آموزش نحوه‌ی استفاده از زنجیره‌ زبانشناس + راه نجات

با مطالعه این مطلب به زنجیره‌ی زبانشناس سلام دوباره‌ای کنید!

زهرا بهنیا
زهرا بهنیا
۶ ماه پیش آپدیت شد 
آموزش نحوه‌ی استفاده از زنجیره‌ زبانشناس

اگر کمی با اپلیکیشن زبانشناس سروکله زده باشید، حتما بخشی به نام زنجیره توجه شما را به خود جلب کرده است. این زنجیره یکی از ابزارهای مفید و البته پرطرفدار این نرم‌افزار است که به روال مطالعاتی، نظم و استمرار می‌دهد. اینکه زنجیره‌ی زبانشناس دقیقا به چه کاری می‌آید یا راه نجات و طرز کارش چیست، موضوعی است که در این مطلب به آن پرداخته‌ایم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید تا با شناخت این آیتم جذاب به رشد مهارت زبانی خود بیشتر کمک کنید.

زنجیره‌ی زبانشناس

زنجیره‌ی زبانشناس چیست؟

زنجیره‌ی یادگیری در این نرم‌افزار یک ابزار سازماندهی‌شده و خلاقانه برای یادگیری زبان است که توسط تیم زبانشناس طراحی شده است. هدف از ایجاد زنجیره این است که این ابزار انگیزه‌بخش به شما کمک کند تا برنامه‌ی روزانه برای مطالعه‌ی زبان را قطع نکنید و مهارت‌های زبانی خود را به‌طور مداوم بهبود دهید.

زنجیره‌ی زبانشناس چگونه تشکیل می‌شود؟

این زنجیره بر اساس تعداد روزهای متوالی که به مطالعه‌ی منظم زبان انگلیسی (در اپلیکیشن زبانشناس) می‌پردازید، تشکیل می‌شود. در واقع با انجام هر روزه‌ی مطالعه، یک عدد به زنجیره‌ی شما اضافه می‌شود، به‌این‌ترتیب که مثلا روز بیستمِ مطالعه‌، یک زنجیره‌ی ۲۰ روزه دارید.

برای تشکیل زنجیره چه میزان مطالعه و تمرین نیاز است؟

اینکه در روز باید چه میزان مطالعه کنید تا زنجیره‌ی آن روز تکمیل شود، بستگی به برنامه‌ی روزانه‌ای دارد که در بخش تنظیمات نرم‌افزار، تعیین کرده‌اید.

راهنماییِ مسیر رفتن به بخش ویرایش هدف روزانه در اپلیکیشن زبانشناس: خانه⃪ تنظیمات⃪ ویرایش هدف روزانه⃪ انتخاب حالت‌های مختلف برنامه (آهسته و پیوسته، متعادل، جدی، سخت‌کوش و سایر)

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید هر یک از حالت‌های برنامه‌ریزی زبانشناس، بر اساس میزان دقایق مطالعه‌ی روزانه‌ی تنظیم‌شده است، این خود شما هستید که در این بخش میزان زمان موردنظر خود را برای مطالعه انتخاب می‌کنید.

زنجیره‌ی زبانشناس

زنجیره‌ی یادگیری زبانشناس به شکل روزانه و بر اساس همین زمانی که تنظیم کرده‌اید تشکیل می‌شود. مثلا اگر حالت متعادل را انتخاب کرده‌اید، برای ایجاد زنجیره‌ی روزانه موظفید، حداقل ۳۰ دقیقه مطالعه‌ی زبان را با اپلیکیشن زبانشناس دنبال کنید. از زمانی که درس موردنظر را باز می‌کنید، باید ۳۰ دقیقه به مطالعه و تمرین بپردازید تا حدنصاب لازم برای کسب امتیاز و شکل‌گیری زنجیره رعایت شود.

معجزه‌ی غلبه بر اهمال‌کاری با زنجیره‌ی زبانشناس

اگر تاکنون هیچ عادت منظم و پابرجایی برای مطالعه‌ی روزانه‌ی زبان نداشته‌اید، نگران نباشید؛ زیرا زنجیره‌ی زبانشناس می‌تواند ابزاری معجزه‌بخش برای غلبه بر هرگونه ترس از شروع، تنبلی و اهمال‌کاری باشد.

پیشنهاد می‌کنیم در بخش ویرایش برنامه‌ی روزانه، گزینه‌ی سایر را انتخاب و حداقل زمان ممکن را برای شروع یادگیری تعیین کنید، حتی اگر این میزان ۵ دقیقه در روز باشد! شاید در نگاه اول این ۵ دقیقه زمان قابل‌توجهی برای یادگیری روزانه نباشد؛ اما می‌تواند سکوی پرتابی برای ایجاد استمرار طوفانی در روند یادگیری باشد. تصور کنید با همین مقدار مطالعه‌ی ۵ دقیقه‌ای روزانه پس از ۱۰۰ روز، ۵۰۰ دقیقه از زمان خود را به مطالعه‌ی زبان اختصاص داده‌اید که همین مقدار به‌ظاهر کم، بهتر از فاصله گرفتن مطلق از فرایند یادگیری است!

این روش به شما انگیزه می‌دهد تا هر روز به برنامه و تعهد خود نسبت به یادگیری زبان پایبند باشید. حتی اگر در ابتدا زمان‌های کوتاهی را به یادگیری اختصاص دهید، با گذر زمان می‌توانید میزان مطالعه را افزایش داده و به‌ طرز قابل‌توجهی در مهارت‌های زبانی خود پیشرفت داشته باشید.

حفظ زنجیره‌ی زبانشناس تا چه زمانی امکان‌پذیر است؟

همان‌طور که گفتیم تشکیل این زنجیره به‌صورت روزانه است و برای تشکیل هر یک از حلقه‌های این زنجیره تنها ۲۴ ساعت زمان دارید. این زمان از بامداد هر روز تا بامداد (۱۲ شب) روز بعد ادامه دارد.

زنجیره‌ی زبانشناس

پس برای اینکه از زنجیره‌ی خود محافظت کنید، باید تا پیش‌ از این ساعت میزان مطالعه‌ی موردنظر را به اتمام رسانده و میزان امتیاز لازم (در بخش مشخص‌شده در تصویر بالا، میزان امتیاز موردنیاز اعلام می‌شود) را کسب کرده باشید. در غیر این صورت زنجیره‌ی شما به حالت صفر در می‌آید و تمامی زحماتتان برای حفظ این زنجیره در چشم بر هم‌زدنی دود می‌شود.

راه‌های کسب امتیاز برای حفظ زنجیره‌ی زبانشناس

زنجیره‌ی زبانشناس

به‌طورکلی برای تشکیل هر حلقه‌ی جدید از این زنجیره باید تمرین و مطالعه‌ی خود را به انتها برسانید تا امتیاز موردنیاز را به دست آورید. برای کسب میزان امتیاز لازم برای حفظ زنجیره سه‌ راه دارید:

۱. این امتیاز را از طریق ادامه دادن مطالعه و تمرین درس قبلی کسب کنید.

۲. درس جدیدی را انتخاب کنید و این امتیاز را از راه مطالعه و تمرین آن کسب کنید.

۳. به جعبه لایتنر زبانشناس مراجعه کنید و لغاتی که قبلا به لایتنر فرستاده‌اید را مرور کنید.

در پایان فرایند یادگیری و زمانی که امتیاز کافی را کسب کرده‌اید، با پیام شیرین «زنجیره‌ات n روزه شد مواجه می‌شوید» و در این لحظه از نتیجه تلاش خود حسابی انرژی می‌گیرید!

تفاوت زنجیره‌ی فعلی و بلندترین زنجیره چیست؟

زنجیره‌ی زبانشناس

 • بلندترین زنجیره‌ی زبانشناس نشان‌دهنده‌ی بیشترین روزهایی است که پشت‌سرهم و بدون وقفه زبان خواندید و امتیاز کافی را کسب کرده‌اید!
 • زنجیره‌ی فعلی زبانشناس نشان‌دهنده‌ی زنجیره‌ای است که اخیرا در حال تشکیل آن هستید و تا همان روز موفق به حفظ آن شده‌اید.
زنجیره‌ی زبانشناس

مثلا تقویم آموزشی زبانشناس که تصویر بالا مشاهده می‌کنید، نشان می‌دهد که زبان‌آموز در ۶ روز گذشته، به طور مستمر موفق به مطالعه بوده است اما پیش‌ازاین زنجیره، یک زنجیره‌ی ۱۰۰۲ روزه داشته که متاسفانه به‌دلیل عدم استمرار و کسب امتیاز لازم، آن را ازدست‌داده است!

برای اطلاع از سایر امکانات و ویژگی‌های نرم‌افزار مثل تقویم آموزشی و بخش امتیازات، به مطلب طرز کار اپلیکیشن زبانشناس مراجعه کنید.

زنجیره‌ی زبانشناس

چگونه از قطع زنجیره جلوگیری کنیم؟

قطع زنجیره تجربه‌ی ناخوشایندی برای زبان‌آموزان متعهد به یادگیری است و زمانی رخ می‌دهد که کاربر نتوانند به تعهد خود برای یادگیری ادامه دهد و زنجیره‌ ناگهان قطع شود. این موضوع ممکن است به‌دلیل عدم تعهد، کمبود انگیزه یا مشکلات غیرقابل‌پیش‌بینی و محدودیت زمانی به وقوع بپیوندد. در ادامه به چند پیشنهاد برای جلوگیری از قطع زنجیره اشاره کرده‌ایم.

 • واقع‌بین بودن برای تنظیم برنامه‌ی روزانه

اولین گام برای جلوگیری از قطع زنجیره این است که با خودتان روراست باشید و بر اساس هیجانات زودگذر، برنامه‌ی روزانه را تنظیم نکنید. این اشتباه برخی از زبان‌آموزانی است که در شروع یادگیری بسیار هیجانی عمل می‌کنند. واقع‌بین بودن نسبت به شرایط و زمان آزاد اولین اصلی است که به جلوگیری از قطع زنجیره کمک می‌کند.

 • تعیین هدف‌های کوچک و قابل‌انجام

به‌جای تعیین هدف‌های بزرگ و ساعت‌های طولانی‌مدت، سعی کنید هدف‌های کوچک‌تر و قابل‌اجرا را تعیین کنید. این کار به شما انگیزه‌ی بیشتری می‌دهد تا هر روز بخشی از زمان خود را به یادگیری بپردازید.

 • تعهد و انضباط شخصی

مهم‌ترین عامل در حفظ زنجیره‌ی یادگیری، تعهد و انضباطِ شخص شماست. سعی کنید هر روز، زمان مشخصی را برای یادگیری روزانه در نظر بگیرید و خود را ملزم به پایبندی کنید. مثلا هر روز در ساعت خاصی از صبح یا شب به مطالعه و تمرین‌های زبان بپردازید و تا برنامه را به اتمام نرساندید به سراغ سوشال‌مدیا نروید.

زنجیره‌ی زبانشناس

 • حفظ انگیزه‌ی یادگیری زبان

ایجاد انگیزه عامل مهم دیگری است که به شما کمک می‌کند تا زنجیره‌ی خود را حفظ کنید. برای این منظور، می‌توانید اهداف خود را بازنگری کنید و با انگیزه‌های مثبت و جدید روحیه‌ی مضاعفی بگیرید. تصور موقعیت‌هایی که پس از تسلط به زبان انگلیسی برایتان ایجاد می‌شود یکی از راه‌هایی است که شما را به حفظ زنجیره و جدیت در آموزش زبان ترغیب می‌کند.

 • جدی گرفتن یادآور مطالعاتی

در اپلیکیشن زبانشناس بخشی برای یادآوری مطالعه‌ی روزانه در نظر گرفته شده است که در طول روز از طریق اعلان‌ها به شما هشدار می‌دهد تا مراقب زنجیره‌ی خود باشید. دقت به این اعلان‌های روزانه تا حد زیادی از فراموشی برای مطالعه‌ی روزانه جلوگیری می‌کند.

زنجیره‌ی زبانشناس

 • گاهی زنجیره‌ را به رخ کشیدن!

اگر به‌صورت گروهی زبان می‌خوانید سعی کنید چالش‌هایی را با هدف حفظ زنجیره برگزار کنید. مثلا در تالار زبانشناس، زبان‌آموزان سطوح مختلف در بخش «زنجیره‌ات را به رخ بکش!» باهم به رقابت می‌پردازند. دیدن زنجیره‌های هزاران روزه‌ای که برخی از زبان‌آموزان کوشا و مصمم زبانشناس موفق به تشکیل آن شده‌اند، سایر زبان‌آموزان را به حفظ زنجیره ترغیب می‌کند.

زنجیره‌ی زبانشناس

 • استفاده از منابع متنوع و هیجان‌انگیز

برای اینکه همیشه برای مطالعه رغبت داشته باشید، نیاز است که در سبد مطالعاتی خود از منابع مفرح و مختلفی برای یادگیری استفاده کنید. مثلا در کنار منبع اصلی، یک فیلم، انیمیشن، کتاب داستان، پادکست یا آهنگ را برای یادگیری و لذت بردن از زبان انگلیسی انتخاب کنید. باتوجه‌به طیف گسترده‌ی منابع موجود در اپلیکیشن زبانشناس ایجاد چنین تنوعی، راحت‌ترین کار ممکن در برنامه‌ی روزانه برای یادگیری زبان است.

زنجیره‌ی زبانشناس

با مراجعه به اپلیکیشن دریایی از محتوای متنی، صوتی و ویدیویی مواجه می‌شوید که شاید وجود این حجم از تنوع، انتخاب بهترین گزینه یا تدوین یک برنامه‌ی دقیق را کمی دشوار کند. چنانچه به راهنمایی بیشتری در این مورد نیاز داشتید، کافی است به بخش پشتیبانی زبانشناس پیام بدهید؛ پشتیبان‌ها پس از پرس‌وجو در مورد سطح، هدف، نیاز آموزشی و علاقمندی‌تان بهترین روش و برنامه‌ی استفاده از منابع را به شما پیشنهاد میکنند.

 • در نظر گرفتن یک جایزه‌ی خوب!

در هر سن و سالی گرفتن جایزه یکی از شیرین‌ترین بخش‌های یادگیری است. پس با خود قرار بگذارید درصورتی‌که موفق به حفظ زنجیره‌ برای مدت‌زمان مشخصی شدید، یک جایزه‌ی جالب را به‌پاس زحماتتان به خود هدیه دهید!

نکته‌ی بسیار مهم: از آنجا که با اتمام اشتراک، دسترسی به بسیاری از منابع و ابزارهای زبانشناس محدود می‌شود، سعی کنید در زمان مناسب نسبت به تمدید اشتراک اپلیکیشن اقدام کنید. در غیر این صورت برای حفظ زنجیره و کسب امتیاز، تنها مجاز به استفاده از منابع رایگان نرم‌افزار زبانشناس (مثل منابع بدون ترجمه) هستید.

نجات‌دهنده‌ی زنجیره زبانشناس چیست؟

زنجیره‌ی زبانشناس

احتمال وقوع اتفاقات غیرمنتظره مثل موضوعات شخصی و بیماری امری اجتناب‌ناپذیر در روال زندگی طبیعی است. نجات‌دهنده‌ی زنجیره‌ی زبانشناس در چنین مواقعی به کمک شما می‌آید تا زحماتتان برای حفظ زنجیره از بین نرود. دو راه برای دریافت نجات‌دهنده‌ی زنجیره وجود دارد:

۱. به‌ازای هر ۱۰ روزی که پشت سر هم زنجیره بزنید، یک نجات‌دهنده هدیه می‌گیرید.

۲. می‌توانید از طریق اپلیکیشن نسبت به خرید نجات‌دهنده‌ی زنجیره اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب انواع اشتراک‌های زبانشناس مراجعه کنید.

هشدار جدی در مورد زنجیره‌ی زبانشناس!

زنجیره‌ی زبانشناس

 • به خاطر داشته باشید هدف از ایجاد زنجیره حفظ تداوم و استمرار در امر یادگیری زبان است و نشان‌دهنده‌ی تعهد شما به برنامه‌ریزی روزانه است. پس هرگز اجازه ندهید موضوع زنجیره در این روند فشار و استرس مضاعفی را برای شما ایجاد کند.
 • به هیچ‌وجه اجازه ندهید عدد زنجیره بیش از مطالعه و یادگیری برایتان اهمیت پیدا کند؛ زیرا در این صورت شما برده‌ی عدد زنجیره هستید نه مشتاق به یادگیری زبان انگلیسی!

برخی از زبان‌آموزان ممکن است در چنین مواقعی بدون در نظر گرفتن هدف اصلی که یادگیری زبان است، درسی را پخش کنند و به همین خیال خوش باشند که زنجیره‌ی روزانه حفظ شده است. اگر شما هم روزی گرفتار این آفت خانمان‌سوز شدید، سریعا به عقب برگردید، تلنگری به خود بزنید و هدف اصلی‌تان از مطالعه‌ی زبان را مرور کنید.

 • نکته‌ی بعدی انعطاف‌پذیری در میزان مطالعه است؛ زیرا نباید تنها ملاک شما برای حفظ زنجیره، صرفا رفع تکلیف و اختصاص دادن مدت زمان ثابتی برای یادگیری باشد. مثلا اگر قرار است نیم ساعت در روز به مطالعه‌ی زبان بپردازید، این میزان می‌تواند در روزهای مختلف بر اساس انگیزه و رغبت شما به یادگیری افزایش داشته باشد.

در صورت اختلال در روند زنجیره‌ی زبانشناس...

در صورت بروز هرگونه اختلال در عدد زنجیره یا سایر مشکلات فنی، به پشتیبان‌های زبانشناس پیام دهید تا در کمترین زمان ممکن به موضوع رسیدگی شود.

سخن پایانی

زبانشناس از ابزارهای انگیزه‌بخش مختلفی برای تشویق شما به ادامه‌ی یادگیری زبان استفاده می‌کند که زنجیره‌ تنها یکی از آن‌هاست. جوجه جغد زبانشناس از دیگر آیتم‌های زبانشناس است که برای افراد کودک تا بزرگسال بسیار جذاب و دوست‌داشتنی است و شما را ترغیب می‌کند تا با یادگیری مستمر زبان، یک جوجه‌ی کوچک و بانمک را از آب‌وگل درآورید! امیدواریم با مطالعه‌ی این مطلب به سوالات پرتکرار شما در مورد این ابزار پاسخ داده باشیم. لطفا نظرات خود را در مورد زنجیره‌ی زبانشناس با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید