7 روش تضمینی آموزش مکالمه انگلیسی در خانه

چگونه زبان انگلیسی را در خانه و منزل یاد بگیریم؟ این مقاله را بخوانید تا با بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی در خانه آشنا شوید.

photo_2022-03-28_16-59-49.jpg
حسین ناصری
۱۴۰۱ شهریور آپدیت شد 
woman-speaking-up.jpg

فرض کنید یک کیسه پر از پیچ و مهره‌های مختلف و رنگارنگ دارید، اما نمی‌دانید چطور این پیچ و مهره‌ها را به هم وصل کنید و نبوغ و خلاقیتتان در ساخت یک وسیله‌ی جذاب را نشان بدهید.

واقعیت این است که اگر به سراغ آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه نروید، چنین اتفاقی از رگ گردن هم به شما نزدیک‌تر است. چطور؟ خب ممکن است در شروع یادگیری زبان انگلیسی هزاران لغت و کلمه یاد گرفته باشید، اما اگر ندانید چطور با این کلمه‌ها یک جمله‌ی ساده بسازید چه اتفاقی می‌افتد؟

اوضاع ترسناکی می‌شود، نه؟ بدترین قسمت ماجرا این است که بدون دانستن روش‌های گفتگو کردن به زبان انگلیسی و به دست آوردن اعتمادبه‌نفس لازم برای شروع و پیشبرد یک مکالمه‌ی عادی، نمی‌توانید کارتان را در دنیایی پیش ببرید که بسیاری از مردمش برای ارتباط از زبان دوم و انگلیسی استفاده می‌کنند.

راه‌حل چیست؟ همراه این مطلب زبانشناس باشید تا برایتان از روش‌های آسان و ارزان برای یادگیری و آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه بگوییم.

چرا باید از روش‌های آموزش مکالمه انگلیسی در خانه کمک بگیریم؟

عدم حضور در محیط واقعی: تابه‌حال به افرادی که مهاجرت کردند، دقت کرده‌اید؟ آن‌ها خیلی سریع‌تر از افراد دیگر می‌توانند انگلیسی صحبت کنند، به نظرتان دلیلش چیست؟

آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه به شکل پیشرفته؟ معلوم است که نه! دلیل ساده‌تر از این حرف‌هاست. این افراد مجبور هستند برای ارتباط بهتر، انگلیسی یاد بگیرند. چون دیگر میوه‌فروش سر کوچه و صاحب‌خانه و کلی آدم دیگر انقدر وقت ندارند تا با این دوستان با زبان اشاره صحبت کنند یا زبانی غیر از انگلیسی بلد باشند. بنابراین مهاجرها باید با هر زحمتی که هست دست‌وپا شکسته انگلیسی صحبت کنند.

مکالمه

ضمن اینکه هرروز و هر لحظه با انواع کلمات و اصطلاحات انگلیسی بمباران می‌شوند. در فروشگاه می‌توانند به مکالمه‌ی مشتری‌ها گوش بدهند. و در صف‌های مختلف با شنیدن گفتگوها عملاً یک کلاس تقویت لیسنینگ مجانی داشته باشند. تمام این‌ها یعنی حضور در محیطی که به هر طریقی زبان انگلیسی وارد ذهن می‌شود و خب طبق معمول یادگیری از سر نیاز و همه‌جانبه خیلی زود تأثیر خودش را می‌گذارد.

اضطراب: کلاس ریاضی یا هر درسی که از آن چندان دل‌خوشی نداشتید، به خاطر بیاورید. وقتی معلم صدایتان می‌کرد تا به درس‌ها پاسخ بدهید چه حالی داشتید؟ احتمالاً کف دستتان عرق می‌کرد و قلبتان مثل یک طبل بزرگ شروع به نواختن می‌کرد. این‌طور وقت‌ها حتی اگر آن درس را درست‌وحسابی هم خوانده بودید به خاطر اعتمادبه‌نفس پایین نمی‌توانستید خوب و درست به سؤالات پاسخ بدهید.

آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه کمکتان می‌کند تا در یک محیط راحت و بدون استرس تمرین کنید و خودتان را برای شرایط و گفتگوهای سخت‌تر آماده کنید. به‌این‌ترتیب وقتی در محیط قرار می‌گیرد دیگر طبل درون سینه‌تان خاموش شده است و جایش را به یک ضربان قلب نرم و آرام داده است.

جدی نگرفتن مکالمه: خیلی از ما فکر می‌کنیم با آموختن تئوری مطالب، حفظ کردن لغات زیاد و کمی هم listening دیگر می‌توانیم بدون نیاز به آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه از پس یک گفتگوی ساده بربیاییم. این موضوع یک‌جورهایی ارتباط مستقیم با نوع آموزش ما در مدرسه دارد. ما در مدرسه هم فقط می‌خواندیم و می‌نوشتیم و حفظ می‌کردیم. هرگز از ما نخواستند که برای حل کردن یک موضوع ساده از قدرت استدلالمان کمک بگیریم و با گفتگو سعی کنیم دیگران را متقاعد کنیم.

این موضوع در یادگیری زبان انگلیسی هم خودی نشان می‌دهد و هیچ‌کداممان تا وقتی دریکی از آن جلسه‌های ترسناک گفتگو که حالا به لطف کرونا اثری ازشان نیست، حاضر نشده بودیم، هرگز به فکر تقویت مهارت مکالمه نیفتاده بودیم. خب از ازآنجایی‌که ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است. در ادامه برایتان از روش‌های آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه می‌گوییم.

آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه با 7 راه‌حل کاربردی

خب از ازآنجایی‌که ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است. در ادامه برایتان از روش‌های آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه می‌گوییم.

نقاط ضعف را پیدا کنید

زبان انگلیسی برای هرکدام از ما چالشی جدید محسوب می‌شود. حتی اگر به مردمان سایر کشورها هم نگاه کنید تقریباً با تقریب خوبی بسیاری از آن‌ها در یک بخش یادگیری زبان انگلیسی مشکل دارند. مثلا هندی‌ها به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند با لهجه‌ی کم انگلیسی صحبت کنند. یا بیان و تلفظ برخی واژه‌ها اصلا در ذهن و زبان مردم شرق آسیا تعریف‌نشده است!

هنگام آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه صدایتان را ضبط کنید و بعد از مدتی تمرین مداوم متوجه می‌شوید که مشکل شما دقیقا کجاست.

مکالمه انگلیسی در خانه

بین کلماتتان فاصله‌ی زیادی است؟نمی‌توانید منظور گوینده را متوجه بشوید؟ تلفظ کلمه‌های خاصی را نمی‌توانید خوب بیان کنید؟ دستور زبان را نمی‌توانید هنگام گفتگو رعایت کنید؟

پیدا کردن پاسخ این سؤالات کمکتان می‌کند تا مسیر آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه را راحت‌تر طی کنید و به‌تدریج نقطه‌ضعف‌هایتان را شناخته و به فکر راه‌حلی برای رفعشان باشید.

یک شیرجه‌ی سریع بهتر از یک شنای بی‌پایان است

بله! خودمان هم می‌دانیم که از آن دیالوگ فیلم معروف درباره الی کپی کردیم. ولی باور کنید هیچ‌چیز بهتر از این مثال نمی‌توانست منظورمان را برساند.

حالا داستان چیست؟ اگر قرار است در هفته و فقط روزهای زوج به فکر آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه باشید؛ بهتر است همین‌الان دور یادگیری زبان انگلیسی را خط بکشید.

زبان انگلیسی، زبان یکجا ماندن نیست. و باید حسابی به فکر تقویتش باشید. پس بهتر است هرروز به سراغ یادگیری بروید. چطور؟

از انواع پادکست‌ها، سریال انگلیسی، انیمیشن انگلیسی، فیلم انگلیسی، فیلم‌های کوتاه آموزشی و فیلم‌های آموزش مکالمه در وقت آزادتان کمک بگیرید و سعی کنید وسط کوهی از گفتگوها و شنیدنی‌های انگلیسی زندگی کنید.

از تلاش برای ترجمه‌ی کلمه‌ها و لغات به انگلیسی دست بردارید؛ دیگر وقتش است که به انگلیسی فکر کنید، هرچند سخت است اما بعد از مدتی ذهنتان مجبور می‌شود به این بازی تن بدهد و آن‌وقت است که معجزه را می‌بینید. وقتی با آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه خیلی راحت و با لهجه‌ی درست می‌توانید صحبت کنید.

از اشتباه نترسید

آدمیزاد با مجموعه‌ای از اشتباهات حرکت می‌‌کند. برای همین هم قبل از هرکاری و شروع آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه یادتان باشد که فرد مقابلتان هم ممکن است در مکالمه و گفتگو اشتباه کند، ممکن است لغت‌ها یادتان برود. پس هر بخشی را که فراموش کردید، اصلا نگران نشوید. یک‌نفس عمیق بکشید و سعی کنید منظورتان را طور دیگری بیان کنید. از لغت‌های مشابه، جمله‌های و اصطلاحات دیگر استفاده کنید و خلاصه هر کاری از دستتان برمی‌آید انجام بدهید اما دور مکالمه در خانه را خط نکشید.

برای کاهش آن اشتباهات کلامی هم می‌توانید از این راه‌حل‌ها استفاده کنید:

  • به‌جای یادگرفتن استثناها سعی کنید الگوهای معمول استفاده‌شده در ساختارهای جمله را یاد بگیرید.
  • یادتان باشد که همیشه جواب یک سوال در طول گفتگو، در گوشه‌ای از همان سوال مخفی‌شده است؛ مثلا:

Can she…? Yes she can

Does Adam…? No Adam doesn’t

گوش بدهید و صحبت کنید

وقتی یک فایل صوتی انگلیسی را گوش می‌دهید به جزییات آن دقت کنید. اینکه تنها معنای کلمات و یا نکات دستوری جمله را متوجه بشوید، به‌تنهایی خوب است اما کافی نیست. شما باید بتوانید تک‌تک کلمه‌ها را متوجه بشوید و بدانید کجا لحن گفتار تغییر می‌کند. در کدام بخش از یک گفتگو باید یک هجای خاص را کشیده‌تر بیان کنید. یا اوج و فرود یک جمله‌ی سوالی در کدام بخش‌های آن است.

گوش دادن

برای تمرین بیشتر می‌توانید در خانه با خودتان گفتگو کنید. جلوی آیینه بروید و سعی کنید مطالبی که شنیدید را بدون مکث بگویید.

وقتی به این روش مسلط شدید در قدم بعدی آموزش مکالمه در منزل می‌توانید کلمه‌های مترادف را جایگزین کنید. بعد اگر در مطلبی که گوش دادید، مثلاً گوینده به سوالی پاسخ منفی می‌دهد، شما به آن سوال پاسخ مثبت بدهید و سعی کنید به یاد بیاورید قواعد بیان جمله در چنین حالتی به چه شکل است و باید از چه کلماتی به چه آهنگی استفاده کنید.

به‌این‌ترتیب خودتان می‌توانید با دردسر کم‌تر یک کلاس آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه برای خودتان دست‌وپا کنید.

جمله‌های سرگیجه‌آور را دریابید

زبان انگلیسی تا دلتان بخواهد کلمات هم‌آوا دارد که می‌توانید بعد از کمی مسلط شدن به حروف و واژگان به سراغشان بروید و جملات با ربط و بی‌ربطی بسازید که در آن بتوانید توانایی تلفظ سریعتان را محک بزنید.

این کار چه کمکی به آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه می‌کند؟ با این روش بامزه ازیک‌طرف می‌توانید به عجیب‌ترین شکل ممکن جمله‌سازی را یاد بگیرید و از طرف دیگر چون دارید کل تلفظ پیچیده را پشت سرهم ردیف می‌کنید، اصطلاحاً کمتر تپق می‌زنید و تا چشم‌باز کنید، عالی و مسلط می‌توانید پیچیده‌ترین جمله‌ها را هم‌پشت سرهم ردیف‌کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید نگاهی به این جمله بیندازید:

These things finish sooner than you think

راستی خوب است بدانید به این جمله‌ها اصطلاحاً tongue twisters می‌گویند و می‌توانید برای تمام حروف الفبای انگلیسی نمونه‌هایش را در موتورهای جستجو پیدا کنید.

با هنرمندان همراه شوید

درواقع تماشای فیلم به انگلیسی و شنیدن موسیقی انگلیسی و تلاش برای بیان دیالوگ‌ها و اشعار به شکل هماهنگ با خواننده و بازیگر انقدر در روش‌های یادگیری زبان انگلیسی تکرار شده است، که دیگر مثل تجویز استامینوفن برای درمان سرماخوردگی می‌ماند.

اما بااین‌وجود هنوز هم به‌عنوان یکی از موثرترین روش‌های آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه می‌توانید به سراغش بروید. مخصوصا وقتی بازیگرها تلاش می‌کنند با تندترین سرعت ممکن باهم گفتگو کنند و شما باید تلاش کنید تا دیالوگ‌های هر دو را خیلی خوب و عالی بیان کنید.

از ابزارهای آنلاین کمک بگیرید

برای آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه هیچ‌چیز بهتر از چت کردن و گفتگوی آنلاین با رفقا نیست. اما اگر رفیق آنلاین کاردرستی نداشتیم، چه؟

خب این‌طور وقت‌ها می‌توانید از دستیاران صوتی تلفن‌های همراه یا حتی همین گوگل خودمان کمک بگیرید. و بخش جستجوی صوتی‌اش را فعال کنید تا به خاطر گوگل هم که شده تلاش کنید تا کلمات را درست تلفظ کنید.

مکالمه انگلیسی

از همه‌ی این‌ها گذشته نرم‌افزار زبانشناس و نمونه‌های مشابه هم هستند که می‌توانند به‌آسانی ساعت‌ها برنامه آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه و همچنین برنامه‌های گفتگو محور مختلف را در اختیارتان بگذارند.

زبانشناس رفیق روزهای سخت

زبانشناس یک اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی است. که به‌راحتی می‌توانید در صفحه‌ی اصلی آن انواع دوره‌های آموزش مکالمه زبان انگلیسی را ببینید.

دوره‌هایی مثل:

  • عبارات رایج انگلیسی؛
  • الگوهای رایج انگلیسی؛
  • مکالمه زبان انگلیسی آسان؛
  • تمرینات مکالمات روزمره انگلیسی؛

و…

با کلیک روی هر دوره به‌راحتی می‌توانید به تعداد درس‌های موجود در دوره، سطح دشواری دوره، مدت‌زمانی که برای دیدن این دوره نیاز دارید، تعداد لغت‌های جدید آموزش داده‌شده با توجه به سطح زبانتان و درنهایت ترجمه فارسی دروس را ببینید.

اگر بازهم مردد بودید می‌توانید به قسمت نظرات سر بزنید و نظر سایر زبان‌آموزان زبانشناس را بخوانید و بعد برای شروع یک دوره آموزش مکالمه زبان انگلیسی در خانه اقدام کنید. برای دانلود اپلیکیشن زبانشناس روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود اپلیکیشن زبانشناس

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

فتانه

۱۶ اسفند ۱۴۰۰

من خیلی از این مقاله استفاده کردم . و سعی میکنم که برای خودم هدف بگذارم و این را خلاصه کرده در گروه ربان خودم بگذارم . ممنونم از شما