آموزش زبان انگلیسی در ۵۰ روز (راهکارهای عملی + ویدئو)

یادگیری زبان انگلیسی در ۵۰ روز ممکن است؟ با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا بدانید.

c8a6b07da97099905b0087f461f80d1d.png
کامبیز کشاورز
۱۴۰۲ خرداد آپدیت شد 
پنجاه

نیاز به یادگیری زبان انگلیسی، این روزها شتری‌ست که دیر یا زود در خانه‌ی همه می‌خوابد؛ اما گاهی ممکن است نیاز داشته باشید این زبان را در مدت کوتاهی یاد بگیرید. مثلاً شاید در آستانه‌ی یک مصاحبه‌ی کاری مهم یا مهاجرت باشید. متاسفانه هنوز گزینه‌ی دانلود یک‌باره‌ي زبان انگلیسی در ذهن در دنیا فعال نشده است. البته ایلان ماسک در حال کار بر روی این قصیه است! حال در مواقع بحرانی چاره چیست؟ چه‌طور می‌توانیم در زمان کوتاهی دستی روی وضعیت زبان انگلیسی‌مان بکشیم؟ آیا آموزش زبان انگلیسی در مدتی کوتاه، مثلاً ۵۰ روز امکان دارد؟

آموزش زبان انگلیسی در ۵۰ روز ، چاره‌ای است که این‌جور مواقع به ذهن‌تان می‌رسد، شاید هم پیشنهادی از طرف اطرافیان باشد. اما رمز و راز آموزش زبان در ۵۰ روز چیست؟ آیا آموزش زبان انگلیسی در ۵۰ روز امکان دارد ؟ در ۵۰ روز تا چه حد می‌توانیم در یادگیری زبان پیشرفت کنیم؟

آموزش زبان انگلیسی در ۵۰ روز ؛ رویا یا واقعیت؟

اگر برای یادگیری زبان عجله دارید، اگر دنبال یادگیری زبان انگلیسی در ۵۰ روز هستید، اگر در آستانه‌ی یک سفر کاری یا تحصیلی هستید و می‌خواهید فوراً زبان یاد بگیرید، برای‌تان یک خبر خوب داریم و یک خبر بد.

رویا یا واقعیت

خبر بد این‌که امکان ندارد زبان انگلیسی را در ۵۰ روز یاد گرفت و خبر خوب این‌که ۵۰ روز اصلاً زمان کمی نیست.

یادگیری زبان انگلیسی در ۵۰ روز به‌صورت کامل، مثل این است روز اول کلاس نقاشی، از خودتان توقع مونالیزا داشته باشید! یا از یک نوزاد یک روزه بخواهید بلند شود و بدود! زبان دوم هم پدیده‌ای چند بعدی، مرحله‌ای و عمیق است که یک‌دفعه وارد ذهن شما نمی‌شود؛ باید با سینه‌خیز رفتن شروع کنید تا روزی بتوانید بدوید.

همچنین یادگیری کامل یک زبان می‌تواند تا همیشه ادامه داشته باشد. هر چقدر هم در زبانی ماهر شوید، باز هم چیزهای بیشتری هستند که می‌توانید یاد بگیرید. بنابراین یادگیری زبان در مدتی کوتاه ممکن نیست؛ اما صبر کنید، اموزش زبان در ۵۰ روز به صورت کامل غیر ممکن است، اما آموزش بخشی از آن نه.

نباید ناامید شوید و نباید انتظار معجزه داشته باشید. صفر و صدی بودن، یک سد بلند است که وقت ما را در انتظار رسیدن یک معجزه می‌کُشد. یا همه‌چیز را می‌خواهیم یا هیچ‌چیز. به‌هرحال با هیچ‌چیز نمی‌توانید به هدف‌تان، چه مهاجرت چه پیدا کردن شغل برسید. یاد گرفتن پنج جمله به زبان انگلیسی بهتر از هیچ است. ۵۰ روز، ۵۰ بیست‌وچهار ساعت است که اگر قدرش را بدانید و دست کم نگیریدش، می‌تواند شما را چند گام به مسیر نزدیک کند.

گام‌هایی برای آموزش زبان انگلیسی در پنجاه روز

همان‌طور که گفتیم یاد گرفتن کل زبان انگلیسی در پنجاه روز مثل این است که از ماهی انتظار پرواز داشته باشید، با این‌ حال دست روی دست گذاشتن در این موقعیت بدترین انتخاب است. اگر زمان کمی دارید، باید هوشمندانه گام بردارید. اگر از زبانشناس می‌شنوید، بهترین مسیر در این مواقع، مسیر زیر است:

یادگیری

گام اول؛ پنجاه روز را دست کم نگیرید

در گام اول نگران نباشید. نگران بودن وقت شما را می‌گیرد و چیزی به جایش نمی‌دهد. استرس زمان و شرایطی که پیش رو دارید، همین فرصت باقی‌مانده را نیز هدر می‌دهد، راهی هم برای بازگشت به گذشته وجود ندارد، پس در مقابل واکنش طبیعی این شرایط، یعنی هیچ کاری نکردن بایستید. هیچ کاری نکردن در این شرایط بحرانی مثل سایه دنبال شماست، از دستش فرار کنید.

گام دوم؛ سطح زبان‌تان را زیر ذره‌بین ببرید

برای این‌که ۵۰ روز مفیدی داشته باشید، شناخت سطح زبان‌تان اهمیت زیادی دارد. باید خودتان را تعیین سطح کنید و در این کار با خودتان رک و روراست باشید. اگر اصول اولیه‌ی گرامر را می‌دانید و آشنایی کلی‌ای با زبان دارید، در این ۵۰ روز می‌توانید مهارت‌های گفتاری و شنیداری‌تان را تقویت کنید؛ اما اگر یک زبان‌آموز مبتدی هستید، در این فرصت می‌توانید اصول اولیه و مهم را بیاموزید.

گام سوم؛ برنامه‌ریزی کنید

وقت را تلف نکنید، یک دفترچه بردارید و ببینید در روز چند ساعت می‌توانید برای زبان وقت بگذارید. برنامه‌ریزی مسیر شما را منظم و روشن می‌کند. از ذره‌ذره‌ی وقت‌های تلف شده‌تان می‌توانید یک لغت یا یک جمله بیرون بکشید؛ در ترافیک، در مترو، وقت راه رفتن، در آرایشگاه و در تمام زمان‌های مرده، می‌توانید یک گام به جلو حرکت کنید.

برنامه ریزی

در ضمن برنامه‌ریزی شما باید مخصوص به خودتان باشد؛ استفاده از یک برنامه‌ي تعیین شده، مثل نوشتن یک نسخه مشترک برای همه است. در چه ساعت‌هایی بیشترین یادگیری را دارید؟ هر روز چه مقدار زمان مرده دارید؟ شناخت خودتان بهتان کمک می‌کند یک برنامه‌ي خوب، با توجه به ساعت خواب و توانایی‌های‌تان بریزید.

همچنین برای یادگیری زبان انگلیسی در ۵۰ روز، بعد از شناختن نقاط قوت و ضعف‌تان، باید زمان مطالعه را بین ابعاد مختلف زبان تقسیم کنید؛ مثلاً بخشی از زمان مطالعه را به گرامر هدیه کنید و بخشی دیگر را به لغات بپردازید. این روش کمک‌تان می‌کند وضعیت نقاط ضعف‌تان را بهتر کنید و نقاط قوت‌تان را هم قوی‌تر کنید.

گام چهارم؛ نیاز سنجی کنید

برای استفاده‌ از ثانیه‌ به ثانیه‌ی فرصت محدودتان، باید دقیق بدانید از زبان انگلیسی چه می‌خواهید؟ آیا برای رسیدن به هدف‌تان بیشتر به مهارت‌های گفتاری نیاز دارید یا شنیداری یا نوشتاری؟ آیا برای تحصیل در دانشگاه می‌خواهید زبان یاد بگیرید یا مهاجرت کاری در پیش دارید و باید بیشتر روی مکالمه تمرکز کنید؟

مثلاً فرض کنیم شما برای یک معامله‌ی کاری، راهی کشور دیگری هستید؛ برای موفقیت در معامله‌ی کاری، شما نیاز به مهارت گفتاری و شنیداری دارید تا مکالمه‌ي موثری داشته باشید؛ حالا اگر بخش زیادی از ۵۰ روزتان را به تمرین نوشتن اختصاص بدهید، انگار در زمستان برای خودتان صندل خریده‌اید؛ درست است که به صندل هم نیاز دارید، ولی در این بازه‌ی زمانی،‌ به پوتین بیشتر نیازمندید.

نیاز سنجی کمک‌تان می‌کند با تمرکز بیشتر روی نیازهای‌تان، نتیجه‌ی بهتری از پنجاه روز بگیرید.

گام پنجم؛ هدف‌گذاری کنید

متاسفانه باید بگوییم در این مسیر خبری از غول چراغ جادو نیست؛ در ۵۰ روز نمی‌توانید طوری زبان یاد بگیرید که انگار انگلیسی‌زبان متولد شده‌اید. با این حال بهتر است هدف‌تان را مشخص کنید. اگر از نظر سطح زبانی مبتدی هستید، با برنامه‌ریزی درست می‌توانید در این مدت به سطح متوسط برسید و اگر در سطح متوسط هستید، می‌توانید به سطح پیشرفته نزدیک‌تر شوید.

گام ششم؛ در انتخاب منابع دقت کنید

کافی است یادگیری زبان انگلیسی را تایپ کنید تا با کوهی از اطلاعات روبه‌رو شوید. اطلاعاتی که می‌توانند شما را سردرگم کنند. شما به اندازه‌ی کافی محدودیت زمان دارید، بنابراین نباید وقت‌تان را با منابع ناقص هدر دهید، همچنین نباید با یک دست چند هندوانه بردارید؛ شما باید در گام اول هدف‌تان را بشناسید و بعد با توجه به این هدف منبع انتخاب کنید. انتخاب منابع مناسب، یکی از کلیدهای اموزش زبان انگلیسی در پنجاه روز است. منابعی تفکیک شده که با توجه به نیاز شما، بتوانند اطلاعات را به صورت درست و طبقه‌بندی شده بهتان تحویل دهند.

گام هفتم؛ از نرم‌افزارها کمک بخواهید

نرم افزارهای آموزش زبان انگلیسی جدید الگوهایی دارند که کمک‌تان می‌کنند زبان را اصولی یاد بگیرید. روش‌های نرم‌افزارها برای یادگیری لغات، گرامر و گوش دادن به داستان‌ها و موسیقی‌ها، باعث می‌شود یادگیری زبان برای‌تان ساده‌تر و شیرین‌تر شود. همچنین با این کار می‌توانید از دست استرس قسر در بروید.

اپلیکیشن زبان شناس، یک مخزن زبان طبقه‌بندی شده است. فرقی ندارد در چه سطحی هستید و چه هدفی دارید، در هر حال می‌توانید در زبانشناس راه‌هایی برای جلوتر رفتن در مسیر یادگیری زبان انگلیسی پیدا کنید.

گام هشتم؛ خودتان را در موقعیت یادگیری قرار دهید

برای یادگیری زبان انگلیسی در ۵۰ روز، حتماً نیاز به معلم و آموزشگاه ندارید، اما ارتباط با کسانی که مثل شما به دنبال یادگیری زبان هستند، می‌تواند هم کیفیت یادگیری را بالا ببرد، هم قوت قلب باشد.

مکالمه با افراد هم‌سطح خودتان، چالش‌های گروهی و صحبت در مورد منابع می‌تواند مسیر شما را سرراست‌تر و بی‌دست‌اندازتر کند. پس ارتباط با زبان‌آموزها را در این مدت فراموش نکنید.

نکته‌های طلایی برای یادگیری زبان در کمترین زمان

  • زبان را وارد زندگی روزمره‌تان کنید: پای زبان را به کارهای روزمره‌تان باز کنید. مثلاً می‌توانید لیست خرید امروزتان را به زبان انگلیسی بنویسید، یک پادکست انگلیسی گوش دهید و با یک نفر انگلیسی مکالمه کنید.

  • لغات را دست کم نگیرید: هرروز کمی از وقت مطالعه‌تان را به لغات بدهید؛ آن‌ها را وارد جمله‌ها کنید و در زمان‌های تلف‌ شده با خودتان تکرار کنید. سعی کنید وقت گوش دادن به موسیقی یا پادکست‌های انگلیسی، لغات جدید را شناسایی کنید.

  • زمان یادگیری را جذاب کنید: علم روانشناسی می‌گوید بهترین قالب‌ها برای یادگیری، داستان‌ها هستند. گوش دادن یا خواندن داستان‌های انگلیسی با برنامه، می‌تواند شما را چند قدم جلو بیندازد. گوش دادن به داستان‌‌ها، مخصوصاً داستان‌های مشهوری که کلیت‌شان را می‌شناسید، یکی از کلیدهای طلایی تقویت زبان است. اپلیکیشن زبان شناس ، مخزن داستان‌های جذاب انگلیسی است که شما را از گشتن دنبال داستان مناسب، معاف می‌کند.

لب کلام

اما اگر از زبانشناس می‌شنوید، مسیر یادگیری زبان، یک مسیر طولانی و چند شاخه است. کوچکترین بی‌برنامگی و غفلتی می‌تواند شما را از مقصدی که به خاطرش راه افتاده‌اید، دور کند. آموزش زبان انگلیسی در ۵۰ روز به صورت کامل ممکن نیست، اما ۵۰ روز برای راه افتادن، برای نزدیک‌تر شدن به مسیر، زمان قابل توجهی است. پس از دست «زمان کمی مونده» «وقت ندارم» «تو پنجاه روز که نمی‌شه کاری کرد»ها فرار کنید. آدم‌هایی که منتظر زمان مناسب می‌نشینند، معمولاً آن را پیدا نمی‌کنند. زمان مناسب همین حالاست حتی اگر ۵۰ روزتان بشود ۵ روز، زمان را برای یادگیری گرامر، لغات و مکالمه از دست ندهید. همین امروز به آغوش زبانشناس بیایید و لحظه‌های‌تان را در قلک بریزید.

دیدگاهتان را بنویسید