10 انیمیشن‌ و فیلم انگلیسی برای تقویت لیسنینگ زبان که باید ببینید!

در این مقاله بهترین فیلم‌ها و انیمیشن‌های انگلیسی برای تقویت لیسنینگ شما را معرفی خواهیم کرد.

Blog-Featured-Images-94.png
تیم تولید محتوا
۱۴۰۲ فروردین آپدیت شد 
10 انیمیشن‌ و فیلم انگلیسی برای تقویت لیسنینگ زبان که باید ببینید!.jpg

کلاس‌های زبان، کتاب‌ها، معلم‌های خصوصی همه از راه‌های تمرین و آموزش رسمی زبان انگلیسی هستند که گاهی اوقات زبان‌آموز را از تلاش یادگیری خسته می‌کنند. اما خبر خوب این است که یادگیری زبان انگلیسی فقط به کلاس و کتاب محدود نمی‌شود و شما می‌توانید با کارهای جالب‌تری مانند فیلم دیدن مهارت‌های انگلیسی‌تان را نیز تقویت کنید.

در حقیقت رازی که کسی تا به‌حال به شما نگفته این است که فیلم دیدن یکی از بهترین روش‌های تمرین انگلیسی به‌خصوص برای مهارت‌های لیسنینگ و اسپیکینگ به‌شمار می‌رود. اما هر فیلمی نمی‌تواند مهارت‌های لیسنینگ شما را تقویت کنند و باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. به‌همین دلیل در این مقاله فیلم های مناسب برای تقویت لیسنینگ را برای شما دسته‌بندی کردیم تا با توجه به سطح زبان خود فیلم مناسب را بشناسید و دانلود کنید.

چرا باید مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی را تقویت کنیم؟

همیشه شنیده‌ایم که در کلاس‌های زبان معلم‌ها تاکید می‌کنند که همه باید انگلیسی حرف بزنند. اما بسیاری از افراد برخلاف این که می‌توانند به‌خوبی انگلیسی را بنویسند، توانایی صحبت کردن یا اسپیکینگ آن‌ها خوب نیست و همانطور که می‌دانید اسپیکینگ انگلیسی ضعیف یعنی تمام مهارت‌های انگلیسی فرد ضعیف است. اما چرا؟

در حقیقت مشکلی که این افراد دارند این است که مهارت لیسنینگ یا گوش دادن آن‌ها کارآمد نیست. به بیان دیگر، گوش دادن پیش نیاز صحبت کردن است.

شما تا زمانی که نتوانید حرف طرف مقابل را بفهمید، نمی‌توانید با او صحبت کنید. بنابراین مهارت لیسنینگ اولین قدم برای داشتن یک مکالمه است. در صورتی که شما در مهارت لیسنینگ خوب باشید، خودتان را طوری آماده خواهید کرد که بتوانید مکالمات موفقی را شکل دهید و پیش ببرید.

علاوه براین، مهارت لیسنینگ اعتمادبه‌نفس شما را نیز افزایش می‌دهد. بسیاری از افراد چون یادگیری زبان انگلیسی را با یادگیری اسپیکینگ شروع می‌کنند شکست می‌خورند و ممکن است به دلیل این که «انگلیسی خیلی سخت است» دیگر به‌سراغ یادگیری آن نروند.

درست برخلاف اسپیکینگ، به کمک listening شما می‌توانید مهارت‌های زبانی اولیه را بیاموزید و سپس زمانی که احساس کردید مسلط شده‌اید، شروع به صحبت کنید. بدین ترتیب زمانی که مهارت گوش دادن خود را تقویت کنید، می‌توانید به‌طور همزمان هم مهارت اسپیکینگ و هم سایر مهارت‌های ضروری در یادگیری زبان را بهبود ببخشید. برای اطلاعات بیشتر مقاله تقویت لیسنینگ را بخوانید.

چطور فیلم دیدن باعث تقویت لیسنینگ انگلیسی می شود؟

همه ما از تماشای فیلم لذت می‌بریم و طبق تحقیقات افراد هر چیزی که از آن لذت ببرند را به خاطر می‌سپارند؛ بنابراین این عامل می‌تواند به‌تنهایی برای این که فیلم دیدن انواع مهارت‌های زبان انگلیسی شما، به‌خصوص لیسنینگ، را تقویت کند کافی باشد. با روش فیلم دیدن، کلمات انگلیسی با شخصیت‌های فیلم و موقعیت آن یک تداعی را در ذهن شما ایجاد می‌کند. در نتیجه از آنجا که بازیابی تصویر در مغز سریع‌تر از متن است، عبارت مورد نظر شما نیز سریع‌تر بازیابی شده و آن را به‌آسانی به یاد می‌آورید.

اما اجازه دهید یک نکته‌ را یادآور شویم که دیدن فیلم با زبان انگلیسی و به‌همراه زیرنویس زبان مادریتان نمی‌تواند دردی از شما دوا کند و چندان فایده‌ای ندارد! در حقیقت دلیل اصلی این است که بسیاری از ما شکایت می‌کنیم که برخلاف فیلم‌های زیادی که دیده‌ایم زبان انگلیسی‌مان فرقی نکرده است.

البته فیلم دیدن با زبان انگلیسی و زیرنویس فارسی باز هم یک مرحله بهتر از کلا فیلم ندیدن یا فیلم دیدن با زبان فارسی است زیرا کمک می‌کند تا عبارت‌ها و کلمات به گوش بخورند و با آن‌ها آشنا شوید. اما زمانی که شما فیلم را با زبان انگلیسی و زیرنویس انگلیسی تماشا می‌کنید، علاوه بر این که می‌توانید تلفظ کلمات را بشنوید، املای آن‌ها را نیز می‌بیندید و در آینده می‌توانید راحت‌تر آن‌ها را تشخیص دهید. بدین ترتیب، با این روش در فضای فیلم با واژگان، تلفظ، املا و از همه مهم‌تر کاربردهای عبارات و اصطلاحات آشنا می‌شوید.

علاوه بر این، Listening از آن دسته مهارت‌هایی است که شما باید در محیط قرار بگیرید تا بتوانید روان صحبت کنید. به کمک فیلم‌ها، هرچند که ممکن است برخی مکالمات را متوجه نشوید، می‌توانید نحوه صحبت بومی یا همان native را یاد بگیرید. همچنین برخی عبارات و کلمات غیررسمی که در کتاب‌های زبان انگلیسی پیدا نمی‌کنید در فیلم‌ها وجود دارد که به‌سادگی می‌توانید آن‌ها را فرا بگیرید.

حال که با تاثیرات و مزایای یادگیری زبان انگلیسی با فیلم آشنا شدید، بیاید تا ببینیم فیلم های مناسب برای تقویت لیسنینگ باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند.

فیلم های مناسب برای تقویت لیسنینگ چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

برای شروع یادگیری زبان انگلیسی با فیلم، بهتر است با فیلم‌های ساده مانند ژانر کمدی یا خانوادگی یا ویدیوهای کوتاه در یوتیوب شروع کنید و سپس به سراغ فیلم‌های سخت‌تر بروید. برای راحتی کار، می‌توانید با ویدیوهایی که با شغل یا حوزه‌ای که به آن علاقه دارید شروع کنید تا بتوانید ساده‌تر مفاهیم را در زندگی واقعی پیاده کنید. کارتون و انیمیشن‌ها نیز انتخاب بسیار مناسبی برای افرادی است که تازه شروع به یادگیری زبان کرده‌اند زیرا انیمشن‌ها برای کودکان اختصاصی‌سازی شده‌اند و به همین دلیل ساده و روان‌ هستند.

علاوه بر این فیلمی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید تا خسته نشوید. اگر هنوز اول راه هستید پیشنهاد می‌کنیم تا فیلمی که قبلا دیده‌اید را بار دیگر و با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید. دیدن مستند در مورد موضوعاتی که برایتان جذابیت دارد نیز می‌تواند در تقویت لیسنینگ شما موثر باشد زیرا زبان مستندها کمی رسمی‌تر است و از آنجا که شمرده‌تر صحبت می‌کنند کلمات را واضح‌تر می‌شنوید.

همانطور که پیش از این گفتیم زیرنویس انگلیسی برای فیلم‌ها عنصر مهمی است. در اپلیکیشن زبانشناس ما بخشی به‌عنوان زوم را به این موضوع اختصاص دادیم که می‌توانید فیلم‌های متناسب با سطح انگلیسی خود را به‌همراه زیرنویس انگلیسی و فارسی را پیدا کنید و به‌راحتی مهارت Listening خود را بهبود ببخشید.

معرفی فیلم های مناسب برای تقویت لیسنینگ انگلیسی

انتخاب فیلمی که برای سطح انگلیسی شما مناسب باشد احتمالا کار سختی است. همانطور که گفتیم باید فیلم و ژانری را برای شروع انتخاب کنید که به آن علاقه دارید؛ بنابراین در انتخاب فیلم فرقی نمی‌کند ژانر اکشن، انیمشن یا ماجراجویی یا هر چیز دیگری را انتخاب کنید زیرا همه آن‌ها چیزی که به‌دنبال آن‌ هستید را به شما می‌دهد.

ما در ادامه، چند مورد از فیلم‌ های مناسب برای تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی را برای شما آورده‌ایم که با توجه به سطح زبان خود می‌توانید آن‌ها را به طور رایگان دانلود و استفاده کنید. همچنین می‌توانید فیلم‌های بیشتر برای تقویت مهارت‌های کلی زبان انگلیسی خود را در دیگر مقاله ما یعنی ۹ فیلم برای تقویت زبان انگلیسی

1- Forrest Gump (1994)

فرقی نمی‌کند اگر فیلم‌باز باشید یا نه، در هر صورت باید بگوییم کمتر کسی وجود دارد که این شاهکار سینمایی با بازی بی‌نظیر تام هنکس (Tom Hanks) را ندیده باشد. این فیلم روایت فارست گامپ، یک مرد با ضریب هوشی نسبتا پایین را بیان می‌کند که با مهربانی خود ندانسته بر زندگی خود و دیگران تاثیراتی می‌گذارد. فارست در این داستان تنها یک هدف دارد و آن پیدا کردن و رسیدن به عشق زندگی خود یعنی جنی است.

Forrest Gump.jpg

در این فیلم فارست با گفتار آهسته، واضح و بدون پیچیدگی خود علاوه بر این که دنبال کردن داستان فیلم را آسان می‌کند و درک شما را از زبان انگلیسی به‌خوبی افزایش می‌دهد. همچنین لهجه جدید و جنوب آمریکایی فارست و کاربردهای متفاوت و متنوع گرامری که او استفاده می‌کند، این فیلم را به یک انتخاب بی‌نقص برای یادگیری تقویت و بهبود لیسنینگ تبدیل کرده است.

لینک دانلود: فیلم فارست گامپ با زبان اصلی

لینک دانلود: زیرنویس انگلیسی فارست گامپ

2-Toy Story (1995)

داستان اسباب‌بازی یا همان Toy Story یکی از محبوب‌ترین انیمشن‌ها در سرتاسر جهان است که بسیاری از معلم‌های زبان انگلیسی آن‌ را جزو فیلم های مناسب برای تقویت لیسنینگ به زبان‌آموزان خود پیشنهاد می‌کنند. این انیمیشن داستانی اکشن و پر از خنده را در مورد پسری به‌نام اندی روایت می‌کند که عاشق بازی با اسباب‌بازی‌هایش است. البته اسباب‌بازی‌های اندی فقط چند عروسک عادی نیستند و زمان‌هایی که اندی نیس زنده می‌شوند و به‌کارهای خود می‌رسند.

Toy Story.jpg

داستان این انیمیشن از آنجایی جذاب می‌شود که دو اسباب‌بازی اندی با هم دعوا می‌کنند و از اتاق اندی بیرون می‌روند. شک نکنید که این کارتون به‌قدری جذاب است که می‌توانید بارها آن‌ را تماشا کنید و در نهایت به زبان انگلیسی مسلط شوید.

همانطور که گفتیم زبان فیلم‌های کارتونی بسیار ساده هستند و در انیمیشن داستان اسباب‌بازی‌ها گویندگان با صدایی واضح و قابل درک دیالوگ‌ها را بیان می‌کنند و افراد با هر سطح زبان می‌توانند از مهارت Listening خود را بهبود ببخشند.

لینک دانلود: انیمیشن داستان اسباب‌بازی

لینک دانلود: زیرنویس انگلیسی انیمیشن داستان اسباب‌بازی

3- Dead Poets Society (1989)

یکی دیگر از فیلم‌ های مناسب برای تقویت لیسنینگ زبان انگلیسی فیلم انجمن شاعران مرده است که علاوه بر دامنه گسترده واژگانی که در این فیلم استفاده شده، بخش شعرها و نثر کمیابی نیز دارد. داستان این فیلم روایت‌گر یک معلم انگلیسی را است که با شعرهایی که در کلاس می‌خواند، زندگی دانش‌آموزان را می‌سازد.

این فیلم یکی از جذاب‌ترین و البته کاربردی‌ترین فیلم‌های یادگیری زبان است زیرا پروفسور جان کیتینگ (با بازی رابین ویلیامز)، شخصیت اصلی فیلم همانند یک معلم واقعی لغات و اصطلاحات جدید را به شما آموزش می‌دهد. برای نمونه در یک بخش از این فیلم خواهید دید که پروفسور به بچه‌ها می‌گوید: «کاربرد کلمه very را تا جایی که می‌توانید محدود کنید زیرا یک کلمه سبک و تنبلانه است. مثلا ‘A man is very tired’ جمله خوبی نیست به‌جای آن می‌توانید بگویید ‘he is exhausted’».

علاوه بر آموزش بی‌نظیر این فیلم، نکته مثبت دیگر آن موسیقی متن جذابی است که شما را به این فیلم و البته زبان انگلیسی علاقمند می‌کند و می‌توانید با تماشا و مرور چندباره آن مهارت‌های Listening سطح بالایی داشته باشید.

لینک دانلود: فیلم انجمن شاعران مرده با زبان اصلی

لینک دانلود: زیرنویس انگلیسی فیلم انجمن شاعران مرده

4- The Social Network (2010)

آیا دوست دارید داستان اختراع پلتفرم مشهور فیس‌بوک را بدانید؟ The Social Network داستان زندگی مارک زاکربرگ، دانشجوی جوان هاروارد را به نمایش می‌کشد که می‌خواهد ارتباطات ما با افراد دیگر در دنیا را متحول کند. در این فیلم شما خواهید دید که زاکربرگ در زندگی خود از چه مشکلاتی عبور کرده و چگونه در نهایت توانسته فیس‌بوک را تا این حد موفق بسازد.

The Social Network.jpg

این فیلم روند داستانی بسیار جذابی دارد و جایزه آرون سورکین (Aaron Sorkin) را نیز از آن خود کرده است. دیالوگ‌های طبیعی و داستان سرگرم کننده‌ فیلم سوشال نتورک تماشای این فیلم را دلپذیر و البته دنبال کردن آن را آسان می‌کند. علاوه بر این، از آنجا که تقریباً همه فیس‌بوک را می‌شناسند، دنبال کردن خط داستانی فیلم بسیار راحت است و شما به‌طور خودکار با فیلم ارتباط برقرار خواهید کرد. ناگفته نماند که این فیلم مجموعه واژگان انگلیسی عالی مربوط به رایانه، فناوری و شبکه های اجتماعی را نیز در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد.

لینک دانلود: فیلم The Social Network

لینک دانلود: زیرنویس انگلیسی فیلم The Social Network

5- Jurassic World (2015)

در لیست فیلم های مناسب برای تقویت لیسنینگ انگلیسی که تا به حال گفتیم یک فیلم با ژانر علمی-تخیلی و هیجانی هالیوودی کم است. سری چهارم فیلم هیجان‌انگیز ژوراسیک پارک که احتمالا همه شما با آن آشنایی دارید، داستان یک دایناسور ترسناک مهندسی شده است که از پارک اختصاصی خود فرار می‌کند و ویرانی‌های مهلکی را به بار می‌آورد.

ستاره‌های اصلی این فیلم یعنی کریس پرت (Chris Pratt) و برایس دالاس هاوارد (Bryce Dallas Howard) در این فیلم به زبانی روزمره صحبت می‌کنند که در بسیاری از موقعیت‌ها کاربرد دارد و استفاده می‌شود، این عامل باعث شده تا دنبال کردن فیلم حتی برای افرادی که سطح انگلیسی بالایی ندارند نیز آسان شود. علاوه بر این برخی اصطلاحات علمی که در قالب فیلم قرار گرفته‌اند به همراه کلمات و عبارت‌های جدید ژوراسیک پارک را به یک انتخاب مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی و گنجاندن واژگان جدید در دامنه لغات شما تبدیل کرده است.

6-The King’s Speech (2010)

تا به حال با این موضوع مواجه شده‌اید که برای تلفظ کلمه‌های انگلیسی که پیش از این ندیده‌اید لکنت زبان بگیرید؟ شاید برایتان جالب باشد اگر بگوییم پادشاه جورج ششم، شخصیت اصلی فیلم The Kings Speech، در سخنرانی‌های خود لکنت دارد و به همین دلیل باید به‌دنبال یک کمک برای حل این مشکل است.

فیلم سخنرانی پادشاه یک درام تاریخی بریتانیایی با بازی کالین فرث (Colin Firth) در نقش خانواده سلطنتی است که با لکنت زبان دست و پنجه نرم می‌کند. این فیلم یک انتخاب عالی برای کسانی است که تمایل دارند زبان انگلیسی خود پیشرفت کنند زیرا به زبان‌آموزان این امکان را می‌دهد تا همراه با پادشاه یاد بگیرند چگونه حروف را تلفظ کنند و کلمات را به طور صحیح به‌کار ببرند.

لینک دانلود: فیلم سخنرانی پادشاه با زبان اصلی

لینک دانلود: زیرنویس انگلیسی فیلم سخنرانی پادشاه

7- The Lion King (1994)

انیمیشن شیرشاه یکی از ساخته‌های کلاسیک دیزنی است که کارتون مورد علاقه بسیاری از ما در دوران کودکی نیز به‌شمار می‌رود. شیرشاه داستان یک شیر جوان یعنی سیمبا را روایت می‌کند که پدرش به دست عموی شرورش موفاسا کشته می‌شود. سیمبا در طی جریاناتی از سرزمین خود فرار می‌کند و پس از بالغ شدن باز می‌گردد تا عمویش اسکار را از سلطنت خلع کند و پادشاهی را به دست آورد.

The Lion King.jpg

این انیمیشن را نه‌تنها به خاطر داستان جذابی که دارد بلکه به‌دلیل کلمات انگلیسی که در آن استفاده شده باید حتما در لیست فیلم‌ های مناسب برای تقویت لیسنینگ خود قرار دهید. کلمات و عبارات این فیلم به‌راحتی قابل درک هستند و در کنار عوامل دیگر این فیلم را به یک روش عالی برای تمرین روایت داستان و بهبود مهارت های Listening تبدیل می‌کنند.

لینک دانلود: انیمیشن شیرشاه با زبان اصلی

لینک دانلود: زیرنویس انگلیسی انیمیشن شیرشاه

8- Imitation Game (2014)

بازی تقلید از دیگر فیلم های مناسب برای تقویت لیسنینگ انگلیسی بوده که داستان یک نابغه جوان را در جریان جنگ جهانی روایت می‌کند که به‌دنبال پیدا کردن رمزهای کدگذاری آلمانی‌ها برای خواندن پیام‌ها و خنثی کردن نقشه حملات آنان است. بازی بی‌نظیر بندیکت کمبریج (Benedict Cumberbatch) در این فیلم و بیان زیبای کلمات توسط او یک مجموعه بسیار جذاب را برای یادگیری زبان و سرگرمی به مخاطب ارائه میدهد.

از آنجا که شخصیت اصلی این داستان نیز قدری با لکنت زبان مواجه است، در میان دیالوگ‌ها مکث‌های کوتاهی وجود دارد که به شما کمک می‌کند به‌طور کامل متوجه داستان شوید و برای تقویت لیسنینگ خود تلاش کنید.

لینک دانلود: فیلم بازی تقلید با زبان اصلی

لینک دانلود: زیرنویس انگلیسی فیلم بازی تقلید

9- Harry Potter

فیلم‌ها و کتاب‌های هری‌پاتر را دیگر همه ما می‌شناسیم اما شاید برایتان جالب باشد اگر بگوییم این مجموعه فیلم‌ها یک منبع عالی برای تقویت زبان انگلیسی و البته مهارت لیسنینگ شما است. در حقیقت اگر قصد دارید که به‌طور حرفه‌ای انگلیسی صحبت کنید و لیسنینگ قوی داشته باشید باید مجموعه فیلم‌های هری‌پاتر را ببینید.

داستان این فیلم ماجراهای پسری است که با استعدادی خاص متولد می‌شود و با تحصیل در مدرسه جادوگری با دوستانش به جنگ نیروهای تاریک می‌رود. فیلم‌های هری‌پاتر ترکیبی از ژانرهای بسیاری از جمله فانتزی، ترسناک، ماجرایی، عاشقانه و غیره است که درس‌های فرهنگی مهمی را به‌همراه دارد. از همه مهم‌تر این که اصطلاحات زیادی در فیلم وجود دارد که پس از انتشار این فیلم‌ها در فرهنگ لغت آکسفورد اضافه شده و چه چیزی بهتر از این که این اصطلاحات را از منبع اصلی آن یاد بگیرید.

Harry Potter.jpg

شخصیت‌های فیلم دارای تلفظ کاملاً استانداردی هستند که می‌تواند سطح مهارت Listening افرادی که مبتدی هستند را کمی پیشرفته‌تر کند و همچنین یک تمرین عالی برای حرفه‌ای‌ها باشد تا مسلط‌تر شوند. در صورتی که تابه‌حال این سری فیلم‌ها را ندیده‌اید پیشنهاد می‌کنیم تا آن‌ها را یک بار با زیرنویس فارسی و سپس با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید تا کار برای شما راحت شود.

لینک دانلود: سری فیلم‌های هری پاتر با زبان اصلی

لینک دانلود: زیرنویس انگلیسی سری فیلم‌های هری پاتر

10- Sherlock Holmes (2011)

آخرین عضو از لیست فیلم های مناسب برای تقویت لیسنینگ را به یک فیلم از سطح پیشرفته انگلیسی اختصاص می‌دهیم تا هم بتوانید مهارت لیسنینگ خود را به‌چالش بکشید و هم آن را تقویت کنید. شرلوک هلمز یک فیلم در ژانر ماجراجویی هیجانی است که همانند سایر سری فیلم‌های شخصیت شرلوک به‌دنبال حل معماهای قتل می‌گردند.

دیالوگ‌های این فیلم بسیار کاربردی بوده و می‌توانید عبارات و کلمات بسیاری را به کمک شرلوک بیاموزید. در صورتی که چالش فیلم شرلوک را پشت سر گذاشتید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا خود را با سریال Sherlock نیز امتحان کنید و ببینید آیا لیسنینگ شما آنقدر خوب است که بتوانید لهجه بریتیش را با سرعت حرف زدن شرلوک نیز متوجه شوید؟

لینک دانلود: فیلم شرلوک هلمز با زبان اصلی

لینک دانلود: زیرنویس انگلیسی فیلم شرلوک هلمز

سخن پایانی

یادگیری و تقویت مهارت لیسنینگ برای زبان انگلیسی، از آنجا که به شما کمک می‌کند تا درست متوجه دیالوگ‌ها شوید اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع با تقویت این مهارت شما به‌طور همزمان در حال تقویت مهارت اسپیکینگ خود خواهید بود و در نهایت می‌توانید به‌راحتی مانند یک فرد انگلیسی زبان رفتار کنید. همانطور که در این مقاله خواندید فیلم دیدن یکی از بهترین و جذاب‌ترین روش‌های بهبود مهارت لیسنینگ است که هم شما را سرگرم می‌کند و هم سطح زبان شما را بهبود می‌بخشد. حال که با فیلم های مناسب برای تقویت لیسنینگ در این مقاله آشنا شدید، پیشنهاد می‎کنیم سری هم به اپلیکیشن زبان‌شناس بزنید و از این طریق فیلم‌های مناسب با سطح زبان خود را پیدا و تماشا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید