تولدت مبارک به انگلیسی و جملات زیبا برای تبریک تولد

گاهی دوست دارید تولد کسی را به‌گونه‌ای متفاوت تبریک بگویید؛ اما نمی‌دانید تولدت مبارک به انگلیسی چه می‌شود و چه معادل‌هایی دارد. در این مقاله انواع جملات تبریک تولد به انگلیسی را به شما معرفی می‌کنیم...

سوسن کافی
۱۰ ماه پیش آپدیت شد 
۱.png

روز تولد افراد، همیشه روزی خاص و متفاوت برای خودشان و کسانی است که دوستشان دارند. به همین دلیل، این‌که بتوانید به شیوه‌ای متفاوت تولد دوستان، خانواده و کسانی که دوستشان دارید را تبریک بگویید، می‌تواند خاطره زیبایی در ذهن آن‌ها ایجاد کند. یکی از این راه‌های متفاوت، تبریک تولد به انگلیسی است. ما اینجاییم تا به شما بگوییم که معادل تولدت مبارک به انگلیسی چه می‌شود تا بتوانید تبریکی خاص و متفاوت داشته باشید.

در ادامه این مقاله، نه تنها جملات تولدت مبارک به انگلیسی با ترجمه را یاد خواهید گرفت؛ بلکه تلفظ آن‌ها، و مخفف‌های پرکاربرد تبریک تولد به انگلیسی را نیز خواهید آموخت. پس تا انتها با ما همراه باشید.

تولدت مبارک به انگلیسی با ترجمه

رایج‌ترین معادل واژه تولد به انگلیسی، birth است که با دیگر واژه‌ها و عبارات نیز ترکیب شده و معانی مختلفی ایجاد می‌کند. مثلا اگر بخواهید به زادروز و یا روز تولد به انگلیسی اشاره کنید می‌توانید واژه birthday را به کار ببرید. واژه‌ای که ترکیب شده از دو کلمه birth به معنای تولد به انگلیسی و day به معنای روز که در مجموع می‌شود birthday یا روز تولد. البته در فارسی به جای گفتن روز تولد یا زادروز، به صورت خلاصه به Birthday، تولد هم می‌گویند. مثال:

My birthday is in summer.

روز تولد من (زادروز من) در تابستان است. (تولد من تابستان است).

حال اگر بخواهیم جمله تولد مبارک به انگلیسی را بیان کنیم باید کلمه Happy را در ابتدای birthday قرار دهیم و از عبارت Happy birthday برای تبریک تولد به انگلیسی استفاده کنیم. اگر بخواهیم به فردی تولدش را تبریک بگوییم باید از جمله Happy birthday to you و یا به جای ضمیر You از اسم آن شخص استفاده کنیم. مثال:

Happy birthday to you.

روز تولدت (تولدت) مبارک.

Happy birthday to Susan.

سوزان، تولدت مبارک.

یکی از جملاتی که جایگزین Happy birthday بوده و امروزه خیلی رواج پیدا کرده و می‌توانید در بسیاری از متن‌ها و کارت‌های تبریک تولد ببینید ، جمله Happy anni-birth-sary است که در واقع همان معنای تولدت مبارک به انگلیسی را می‌دهد. اگر دوست دارد به شیوه‌ای متفاوت تولد کسی را تبریک بگویید میتوانید از این عبارت به جای Happy Birthday استفاده کنید. مثال:

Happy anni-birth-sary Paul.

تولدت مبارک پائول.

تولد به انگلیسی تنها به birth ختم نمی‌شود. تولد، زایش، پیدایش و آفرینش در انگلیسی معادل‌های دیگری نیز دارد که هر یک کاربردهای متفاوتی خواهند داشت. در ادامه چند نمونه از آن‌ها را بیان می‌کنیم:

واژه nativity، اشاره دارد به پیدایش یا ولادت که معمولا برای تولد افراد مذهبی نظیر پیامبران و امامان استفاده می‌شود؛ اما می‌توان در دیگر موارد نیز از آن استفاده کرد. مثال:

The Christ nativity is a religious celebration.

ولادت عیسی مسیح، یک جشن مذهبی است.

I’ve lost my nativity certificate.

من شناسنامه‌ام را گم کرده‌ام.

یکی دیگر از واژه‌هایی که معنای تولد به انگلیسی را می‌دهد nascency است که نشان از نوظهوری، تولد و تازه پیدا شدن چیزی دارد.

از دیگر لغاتی که به پیدایش و آغاز چیزی اشاره دارد، واژه genesis است که به روایت آفرینش، ریشه و منشاء چیزی اشاره می‌کند.

عبارات پرکاربرد با واژه تولد به انگلیسی

2.png

جدای از تولدت مبارک به انگلیسی و واژه‌هایی که برای تبریک تولد به انگلیسی بیان کردیم؛ بد نیست با بعضی عبارات و اصطلاحات مرتبط با تولد به انگلیسی نیز آشنا شوید.

اگر در فرم یا متنی بخواهید به تاریخ تولد خود اشاره‌ای داشته باشید و ندانید چطور می‌توانید این عبارت را به انگلیسی بنویسید باید بگوییم که تاریخ تولد به انگلیسی می‌شود Date of Birth که شاید در برخی از فرم‌ها این عبارت را دیده باشید. علاوه بر این، می‌توانید از ضمیر مالکیت قبل از واژه birth نیز برای بیان تاریخ تولد خود یا فرد دیگری استفاده کنید. حال می‌‎توانید به راحتی در خصوص تاریخ تولدتان صحبت کنید. مثال:

My Date of birth is September the 4th.

تاریخ تولدم چهارم سپتامبر است.

Today is the date of Amir’s birth.

امروز تاریخ تولد امیر است.

جدای از از واژه‌‌های تولد به انگلیسی و عباراتی که برای تولدت مبارک به انگلیسی استفاده می‌کنیم؛ گاهی به جشن تولد دعوت می‌شویم و یا می‌خواهیم کسی را به جشن تولد دعوت کنیم و نمی‌دانیم چه واژه و عبارتی معادل آن است. باید بدانید که جشن تولد به انگلیسی birthday party می‌شود که متشکل است از دو واژه Birthday به معنای تولد به انگلیسی و party به معنای جشن. مثال:

I will have a birthday party next week.

هفته آینده جشن تولد دارم.

گاهی در مکالمات خود با فردی می‌خواهید از زادگاه و محل تولد خود سخن بگویید و نمی‌دانید واژه مناسب معادل این عبارت چیست. برای بیان زادگاه یا محل تولد به انگلیسی می‌توانید از عبارت birthplace که ترکیبی از دو واژه birth (به معنای تولد) و place (به معنای مکان) است. مثال:

My birthplace is Iran.

زادگاه من (محل تولدم) ایران است.

شده تا به حال فردی را ببینید که لک یا نشانی روی صورت و بدنش دارد که مادرزادی بوده و از بدو تولد همراه اوست؟ اگر بخواهید ماه‌گرفتگی یا لک و خال‌های مادرزادی به انگلیسی را بیان کنید؛ باید از واژه birthmark که ترکیب دو کلمه birth به معنای تولد و mark به معنای نشان و علامت است استفاده کنید. در مجموع birthmark به ماه‌گرفتگی یا لک‌های مادرزادی اشاره دارد. مثال:

He has a big brown birthmark on his left arm.

روی بازوی چپش، یک ماه‌گرفتگی (لک مادرزادی) بزرگ قهوه‌ای دارد.

آهنگ تولدت مبارک به انگلیسی

3.png

شاید شما هم آهنگ تولدت مبارک به انگلیسی را شنیده‌اید؛ اما نمی‌دانید که چه می‌گوید و معنی جملاتش چیست. تنوع آهنگ تولدت مبارک به انگلیسی بسیار زیاد است. این‌که بخواهیم به توضیح تک تک این آهنگ‌ها بپردازیم خود کتابی خواهد شد. به همین دلیل، در این جا سعی داریم متن یکی از کوتاه‌ترین و در عین حال معروف‌ترین آهنگ‌های تولدت مبارک به انگلیسی را که سال‌های سال است می‌شنوید؛ برای شما بنویسیم و ترجمه کنیم:

Happy birthday to you! Happy birthday to you! Happy birthday, happy birthday, happy birthday to you! Happy birthday to you! Happy birthday to you! Happy birthday, happy birthday, happy birthday to you!

تولدت مبارک! تولدت مبارک! تولد، تولد تولدت مبارک! تولدت مبارک! تولدت مبارک! تولد، تولد تولدت مبارک!

آهنگ کودکانه تولدت مبارک

تلفظ تولدت مبارک به انگلیسی

حال که با تبریک تولد و تولدت مبارک به انگلیسی با ترجمه آشنا شدید و عبارات پرکاربرد این حوزه را یاد گرفتید در این بخش سعی داریم تلفظ صحیح هریک از واژه‌ها و عباراتی که در بالا ذکر کردیم را در اختیار شما قرار دهیم.

· تلفظ تولد به انگلیسی (birth)

· تلفظ زادروز و یا روز تولد به انگلیسی (birthday)

· تلفظ تولدت مبارک به انگلیسی (happy birthday)

· تلفظ تاریخ تولد به انگلیسی (Date of birth)

· تلفظ جشن تولد به انگلیسی (birthday party)

· تلفظ زادگاه یا محل تولد به انگلیسی (birthplace)

· تلفظ ماه گرفتگی یا لک مادرزادی به انگلیسی (birthmark)

· تلفظ تولدت مبارک به انگلیسی (Happy anni-birth-sary)

مخفف تولدت مبارک به انگلیسی

4.png

گرچه استفاده از واژه‌های birthday و happy birthday بسیار رایج است و در هر مکان و موقعیتی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ اما شاید بد نباشد که با مخفف این واژه‌ها نیز آشنا شوید تا در هنگام چت یا ارسال پیام تبریک به دوستان خود بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. گاهی در چت‌ها و پیام‌های تبریک کوتاهی که برای افراد می‌فرستید می‌توانید به جای تولدت مبارک به انگلیسی که happy birthday می‌شود؛ از مخفف‌های آن که به شرح زیر است استفاده کنید:

به جای نوشتن کامل این جمله، می‌توانید تولدت مبارک به انگلیسی را به صورت Happy Bday یادداشت کنید.

اگر بخواهید خیلی خلاصه در چت‌ها، تولد کسی را تبریک بگویید می‌توانید به اختصار از حروف HBD که مخفف Happy BirthDay است استفاده کنید.

دوست دارید بدانید مخفف تاریخ تولد و دیگر واژگان انگلیسی چه می‌شود؟ برای دانستن انواع عبارات و کلمات مخففی که در چت‌ها و ایمیل‌ها استفاده می‌شود؛ می‌توانید مقاله «مخفف کلمات انگلیسی» را مطالعه کنید تا با اکثر عبارات مخفف پرکاربرد انگلیسی آشنا شوید.

جملات زیبا برای تبریک تولد به انگلیسی

تا به این‌جای کار با تولدت مبارک به انگلیسی، اصطلاحات و عباراتی که همراه با تولد به کار برده می‌شود و تلفظ و کاربرد هریک آشنا شده‌اید. حال زمان آن فرا رسیده که چند جمله کوتاه، زیبا و کاربردی برای تبریک تولد به دوستان و آشنایان یاد بگیرید تا همیشه هنگام بیان تولدت مبارک به انگلیسی، به گفتن Happy birthday اکتفا نکنید. در ادامه برخی از ساده‌ترین و در عین حال، پر کاربردترین این جملات را برای شما بیان خواهیم کرد.

Wish you all the best on your birthday.

تو روز تولدت، واست بهترین‌ها رو آرزو دارم.

Many more happy returns!

صدسال به از این سال‌ها!

Have a great birthday party.

امیدوارم جشن تولد عالی‌ای داشته باشی.

Wishing you many more candles to blow out!

امیدوارم شمع‌های بیش‌تری فوت کنی!

I just wanted to be the first one to wish you a happy birthday.

دوست داشتم اولین نفری باشم که تولدت را تبریک می‌گوید.

Congratulations on another year well spent.

تبریک می‌گم که یک سال دیگر را با خوبی و خوشی پشت سر گذاشتی.

I hope your birthday will be as special as you are.

امیدوارم روز تولدت مثل خودت خاص باشد.

May this year be your best ever.

امیدوارم امسال بهترین سال زندگیت باشه.

I wish all your wishes and dreams come true.

امیدوارم تمام آرزوها و رویاهات به حقیقت بپیوندد.

May your birthday be filled with smiles, laughter, love and cheers.

امیدوارم روز تولدت سرشار از شادی، خنده، عشق و خوشی باشد.

اپلیکیشن زبان‌شناس

یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی استفاده از اپلیکیشن‌های آموزشی است. دانلود و نصب اپلیکیش‌های آموزش زبان نظیر اپلیکیشن زبان‌شناس، به شما این فرصت را می‌دهد تا در هر مکانی که هستند و هر زمان که فرصت دارید، به خودآموزی زبان انگلیسی بپردازید. در این اپلیکیشن می‌توانید با بسیاری دیگر از واژه‌ها و عبارات ساده و حرفه‌ای نیز آشنا شوید. مثلا شاید شما فکر کنید که واژه کوسه در انگلیسی shark می‌شود؛ اما اگر سری به مقاله «کوسه به انگلیسی» بزنید متوجه می‌شوید که چه عبارات و اصطلاحات جالب و زیبایی را تا به حال از قلم انداخته‌اید.

علاوه بر این، زبان‌شناس، اپلیکیشنی پویا و بسیار جامع است که در آن می‌توانید انگلیسی را به ساده‌ترین روش ممکن و با ذکر مثال‌های فراوان یاد بگیرید و دیگر نگران صرف وقت و هزینه گزاف بابت شرکت در کلاس‌های حضوری و آنلاین نخواهید بود. در اپلیکیشن زبان‌شناس می‌توانید انگلیسی را از هر سطحی که دوست دارید بدون ترس و استرس آموزش بینید و رفته رفته با پیش‌رفت سطح واژگان و گرامر خود در هر چهار مهارت اصلی زبان (Listening، Speaking، Writing و reading) پیش‌رفت چشم‌گیری داشته باشید و حتی برای شرکت در آزمون‌های آیلتس و تافل نیز آمادگی کسب کنید.

کلام آخر

5.png

تمام تلاش ما در این مقاله بر این بود که بتوانیم با ساده‌ترین واژه‌ها و عبارات، به توضیح تولدت مبارک به انگلیسی بپردازیم. در کنار بیان ساده‌ترین و رایج‌ترین جملاتی که برای تبریک تولد به انگلیسی به‌کار برده می‌شود مانند Happy birthday، سعی کردیم برخی از معادل‌های آن را که امروزه در بین افراد بسیار متداول شده نظیر happy anni-birth-sary را نیز برای شما بیان کنیم.

جدای از این موارد سعی کردیم متن آهنگ تولدت مبارک به انگلیسی با ترجمه را نیز برای شما بیاوریم. در کنار آن، برخی از عباراتی که همراه با واژه تولد یا birth به کار برده می‌شود هم‌چون Date of birth، Birthplace، Birthmark و Birthday party را به همراه معنی و کاربرد آن‌ها نیز آوردیم. همچنین، تلفط صحیح هر یک از واژگانی که توضیح دادیم را نیز در اختیار شما قرار داده‌ایم.

علاوه بر تمام موارد فوق، سعی کردیم چند نمونه از جملات ساده و کاربردی و زیبا برای تبریک تولدی متفاوت به دوستان و آشنایان را نیز در اختیار شما قرار دهیم. همچنین مخفف عبارت تولدت مبارک به انگلیسی را نیز برای‌تان ذکر کرده‌ایم. در نهایت به شما توصیه کردیم که برای یادگیری هرچه بهتر و سریع‌تری زبان انگلیسی کافی است اپلیکیشن زیان‌شناس را دانلود و نصب کنید تا با آموزش‌های بسیار ساده، مفید و جامع آن بتوانید هر روز در هر مکانی که هستید انگلیسی را هم‌چون زبان مادری فرا بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید