چرا امتحان نهایی زبان ۴۰ نمره است؟ (بارم بندی امتحان نهایی زبان دوازدهم)

بارم بندی امتحان نهایی زبان انگلیسی و بررسی راه های گرفتن نمره قبولی زبان نهایی. با ما همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم که چرا نمره امتحان زبان نهایی ۴۰ است؟

Blog-Featured-Images-94.png
تیم تولید محتوا
۱۳ روز پیش آپدیت شد 
چرا امتحان نهایی زبان ۴۰ نمره است؟

چرا امتحان نهایی زبان ۴۰ نمره است؟ کتاب زبانی که در مدرسه تدریس می‌شود؛ به بخش‌های مختلفی تقسیم شده که در هرکدام به آموزش یکی از مهارت‌های listening، reading و writing پرداخته می‌شود. در امتحان نهایی زبان دوازدهم علاوه‌بر ارزیابی این سه مهارت، سوالاتی نیز برای ارزیابی دایره لغات و قواعد دستور زبان انگلیسی، به دانش‌آموز داده می‌شود. ارزشیابی بخش‌های مختلف کتاب درسی زبان انگلیسی موجب شده است تا امتحان نهایی زبان ۴۰ نمره داشته باشد.

نحوه طراحی سوالات یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های امتحان زبان ۴۰ نمره‌ای نهایی زبان دوازدهم است. به همین دلیل است که در ادامه بررسی کرده‌ایم که امتحان نهایی زبان چند نمره است، نحوه ارزشیابی درس زبان انگلیسی چگونه است و چگونه می‌تواند نمره قبولی زبان نهایی دوازدهم را کسب کنید.

نحوه ارزشیابی درس زبان انگلیسی پایه دوازدهم

ارزیابی نهایی درس زبان انگلیسی پایه دوازدهم نیز مانند دیگر دروس پایه دوازدهم در دو نوبت مستمر و پایانی انجام می‌شود. امتحاناتی که در نوبت مستمر برگزار می‌شوند، سوالاتی هستند از بخش‌های مختلف کتاب زبان انگلیسی سال دوازدهم که توسط دبیر طرح می‌شود. در این نوبت معلم زبان تصمیم می‌گیرد که آزمون‌ها را به صورت شفاهی یا کتبی برگزار کند. با این‌حال برای این‌که دانش‌آموختگان در یک چهارچوب سنجیده شوند، امتحانات مستمر نیز از سمت آموزش و پرورش بخش‌بندی شده که در ادامه این مطلب آن را بررسی می‌کنیم.

بارم بندی امتحان مستمر زبان

در طول‌ترم تحصیلی به منظور یادگیری بهتر، معلم تصمیم می‌گیرد هر چند وقت یک بار، آزمون‌هایی از بخش‌های مختلف کتاب برگزار کند. این امتحانات می‌تواند به صورت شفاهی یا کتبی، پس از تدریس هر درس از کتاب زبان انگلیسی باشد. معمولا دیده شده که برخی از دانش‌آموزان تصور می‌کنند برای بدست آوردن نمره معدل بالا دیپلم، تنها باید در امتحانات نهایی نمرات عالی کسب کنند. درحالی‌که، آزمون‌هایی که در طول ترم تحصیلی توسط دبیر زبان گرفته می‌شود نیز بر روی معدل دیپلم تاثیر مستقیم دارد.

اگر نتوانستید در طول ترم، نمرات قابل قبولی را در آزمون‌های برگزار شده بدست آورید، باید بگوییم که جای نگرانی نیست. زیرا در ادامه الگو مشخصی که برای امتحان نهایی نوبت مستمر وجود دارد را کامل شرح داده‌ایم و شما تنها به یک برنامه‌ریزی عالی نیاز دارید تا بتوانید نمره کامل این امتحان را کسب کنید.

از آنجایی‌که در امتحان نهایی زبان دوازدهم که به صورت کتبی برگزار می‌شود، زمانی برای ارزشیابی مهارت صحبت کردن (SPEAKING) دانش‌آموز وجود ندارد، مدیران سیستم آموزشی ایران تصمیم گرفتته‌اند که این مبحث توسط دبیر به عنوان آزمون پایانی در نوبت مستمر از دانش‌آموزان گرفته شود. این‌که هر بخش چه بارم‌بندی داشته باشد بر عهده معلم است و این آزمون در روزهای پایانی سال تحصیلی برگزار می‌شود. آزمون speaking شامل بخش‌های زیر است:

نمره امتحان نهایی زبان.jpg

تک گويی (MONOLOG)

در این بخش از آزمون speaking از دانش‌آموز خواسته می‌شود که درباره موضوعی چند جمله بیان کند و درباره آن صحبت کند. معمولا معلم‌ از دانش‌آموز می‌خواهد که درباره موضوع یکی از درس‌های تدریس شده کتاب زبان انگلیسی صحبت کند. پس برای اینکه نمره کامل این بخش را بگیرید باید بر روی موضوعات تدریس شده در کتاب زبان مسلط باشید.

گفتگو (DIALOG)

مکالمه میان دو دانش‌آموز یا بین دانش‌آموز و معلم، یکی دیگر از مهارت‌هایی است که برای گرفتن نمره کامل باید آن را بتوانید به خوبی پشت سر بگذارید. در این بخش نیز مانند بخش monolog، به موضوعات کتاب پرداخته می‌شود. اما اینکه تا چه حد در پاسخ‌گویی به سوالات مهارت دارید، در بخش dialog ارزیابی می‌شود.

ايفای نقش (ROLE PLAY)

هدف از آزمون role play این است که دایره لغات شما سنجیده شود و معلم بغمد که تا چه اندازه می‌توانید در صحبت کردن به زبان انگلیسی خلاقانه عمل کنید. پس این نکته را بخاطر بسپارید که حفظ کردن عین مکالمات کتاب به شما هیچ کمکی نمی‌کند. پس زمانی‌که نقشی از بخش WHAT YOU LEARNED یا PAIRWORKS کتاب به شما داده می‌شود؛ باید بتوانید جملاتی با مضمون عبارات کتاب اما متفاوت از کلمات نوشته شده در کتاب را بیان کنید.

مصاحبه (INTERVIEW)

بخش interview با بخش دیالوگ، اشتباه نگیرید. در بخش مصاحبه برخلاف بخش مکالمه پرسش‌ها کاملا دور از موضوعات کتاب هستند. اما به‌گونه‌ای طرح می‌شوند که بتوانید با مطالبی که در متوسطه اول، پایه دهم، یازدهم و دوازدهم یاد گرفته‌اید به آن‌ها پاسخ دهید.

تلفظ (PRONUNCIATION)

معلم برای ارزیابی این بخش از مهارت صحبت کردن از دانش‌آموز می‌خواهد که متنی را در سطح مطالب یادگرفته شده بخواند. برای اینکه بتوانید از ابن بخش نیز سربلند بیرون بیاید حتما به استراتژی‌های صحبت کردن که در بخش listening and speaking کتاب درسی تدریس شده است، توجه کنید.

بخش های امتحان نهایی زبان انگلیسی

همانطور که می‌دانید ارزیابی پایانی در سال دوازدهم به صورت نهایی برگزار می‌شود و طراحی سوالات توسط گروهی مشخص شده از سمت آموزش و پرورش انجام می‌شود. ازاین‌رو، طبیعی است که نگرانی دانش‌آموزان پایه دوازدهم در نحوه طراحی سوالات زبان انگلیسی خلاصه ‌شود. دانستن این موضوع که امتحان نهایی زبان دوازدهم به چه بخش‌هایی تقسیم می‌شود و برای هر بخش چه بارمی در نظر گرفته شده است، تاحد زیادی می‌تواند از اضطراب شما بکاهد.

بارم‌بندی نمره زبان.jpg

همچنین، به شما کمک می‎کند تا هنگام مطالعه تمرکز بیشتری بر روی برطرف کردن نقاط ضعف‌تان بگذارید. بالعکس، این موضوع نیز صدق می‌کند یعنی می‌تواند کمک کند تا برای گرفتن نمره کامل بخشی که بر روی آن مسلط هستید، برنامه‌ریزی کنید. آزمون نهایی زبان انگلیسی به ۵ بخش زیر تقسیم می‌شود:

▪ مهارت شنیداری (listening)؛

▪ مهارت خوانداری (reading)؛

▪ مهارت نوشتاری (writing)؛

▪ بخش واژگان (vocabulary)؛

▪ بخش دستور زبان (grammar).

بارم بندی امتحان نهایی زبان انگلیسی

آزمون ارزیابی مهارت شنیداری و آزمون کتبی به صورت همزمان و در یک روز برگزار می‌شود و برای پاسخ به سوالات امتحان نهایی زبان دوازدهم تنها ۱۲۰ دقیقه دارید. صفحه اول، از ۵ الی ۶ برگه آزمونی که به شما داده می‌شود مختص به ارزیابی مهارت listening و بقیه سوالات برای ارزیابی دیگر مهارت‌ها طرح شده‌اند.

سوال بخش listening.jpg

مهارت شنيداري دوازده نمره (Listening)

دقایقی پس از شروع امتحان و توزیع برگه‌های امتحانی، از دانش‌آموزانی که در سرجلسه امتحان حاضر شده‌اند، می‌خواهند که کاملا سکوت کنند. سپس باید به نواری که به زبان انگلیسی صحبت می‌کند گوش کنید تا بتوانید به سوالات بخش listening که ۱۲ نمره دارد پاسخ دهید. سه متن کوتاه در سر جلسه امتحان برای شما خوانده می‌شود. این متن‌ها می‌توانند به صورت monolog، dialog یا یکی از بخش‌های کتاب باشد. جواب سوالات صفحه اول امتحان، در دل متن‌هایی که شنیده‌اید نهفته‌ است. پاسخ این پرسش‌ها می‌تواند یک کلمه‌ای، پاسخ بلند یا انتخاب یک گزینه از بین چند گزینه‌ باشد.

مهارت خواندن هشت نمره (Reading)

برای ارزیابی مهارت reading که به درک مطلب نیز معروف است، تنها به دو سوال باید پاسخ دهید. در این دو سوال متنی خارج از کتاب به شما داده می‌شود که باید آن را بخوانید، برای خود معنی کنید و به سوالاتی که درباره آن متن از شما پرسیده شده است پاسخ دهید. این سوالات، تستی و تشریحی و اغلب مفهومی هستند و پاسخ آن‌ها تنها با درک معنی متن بدست می‌آید.

درست است که متن‌ها جدید هستند و قبلا در هیچ کجای کتاب آن‌ها نخوانده‌اید. اما در صورتی‌که بر روی تمام مطالب درس زبان انگلیسی مسلط باشید می‌توانید به راحتی به آن‌ها پاسخ دهید. زیرا متن‌های بخش درک مطلب کاملا در سطح کتاب و درباره مفاهیمی است که در دوره تحصیلات متوسطه اول و متوسطه دوم با آن‌ها آشنا شده‌اید.

راهی که بتوانید به همه سوالات درک مطلب در امتحان نهایی زبان دوازدهم پاسخ دهید، این است که قبل از خواندن متن، سوالات را بخوانید و آن‌ها را برای خود معنی کنید. این روش به شما کمک می‌کند که بدانید در متن باید دنبال چه جوابی بگردید و وقتی متن را می‌خوانید بر روی قسمت‌هایی که جواب در آن‌ها است بیشتر تمرکز کنید.

مهارت نوشتاری هشت نمره (Writing)

پاراگراف‌نویسی یکی از سوالاتی است که برای ارزیابی مهارت writing در امتحان نهایی زبان دوازدهم به شما داده می‌شود. درست نوشتن جملات از نظر دستوری و املا صحیح کلمات مواردی هستند که برای نمره‌دهی در این بخش اهمیت دارد. یکی دیگر از سوالاتی که با آن روبرو می‌شوید مرتب کردن جملات به شکل یک پاراگراف است. برای آنکه بتوانید جملات را کنار هم بچینید باید بتوانید آن‌ها را به درستی معنی کنید.

بخش واژگان شش نمره (Vocabulary)

در بخش واژگان امتحان نهایی زبان دوازدهم باید به سوالاتی پاسخ دهید که در رابطه با معنی کلمات و جملات هستند. جملاتی به شما داده می‌شود که به جای برخی کلمات جای خالی دارند و شما باید با توجه به مفهوم جمله، جای خالی را پر کنید. ستونی از جملات به شما داده می‌شود که باید آن‌ها را برای خود معنی کنید. سپس باید جملات دیگری که با آن‌ها هم معنی هستند را از ستون دیگر پیدا کرده و آن‌ها را به هم وصل کنید. برای اینکه ۶ نمره بخش واژگان را کامل بگیرید باید بخش‌های New Words کتاب زبان انگلیسی را حفظ کنید.

بخش دستور زبان شش نمره (Grammar)

برای اینکه بتوانید به تمام سوالات بخش گرامر در امتحان نهایی زبان دوازدهم پاسخ دهید، باید بتوانید تشخیص دهید که هر سوال مختص به گرامر کدام درس است. سوالات بخش گرامر، به صورت سوالات چهار گزینه‌ای، جایگذاری فعل درست در جمله و مرتب کردن کلمات در کنار هم برای جمله‌سازی هستند.

هر درس زبان چه درصدی از سوالات را به خود اختصاص داده است؟

حدود ۷۵ درصد سوالات امتحان نهایی زبان دوازدهم از مطالبی هستند که در ترم دوم تحصیلی تدریس شده‌اند و تنها ۲۵ درصد از سوالات از مطالب تدریس شده در ترم اول هستند. اگر بخواهیم به طور دقیق به این سوال پاسخ دهیم "هر درس چه درصدی از سوالات را به خود اختصاص داده است؟" باید گفت، بیست و دو درصد از سوالات از lesson 1، سی و سه درصد از سوالات از lesson2 و چهل و پنج درصد از سوالات از lesson 3 را به خودشان اختصاص داده‌اند.

چگونه در امتحان زبان نهایی نمره کامل بگیریم؟

واضح است که اضطراب سوالات امتحان نهایی زبان دوازدهم تا حد زیادی در کیفیت درس خواندن تاثیر می‌گذارد و طبق نظرات خود دانش‌آموزان داشتن یک الگو ذهنی از سوالات، می‌تواند این مشکل را حل کند. حالا که می‌دانید هر درس زبان چه درصدی از سوالات را به خود اختصاص داده و برای هر بخش از سوالات چه بارمی در نظر گرفته شده است؛ برای گرفتن نمره قبولی زبان نهایی دوازدهم تنها به یک الگو درست برای درس خواندن نیاز دارید.

مطالعه درس زبان برای امتحان نهایی با برنامه‌ریزی که در ادامه به‌طور مختصر به آن اشاره کرده‌ایم می‌تواند در این‌باره به شما کمک کند. مقاله چگونه امتحان زبان را 20 بگیریم؟ از زبانشناس نیز راه‌های بیشتری برای گرفتن نمره کامل زبان نهایی در اختیار شما قرار داده است.

نمره‌دهی در امتحان نهایی زبان.jpg

  • لغات زبان و معنی آن‌ها را به صورت فلش‌کارت درست کنید و تا زمان امتحان هر روز تعدادی از آن‌ها را مطالعه کنید. برای یادگیری بهتر می‌توانید جملات متضاد و مترادف را در کنار یکدیگر بنویسید یا معنی کلمات را با حفظ کردن جملات به‌خاطر بسپارید.

  • اگر پایه ضعیفی در گرامر دارید، بخش دستور زبان انگلیسی را از کتاب‌های درسی زبان سال‌های قبل مجدد بازخوانی کنید. ساختار جملات و کنار هم قراردادن کلمات برای نوشتن یک جمله را بیاموزید. نقش‌ها را در جمله بشناسید و شیوه سوالی و منفی کردن جمله‌ها را نیز یاد بگیرید.

  • بعد از یادگیری هر درس از کتاب زبان آن را رها نکنید و هر روز زمانی را برای صحبت کردن به زبان انگلیسی در نظر بگیرید. دایره لغات خود را افزایش دهید تا قدرت پاسخ‌گویی‌تان افزایش یابد و بتوانید نمره خوبی را در آزمون speaking بگیرید.

  • برای هر بخش از یادگیری زبان انگلیسی دفتر جداگانه‌ای در نظر بگیرید و تنها به کتاب درسی خود اکتفا نکنید. هر نکته‌ای که می‌آموزید را در دفتر یادداشت کنید و در اوقات فراغت خود آن را مطالعه کنید.

  • برای یادگیری سریع مطالب نیز می‌توانید خلاصه‌ای از قواعد دستور زبان، لغات جدید و مفاهیمی که برای شما تازگی دارد را نیز در دفترچه‌‌ جیبی بنویسید. آن را با خود همیشه همراه داشته باشید تا در مسیر رسیدن به مدرسه، برگشت از کتابخانه یا حتی در مهمانی نیز بتوانید درس زبان انگلیسی را مرور کنید.

  • از اپلیکیشن‌های خودآموز زبان مانند اپلیکیشن زبان‌شناس، برای یادگیری دستور زبان و لغات جدید که ممکن است در سوالات درک مطلب با آن مواجه شوید، کمک بگیرید.

گرفتن نمره قبولی زبان نهایی با زبانشناس

زبانشناس یکی از اپلیکشن‌های خودآموز زبان است که استفاده از آن نمره قبولی شما را در امتحان نهایی زبان دوازدهم تضمین می‌کند. این اپلیکیشن می‌تواند به راحتی جای فلش کارت و دفترچه جیبی که قرار است دستور زبان، قواعد و لغات انگلیسی در آن بنویسید را بگیرد. تنها کافی است آن را برروی تلفن همراه خود نصب کنید و دروس پایه انگلیسی را در این اپلیکیشن به صورت فیلم‌های آموزشی مشاهده کنید. لغات جدیدی که یاد می‌گیرید را در بخشی به نام جعبه لایتنر اضافه کرده و آن‌ها را طوری دسته‌بندی کنید که بتوانید لغات را به حافظه بلند مدت خود بسپارید. زبانشناس به شما کمک می‌کند که در هر زمان بتوانید مباحث زبان انگلیسی را برای تثبیت بیشتر مرور کنید.

در این مقاله به این سوال که امتحان نهایی زبان چند نمره است به طور کامل پاسخ دادیم و به هر آنچه که به گرفتن نمره قبولی زبان نهایی دوازدهم کمک می‌کرد، پرداختیم. امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید نمره خوبی را در امتحان زبان نهایی کسب کنید!

دیدگاهتان را بنویسید