آموزش پرکاربردترین لغات زبان انگلیسی

یکی از بزرگترین دغدغه‌های زبان آموزان این است که چطور می‌توانند یک لغات را تا جایی که می‌توانند در ذهن خود نگه دارند. ما در این مقاله روش‌هایی را به شما معرفی کرده‌ایم تا بتوانید واژگان پرکاربرد انگلیسی را در ذهن خود ماندگار کنید.

photo_2022-03-28_16-59-49.jpg
حسین ناصری
۱۴۰۱ شهریور آپدیت شد 
لغات انگلیسی

فکر کنید یک روز از خواب بیدار می‌شوید و هر کاری می‌کنید عبارت «سلام صبح‌به‌خیر» یادتان نمی‌آید، با خودتان می‌گویید که اشکالی ندارد و در حالی‌ که تشنه هستید طلب آب می‌کنید. اما مادرتان به‌جای آب گوارا، یک لیوان قهوه جلوی‌تان می‌گذارد. و البته در جواب اعتراضتان می‌گوید که خودتان گفتید: «قهوه!»

روز ترسناکتان همین‌طوری ادامه پیدا می‌کند. به‌ جای تبریک به رئیستان تسلیت می‌گویید. به‌جای اخراج یک کارمند او را دوباره استخدام می‌کنید و….

اجازه بدهید این داستان ترسناک را همین‌جا تمام کنیم. بیشتر این اتفاقات می‌تواند برای هر یک از ما بیفتد، چطور؟ خب اگر به خارج از کشور سفر کنید و با لغات پرکاربرد انگلیسی آشنا نباشید رخ دادن چنین اتفاقی از رگ گردن بهتان نزدیک‌تر است.

حتی گاهی ممکن است اصل کلمه‌ها هم یادتان باشد، اما با یک تلفظ اشتباه، آینده‌ی شغلی‌تان به خطر بیفتد.

خب برای اینکه به سرعت تمام از چنین رویدادی فرار کنید، خوب است که با این مقاله زبان‌شناس و آموزش کلمات پرکاربرد انگلیسی همراه شوید. همان کلماتی که با یادگیری‌شان می‌توایند از چنین کابوسی فرار کنید. این وسط البته قرار است برایتان از رموز به خاطر سپردن صحیح کلمات در کنار لغات پرکاربرد انگلیسی با معنی و تلفظ هم بگوییم.

برای لغات پرکاربرد انگلیسی در ذهنت حکم ابد صادر کن!

یکی از بزرگترین دغدغه‌های زبان آموزان این است که چطور می‌توانند یک لغات را تا جایی که می‌توانند در ذهن خود نگه دارند. ما در ادامه روش‌هایی را به شما معرفی کرده‌ایم تا بتوانید واژگان پرکاربرد انگلیسی را در ذهن خود ماندگار کنید.

سلول زندان

لغات پرکاربرد انگلیسی را وارد سلول مغزت کن!

لغات پرکاربرد انگلیسی را صرفا حفظ نکنید

حتما شما هم در خوابگاه یا در اطرافتان دوستانی را دیده‌اید که شب امتحان به صورت کتاب به دست و پیوسته راه می‌روند‌ و همین‌طور که چشم‌هایشان را بسته‌اند، زیر لب چیزهایی زمزمه می‌کنند. دست‌آخر هم یا به خاطر درد پا یا سرگیجه دست از تلاش برمی‌دارند.

حالا این دوستان چه‌کار می‌کنند؟ وردی چیزی می‌خوانند که ما از آن بی‌خبریم؟

نه! خبری از هیچ ورد معجزه‌آسایی نیست، این دوستان بعد از دانلود رایگان لغات پرکاربرد انگلیسی و آماده کردن یک لیست بلندبالا، تلاش می‌کنند تا با تکرار، معنای کلمه‌ها یا جمله‌های مختلف را به خاطر بسپارند. اما وقتی نوبت به حرف زدن می‌رسد هیچ‌یک از لغات پرکاربرد انگلیسی به خاطرشان نمی‌آید.

حالا راه‌حل چیست؟ بسیاری از ما حافظه‌ی تصویری خوبی داریم، خب در این صورت کافی است که هنگام به خاطر سپردن معنای کلمات، به شکل و شمایلشان فکر کنیم. شاید با خودتان بگویید که یادگیری کلمات انگلیسی پرکاربرد مثل زنگ، مدرسه و یا حتی پارچ و لیوان آسان است. اما وقتی نوبت به بیان احساسات می‌رسد، آن‌وقت باید چه‌کار کنیم؟

خب این هم یکی هم خیلی آسان است. مثلاً وقتی قرار است عصبانیت را یاد بگیرید یکی از آن قیافه‌های عصبانی خودتان را به خاطر بیاورید. یا حتی به سراغ کاراکتر‌های انیمیشن inside out بروید و با خیال راحت از انواع کاراکترها الهام بگیرید.

از کتاب‌ها غافل نشوید

خواندن کتاب متناسب با سطح یادگیری‌تان یکی از آن کارهایی است که کمک می‌کند تا لغات پرکاربرد انگلیسی خیلی خوب در ذهنتان بنشیند. حتی اگر نگاهی به آموزش زبان فارسی هم داشته باشید، می‌بینید بچه‌هایی که در دوران کودکی داستان‌های بیشتری شنیدند، خیلی راحت‌تر می‌توانند کلمات جدید و مفاهیم را به خاطر بسپارند و البته بهتر هم‌ صحبت می‌کنند.

لغات انگلیسی

نکته‌ی بعد اینکه هنگام خواندن کتاب یا رمان انگلیسی شما می‌توانید یک لغت را در ساختارهای مختلف جمله ببینید، از طرفی به خاطر درگیری با موضوع کتاب، آن ماجرا و رنگ کلمات پرکاربرد زبان انگلیسی بهتر در ذهنتان تثبیت می‌شود. باور نمی‌کنید؟

کمی به حافظه‌تان رجوع کنید؛ اتفاقات یک ماجرای هیجان‌انگیز و مکالمات ردوبدل شده در طول آن جریان بیشتر به خاطرتان مانده، یا روند موضوعات و اتفاقات پیش آمده‌ در یک روز عادی؟

رفقای کلمات پرکاربرد انگلیسی را بشناسید

گاهی اوقات به خاطر سپردن کلماتی با یک ریشه راحت‌ترین کار است. مثلاً گچ، تخته، ماژیک، نیمکت، میز، معلم و…. خلاصه هر چیزی که به مدرسه ربط دارد، را می‌شود راحت‌تر در کنار هم یاد گرفت.

همانطور که در مقاله ماه های سال به انگلیسی جمله‌ای را برای یادگیری بهتر ماه ها برایتان معرفی کردیم، در اینجا نیز کار بهتر این است که کلمات را در یک جمله قرار بدهیم. مثلاً “معلم به کلاس آمد و به دانش آموزان گفت که یک نفر تخته را پاک کند و…”

کنار هم قرار دادن کلمات پرکاربرد انگلیسی در یک جمله چند فایده دارد:

اول‌ از همه که کاربرد کلمه در یک جمله را یاد می‌گیرند.

دوم به شکل غیرمستقیم کلمه‌های هم‌خانواده و قابل‌ استفاده را در یک جمله استفاده می‌کنید و به ذهن می‌سپارید.

سومین فایده‌ی استفاده از لغات پرکاربرد انگلیسی در یک جمله، یادگیری و تمرین گرامر است. چطور؟ برای ساختن و بیان یک جمله لازم است که از افعال و صفت‌ها و حتی قیدها استفاده کنید و این یعنی باید به زمان فعل مثل حال ساده یا حال کامل بودنش، ساختار جمله و سایر موارد مهم گرامری هم حسابی دقت کنید تا جمله‌تان سر و شکل درستی داشته باشد.

ببینید و بشنوید و لذت ببرید

آن شعر معروفی که حروف الفبای انگلیسی را با آوایی خاص می‌خواند، یادتان هست؟ همه‌ی ما به لطف همان شعر و بدون هیچ کلاسی حداقل الفبای زبان انگلیسی را یاد گرفتیم.

یا مثلاً خیلی از ما بدون اینکه معنای کلمه‌ها را بدانیم یک شعر معروف انگلیسی را گاهی زمزمه می‌کنیم یا دیالوگ جالب قهرمان فیلم موردعلاقه‌مان را بارها و بارها رو به آیینه تکرار می‌کنیم. (البته حواستان باشد کسی آن دور و بر نباشد!)

تمام این‌کارهای لذت‌بخش می‌توانند بخشی از مسیر یادگیری کلمات پرکاربرد انگلیسی بامعنی و تلفظ باشد. چطور؟ کافی است که به نوع تلفظ بازیگر محبوبتان دقت کنید و ببینید از یک کلمه‌ی خاص در چه شرایطی استفاده کرده است؟ بعد همان جمله را مثل آب خوردن به ذهن بسپارید.

گاهی هم لازم است متن شعرها را پیدا کنید. (این روزها همه‌چیز را می‌توانید از دستان پرتوان گوگل طلب کنید، حتی متن یک آهنگ خوانده‌شده در صدسال پیش را!)

بعد از پیدا کردن متن شعر سعی کنید از روی متن و هم‌زمان با موسیقی بخوانید. بعد معنای کلمه‌های قدیمی را که می‌دانید کنار هم بگذارید و سعی کنید معنای کلمات جدید را حدس بزنید.

درنهایت اگر درست متوجه قضایا نشدید، می‌توانید به سراغ دیکشنری‌ها بروید. راستی یادتان باشد که به‌هیچ‌عنوان از دیکشنری انگلیسی به فارسی استفاده نکنید. چون به خاطر سپردن معنای کلمات به فارسی باعث کند شدن روند صحبت کردنتان می‌شود. پس بهترین راه برای پیدا کردن معنای لغات پرکاربرد انگلیسی چیست؟ از انواع دیکشنری‌های انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید و بعد معنای کلمه و کاربردش را از دل همان چند خط توضیح بیرون بکشید.

بازی و یادگیری را ترکیب کنید

دوست دارید یک بعد از ظهر تعطیل سودمند با رفقایتان داشته باشید؟ خب می‌توانید پانتومیم بازی کنید، اما این بار به زبان انگلیسی. دوستانتان حرکت یا شکلی را نشانتان بدهند و بعد شما سعی کنید با کمک لغات پرکاربرد انگلیسی، منظور دوستتان را حدس بزنید.

کمک گرفتن از انواع جدول‌های کلمات متقاطع انگلیسی و اسکربل، دانلود رایگان لغات پرکاربرد انگلیسی و تلاش برای ساخت یک داستان کوتاه بامزه با این کلمات و… هم از دیگر سرگرمی‌هایی است که یادگیری کلمات پرکاربرد انگلیسی را تبدیل به یک ماجراجویی جذاب می‌‌کند.

بهترین روش یادگیری لغات پرکاربرد انگلیسی

یکی از راه‌های یادگیری و به خاطر سپردن کلمات پرکاربرد انگلیسی با معنی و تلفظ، یادگیری تدریجی است. یعنی چه؟

یعنی با کمک روش‌هایی بتوانیم لغت را به‌تدریج در ذهنمان تثبیت کنیم. برخی از کارشناسان برای یادگیری و تثبیت لغات پرکاربرد انگلیسی به سراغ جعبه لایتنر می‌روند. و بعد از دانلود رایگان لغات پرکاربرد انگلیسی شرع می‌کنند به‌ردیف کردن در خانه‌های جعبه‌ی لایتنر.

حالا جعبه لایتنر چیست؟ این جعبه بر اساس سیستم کارکرد حافظه فعالیت می‌کند. و معمولاً از چند خانه تشکیل‌شده است. زبان‌آموز با کمک این جعبه می‌تواند کلمه‌ها را به ترتیب از قدیمی به جدید در خانه‌های مختلف بگذارد و بعد در فاصله‌های زمانی با مرور به وقع لغات پرکاربرد انگلیسی را حفظ کند.

اما ما در زبان‌شناس به‌شدت با این روش مخالفیم، چون فکر می‌کنیم مرور و حفظ کردن کلمات پرکاربرد انگلیسی فقط آن‌ها را در ذهن ما انباشت می‌کند. پس چاره چیست؟

در اپلیکیشن زبان‌شناس بخشی به نام لایتنر تعاملی طراحی‌شده است. تفاوت این جعبه با سایر جعبه‌های لایتنر توجه به تکرار کلمه‌ها توسط کاربر و تمرکز بر یادگیری کلمات پرکاربرد انگلیسی سخت‌تر است.

مثلاً شما در درس اول با کلمه‌ی tree مواجه می‌شوید و معنای آن را نمی‌دانید. بنابراین این کلمه برایتان هایلایت می‌شود. در چند درس بعد هم باز به کلمه‌ی tree می‌رسید، بعد از مرور چند درس احتمالا به معنای کلی این کلمه و چگونگی کاربرد آن پی برده‌اید، پس رنگ هایلایت این کلمه به‌تدریج کم می‌شود و در عوض کلمات پرکاربرد انگلیسی جدیدتر جایگزین آن می‌شوند.

به‌این‌ترتیب بعد از مدتی شما کلمات جدید و سخت‌تر را یاد می‌گیرید ضمن اینکه در یک متن می‌توانید کلمات پرکاربرد انگلیسی که قبلاً یاد گرفتید، مرور کنید. نکته‌ی بعد اما در رابطه با یادگیری کلمات پرکاربرد انگلیسی با معنی و تلفظ است. برای این منظور هم در اپلیکیشن زبان‌شناس صوت کتاب‌ها یا متن‌ها هم اضافه‌شده است. این کار کمک می‌کند که شما لغات پرکاربرد انگلیسی را با تلفظ صحیح به خاطر بسپارید و البته با دقت در نوع بیان کلمات و جمله‌ها می‌توانید چگونگی تأکید روی برخی کلمات را در جمله‌های مختلف مثل جملات منفی، پرسشی و… را پیدا کنید.

معرفی و دانلود رایگان لغات پر کاربرد انگلیسی

بعدازاین همه داستان و ماجرا شاید خوب باشد که نگاهی به کلمات پرکاربرد انگلیسی به همراه معنی و تلفظ صحیحشان بیندازیم. البته اگر دوست داشته باشید می‌توانید به سراغ دانلود رایگان لغات پرکاربرد انگلیسی هم بروید و باکمی پشتکار به‌تدریج دایره لغاتتان را وسیع‌تر کنید. اما تا آن زمان خوب است که به این لیست کلمات پرکاربرد انگلیسی زبان‌شناس بیندازیم.

کلمات پرکاربرد انگلیسی:

مثالمعنیلغت
I’ll see you some other timeدیگر/دیگریother
It was a new era in the history of our countryنو/جدیدnew
The cafeteria actually serves quite good foodخوبgood
The old man cannot walk without a stickپیر/مسن/قدیمیold
I think it’s a great ideaعالی/بزرگgreat
I had a great big slice of chocolate cakeبزرگbig
That jacket’s too small for youکوچکsmall
This apartment is much larger than our last oneبزرگ/حجیمlarge
she is too young for this jobجوان/کم سنyoung
We went on a really long journeyبلند/طولانیlong
It is in a little boxکوچک/ریزlittle
It’s important to tell the doctor all your symptomsمهمimportant
he two principal actors are brothers in real lifeواقعیreal
This is the best meal I’ve ever hadبهترینbest
I hope we’re doing the right thingدرست/راستright
Discrimination against immigrants is a social problemاجتماعیsocial
It is not my problemمشکلproblem
If you do that, it will only make matters worseتنهاonly
The museum is open to the public between 10 am till 4 pmعمومیpublic
I’m sure about thatمطمئنsure
A number of low-budget independent films brought new directorsکم/پایینlow
They’re able to speak Spanishتواناable
Robots are free from the physical limits our human bodies haveانسانhuman
My grandfather had a local Carnegie Libraryمحلیlocal
Linda came home late at nightدیرlate
Keep that in the fridge so it stays hardسخت/سفت/مشکلhard
This work is a major challenge for himعمده/اصلیmajor
I suppose no place is better than home on Christmasبهترbetter
It was possible that his father had given up on himممکنpossible
I have eaten food pretty much my whole lifeهمه/تمامwhole
You can spend it with a free conscienceآزاد/رایگانfree
A few months ago she didn’t know the true meaning of loveدرست/حقیقیtrue
I had more than an hour to wait at Philadelphia International Airportبین المللیinternational
Texas was full of beautiful valleysکامل/تمام/پرfull
It’s nice to have that special respectخاص/ویژهspecial
It’s an easy job, like I expectedراحتeasy
See you when the roads clear upتمیز/پاک/واضحclear
The restaurant was a recent and welcome additionاخیرrecent
We are certain about the results of this test, thoughمعین/قطعیcertain
We all have a personal lifeشخصیpersonal
It was open, so I came inباز/علنیopen
This might be the most difficult decision she would ever makeسخت/مشکلdifficult
“It’s not the only answer, but it’s the most likely,” Sofi repliedمحتملlikely
I spent the day at the medical facilityپزشکی/داروییmedical
I go to school everydayمدرسهschool

لغات پرکاربرد زبان انگلیسی

لب کلام؛ راهنمای کامل یادگیری لغات پرکاربرد انگلیسی

در این مطلب گفتیم که:

  • برای یادگیری لغات پرکاربرد انگلیسی آنها را در جمله‌های مختلف استفاده کنید.
  • یادگیری کلمات پرکاربرد انگلیسی را با بازی و سرگرمی ترکیب کنید.
  • از جعبه‌ی لایتنر تعاملی زبان‌شناس برای یادگیری کلمات پرکاربرد انگلیسی با معنی و تلفظ کمک بگیرید.
  • از کتاب‌ها، موسیقی و فیلم‌ها برای یادگیری بهتر و آموزش لایه‌ای کلمات پرکاربرد انگلیسی غافل نشوید.

و درنهایت به سراغ معرفی کلمات پرکاربرد انگلیسی و نوع استفاده‌ی آن‌ها در جمله‌های مختلف رفتیم. به‌این‌ترتیب می‌توانید با کمک جعبه لایتنر زبان‌شناس و دانلود رایگان لغات پرکاربرد انگلیسی بدون کمک و به شکل خود خوان به سراغ یادگیری زبان انگلیسی بروید.

دیدگاهتان را بنویسید