزشی سطح اول رو از سایت شما دانلود کردم تا الان 4 کلاس و نگاه کردم خیلی خوب بود…
  اما دوست دارم حرفه ای تر کار کنم و این قدرت رو دارم که خودمو آموزش بدم فقط نیاز ب روش درست و دلگرمی دارم ( چون هر چقدر هم برنامه ریزی میکنم اما پیش میاد همه کارامو انجام میدم و مدام میگم بعدش زبان میخونم و یادم میره)
  حالا شما میگید که روش درست رو میدونید و پیامهایی ک میفرستید بسیار دلگرم کننده و نیروی محرکی برای پیشروی طبق برنامه هستن.
  برای اینکه در این راه من و همراهی میکنید از شما بسیار سپاسگذارم.

 3. با سلام
  ممنون از سایت خوبتون سوالم اینه زمانی که داستان های کوتاه رو خوندیم و درس ها ی مربوط به یه بخش تموم شد دیگه احتیاجی به مرور نداره؟بعد در رابطه با روش اشتباه حفظ کردن کلمات به روش کدینگ یعنی استاد جاوید که سلطان حافظه ایران هست و از این روش داره استفاده میکنه و کلی هم مخاطب داره و همیشه در همه جای ایران سمینار تشکیل میده از روش اشتباهی استفاده میکنه من در یاداوری کلمات به این روش خیلی راحت میتونم بازیابی کنم خواهش میکنم متقاعدم کنید کدوم روش بهتره گیج شدم!!؟؟

  1. سلام. ببینین ما یسری استراتژی ها در نوشته ی استراتژی های تقویت مکالمه گفتیم که اینها حتی الامکان بایستی روی درسها پیاده سازی بشه. یعنی طبیعتا با انجام این استراتژی ها خود به خود درسها مرور دوباره میشن.
   در رابطه با روش کدینگ از خودتون این سوال رو بپرسین که آیا کلماتی که با کدینگ یاد گرفتین رو میتونین به خوبی در مکالمه به کار ببرین یا خیر؟ اگه جواب مثبت بود پس کدینگ برای شما خوبه. اگه جواب منفی بود که تکلیف کاملا مشخصه.
   بنده به شخصه هیچ مطلب علمی در تایید این روش ندیدم.

 4. سلام.من الان.گیج شدم واقعا.دارم با نرم افزار شما به تازگی کار میکنم ک.پیش میرم.در عین حال دارم به کلاس زبانم.میرم.و از جعبه به یاد برای یادگیری لغات استفاده میکنم.واقعا عاشق زبانم.و از کلاس لذت میبرم.از اینکه تمرینای نرم افزار را انجام بدم لذت میبرم و اصلا خسته نمیشم.حالا سوالم اینه که جعبه به یاد را ادامه ندم دیگه؟لغات کتاب 504 را دارم ازش یاد میگیرم.لطفا جوابمو بدید

  1. سلام. شما میتونین از جعبه لایتنر تعاملی زبانشناس استفاده کنین که لغت ها رو در تعامل با متن یاد بگیرین. اینطوری از حالت طوطی وار بودن در میاد.

 5. عرض سلام و احترام

  1-خیلی خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم،مطالب غنی و متنوعی دارید و محتویات این سایت اکثریت قریب به اتفاق سوالات کاربران را پوشش می دهد.

  2- ایمیلی برای شما ارسال کردم و منتظر لطف شما در پاسخگویی هستم.اگر مقدور هست یک برنامه برای مبتدیان ؛اینکه به ترتیب از چه مهارتی،با چه منبعی کار بکنند در سایت بگذارید؛دقیقا مثل نسخه ی یک پزشک به بیمار.

  3- بنده فقط با لپ تاپ کار می کنم و اندروید ندارم.آیا امکان خریداری نرم افزار کامپیوتری شما وجود دارد؟

  4_ برای کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه تهران احتیاج به کسب مهارت در بخش درک مطلب دارم و در این بخش ضعیف هستم.

  از الطاف شما ممنون هستم.

  1. سلام. پاسخ سوال اولتون رو ایمیلی میدم.
   در رابطه با دیگر پلتفرم ها متاسفانه هنوز وارد نشدیم و فقط در اندروید برنامه داریم.

 6. سلام به عزیزانی که این نوشته را می بینند .چنا نچه میخواهی پیشرفت 100/ درانگلیسی داشته باشی خود کار ومداد در دستت داشته باش فرموده ها را رعایت کن ( ولی هر لحظه هر درس و لغت را که یاد میگری بنویس .بنویس وبنویس…)

 7. با سلام و خسته نباشی….من امسال پشت کنکوریم و در یاد گیری لغات مشکل دارم یعنی به طور کامل در حافظم نمیمونه و تکرار مداوم کلمات با استفاده با فلش کارت واقعا کسل کنند هستش و بعد از مدتی خسته و ناامید میشم ولی با توجه به رشتم(تجربی) باید زبانم قوی باشه لطفا بهم روشی پیشنهاد بدهید که کسل کنند نباشه و واقعا دایرهی لغتم بالا بره …من روش هایی که گفتید رو خوندم ولی من وقت زیادی ندارم که فقط صرف زبان کنمو و کتاب داستان و فیلم های زیادی ببینم فعلا در سطحی میخوام که مشکلم رو برای کنکور حل کنه ممنون میشم جوابم رو بدید

 8. سلام.
  از سایتتون خیلی خوشم اومد واقعا دستتون درد نکنه از اینکه انگیزه میدید.
  میخواستم بپرسم این اپلیکیشن زبانشناس رو چطوری میتونم دانلود کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 9. من هم مثل خیلی های دیگه در دوران تحصیل و دانشگاه بسیار تلاش کردم تا به زبان انگلیسی مسلط شوم خیلی هم کلاس رفتم عمومی و خصوصی از کانون زبان تا …. ولی در نهایت بخاطر فشار کار چون با کشور های مختلف باید در ارتباط میبودم دست و پا شکسته منظورمو میرسوندم .
  تا اینکه تو یونان بخاطر ارتباط هم خودم هم همسرم به شدت احساس نیاز کردیم به زبان البته اینجا کلاس میریم ولی بعد از چند هفته از بین صدها سایت و کانال به نظرم نرم افزار شما خیلی جالب اومد و دارم باهاش کار میکنم .
  اونچه که اول نظرمو جلب کرد حساب شدگی بود که همه اونچه که لازم بود پیش بینی شده بود و بعد هم اول نمیگفتید پول بده امیدوارم که در ادامه بتونم نسخه کامل برنامه تونو تهیه کنم و بتونید این معضل آموزش زبانو برای همه ایرانیا حل کنید اگر که بتونید این متد رو مثل نصرت برای بقیه زبونا هم توسعه بدید فکر میکنم به علت کاربردی بودنش حتما همه ایرانیا عضو خواهند شد ولی من کانال تلگرامتونو نتونستم پیدا کنم اگه باشه خیلی مفیدتر خواهد بود .
  در پایان واقعا از زحمتا و علاقه مندی شما کمال تشکر و سپاس رو دارم

 10. سلام جناب آقای ناصری
  بنده تحصیلاتم در حد لیسانس هست و سطح زبانم هم دقیقا نمیدونم چه سطحی! همین در حد تحصیلاتی که در دوران دبیرستان و دانشگاه و کمی هم مطالعات متفرقه که خودم بدلیل علاقه داشتم،الان چند وقتی هست که میخوام زبان انگلیسی یاد بگیرم یعنی هر چهار مهارت رو ،زمانش هم اصلا برام مهم نیست چقدر طول بکشه فقط میخوام خوب یاد بگیرم ،چند وقتی هست که میخوام تو دوره های مجازی یکی از آموزشگاه ها شرکت کنم ولی دیروز بصورت تصادفی با این نرم افزار آشنا شدم ،حالا از شما میخوام بنده رو راهنمایی کنید که آیا این نرم افزار میتونه به من کمک کنه؟ و اینکه از چه سطحی شروع کنم بهتره به نظر شما؟

 11. سلام و خسته نباشید .
  فارغ التحصیل رشته گرافیک مقطع لیسانس هستم و در حال حاضر برای کنکور 96 آماده میشم.
  داخل دانشگاه و تحصیلات اکادمیک نمی تونیم انتظار اینو داشته باشیم که در درس زبان بتونیم خوب یا به صورت صحیح یادگیری داشته باشیم.
  زبان انگلیسی جزو اون دسته از نکاتی که هر فرد در یه دوره از زندگی نیاز داره که یاد داشته باشه.
  در حال حاضر یکی از کهن های در کنکور و یا حتی بیشتر شغل ها دانش زبان اهمیت داره و بیشتر افراد به دنبال یاد گیری صحیح زبان انگلیسی در جاهای مختلف (آموزشگاه های معتبر-کلاس های خصوصی-خودآموز) هستند، من جزو دسته افرادی هستم که به دنبال شیوه صحیح آموزش هستم.
  درمورد متد های اموزش روز دنیا هیچگونه اطلاعاتی ندارم ولی در مورد شیوه آموزش گرامر توسط متن داستان (مثل کتاب steps to understanding ) شنیده ام.
  توی این چند روزه که در مورد این متد شنیدم نتونستم اطلاعات خوبی در این مورد کسب کنم، تا این که با سایت شما و app اشنا شدم و نصب کردم .
  در مورد این که این متد چطوری میتونه گرامر زبان انگلیسی درس بده سوال شده واسم پیش اومده، آیا من باید گرامر زبان انگلیسی رو مسلط باشم یا با اطلاعات خودم (در مورد گرامر) وارد چالش بشم و بتونم سطح خودم و با توجه به پیشرفت و مطالعه داستان ها بیشتر کنم.
  خیلی ممنون میشم در این مورد راهنمایی کنید.
  باتشکر

  1. سلام. در نرم افزار زبانشناس به عنوان مثال پکیج داستان واقعی، درسنامه هایی برای مکالمه و گرامر وجود داره که ناخودآگاه و به صورت سوال و جواب گرامر رو یاد میگیرین.

 12. سلام و خسته نباشيد، امكان داره كه اين نرم افزار را براي سيستم iOS هم قرار بديد؟ چون فقط براي آندروييد رو قرار داديد،ممنونم

 13. میخوام روان و آسان و سریع یاد بگیرم, من در آمریکا متولد شدم ولی در رابطه با زبان خیلی مبتدی هستم و باعث عقب نشینی و خجالت من میشه یعنی اعتماد به نفس صفر خیلی نیاز دارم زودتر زبان و مکالمه رو یاد بگیرم چون قصد مهاجرت دارم

 14. سلام
  باتقدیم احترام فراوان
  درابتدابگم بی نهایت ازینکه باسایت فوق العادتون آشناشدم خوشحالم،درضمن این نکته رومتذکرشم که شایدفقط یکی دوساعته که این اتفاق افتاده،وداستان هم ازین قراره که:
  من امسال تصمیم گرفتم بالاخره ازسدترس ودلهرم نسبت به یادگیری زبان بگذرم وعطش فوق العادم نسبت به یادگیری زبان فروبنشونم،والبته واسه آزمون دکتری هم احتیاج مبرم به مدرک زبان دارم که تصمیم گرفتم تافل بگیرم،درنتیجه کلاس زبان ثبت نام کردم،زمانی که واسه تعیین سطح رفتم باوجوداینکه متنش آسون بودومفهوم کلیشودرک کردم،طبق عادت همیشگیه زبانم که فکرمیکنم نمیتونم وبدصحبت میکنم یاشایداشتباه باشه وازین مسائل،اصلاترجمه نکردم(میبینیدچقداعتمادبه نفس زبانم پایینه؟)البته این اعتمادبه نفس پایین فقط مال زبانه،خلاصه استادقبول کردازسه سطح بالاترشروع کنم امابااصرارمن کتابای سطوح پایینترم تحویلم دادمنم تاشروع کلاس خودم خودخوان دارم این کتابارومیخونم،که کتابای جنرال انگلیشن،جلداول مشکل خاصی نداشتم جلددوم اولین درس،سوال باwhereبودومکان حروفin,on,atرودرزمان حال ساده گفته،ولی من نمیدونستم کدومشونوکجااستفاده کنم،دست به دامن اینترنت شدم که باسایت فوق العاده شماآشناشدم،ویکی دوساعت زمان گذاشتم ومطالب عالیتونوخوندم وبعدهم دانلوداپلیکیشن وثبت ونام والانم درخدمتون هستم

 15. سلام من ۱۳ سالمه الان کلاس هفتمم از انگلیسی سر در نمیارم فقط کلمات رو بلدم خیلی از دانش اموزا کل حرفاشون رو با معلم زبان انگلیسی صحبت میکنن باید چیکار کنم مثل اونا شم؟

 16. سلام و عرض ادب
  من یه پسر 22ساله هستم ک درحال گرفتن مدرک لیسانس هستم
  تا حالا تمامی دروس زبان را با نمره ی خیلی خوب پاس کردم البته حتی یک نمره هم از خودم ننوشتم و همشو با تقلب پیش اومدم
  الان تو یه شرکت تجهیزات شبکه ی مخابراتی کار میکنم و وقت ندارم به کلاس زبان برم
  حالا ازتون خواهش میکنم یه نرم افزاری را به من معرفی کنید یا چندتا کتاب مختلف که بتونم سرکارتوی گوشیم ازشون استفاده کنم و حداقل در حد یه کسی ک دیپلم داره زبان یاد بگیرم چون ما مشتری خارجی هم داریم میخوام بتونم حداقل بفهمم چی میگند

 17. سلام آقای ناصری
  من یه پسر 13 ساله ام که دوست دارم زبان رو بهتر یاد بگیرم و تو آیلتس نمره ی 9 رو به دست بیارم.درحال حاضر به کلاس زبان میرم و خوب یادمیگیرم فقط دوتا سوال داشتم که تا حالا پاسخ منطقی و مناسبی براشون پیدا نکردم.​

  1-میدونم که برای تقویت listening باید فیلم به خود انگلیسی زبانا گوش بدی مثلا فیلم و… ولی آیا فیلم با زیر نویس انگلیسی خوبه یا بدون اون؟

  2-چه جوری کلمات رو سریع و عالی یاد بگیرم؟منظورم از عالی ،برای همیشه هست.(درضمن اگه میشه بگید که برای کلاس زبان چطور کلمات رو یاد بگیرم؟چون هر جلسه باید 10 تا کلمه حفظ کنیم.)

  ممنون.

  1. سلام. آفرین بر شما که از همین الان به فکر روشهای درست و منطقی هستین
   در جواب سوالتون، دیدن فیلم جهت یادگیری زبان انگلیسی مراحل خاص خودشو داره که یکی از اون مراحل دیدن فیلم با زیرنویس هست. کل این مراحل در این مقاله توضیح داده شده.
   در رابطه با کلمات هم بهتره که کلمات رو در قالب داستان های کوتاه یاد بگیرین و زیاد نگران فراموش شدنشون نباشین چون این فراموشی خودش جزئی از فرایند یادگیری هست. به نظرم با اپلیکیشن زبانشناس قسمت داستان کودکانه شروع بفرمایین.

 18. سلام.خیلی ممنون و سپاسگزارم از اینکه اینقدر به زبان اموزان توجه دارید و ما را راهنمایی می کنید،من از سالها پیش علاقه داشتم زبان یاد بگیرم یک دوره سه ماهه هم کلاس رفتم و بنا به دلایلی نتوانستم ادامه ده م الان سه ساله که کلاس زبان میروم،ولی اصلا چیزی بلد نیستم من گرامر،استرس ،فونتیک، زمان ها، رایتینگ،لکچر،و…… را بلد نیستم در حالی که خیلی تلاش می کنم تمرین حل می کنم ،لغات هر درس را از روی دیکشنری ترجمه می کنم اخبار پرس تی وی را گوش می کنم،ولی در کلاس زبان تنبل ترین شاگرد هستم، اما بچه های کلاس اصلا درس نمی خوانند و حتی از روی کتاب من تمرینات کتاب را حل می کنند با این وجود همگی با نمرات خوب امتحان پایان ترم ره طی می کنند من هر روز کانال های زبان تلگرام را مطالعه می کنم و دایم دنبال انواع روشها و نرم افزار های زبان هستم،خیلی دلم می خواهد زبان یاد بگیرم ممنون هستم که ما ره راهنمایی می کنید.

 19. جناب آقای ناصری سلام
  مشکل جدی من در زبان اینه که انگلیسی فکر نمی کنم و برای صحبت کردن مرتب باید فکر کنم . Listening من هم زمانی که یک نیتیو صحبت می کنه و سریع صحبت می کنه درست لغات رو متوجه نمی شم. من باید چه کاری انجام بدم که به صورت fluent بتونم به راحتی صحبت کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
  با احترام

 20. دقیقا من هم این اشتباهاتی رو که شما مطرح کردید رو دارم و انجام میدادم اما دیگه سعی میکنم اینجوری یاد نگیرم چون واقعا خیلی سخت بود.مثلا من یه لغت رو یاد میگرفتم بعد از چندبار تکرار که مطمعن میشدم حفظ کردم می رفتم سراغ لغت بعدی,اما ترس اینکه فراموشش کنم دوباره بر میگشتم عقب و توی ذهنم مرورش میکردم و این باعث میشد تمرکزم بهم بریزه و لغات جدید هم یادم بره و کلا قاطی کنم…
  واسه همین همیشه وقتی می خواستم لغت حفظ کنم انگار جونمو میخواستن ازم بگیرن…
  ولی ممنون که راهکارشو بهم توضیح دادید حتما طبق رهنمودهای شما پیش میرم…بازم ممنون از مشاوره های مفیدتون.خیلی خوشحالم که اینطوری کنارمون هستید و کمکمون میکنید واقعا جای قدر دانی داره.مرسی

 21. با عرض سلام و خسته نباشید
  من سالها کلاس های زبان رفتم و نتیجه ای که می خواستم نگرفتم البته سطح زبانم بد نیست خصوصا زبان تخصصی ام امسال در کنکور ارشد 40 درصد زبان تخصصی زدم، اما در کلاس های زبان بیرون که می رفتم هر ترم با نمراتی که می آوردم فقط level ها را پشت سر می گذاشتم ولی اعتماد به نفس صحبت کردن را نداشتم تا زمانی که معلم اجبار کند و معمولا نمره کلاسیم بالا نمی شد، اما در حال حاضر مکالمه برایم الویت ندارد به دلیل اینکه امسال ارشد قبول شدم و هدفم ادامه تحصیل برای دکتری و پذیرش است به همین دلیل می خواهم برای آزمون تافل و جی آ ای آماده شوم که البته مسلما برای آزمون تافل نیاز به کلاس خصوصی هست اما تا آن زمان می خواهم آمادگی اولیه را داشته باشم مانند دایره لغات و گرامر که برای writting و حتی نوشتن مقاله به آن احتیاج دارم و از شما ممنون میشم اگه اطلاعاتی دارید که می تواند به من کمک کند در اختیارم بگذارید.
  سپاس

 22. من راستش علاقه ی زیادی به یادگیری زبان دارم ولی هربار که سراغش رفتم تقریبا با شکست مواجه شدم.
  کلاس رفتم ولی اکثر کلاسا بیشتر نگران شهریه شون هستن تا یادگیری دانشجویان، کتابی میدن یا معرفی میکنن، تدریس میکنن و در نهایت یه آزمون میگیرن و مدرک میدن.
  ولی منو به خواستم نمیرسوندن که تصمیم گرفتم خودم شروع به خوندن کنم ولی نمیدونم چطور باید اینکارو کنم، خواستم با حفظ لغات شروع کنم که به گفته شما خوندن طوطی وار لغات فایده ای نداره.
  ممنون از اینکه دانسته هاتون رو در اختیار دیگران میذارید امیدوارم بتونم پیشرفت کنم در این زمینه.

 23. سلام و عرض ادب و تشکر بابت پاسخگویی تون.
  منم علاقه دارم زبان انگلیسی رو مسلط بشم.منتها واقعا فرصتم محدوده و شرایط کلاس رفتن ندارم.
  شدیدا مشتاقم یه فیلم میبینم اخبار میشنوم بدونم چی میگن.
  کتاب و مجله و جمله باشه بخونم دست و پا شکسته میفهمم منتها همیشه دیکشنری ام اولین نرم افزار گوشیمه که نصب میکنم.
  اما در تلفظ ها و قدرت شنیداری شدید ضعیفم.تلفظم کاملا فارسیه
  دوس دارم زبان رو یاد بگیرم.به‌عنوان یه زبان کنار زبان مادری.
  و مسئله دیگه که منو سردرگم کرده
  انتخاب لهجه است : بریتیش باشه یا آمریکن
  کدوم راحت تره و کاربردی تر.

 24. سلام ، خسته نباشید
  من یه دوره طولانی کلاس زبان رفتم و تقریبا خوب بود ولی در اثر یکسری مشکلات یه مدت طولانی از درس و کتاب و کلاس دور شدم در حدی که خیلی چیزا حتی کار با کامپیوتر برام سخت شده بود با سعی و کوشش مجدد راه افتادم ولی توی زبان خیلی ضعیفم هر چی میخونم همه چیز برام آشناست ولی هیچی هم بلد نیستم یه دوره هم کلاس ثبت نام کردم ولی به علت شاغل بودنم نتونستم همه جلسات را برم و برام مفید نبود تصمیم گرفتم توی اینترنت دورههای مجازی رو سرچ کنم که با نرم افزار شما روبرو شدم ، واقعیت چون در روز مدت طولانی نمی تونم وقت بذارم و میخوام از پایه و صفر هم شروع کنم لطف میکنید اگر راهکاری برای من دارید.
  با تشکر

 25. سلام،من به زبان انگلیسی خیلی علاقه مند هستم اما خب به قول شما ضعیف هستم شاید چیزایی بلد باشم اما با شک و تردید،رشته ی من تجربی بود اما امسال کنکور زبان دادم و اینکه رتبه ی خوبی نداشتم و با معدل دیپلمم دانشگاه های دولتی قبول شدم که ادامه اش ندادم و دانشگاه آزاد دزفول مترجمی زبان ثبت نام کردم و همه میگن که خیلی دانشگاه سخت گیریه از لحاظ نمره دادن و اینکه من میخوام با این اندک وقتی که دارم تا شروع دانشگاه به زبان حداقل یکم مسلط بشم که وقتی وارد دانشگاه شدم حداقل بتونم صحبت کنم،لیسینینگ خیلی ضعیفی دارم و ویدئو ها یا موزیک هایی که سریع صحبت میکنن رو درک نمیکنم،یه مدت کلاس زبان میرفتم وقتی میخواستم لکچر بدم اول فارسیشو مینوشتم بعد به انگلیسی ترجمه میکردم و اینکه از لحاظ گرامر کاملا افتضاح میشد،من باید با این تفاسیر چیکار کنم؟،ممنون

 26. سلام آقای ناصری
  خوشحالم که با شما و سایتتون آشنا شدم .
  و اما داستان من: خب من رشته ای تی خوندم و مطمئنا میدونید چقد زبان مهمه چون قصد ادامه تو یکی از دانشگاههای تراز اول کشور و به نیت اپلای گرفتن برای خارج از کشور دارم ولی زبانم خیلی ضعیفه متاسفانه به حدی که تو کنکور ارشد نمیتونم هیچ تستی جواب بدم . کلی مطلب درمورد نحوه یادگیری زبان خوندم ولی کمک زیادی به من نکرده و مشکل دیگه هزینه کلاس اموزشی هست که ندارم و اونم با ریسک اینکه چیزی یاد نگیرم.
  امیدوارم با آموزش شما و تلاش خودم به چیزی که میخوام برسم.

 27. سلام
  از کودکی ب یادگیری زبان دوم علاقمند بودم و تو این مدت کلاس زبان های زیادی رفتم ک با قواعد و لغات زبان بیگانه آشنا بشم ولی متاسفانه احساس میکنم تو یادگیری زبان خیلی کندم چون از این کلاس زبان رفتنا جز هدر دادن وقت و پول چیزی عایدم نشد بعد تصمیم گزفتم فیلم زبان اصلی نگاه کنم خب اونم بعد از ی مدت صداهایی ک میشنیدم مثل ویز ویز رو اعصابم بود (خیلی کندم تو یادگیری زبان چون هیچی تا اینجا دستمو نگرفته)
  بعد رفتم سراغ زبان سوم ک ی بهونه بشه برای یادگیری دومی Doulingo رو نصب کردم و اسپانیایی سعی کردم یاد بگیرم زبان اصلیش انگلیسه برای اینکه اسپانیایی یادبگیرم مجبور میشدم انگلیسی بخونم خب اولش خوب بود ولی وسطش هردوتا زبان دلمو زد سخت شده بود تازه اسپانیایی خیلی سخته اونم با نرم افزار
  از جعبه لایتنر B۱۵ هم استفاده کردم ولی بعداز چند وقت کلماتی ک حفظ کردمو هرکاری کردم ی جمله ازش دربیاد نشد خب نمیدونستم کدوم کلمه جاش کجای جمله است مثلا دوتا کلمه معنیش یکیه ولی کاربردشم یکیه؟
  و در همین نقطه بود ک دیگه B15 رو گذاشتم کنار
  خب بعدش موسیقی انگلیسی گوش دادم ولی اونم فایده نداشت کتاب داستان گرفتم میتونم بخونم البته بی لهجه انگلیسی فارسی تلفظ میکنم ولی نمیتونم خلاصه اشو ب انگلیسی بسازم و بگم(ی مقدار انگیزه ام اومده پایین دیگه مث سابق دقدقه یادگیری انگلیسی ندارم فقط رودلم مونده یادگرفتنش)
  خواهرمم زبان میخوند همراه من ولی اون یاد گرفته فقط با کلاس رفتن منم ک یاد نمیگیریم نکنه واقعا مشکل دارم؟
  الانم ک با نرم افزار شما اشنا شدم فقط میشه بهم راجع ب برنامه ریزی استفاده از نرم افزارتون مشاوره بدین؟
  اول داستاناشو بخونم و گوش بدم بعد فیلم؟ یا روزی چندساعت بانرم افزارتون کار کنم؟ یا چطوری خودمو محک بزنم؟ ی داستان رو حداقل چند بار بخونم؟ اگه نخوام از جعبه لایتنر و بقیه امکانات استفاده کنم ایا بازم میشه با خوندن داستان و دیدن فیلم نتیجه مطلوب رو ببینم؟
  ممنون ک وقتتون رو دراختیارم گذاشتین

  1. سلام. به نظرم شما روش مناسبی برای یادگیری زبان انگلیسی نداشتین برای همین این احساس رو نسبت به خودتون دارین. پیشنهادم اینه که یکبار هم روش وبسایت ما رو پیش برین که تفاوت روشها رو احساس کنین. برای شروع هم پیشنهادم اینه که این روش قدم به قدم رو روی پکیج داستان بچه گانه اعمال کنین که رفته رفته قوی بشین.
   درضمن پیشنهادم اینه که برای اینکه تاثیر یادگیریتون بالاتر بره از تمامی امکانات از جمله جعبه لایتنر تعاملی استفاده بفرمایین
   جعبه لایتنر تعاملی زبانشناس درسته مشابه جعبه لایتنر معمولی هست ولی ماهیتش فرق میکنه و برای این هست که ما تغییراتی در نحوه ی نمایش لغات در متن هر درس به شما بدیم که سرعت یادگیریتون بالاتر بره

  2. واقعا از این راهنماییتون ممنونم. تا حالا کسی منو اینجوری راهنمایی نکرده بود.یعنی این شش هدف رو برای هر داستان باید پیدا کنم؟
   بعد اینجوری لیسینینگ و تلفظم خوب میشه درسته؟ یعنی فعلا روی این دو تا کار میشه بعد به گرامر و رایتینگ و چیزهای دیگه میرسیم؟
   اتفاقا دیشب داستان هملت رو خوندم.و لغات رو زرد کردم و معانیش رو هم نوشتم.فقط بعضی جاها ترجمه ی من با ترجمه ی که شده بود متفاوت بود.
   ببخشید من میتونم اگه سوالی یا راهنمایی نیاز داشتم از شما بپرسم؟ واینکه تلفظ آمریکایی بهتره یا بریتانیایی؟ البته اگه درست یادم مونده باشه.
   و اینکه اگر بخواهم روی تلفظ و فهمیدنش کار کنم نرم افزار خاصی یا راهی وجود داره که به من معرفی کنید؟
   با تشکر فراوان از این راهنمایی بی دریغ و خالصانه شما

  3. سلام. بله اهداف ذکر شده رو روی داستان ها پیاده سازی بفرمایین.
   در رابطه با تلفظ هم همین نرم افزار با اعمال هدف پنجم و ششم میتونه کافی باشه.

 28. سلام آقای ناصری
  خوشحالم که با شما و سایتتون آشنا شدم .
  و اما داستان من: خب من رشته ای تی خوندم و مطمئنا میدونید چقد زبان مهمه چون قصد ادامه تو یکی از دانشگاههای تراز اول کشور و به نیت اپلای گرفتن برای خارج از کشور دارم ولی زبانم خیلی ضعیفه متاسفانه به حدی که تو کنکور ارشد نمیتونم هیچ تستی جواب بدم . کلی مطلب درمورد نحوه یادگیری زبان خوندم ولی کمک زیادی به من نکرده و مشکل دیگه هزینه کلاس اموزشی هست که ندارم و اونم با ریسک اینکه چیزی یاد نگیرم.
  امیدوارم با آموزش شما و تلاش خودم به چیزی که میخوام برسم.
  باسپاس

 29. روز شما بخیر جناب ناصری
  من دانشجوی ارشد حفاظت و مرمت بناهای تاریخی هستم، از حدود ده سال پیش شروع ب یادگیری انگلیسی کردم و تا کنون در سطح گمان کنم متوسط هستم و هربار ب دلایلی کلاسایی ک می رفتم و رها کردم. علاوه بر کتابا و کلاسای متفاوت ، حتی حدود یک سال کانون زبان ایران بودم و خیلی خوب پیش میرفتم اما هم دیگه هزینه شو نداشتم هم زمان کلاساش و سختگیریاش برام سخت بود.البته انقد پیگیر بودم که از بیسیک در کانون بندرعباس شروع کردم و تا Elementary 3 در تهران ادامه دادم هر بار امتحاناتشو با قبولی سپری میکردم. الان هم هرجا به کتابای زبان میرسم دلم میخواد بگیرم و بخونم. کتابای داستان رو برای خودم ترجمه میکنم که آخریش Charles dickens بود. و اما مشکل اصلی، با وجود اینکه نظرم اینه ک زبان انگلیسی از واجباته در دنیای امروز و اصلن بشدت علاقه مندم ب یادگیری اون اما نمی دونم چرا مستمر و حساب شده پیش نمیرم!!!
  در حال حاضر ب علت پرکار بودن در زمینه های مختلف امکان کلاس رفتن و انجام تمرین بصورت خیلی منظم و رسمی ندارم به همین خاطر گفتم اگر با نرم افزار پیش برم بهتره و وقت زیادی رو نمیگیره در حالی ک زمان تنظیم اون دست خودمون هست. در آخر بگم ک حتی به زبان فرانسه هم علاقه مندم و از آرزوهامه روزی بتونم به این زبان شیرین هم صحبت کنم…روز خوش.

 30. سلام..من حدود ده سالی هست ک از درس فاصله گرفتم ولی الان تصمیم گرفتم مدرک زبان بگیرم..بزرگتربن نگرانیم اینه ک چجوری اون لغاتی رو ک بلد بودم یادم بیاد واین که من حس میکنم نمیتونم با تکرار لغاتو یاد بگیرم و یا متن و معنی کنم حتی اگه فقط یه کلمه شو بلد نباشم ..ولی ب شدت دلم میخاد یاد بگیرم نه با روش دوران دبیرستان چون منو زده کرد…همینآرو زدم تو نت.. درمورد روشای شما اومد…ممنون میشم کمک کنید
  من تو شهری هستم ک کلاسای بی کیفیت آموزشگاهها بی تاثیر نبود در کم کردن انگیزه ی من تو این مدت..
  اعتماد ب نفسم واس یادگیری زبان خیلی پایینه..دلم میخاد زبانو با لذت یاد بگیرم نه بزور تو مغزم فرو کنم

 31. سلام
  من رها هستم و مدرک ارشد مدیریتم تازه گرفتم
  و اینکه با وجود اینکه تو دوران مدرسه و دانشگاه زبان خوندم چون هیچ موقع از شیوه تدریسش خوشم نمیومد یاد نمیگرفتم و نمره ام خوب میشد اما فوری فراموش میکردم و کلاس زبان بیرونم رفتم باز واقعا شیوه آموزششون جذابتی واسم نداشت بعد یک یا دو ترم بیخیال میشدم
  الانکه مدرک ارشدم گرفتم با خودم شرط کردم زبان بخونم بعد دکترا شرکت کنم ، چون واقعا بنظر خودم خوب نیست دانشجو دکترا نتونه زبان بفهمه چه بسا ارشدم بشدت احساس نیاز به یادگیری زبان میکردم واسه همین دنبال یه روش مفید میگردم که مابین مشغله کاری بدردم بخوره و تایمم الکی از دست ندم واقعیت واسم الان یه هدف شده زبان خوندن و مهمه یاد گیری صحیح زبان و تو سایتا میگشتم با سیستم سایه روشن آشنا شدم و بعدم با نرم افزر شما که حس کردم شاید بتونه کمکی بهم کنه و رو گوشیم نصب کردم به امید اینکه واسم مفید باشه….با اینکه هنوز از نرم افزارتون استفاده نکردم فقط چند تا داستان دانلود کردم تا بعد تایم کاریم برم سراغش و ببینم چجوری هستش اما ممنون ازتون که تجربه خودتون در اختیار بقیه قرار دادید به نظرم حتی اگه فقط یه نفرم بتونه از این روش نتیجه بگیره خیلی عالیه چه برسه به تعداد بیشتر

 32. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای ناصری
  اینجانب دانشجو، برنامه نویس، محقق و نویسنده علوم کامپیوتری و سایر علوم که حالا به موضوع مربوط نمیشه اما اکثر چیزایی که می نویسم رو تو آرشیو خودم نگه می دارم و نزدیک ترین دوستام می تونن اونا بخونن البته چندین تن از استادان دانشگاهم گفتن که ترجمه کن و به چند تا از مطبوعات علمی استرالیا و آمریکا و کره بفرست و شانست رو برای چاپ مقالاتت امتحان کن اما شک هست دیگه نمیزاره بعضی اوقات به درجه علمی خودم شک می کنم شدید.
  حالا به بحث نزدیکتر بشیم، از اون جایی که گفتم محقق و نویسنده هستم و دانشجو پس شدیدا به یادگیری زبان محتاج هستم. دو زبان انگلیسی و لاتین ضریبی حیاتی برای بنده و زندگی کاریم دارند چون اکثر منابع پژوهژی بنده به این زبان ها هستند. اما با اینکه مطالب سایت شما خوندم بازم تو هاله ای از ابهام قرار دارم که چطور و از کجا شروع کنم؟
  بنده نرم افزار شما رو هم دانلود و با داستان های بچه گانه شروع کردم که واقعا مطالبی بود که معانیش واقعا نمی دونستم مثل مسموم کردن و از این چیزا و واقعا مفید و کاربردی واقع شد.
  اما با این حال صلاح رو در این دیدم که با شما صحبت کنم و نظر شما رو هم در رابطه با سلسله مراتب موثر آموزش زبان انگلیسی جویا شوم تا شاید با این روند تونستم بهتر به هدفم برسم.
  پ ن: بنده تا حدودی قواعد زبان انگلیسی رو بلد هستم و مشکل بنده در کمبود دایره لغاتم می باشد و به شنیدن موسیقی و خواندن کتاب و رمان و دیدن فیلم و سریال هم علاقه فراوانی دارم.
  به امید موفقیت روز افزون الهی
  سعید یاری

 33. سلام.
  بله من هم همون دوره که زبان میخوندم از جعبه لایتنر استفاده کردم. منتها فکر کنم من چند درجه وضعیتم از شما هم بدتر بود!
  اینکه طوطی وار یکسری لغت رو حفظ میکردم و حتی به درس های آخر کتاب ۵۰۴ که رسیدم اصلاً لغات از جعبه بیرون نمیامدن!😥 و شاید خیلی از لغات رو جاهای دیگه میدیدم ولی معنی اونها رو نمیدونستم. البته بنظر من با استفاده از جعبه لایتنر ما حتی ناخودآگاه به خودمون کلک میزدیم. کافی بود برگه که لغت داخل بود یه لکه یا رد خودکار داشته باشه و همون میشد رمز ما که معنی لغت رو حدس بزنیم.

  حالا یک سوال؟
  من داستان اول رو که دیدم، نمیدونستم لغات محدودی رو میتونم از هایلایت در بیارم و من همه رو برای خارج کردن از رنگ آبی مصرف کردم و نرم افزار به من اجازه نداد لغاتی رو که بلد نیستم زرد کنم و وارد جعبه کنم. آیا راهی هست؟
  تشکر

 34. من سه سال پیش اقدام به آموزش زبان کردم.و یک سال در کلاس مکالمه ‘سفیر’ شرکت کردم اما بعد از یک سال ادامه ندادم.الان بعد از گذشت دو سال حتی یک کلمه هم در خاطرم نیست.من چون با همسرم به کشورهای خارج سفر میکنیم خیلی خجالت میکشم که زبان بلد نیستم.و دوست داشتم خیلی زود با زبان انگلیسی آشنا بشم.
  من از اینکه زبان انگلیسی بلد نیستم خیلی ناراحتم امیدوارم با نرم افزار شما به نتیجه خوبی برسم.
  فقط تنها سوال من اینه که نرم افزار شما واقعا جواب میده یا روش بهتری برای آموزش بهم پیشنهاد میدین؟

  با تشکر از زحمات شما

 35. من هر جلسه ای که کلاس زبان دارم از روز قبل تمام لغاتی که معنایش را نمی دانم از دیکشنری همراه با متضاد و مترادف معنی میکنم،و تمرینات کتابهای گرامر را حل می کنم،به مکالمات گوش میدم و برای جمله سازی و نوشتن لکچر،رايتينگ،و موضوع تاک شو وقت زیادی صرف می کنم،اما در کلاس ،جرات ابراز وجود ندارم و تا مدرس زبان از من چیزی نپرسد حرف نم زنم در حالی که بچه ها در کلاس تند و تند تمرین حل می کنند ویا جمله سازی می نویسند ودر گفتگوها شرکت می کنند اما در یک جمله چند کلمه فارسی بکار می بزند،لغت هم بلد نیستند اما همیشه آنها نمرات 80_90مي گیرند .من از صمیم قلب دوست دارم انگلیسی را مانند زبان مادری یاد بگیرم

 36. با سلام.من بارها و بارها مقاله شما را خوانده و بسیار لذت برده ام شما خيلي خوب تمامی نکات را توضیح داده اید ،من سه ساله که کلاس زبان ميرم،کتاب داستان می خونم،تمرینات گرامر حل می کنم ،اخبار پرس تی وی را گوش می دم و…. به امید آنکه انگلیسی را یاد بگیرم،اما در کلاس شهامت حرف زدن و مکالمه را ندارم، از شما بسیار ممنونم،لطفا در مورد فونتيک و آواشناسی و لکچر،تاک شو،نوشتن رايتينگ،املای انگلیسی و…..مقاله بنویسید .با سپاس فراوان .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.