مکالمه سریع، تمرین‌هایی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

در این نوشته می‌خواهم شما را با یکی از استراتژی‌های تقویت مکالمه زبان انگلیسی آشنا کنم. این استراتژی طوری طراحی شده است که کم‌کم تسلط شما به مکالمه بیشتر شود. در حقیقت یک تمرین مکالمه است که رفته‌رفته با آن می‌توانید مهارت مکالمه‌ی خود را تقویت کنید. خیلی ساده که بخواهم توضیح دهم این روش یک نوع تمرین مکالمه در زمان‌های مشخص است. اما قبل از اینکه به‌طور مفصل وارد این موضوع بشوم، می‌خواهم مقداری در رابطه با تسلط (Fluency) در زبان انگلیسی بگویم گه اصلاً تسلط چیست؟

تسلط به مکالمه زبان انگلیسی به چه معنی است

تسلط، خیلی ساده به این معنی است که پیام خود را بدون وقفه‌های طولانی و شک و تردید، به دیگران برسانید. به‌عبارت‌دیگر تسلط یعنی پیام خود را به‌راحتی و با اعتمادبه‌نفس، و نرمی به دیگران برسانید. اگر بتوانید به این حد از تسلط برسید نه‌تنها این قابلیت را دارید که پیغام خود را واضح به دیگران برسانید، بلکه احساس خیلی خوبی نسبت به خود پیدا می‌کنید و خودباوری‌تان نیز بالا می‌رود. دیگران نیز هنگامی‌که شما با ایشان صحبت می‌کنید، این خودباوری شما را احساس می‌کنید که این خود باعث می‌شود که ترس شما از مکالمه کاهش یابد به‌ویژه زمانی که با انگلیسی‌زبانان صحبت می‌کنید.

نوشته‌ی مرتبط: مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی

تمرین‌هایی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

تمرین‌های مکالمه سریع به چه صورتی هستند؟

در هرکدام از این تمرین‌های مکالمه سریع قرار است که به شما یک سری سؤال ارائه شود. هر بار یک سؤال. برای هر سؤال یک محدودیت زمانی وجود دارد که بتوانید به آن سؤال پاسخ دهید (تقریباً چیزی شبیه به سؤالات بخش مکالمه‌ی تافل). ابتدا به شما زمان محدودی برای آماده کردن جواب، داده می‌شود. سپس برای بار اول به‌عنوان‌مثال به شما سه یا دو دقیقه زمان داده می‌شود که جوابتان را در آن زمان بیان کنید. بایستی از لحظه‌ی اول تا لحظه‌ی آخر خود را مجبور کنید که بدون توقف حرف بزنید. برای دفعه بعد همان سؤال اول پرسیده می‌شود. اما این بار زمان حرف زدنتان کمتر می‌شود و سعی شما بایستی بر این باشد که همان مطالبی که بار اول گفتید این بار با سرعت بیشتری بیان کنید. این تمرین باعث می‌شود که وقفه‌ها و تردیدهای خود را کم و کمتر کنید. بار سوم دوباره همان سؤال اول پرسیده می‌شود ولی این بار تنها نصف زمانی که برای بار اول برای جواب در اختیار داشتید به شما وقت داده می‌شود. این موضوع واقعاً شما را به چالش می‌اندازد که سعی کنید سریع‌تر انگلیسی صحبت کنید و به حدی از تسلط برسید که در حالت عادی وقفه‌های طولانی‌مدت در آن داشتید.

درواقع وقتی شما به زبان انگلیسی مکالمه دارید،به همچون زمان‌هایی برای فکر کردن دسترسی ندارید و بایستی بتوانید فی‌البداهه صحبت کنید. این تمرین‌ها به شما کمک می‌کند که رفته‌رفته خود را به آن سطح برسانید و وقفه‌هایتان رفته‌رفته کم و کمتر شود. اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی مسلط شوید بایستی خودتان را در این شرایط دشوار حتماً قرار بدهید. این دقیقاً همان هدفی است که این تمرین‌ها دنبال می‌کند. این تمرین‌ها با تکرار و کم کردن زمانی که در اختیار دارید، به شما یاد می‌دهد که چگونه وقفه‌های خود را کمتر کنید و منظور خود را بهتر و در زمانی کمتر برسانید.

برای تمرین مکالمه سریع چه‌کار باید بکنم؟

تمام کاری که شما بایستی بکنید این است که دکمه‌ی نمایش را بفشارید. سؤال به همراه زمان‌بندی‌ها همه از پیش آماده شده است و شما تنها کافی است که به توضیحات عمل کنید. سؤال‌ها بسیار ساده هستند. این نکته بسیار مهم است که تنها به سؤالات ساده پاسخ دهید. زیرا دیگر نیازی نیست که به لغات بسیار سخت تمرکزی داشته باشید یا یک مفهوم بسیار پیچیده را برسانید. ازجمله سؤال‌هایی که مناسب هستند مثلاً این است که “مکان موردعلاقه‌ی شما برای تفریحات آخر هفته چیست؟ آن مکان را شرح دهید و بگویید چرا آنجا برای شما بسیار مفرح است.”

وقتی‌که این سؤال از شما پرسیده می‌شود، زمان محدودی به شما داده می‌شود که نکاتی که می‌خواهید بگویید را در ذهن خود آماده کنید. بعد از اتمام این زمان بایستی سؤال را با صدای بلند جواب بدهید و تا پایان زمان پاسخ‌دهی، صحبت‌های خود را قطع نکنید. بعد از اتمام زمان پاسخ وقفه‌ی اندکی می‌کنید که استراحت کوتاهی داشته باشید سپس یک شمارنده‌ی زمانی دیگری پدیدار می‌شود که زمان کمتری نسبت به قبل دارد و شما بایستی در این زمان کمتر همان مطالبی که بار اول بیان کردید را دوباره بگویید. همان‌طور که در بالا آمد برای بار سوم، تنها نصف زمانی که بار اول به شما برای جواب اختصاص داده شد را در اختیار دارید.

شما با تکرار این تمرین‌ها، تجربه‌ی بسیار خوبی را کسب می‌کنید. سؤالات بسیار زیادی به شما در همین صفحه ارائه می‌شود (البته رفته‌رفته) که هر بار، یکی از آن‌ها را تمرین کنید. زبان‌آموزان زیادی از این تمرین‌ها استفاده کرده‌اند و بازخورد بسیار مناسبی داشته‌اند. و مشاهده شده است که این تمرین‌ها اعتمادبه‌نفس زبان‌آموز را تا حد بسیار زیادی بالا برده است.

بهتر است که یک مداد و کاغذ نیز همراهتان باشد که در زمانی که به فکر کردن اختصاص داده شده است بتوانید نکاتی که به ذهنتان می‌آید را بنویسید.

بنابراین رفته‌رفته سؤالاتی در همین صفحه قرار داده می‌شود که شما با آن، مکالمه‌ی زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. این سؤالات انواع مختلفی دارد. بعضی وقت‌ها ممکن است که از شما خواسته شود که داستانی را بگویید. فرم‌های گرامری مختلفی استفاده می‌شود تا با این فرم‌ها بیشتر آشنا شوید. و واقعاً تلاش می‌شود که یاد بگیرید که سریع‌تر، با تسلط بیشتر، و اعتمادبه‌نفس بالا صحبت بکنید.

نوشته‌ی مرتبط: گرامر مهم تر است یا لغت

در ویدئوی زیر یک نمونه از فرایندی که در هرکدام از این ویدئوها رخ می‌دهد نشان داده شده است که می‌توانید بدین‌صورت برای تمامی سؤالات عمل بکنید:

یک نمونه تمرین مکالمه سریع (مشاهده‌ی ویدئو در سایت آپارات)

تمرین‌های مکالمه سریع

تمرین اول مکالمه سریع در رابطه با موفقیت (مشاهده‌ی ویدئو در سایت آپارات)

تمرین دوم مکالمه سریع در رابطه با الگو (مشاهده‌ی ویدئو در سایت آپارات)

تمرین سوم مکالمه سریع در رابطه با محل تفریح (مشاهده‌ی ویدئو در سایت آپارات)

تمرین چهارم مکالمه سریع در رابطه با غذای مورد علاقه: (مشاهده‌ی ویدئو در سایت آپارات)

تمرین پنجم مکالمه سریع در رابطه با بهترین درس مدرسه: (مشاهده‌ی ویدئو در سایت آپارات)

26 دیدگاه دربارهٔ «مکالمه سریع، تمرین‌هایی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی»

 1. سلام. با تشکر فراوان از زحمات ارزشمند شما در زبانشناس. آیا دوره های جدید مکالمات از مجموعه Deep English هستند؟ با توجه به این که این دوره ها در اپلیکیشن زبانشناس جدید هستند لطفا از روش یادگیری با این دوره ها هم کلیپ هایی ساخته بشه در زبانشناس و تالار به اشتراک بگذارید خیلی عالی میشه. و یا همین توضیحات سایت رو به تالار لینک کنید تا بیشتر راجع بهش بحث و گفتگو بشه. ممنون از زحمات شما

 2. سلام
  داستان من اینه که شدیدا دوست دارم انگلیسی رو یاد بگیرم اما هیچ روش بدرد نخور حتی زبان رمزی !
  کمکم کنید استاد تا به زبان انگلیسی مسلط شوم .
  شما چه پیشنهادی برای من دارید ؟؟؟
  باید چقدر وقت بذارم ؟ روزی چقدر ؟
  و اگر تلاشم رو کنم چند وقت دیگه مسلط میشم .

 3. سلام
  وقتتون بخير
  يه سوال داشتم. من خيلي دوست دارم وقتي زبان انگليسي ميخونم فقط زبان بريتيش رو به صورت روان ياد بگيرم. از لهجه و قواعد امريكن زياد خوشم نمياد. ميخواستم بپرسم با توجه به اينكه اكثر منابع و كتب آموزش زبان انگليسي با لهجه امريكن هستند. من از چه منابعي استفاده كنم. اگه از منابع امريكن استفاده كنم روي صحبت كردنم تأثير ميذاره؟؟؟ بعد نظرتون رو هم ميخواستم درباره يادگيري زبان انگليسي با لهجه بريتيش و امريكن بدونم.به نظر شما كدوم بهتره؟؟؟الان همه جا بيشتر امريكن آموزش ميدن. ولي من بريتيش رو دوست دارم.
  خيلي ممنون كه وقتتون رو براي خوندن کامنت من گذاشتيد
  با تشكر

  1. سلام.
   حققتش من خودم زیاد برام فرقی نمیکنه بریتیش یا آمریکن. هر دو لهجه رو هم گوش میدم. شما هم بایستی همین کار رو بکنین تا با لهجه های متفاوت آشنا بشین.
   منابع به قول شما برای انگلیسی بریتانیایی کم هست. ما دو بسته به لهجه انگلیسی توی اپلیکیشن داریم. و فکر کنم سریال اکسترا هم آموزش انگلیسیه لهجش بریتیش باشه. میتونین فعلا از اینها استفاده کنین.

  2. سلام دوست عزیز من استاد زبان هستم و خوشحال میشم این راهنمایی رو بهتون بکنم که برای تمام ازمون های ایلتس و تافل از لهجه بیریتیش استفاده شده و قطعا لهجه های دیگه مثل دانمارکی و غیره هم هست ولی زمانی که شما بیریتیش مسلط باشی لهجه های دیگر راحت تر متوجه میشی بهترین راه برای تقویت این لهجه استفاده از کتاب های اموزشی که بیریتیش هستن و از این مهم تر فیلم های بیریتیش و یا بعضی از منابع خبری مهم ترین کمک رو می تونه بهتون بکنه امییدوارم توضیحاتم کافی بوده باشه

 4. سلام
  ممنون بابت مطالب خوبتون
  من در زمینه زبان انگلیسی ضعیف ام و تازه حدود 1 ترم است که در آموزشگاه زبان ثبت نام کردم و برا خوندن زبان تمام سعی ام را میکنم و به نظرم پیشرفتم بدی نبوده اما مشکل اساسی من تو صحبت کردن و مکالمات انگلیسی است و من به نرم افزاری نیاز دارم که بتونم در این زمینه پیشرفت کنم
  اگه چیزی که بتونه کمکم کنه سراغ دارین ممنون میشم بهم معرفی کنید
  سپاسگزارم

 5. سلام من زبان رو از چهارسالگی شروع کردم اما وسط راه یک مدت ادامه ندارم و الان که 16 ساله هستم در کلاس topnotch 2b هستم اما در reading و writingو speaking ضعیفم ..
  و الان برای تقویت speaking وlistening ویدیو هاتونو دیدم و عالی بود خیلی به من کمک می کنه ازتون ممنونم بابت سایت عالیتون

 6. سلام دوست عزیز.
  با وجود اینکه من فوق لیسانس زبان انگلیسی را دارم اما نمی تونم بطور سلیس و روان سر کلاس حرف بزنم. من سال 88 مدرکمو گرفتم اما حدود دو سال است که بطور جدی با استفاده از سایت های مختلف نتونستم مهارت شنیداری و گفتاری خودم را به سطح تقریبا بالاتر از سطح ابتدایی برسونم.سایت شما را بطور اتفاقی در گوگل پیدا کردم که پر از مطالب جالب دیدم. الان مشکلم این هستش که با مکث صحبت میکنم و سلیس نیستم. در واقع هنوز باید به کلمات فارسی فکر کنم که بتونم انگلیسی حرف بزنم.برای این منظور تلاش کردم در آموزشگاه های زبان تدریس کنم چون روش تدریس آنها با مدرسه خیلی متفاوت است. حالا مشکلم این است که نمی تونم سریع و سلیس حرف بزنم. امیدوارم با نیت خیری که در پیشرفت دیگران دارید بتونید به مدارج بالاتری برسید. با تشکر و سپاس

  1. سلام
   مشکل شما که ابتدا باید به فارسی فکر کنین خیلی رایجه و من سعی کردم توی نوشته ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی، راه حلی برای اون به شما بدم
   ممنون

 7. سلام
  ببخشید نمونه های دیگه ش تو اپلیکیشن هست؟ از کجا باید دسترسی پیدا کنم؟
  واین که هر مرحله رو باید در یک روز انجام بدم؟
  ممنون بابت سایت خوبتون

  1. سلام
   نمونه های دیگشو هم رفته رفته قرار میدیم.
   اینکه تو یک روز انجام بدین یا چند روز، بستگی به تایم خودتون داره. از نظر ما چیزی که مهمه پیوستگی روند آموزشیتون هست.

 8. سلام. من الان ۱۶ سالمه
  ومشکلم اینه که کلا انگلیسیم ضعیفه من دوسال پیش دو ترم کلاس زبان رفتم ولی کلاساشون برای من خیلی کسل کننده بود مخصوصا قسمت listening و هیچی متوجه نمی شدم
  اما الان برای این نرم افزار شمارو نصب کردم چون امیدوارم که listening ام قوی بشه و بتونم انگلیسی صحبت کنم
  و مشکل دیگه این هست که من امسال سال چهارممه وکنکور دارم
  به نظرتون من می تونم انگلیسی رو یاد بگیرم الان یا نه؟
  واینکه هدف من بیشتر صحبت کردن انگلیسی هست.
  ممنون میشم اگه پیشنهاد یا اگر توصیه ای داریدبهم بگید.

  1. سلام
   ببینین نرم افزار ما میتونه کمک خیلی زیادی به شما بکنه. ولی چون کنکور دارین، کنکور قطعا در اولویته. میتونین بخشی از زمانی که میخواین برای تمرین زبان انگلیسی بذارین رو از اپلیکیشن ما استفاده کنین.
   بیشتر از این توصیه نمیکنم چون کنکور در اولویت قرار داره برای شما

  1. سلام
   وقتی ویدئو رو پلی میکنین، فکر کنم گوشه ی سمت راست پایین ویدئو یه لینکی ظاهر میشه که اگه رو اون بزنین شما رو به صفحه آپارات میبره. اونجا وسطای صفحه لینک دانلود قرار گرفته.

 9. سلام و خسته نباشید
  شما آموزش مکالمه می دید؟ چه آموزشگاهی را معتبر می دونید؟ من زمان کمی دارم حدودا سه ماه و می خوام سریع در مکالمه تقویت بشم. ممکنه به من وقت مشاوره بدید که حضورا بیام؟

  1. سلام
   تمامی فعالیت های ما به صورت مجازی انجام میشه.
   برای تقویت مکالمه قبلا یک نوشته در این رابطه نوشتم که خیلی میتونه کمکتون کنه: پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی
   با توجه به وقت کمتون بایستی روزانه زمان خیلی زیادی روی این موضوع بذارین. اگر گوشی اندرویدی دارین پیشنهاد میکنم که اپلیکیشن زبانشناس رو دانلود کنین و از بسته ی انگلیسی قدرت استفاده کنین.
   باز اگه سوالی داشتین در خدمتیم.

 10. سلام من امروزباسایت بسیارمفیدشماآشناشدم ونکات آموزنده زیادی ازشمامدیرعزیزیادگرفتم. من چندین سال هست که جسته گریخته مکالمه کارمیکنم اماهرباربه عللی بی انگیزه میشم چندبارکلاس رفتم وهزینه کردم اماآنهارارهاکردم .روشهای پیشنهادی شماخیلی توجه مراجلب کرد. البته من سری فایلهای a j hogeرودارم وکمی کارکردم ولی چون شنیدن کمی برای من خسته کننده هست آنهاراهم رهاکردم امادیدن فیلمهای آموزشی وسینمایی خیلی باطبع من سازگاره چون بوسیله یک تصویرواقعی جملات گفته میشه ومحسوس تروالهام بخش ترهست ازاینکه صرفأصداروبشنویم چونکه صداباتصویردرذهن ماندگارتره .ضمناچون خودم به کتابخوانی علاقه دارم خواندن داستانهای انگلیسی خیلی لذت بخش ترومؤثرترهست. سؤالم ازحضورشمااینست که اگربیشتربجای فایلهای صرفاصوتی ،فیلمهای آموزشی ومستندهاوسینمایی تماشاکنم وکنارآنها رمان وداستانهای انگلیسی نیزبخوانم بهترنیست .چون باتوجه به شغلم که ارتباط نزدیکی باتوریستهای خارجی دارم یادگیری مکالمه خیلی برای من مهمه. باسپاس فراوان ازشما.

  1. سلام
   بله. فیلم های آموزشی ومستندهاوسینمایی و رمان و داستان، بسیار برای یادگیری زبان انگلیسی مناسبه.
   پیشنهاد میکنم حتما نوشته ی پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی رو بخونین و برای تقویت مکالمتون تکنیک سایه رو حتما رو فیلم ها پیاده سازی کنین.

 11. من برنامتونو دانلود کردم و دو درس هر کدوم دوبار گوش کردم
  ولی دو درس اولش خیلی سخته و بیشتر کلمات شاید 80% اونها رنگ زرد هستن
  اینا چ کمکی میکنه وقتی کمک نمیکنه بیشتر کلمات و نمیدونیم

  ممنون میشم راهنمایی کنین
  یک دنیا ممنون

  1. سلام هادي جان
   شما دروس انگليسي قدرت رو شروع كردين؟ كدوم بسته رو دارين ميخونين
   ببينين وقتي هشتاد درصد يه درسيو بلد نباشين يعني اون درس خيلي خيلي براي شما سخته و اصلا نبايد با اون شروع كنين
   اتفاقا يكي از دلايل وجودي لغات به رنگ زرد همينه
   كه بفهمين چه درسي براتون سخته چه درسي آسونه
   الان اپليكيشن ما سطوح آسونتري هم داره
   پيشنهاد ميكنم از سطح يك ترجيحا شروع كنين وبياين بالا
   باز اگه سوال داشتي حتما بپرس
   ممنون

  2. سلام
   مرسی ک جواب دادین
   من کتاب گویا رو شروع کردم الان ک دیدم سطحش 3 هست
   یعنی باید از قصه های شاگردان که سطحش 1 هست شروع کنم؟
   بعد سطح 2 و الی اخر؟

  3. خواهش ميكنم
   بله با قصه شاگردان شروع كنيد اگر مناسب بود همونو ادامه بدين اگه براتون راحت بود از درسهاي سطح دو شروع كنين و به همين ترتيب بياين بالا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.