6 روش‌ خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان

اگر دوست دارید بدانید با چه روش‌های خلاقانه‌ای می‌توانید به کودکان خود زبان انگلیسی بیاموزید؛ این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

Blog-Featured-Images-94.png
تیم تولید محتوا
ماه گذشته آپدیت شد 
6 تا از بهترین روش‌ های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان.jpg

زبان انگلیسی یکی از شیرین‌ترین و البته ساده‌ترین زبان‌های زنده دنیا برای یادگیری است که طرفداران بسیار زیادی دارد. یادگیری این زبان اگرچه کار چندان سختی نیست، اما تدریس آن، به‌خصوص برای کودکان، با پیچیدگی‌های خاصی همراه است که کار را کمی دشوار می‌کند. در واقع افرادی که این زبان را به کودکان تدریس می‌کنند، علاوه بر این که خود باید به انگلیسی مسلط باشند، باید از روش‌ها و تکنیک‌های جذاب و خلاقانه استفاده کنند تا کودک نیز به انگلیسی علاقمند شود و هنگام یادگیری زبان به او «خوش‌ بگذرد».

حال اگر شما نیز علاقمند به تدریس زبان به کودکان هستید و آماده‌اید که تدریس خود را شروع کنید، ما در این مقاله به شما ۶ تا از بهترین روش های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان را آموزش می‌دهیم تا به کمک آن‌ها بتوانید زبان‌آموزان خود را عاشق انگلیسی کنید. با ما همراه باشید.

چطور روش مناسب آموزش زبان انگلیسی به کودکان را انتخاب کنیم؟

در طول سال‌ها تحقیق و آزمایش، صدها سبک‌ یادگیری متفاوت از نظر آموزش زبان‌های خارجی به‌وجود آمد و توسعه یافت. بنابراین اجازه دهید تا روراست بگوییم؛ شما نمی‌توانید بهترین روش برای تدریس به همه کودکان یا بزرگسالان را پیدا کنید! زیرا انتخاب سبک آموزشی مناسب، به مهارت‌ها و توانایی‌های دانش‌آموزان شما بستگی دارد و شما به‌عنوان یک معلم ممکن است بیش از صد دانش‌آموز داشته باشید که هر کدام روش یادگیری متفاوتی دارند؛ بنابراین همیشه به یاد داشته باشید که روش تدریس خود را متناسب با علایق و نیازهای دانش‌آموزان خود تنظیم کنید.

علاوه بر این، زبان‌آموزان باید انگیزه کافی برای یادگیری درس انگلیسی را داشته باشند تا بتوانند در آن موفق شوند. بنابراین برای انتخاب روش صحیح آموزش زبان انگلیسی به بزرگسالان یا کودکان، بهتر است با درک این که چرا یک فرد به یادگیری زبان نیاز دارد شروع و سپس بر روی بهترین تکنیک برای رسیدن به هدف خود تمرکز کنید.

توصیه‌های ما در این مقاله از بلاگ زبانشناس در مورد روش های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان شامل همان رویکردهای شناخته شده و چند روش جدید است که برای کودکان می‌تواند جذاب باشد.

چرا باید از روش های آسان و خلاقانه تدریس زبان انگلیسی برای کودکان استفاده کنید؟

فرقی نمی‌کند شما به‌عنوان والد یا یک معلم زبان قصد آموزش زبان انگلیسی به کودک را داشته باشید، در هر صورت ممکن است از خودتان بپرسید آیا تدریس زبان به کودکان رویکرد خاصی دارد؟ و آیا برای تدریس به کودکان روش‌های اختصاصی طراحی شده است؟ باید بگویم هم بله و هم خیر.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان.jpg

انتخاب یک روش ساده و متفاوت در آموزش زبان انگلیسی به بچه‌ها امتیازاتی دارد. اول، حفظ توجه کودکان خردسال دشوار است. بنابراین انتخاب روش تدریس دروس معمولی که دانش‌آموزان باید پشت میز خود بنشینند و به صحبت‌های معلم گوش دهند، برای آموزش زبان انگلیسی مناسب نیست. در حقیقت چیزی که معلم‌ها باید بدانند این است که حداکثر میزان توجه کودک حدود دو تا سه برابر سن او محاسبه می‌شود. این یعنی درصورتی که زبان‌آموز شما ۵ ساله باشد، حداکثر ۱۵ دقیقه به شما توجه می‌کند و صحبت‌هایتان را گوش می‌دهد.

دوم، کودکان پیش‌دبستانی اطلاعات را به روشی متفاوت از بزرگسالان حفظ می‌کنند. آن‌ها دارای یک ویژگی ذهنی بزرگ به نام حافظه غیر ارادی هستند که تنها زمانی که درگیر بازی‌ها و فعالیت‌های خلاقانه می‌شوند، فعال است.

در نهایت سومین عامل این است که مکانیسم‌های ادراک نیز برای کودکان متفاوت است. احساساتی بودن و تقلید پذیری دو ویژگی و نقطه قوت آن‌ها است. کودکان اغلب جذب چیزهایی مانند رنگ‌های روشن، اشکال غیر معمول، بازی و پازل می‌شوند که به آن علاقه دارند و آن‌ها را سرگرم می‌کند.

بر اساس همه این عواملی که گفتیم، معلم‌های زبان انگلیسی باید از روش های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان استفاده کنند تا بتوانند مطالب را انتقال دهند و کودکان نیز به‌خوبی بیاموزند و به‌خاطر بسپارند. در واقع شما باید روشی را انتخاب کنید که هم نیازهای فیزیولوژیک و هم نیازهای روانی کودک را تامین کند.

حال که با اصول اولیه و نیازهای تدریس زبان به کودکان آشنا شدید، زمان آن رسیده تا با هم به سراغ چند نمونه از بهترین روش‌‌های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان برویم.

رویکردهای مدرن آموزش زبان انگلیسی به کودکان

همانطور که گفتیم رویکردهای زیادی برای آموزش زبان یا هر درس دیگری وجود دارد که شما باید بر اساس نیاز دانش‌آموزان خود از آن‌ها کمک بگیرید. در ادامه ما به معرفی چند نمونه از رویکردهای جدید آموزشی می‌پردازیم.

رویکرد تکلیف محور

رویکرد تکلیف‌محور در آموزش زبان انگلیسی به کودکان، رویکردی است که مهارت‌ها و شایستگی‌های فردی را جدا می‌کند تا به دانش‌آموزان چیزهایی بیاموزد، که در واقع باید بدانند تا به اهداف و مقاصد خود برسند. وظایف در این روش باید بر اساس موقعیت‌های رایج در زندگی واقعی باشد که ممکن است دانش‌آموز با آن‌ها مواجه شود.

برای مثال باید فکر کنید دانش‌آموز شما چه زمان‌هایی به زبان انگلیسی نیاز دارد؟ مثلا در مواقعی مانند تعطیلات، در حین صحبت با خارجی‌ها در هتل، فرودگاه یا رستوران، ممکن است به زبان نیاز داشته باشد. بنابراین، طبق رویکرد تکلیف‌محور آموزش شما باید شامل نحوه سفارش غذا در رستوران، نحوه رزرو اتاق هتل یا شاید کارهای پیشرفته‌تر مانند نقد یک نمایشنامه تئاتر شود.

برای این که این روش کار کند، معلمان باید نیازها و انتظارات دانش آموزان خود را به خوبی درک کنند. معلمانی که تصمیم به استفاده از رویکرد تکلیف‌محور دارند باید همیشه از خود بپرسند چرا دانش آموزان من انگلیسی یاد می‌گیرند؟ سپس مطابق با پاسخ این سوال می‌توانند یک برنامه مناسب و قوی طراحی کنند.

رویکرد بازی محور یا گیمیفیکیشن

بازی یکی از رایج ترین ابزار برای درگیر کردن بچه‌ها و تسهیل یادگیری است. بازی‌ها هم از نظر سازماندهی و هم از نظر محتوا برای کودکان بسیار جذاب هستند.

همانطور که می‌دانید هر بازی قوانینی دارد و همه کودکان می‌دانند که باید به قوانین بازی پایبند باشند. بازی‌ها همچنین به بچه‌ها اجازه می‌دهند که در اطراف حرکت کنند، با یکدیگر تعامل داشته باشند، وسایل را با هم عوض کنند، و همه این‌ها انرژی و انگیزه کودک را حفظ می‌کند.

بازی‌ها همچنین از نظر محتوا نیز مفید هستند زیرا می‌توان از آن‌ها برای یادگیری هر نوع محتوایی استفاده کرد. بنابراین یادگیری از طریق بازی برای بجه‌ها هم ساده‌تر و هم جذاب‌تر خواهد بود زیرا از این روش آن‌ها کلمات را سریع‌تر حفظ و حتی به‌طور خودکار از آن‌ها در مکالمه‌های بین بازی استفاده می‌کنند.

فراموش نکنید که بازی برای کودکان شبیه زندگی واقعی است! و این به شما بستگی دارد که تا چه حد می‌توانید خلاق باشد و در بازی آموزش بگنجانید.

آموزش های آنلاین

آخرین و جدیدترین رویکرد آموزش و یادگیری زبان انگلیسی در قرن بیست و یکم، یادگیری آنلاین است. انواع مختلفی از فناوری‌های آنلاین مانند تورهای مجازی، جستجوهای وب، ویدیوهای آموزشی و البته بسیاری از اپلیکشن‌های آموزش زبان مانند اپلیکیشن زبان‌شناس وجود دارد که می‌توانید برای تدریس به کودکان از آن‌ها استفاده کنید.

اپلیکشن‌های آموزش زبان مانند زبانشناس قابلیت‌های وسیعی مانند تالارهای گفتگو، بازی‌ها، سوال و جواب و بسیاری امکانات دیگر را در اختیار زبان‌آموزان شما قرار می‌دهند تا آن‌ها بتوانند از هر کجا با شما ارتباط برقرار کنند و زبان بیاموزند.

رویکرد تعاملی

یادگیری تعاملی بخشی جدایی‌ناپذیر از آموزش زبان انگلیسی به کودکان و بزرگسالان است. معلمان زبان می‌توانند فعالیت‌های مختلفی را با کودک انجام دهند و با یک روش جدید تدریس کنند. رویکرد تعاملی که یکی از روش های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان به‌شمار می‌رود، به‌تنها چیزی که نیاز دارد نوآوری و خلاقیت است. برای آموزش با این رویکرد می‌توانید یک پوستر بسازید، کاردستی انجام دهید، کارگاه بگذارید، به‌عنوان مثال، سالاد درست کنید یا پیتزا بپزید، اسباب‌بازی‌های نرم درست کنید یا هر فعالیتی را با دانش‌آموزان انجام دهید.

تعامل در زبان انگلیسی بین یک معلم (یا یک والد) و کودک باید همیشه در طول ارتباط زنده و فعال حفظ شود. چنین رویکردی به کودکان و بزرگسالان کمک می‌کند تا در حالی که در فعالیت های مختلف شرکت می‌کنند، به طور غیرمستقیم زبان انگلیسی را نیز یاد بگیرند.

6 روش خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان

بسیاری از مدرسانی که با کودکان زبان کار می‌کنند، مانند روش‌های سنتی موارد ضروری را آموزش می‌دهند، مطابق برنامه درسی پیش می‌روند، امتحان می‌گیرند و در نهایت قدری خلاقیت نیز به تدریس خود اضافه می‌کنند؛ اما در تدریس به کودکان این کار کاملا اشتباه است! این اصلا چیزی نیست که ما آن را آموزش خلاقانه بنامیم.

عنصر خلاقیت باید بر آنچه آموزش می‌دهید و نحوه آموزش آن تاثیر بگذارد و با آن ترکیب شود. اما چطور؟ روش‌های زیر را بخوانید تا بتوانید با ایده گرفتن از آن‌ها در روش تدریس خود نیز تجدیدنظر کنید.

استفاده از شعرها و آوازهای کودکانه

اگر از شما بخواهند الفبای انگلیسی را بگویید، حتما آن را با شعری که یاد گرفته‌اید، یعنی شعر مشهور جینگل یا ABCD می‌خوانید. بسیاری از ما حتی وقتی در ترتیب حروف شک می‌کنیم باز هم به این شعر مراجعه می‌کنیم و یکبار آن را در ذهن می‌خوانیم و در واقع این شعر برای همه یک مرجع زبان انگلیسی شده است.

روش‌های خلاقانه آموزش زبان به کودکان.jpg

در حقیقت شما با ترکیب زبان انگلیسی و موسیقی، از خاصیت مهم موسیقی یعنی یادگیری ساده آن کمک می‌گیرید. همه افراد بعد از شنیدن یک موسیقی یا ملودی مشخص، آن را در حافظه شنیداری خود ثبت می‌کنند که به یاد بردن آن کار آسانی نیست. از طرفی، چون روحیه کودکان لطیف‌تر است و با موسیقی ارتباط بهتری برقرار می‌کند، این روش می‌تواند بسیار موثر باشد. بنابراین، آموزش زبان انگلیسی به کودکان به کمک آوازهای کودکانه و شعرهای مختلف نه‌تنها یادگیری عبارات جدید را در ذهن آن‌ها تثبیت می‌کند، بلکه اشتیاق آن‌ها به یادگیری را افزایش می‌دهد.

شعرهای معروف آموزش انگلیسی شامل:

برای یادگیری روزهای هفته "Days a week"

برای یادگیری رنگ‌ها به انگلیسی "Rainbow song"

برای یادگیری احساسات "If you're happy"

استفاده از بازی ها برای آموزش گرامر

وقتی نوبت به استفاده از روش های خلاقانه در تدریس زبان انگلیسی به کودکان می‌رسد، استفاده از ابزارهای کمکی حافظه به خاطر سپردن کلمات سخت املایی یا نکات گرامری پیچیده را آسان‌تر می‌کنند. روش خلاصه کردن کلمات را به‌یاد دارید، مثل زمانی که یک ستون از جدول مندلیف را با به هم چسباندن اول عناصر و ساختن یک کلمه حفظ می‌کردیم. حال باید بگوییم این یک روش عالی برای آموزش زبان انگلیسی است! فرقی نمی‌کند اگر شما این کار را در زبان مادری دانش‌آموزان انجام دهید یا کلمه را به کلمات ساده‌تر انگلیسی تجزیه کنید، مهم این است که حافظه کودک را تقویت کنیم.

برخی از بازی‌های یادگیری زبان انگلیسی شامل:

بازی Memory: Memory یک بازی عالی برای یادگیری واژگان زبان است. در این بازی شما باید چند واژه را روی کارت‌ها بنویسید و شکل آن‌ها را روی کارت‌های دیگری بکشید. سپس از کودکان بخواهید کلمه مناسب را به شکل آن وصل کند.

بازی Mother May I: این بازی مناسب کودکان پیش‌دبستانی است و برای تمرین مهارت اسپیکینگ و یادگیری عبارات‌های جدید استفاده می‌شود.

تشویق به کار گروهی و دیالوگ های خودجوش

خوب است کلاس‌های خود را با یک سوال جالب و روزمره مانند “What did you do this weekend “ یا هر سوالی که کودکان را هیجان‌زده می‌کند شروع کنید. با شروع کلاس با یک سوال، به دانش‌آموزان پیام می‌دهید تا قبل از کلاس در مورد آنچه می‌خواهند بگویند فکر کنند. برقراری گفتگوی طبیعی با کودکان آن‌ها را با واژگان روزمره مرتبط با زندگی و علایق خود آشنا می‌کند و باعث می‌شود به زبان انگلیسی علاقمند شوند.

در صورتی که با یک کلاس کار می‌کنید، می‌توانید در برخی از مکالمات دانش‌آموزان با یکدیگر نیز وارد شوید و اشتباهات آن‌ها را اصلاح کنید.

آموزش لغات انگلیسی با نقش بازی کردن

یکی از روش‌ های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان نقش بازی کردن است. به یک کلاس زبان فکر کنید که دانش‌آموزان آن بازیگران تئاتر هستند. از زبان‌آموزان خود بخواهید یک نقش انتخاب و به انگلیسی ادا کنند. بدین ترتیب زمانی که بچه‌ها در نقش خود فرو می‌روند استرس کمتری خواهند داشت و از اشتباه کردن نمی‌ترسند.

کافی است چند کلاه گیس، عینک آفتابی و کلاه داشته باشید تا به دانش آموزان کمک کنید وارد شخصیت شوند و بیشتر احساس کنند که در حال بازیگری هستند، نه این که فقط یک دیالوگ را می‌گویند. هنگامی که آن‌ها واقعاً شخصیتی که انتخاب کردند را پذیرفتند، شما خواهید دید پلیس‌های کوچک چقدر می‌توانند با واژگان جدیدی که یاد گرفته‌اند خلاقیت داشته باشند.

برگزاری کلاس آموزش در طبیعت

شاید دلیلی که نمی‌توانید روش های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان را در تدریس خود پیدا کنید، این است که خود را به فضای کلاس محدود کرده‌اید. البته اینجا باید ذکر کنیم که اگر اولین تجربه شما از معلم زبان انگلیسی بودن است، ایده هدایت بچه‌ها به دنیای بزرگ و وسیع و خارج از دیوارهای کلاس امن ممکن است چندان ایده خوبی نباشد.

اما اگر به صورت حضوری به کودکان انگلیسی آموزش می‌دهید و اجازه انجام این کار را دارید، پیشنهاد می‌کنیم بچه‌ها را به گردش ببرید. تغییر در فضا موقعیت‌های جدید و جذابی را برای تمرین واژگان جدید در اختیار شما می‌گذارد که می‌توانید بسته به خلاقیت خود از آن استفاده کنید.

استفاده از فیلم برای آموزش زبان

کودکان عاشق تماشای کارتون و ویدیو هستند بنابراین فیلم‌ها و کارتون‌ها می‌توانید یکی از بهترین روش‌ های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان باشد. توجه داشته باشید فیلم انتخابی باید کوتاه و متناسب با سطح زبان کودک باشد تا او را خسته نکند. بهتر است ویدیوها برای بیش از یکبار به کودکان نشان داده شود تا کلمات و عبارت‌های آن را به‌خوبی یاد بگیرند. همچنین برای آسان‌تر شدن کار می‌توانید از فیلم‌های با زیرنویس انگلیسی کمک بگیرید.

انیمشن‌هایی که می‌توانید برای آموزش زبان به کودکان استفاده کنید شامل:

Toy story

Shrek

Ice age series

Frozen

برای آشنایی با انیمیشن‌ها و کارتون‌های بیشتر به مقالات زیر سر بزنید:

بهترین کارتون برای تقویت زبان انگلیسی

بهترین انیمیشن سریالی برای تقویت زبان انگلیسی

تدریس زبان انگلیسی به کودکان؛ چالش برانگیز اما شیرین

همانطور که در این مقاله از بلاگ زبانشناس خواندید، استفاده از روش های خلاقانه برای تدریس به کودکان یکی از مهم‌ترین اصل‌هایی است که برای آموزش به بچه‌ها باید رعایت کنید. حتی اگر کلاس‌های شما این روزها محدود به اینترنت و کلاس‌های آنلاین شده باز هم نباید از عنصر بازی و خلاقیت غافل شوید و تنها با ایجاد تغییرات جزئی در روش‌هایی که گفتیم، برای مثال استفاده از فلش‌ کارت‌های رنگی یا بازی حافظه می‌توانید یادگیری زبان را برای زبان‌آموزان خود جذاب کنید. همچنین می‌توانید به کمک اپلیکیشن زبان‌شناس و در فضای این برنامه به آموزش زبان بپردازید و با خیال راحت به کودکان اجازه استفاده از اپلیکیشن و غوطه‌ور شدن در زبان انگلیسی را بدهید.

آخرین نکته‌ای که باید به شما بگوییم این است که لازم نیست دائماً به‌دنبال روش‌های آموزشی جدیدی برای کودکان بگردید. اگر متوجه شدید که دانش‌آموزانتان به خوبی به یک روش پاسخ می‌دهند و از مجموعه‌ای از بازی‌ها لذت می‌برند، به همان روش ادامه دهید و تنها بازی‌های جدید به آن اضافه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید