معرفی 8 کتاب داستان انگلیسی برای یادگیری زبان

با 8 کتاب داستان انگلیسی جذاب سطح بندی شده که در این مقاله معرفی کرده‌ایم، هم از خواندن کتاب لذت ببرید و هم زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

e9f96fce060908cb6b025182c2b63086.jpeg
راضیه آقایی
۱۴۰۲ فروردین آپدیت شد 
کتاب داستان انگلیسی

پیترپن، دخترک کبریت فروش، شازده کوچولو و بعدترها آرزوهای بزرگ و کتاب‌های جین آستین یا حتی هری‌پاتر و انواع کتاب داستان انگلیسی و… بخش بزرگی از خاطرات کتاب‌خوانی دوران کودکی و نوجوانی ما را تشکیل دادند.

اگر هنوز مزه‌ی آن خاطرات شیرین زیر زبانتان است، یک پیشنهاد جذاب برایتان داریم که به‌قول‌معروف هم فال است هم تماشا.

چطور؟ حالا که بزرگ‌تر شدید حتماً به فکر یادگیری زبان انگلیسی هم افتادید؛ خب قرار نیست مثل گذشته تنها خودتان را به کتاب‌های آموزشی محدود کنید؛ بلکه می‌توانید با دانلود کتاب داستان انگلیسی هم موتور یادگیری‌تان را روشن کنید و هم یک کتاب داستان دیگر را به لیست کتاب‌های خوانده‌شده‌تان اضافه کنید.

خب برای شروع باید به سراغ کدام کتاب‌ها برویم؟ چطور از کتاب‌ داستان انگلیسی برای یادگیری بهتر استفاده کنیم؟ برای پیدا کردن پاسخ این سؤالات تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

خواندن کتاب

خواندن کتاب داستان انگلیسی یکی از بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی است!

چرا باید به سراغ کتاب داستان انگلیسی برای تقویت زبان برویم؟

سفر به دنیای واقعی

کتاب‌های آموزشی معمولاً برای آموزش زبان به افراد غیربومی طراحی شدند، بنابراین با تمام فرهنگ، کنش‌ها و واکنش‌ها و حتی احساسات روان در آن‌ها مواجه نمی‌شویم. در عوض به لطف کتاب‌ها می‌توانیم یک مکالمه‌ی واقعی در یک اداره را بخوانیم یا به دنیای یک پسرک وسط لندن سفر کنیم، و رابطه‌اش با رفقایش، چالش‌های مختلفش در مدرسه و نوع برخورد معلم‌هایش را حسابی زیر ذره‌بین بگذاریم.

رسیدن به صندوقچه‌های واژه‌ها

یادگیری زبان انگلیسی مثل رفتن به یک سیاره‌ی جدید است. همیشه کوه و چاله‌ی فضایی‌ای هست که منتظر مانده تا کشفش کنید. حالا یادگیری از طریق کتاب‌های آموزشی مثل دیدن تمام این رمز و رازها از طریق یک دوربین است. و گاهی هم البته دوربین دید خوبی ندارد و ما نمی‌توانیم اسم آن چاله‌ی خاص نزدیک قمر مریخ را بفهمیم.

کتاب خوانی

دنیای کتاب های داستان انگلیسی را کشف کنید!

حالا تمام این‌ها یعنی چه؟ یعنی اینکه به لطف کتاب‌ها هزاران کلمات پرکاربرد انگلیسی یاد می‌گیریم. حتی واژگانی که حس می‌کنیم به آن‌ها هیچ‌وقت نیاز نداریم(که اتفاقا در اولین مکالمه‌مان لازممان می‌شود!).

از طرف دیگر یکی از روش‌های مرسوم در یادگیری لغات و واژگان تازه‌ی انگلیسی، تلاش برای به خاطر سپردن کلمه در یک جمله است. به‌این‌ترتیب خیلی راحت می‌توانیم با مثال، جایگاه کلمه و کاربردش را به خاطر بیاوریم.

اصطلاحات مختلف، یادگیری عبارت‌ها و نوع استفاده از آن‌ها در ساختارهای مختلف جمله و… از دیگر مزایای دانلود کتاب داستان انگلیسی و خواندنشان است؛ که حیف است خودتان را از آن محروم کنید.

بالا بردن نمودار یادگیری

به نظرتان شکسپیر یا حتی چارلز دیکنز یا حتی همین خانم رولینگ، بدون دقت و توجه به دستور زبان انگلیسی می‌توانستند داستان‌ها و نمایشنامه‌هایی تا این حد جذاب بنویسند؟ جواب ما که یک «نه» بلند است.

درواقع مطالعه کتاب داستان انگلیسی یک کلاس درس کامل برای یادگیری گرامر و دستور زبان انگلیسی است. علاوه بر این می‌توانید به نوع نوشتار کلمات هم دقت کنید. حتی می‌توانید نسخه‌ی صوتی کتاب‌ها را دانلود کرده و مهارت خواندن را هم در ذهنتان پرورش بدهید. و خلاصه با یک کتاب خواندن ساده به یک کپسول یادگیری شخصی برسید.

غوطه‌‌ور شدن در دنیای زبان انگلیسی

خواندن کتاب داستان انگلیسی علاوه بر اینکه باعث افزایش اعتمادبه‌نفستان می‌شود. شمارا به یادگیری بیشتر هم تشویق می‌کند چون همه‌ی ما عاشق تفریح و یادگیری بیشتر مطالب دوست‌داشتنی هستیم.

اما نکته‌ی مهم‌تر اینکه شما خیلی زود با کتاب احساس نزدیکی می‌کنید؛ در اوقات فراغت سعی می‌کنید سرگذشت شخصیت‌ها را حدس بزنید؛ یا بعضی از جملات جذاب کتاب را تکرار کنید. تمام این‌ها یعنی شما به شکل پیوسته با زبان انگلیسی سروکار دارید و ماهیچه‌های ذهنتان با زبان انگلیسی هماهنگ می‌شوند.

کدام کتاب داستان انگلیسی برای ما مناسب است؟

فکر کردن

زیاد فکر نکنید‍!

برای دانلود کتاب داستان انگلیسی به سراغ کتابی بروید که:

 • متناسب با سطح زبان انگلیسی‌تان باشد؛ تا به خاطر آسان یا سخت بودن زیاد از ادامه‌ی کار دل‌زده نشوید.
 • باعلاقه‌های شما سازگار باشد؛ اگر همیشه به سراغ کتاب‌های علمی تخیلی می‌روید، خب با خیال راحت به سراغ “ماجراهای بچه‌های بدشانس” بروید و دور کتاب‌هایی مثل “داستان دو شهر” یک خط قرمز بکشید.
 • معروف باشد؛ کتاب‌هایی که برچسب برگزیده نیویورکر یا کتاب پرفروش روی پیشانی‌شان است؛ قطعاً بیشتر خوانده می‌شوند و این یعنی شما بعد از پایان کتاب با افراد بیشتری می‌توانید راجع به کتاب صحبت کنید و با دوستانتان تبادل‌نظر نمایید.

رموز تقویت زبان با دانلود کتاب داستان انگلیسی

 • از حجم کتاب‌های تازه نترسید و فصل‌به‌فصل جلو بروید.
 • اگر مبتدی هستید کارتان را با خواندن داستان کوتاه شروع کنید تا بعدازآن به‌تدریج به سطح مطالعه کتاب داستان انگلیسی برسید. این کار کمک می‌کند با عبارت‌های ساده‌تر و تثبیت نوع مطالعه داستان انگلیسی آشنا شوید.
 • اگر چشمتان به فعلی خورد که در شکلی دیگر به‌عنوان قید یا اسم و… استفاده‌ شده است، جمله‌ی کامل را به همراه فعل و معنایی که متوجه شده‌اید بنویسید.
 • برای تمام کردن داستان عجله نداشته باشید، هیچ امتحان و عجله‌ای در کار نیست، پس از مسیر لذت ببرید.
 • یادتان باشد که قرار نیست تمام ماجراها و حوادث را دقیقا مثل کتاب داستان‌های نوشته شده به زبان مادری‌تان متوجه بشوید؛ همین‌که یک اسکلت کلی از روند داستان در ذهنتان بسازید کافی است.
 • بعد از پایان کتاب داستان انگلیسی با کتاب خداحافظی نکنید، بلکه سعی کنید در رابطه با مکان‌ها یا وقایع، زندگی نویسنده و حتی نظرات منتقدان راجع به کتاب تحقیق کنید. به‌این‌ترتیب هم‌زمان مهارت درک مطلب و خواندنتان را تقویت می‌کنید.
 • در رابطه با داستان با دوستانتان صحبت کنید.

مراحل مطالعه کتاب داستان انگلیسی

 • اول یک‌فصل را انتخاب کنید و آن را کامل بخوانید.
 • کلمه‌ها و عبارت‌های جدید را جایی بنویسید اما در برابر وسوسه‌ی دائمی دیدن معنای کلمه‌ها و عبارت‌ها مقاومت کنید و سعی کنید معنای عبارت و کلمه را بر اساس جملات قبل و بعد از خودش حدس بزنید.
 • زمانی که به پایان فصل رسیدید، وقتش است که یک خلاصه‌ی جذاب بنویسید.
 • اگر امکانش را دارید، در خلاصه‌نویسی از عبارت‌ها و کلمات جدید استفاده کنید.
 • دوباره فصل را بخوانید و ببینید هنوز با معنای عبارت‌های جدید مشکل‌ دارید؟ اگر کلمه و عبارتی را متوجه نمی‌شوید دیگر وقتش است که به سراغ دیکشنری بروید.
 • اگر لغتی را در لغتنامه‌های معمول پیدا نکردید، نگران نباشید؛ احتمالاً با یک اصطلاح طرف هستید، پس معنایش را جستجو کنید و بعد با مثال در دفترتان بنویسید.
 • تمام کتاب را به همین شکل و مرحله‌به‌مرحله بخوانید و درنهایت با تمام شدن کتاب یک خلاصه کامل‌تر تهیه کنید.

معرفی 8 کتاب داستان انگلیسی

در ادامه برایتان 8 کتاب داستان انگلیسی را معرفی کرده‌ایم که می‌توانند کمک شایانی به یادگیری زبان انگلیسی شما کنند.

کتاب

کتاب داستان انگلیسی برای سطح مبتدی‌

کتاب The great Gatsby: کتاب گتسبی بزرگ یکی از کتاب‌های پرطرفدار است که همیشه جایی در فهرست صد کتاب برتر دنیا دارد. این کتاب علی‌رغم حجم زیادش برای زبان‌آموزان سطح مبتدی مناسب است. داستان چیست؟ اسکات فیتزجرالد نویسنده‌ی این کتاب به سراغ توصیف یک زندگی اشرافی رفته است اما در میان همین توصیف‌ها ما می‌توانیم با احساسات عمیق انسانی، نگاه‌های متفاوت و هزاران داستان و ماجرا همراه بشویم. آیا می‌توانید به یک یادگیری همراه با احساس و عشق نه بگویید؟

کتاب The old man and the sea: کتاب پیرمرد و دریا از نوشته‌های همینگوی بزرگ است. در این داستان با یک پیرمرد کوبایی به دل دریا سفر می‌کنیم و برای یک صید خوب همراهش می‌شویم. لغات کتاب برای زبان‌آموزان مبتدی مناسب است و ازآنجایی‌که یکی از کتاب‌های پرطرفدار از زمان چاپ کتاب تا امروز است، تا دلتان بخواهد نقد و نظر است که می‌توانید راجع به آن در اینترنت بخوانید و با دیدگاه‌ها و کلمات جدید آشناتر بشوید.

کتاب Little women: کتاب زنان کوچک، یکی دیگر از کتاب‌هایی است که می‌توانید در لیست دانلود کتاب داستان انگلیسی قرارش بدهید. متن کتاب نسبتا رسمی است پس می‌توانید گرامر را خیلی دقیق از میان جملات یاد بگیرید. لغات کتاب هم نسبتا کاربردی است و فهمیدن عبارت‌ها از میان جمله‌ها نسبتا آسان است. ضمن اینکه کتاب حال و هوایی گرم دارد و درنتیجه خواندنش اصلاً خسته‌کننده نیست.

کتاب داستان انگلیسی برای زبان‌آموزان سطح متوسط

کتاب A space odyssey2001: عاشق کتاب‌های علمی تخیلی هستید؟ خب پس نباید کتاب ادیسه‌ی فضایی را از دست بدهید. این کتاب قصه‌ی رویارویی اعضای یک سفیه با موجودات ناشناخته فضایی است. پس تا دلتان بخواهد با کلی لغات عجیب در رابطه با فضا و سیاره‌ها آشنا می‌‌شوید. البته که لغت‌ها و گرامر کتاب کمی سخت است و برای همین هم به زبان‌آموزان سطح مبتدی پیشنهاد نمی‌شود. راستی اگر از این کتاب خوشتان آمد می‌توانید به سراغ کتاب مریخی هم بروید که داستان یک فضانورد است که وسط مریخ گیر افتاده است و حالا باید برای زنده ماندن تلاش کند.

کتاب Cold Mountain: کتاب کوهستان سرد داستان جنگ شمال و جنوب آمریکاست. این وسط یک داستان عاشقانه هم در جریان است. و “اینمن” به‌عنوان قهرمان اصلی داستان تلاش می‌کند با هر سختی‌ای که هست به خانه برگردد. خب به نظرتان وسط جنگ چه دیالوگ‌هایی ردوبدل می‌شود؟ وسط یک شهر جنگ‌زده و پر از یاغی چطور؟ جواب این است که هم یک داستان جذاب داریم و هم کلی کلمه‌ی دست‌اول و خوب و البته جمله‌هایی که ساختاری نسبتا آسان اما جذاب دارند. برای همین هم خواندن این کتاب را به دوستان زبان‌آموز سطح متوسط پیشنهاد می‌دهیم.

کتاب War of the worlds: جنگ دنیاها کتابی به قلم هربرت جورج ولز یا همان اچ جی ولز خودمان است.کتاب با این‌که حوالی سال 1898 نوشته شده است، نگاهی عمیق به مسائل فرابشری دارد. این‌بار هم با یک داستان فضایی طرفیم و قرار است شاهد حمله‌ی اهالی مریخ به زمین باشیم. خب به نظرتان وسط جنگی به این جذابی چند کلمه‌ی جدید و خوب می‌توانیم پیدا کنیم؟ به نظر ما که تعدادشان زیاد است. ضمن اینکه کتاب حاصل دست یکی از بهترین نویسنده‌های علمی تخیلی است و در نتیجه با یک ساختار گرامری خیلی خوب طرفیم که نمی‌شود به راحتی از کنارش گذشت.

کتاب داستان انگلیسی مناسب زبان‌آموزان سطح پیشرفته

کتاب Brave new world: آینده چه شکلی است؟ این سوالی است که نویسنده‌ی کتاب دنیای قشنگ نو به سراغش رفته است و البته کلی جواب ترسناک هم برایش پیداکرده است. داستان ازاین‌قرار است که در سال 2540 همه‌ی مردم دنیا با قرص‌های شادی‌بخش کنترل می‌شوند. در این دنیا با کلی نظارت و ارزیابی قطعا برای فهمیدن مفاهیمی مثل آزادی، اختیار و شادی حسابی به دردسر می‌افتید. کلی جمله‌ی فلسفی و مفاهیم پیچیده‌ی جامعه‌شناسی در این کتاب وجود دارد که بسیار لذت‌بخش است.

کتاب The Cinderella murder : این کتاب نوشته‌ی مری هیگز کلارک است، نویسنده‌ی موفقی که کتاب‌هایش به فارسی هم ترجمه‌شده است. داستان این کتاب راجع به بررسی پرونده‌های قدیمی قتل در یک برنامه‌ی تلویزیونی است و در این بین، ماجرای یک قتل از بقیه جذاب‌تر است. ضرباهنگ کتاب سریع است و کلمه‌های نسبتا کمتر دیده‌شده‌ای در آن وجود دارد (هر چه نباشد با یک قتل طرفیم!) بنابراین زبان‌آموزان سطح پیشرفته با خیال راحت می‌توانند سراغش بروند.

اقیانوسی از کتاب داستان انگلیسی در زیبوک زبانشناس

کتاب خانه

دیگر نیازی به دانلود کتاب انگلیسی ندارید!

از کجا بفهمیم کدام کتاب داستان انگلیسی برای سطح ما مناسب است؟ اگر نیاز داشتیم که هم‌زمان نگاهی به ترجمه‌ی کتاب هم بیندازیم؛ و در دسترس نبود چه؟ اگر دوست داشتیم مهارت خواندمان را هم تقویت کنیم و نسخه‌ی صوتی کتاب را هم گوش بدهیم، باید چکار کنیم؟

تازه به همه‌ی این‌ها ماجرای سختی دانلود کتاب داستان انگلیسی را هم اضافه کنید تا بدانید ماجرا چقدر پیچیده است.

اگر بعد از خواندن این دردسرها هوس فرار به سرتان زده و می‌خواهید با مطالعه کتاب داستان انگلیسی تا آخر عمر خداحافظی کنید؛ کمی صبر کنید و چند نفس عمیق بکشید!

حالا وقتش است که اپلیکیشن زبان‌شناس را نصب کنید و از بخش زیبوک با خیال راحت کتاب موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید و فصل‌به‌فصل پیش بروید. راستی کتاب داستان های انگلیسی که در بالا معرفی کردیم نیز در اپلیکیشن زبانشناس موجود هستند.

بخش زیبوک اپلیکیشن زبان‌شناس را توصیه می‌کنیم، چون:

 • کتاب‌ها بر اساس سطح زبان‌آموزان در پنج گروه خیلی ساده، ساده، متوسط، پیشرفته و فوق‌پیشرفته دسته‌بندی‌شده‌اند.
 • می‌توانید بر اساس سن و سال به سراغ کتاب‌های بخش نوجوان، کودک و بزرگسال بروید.
 • برای آشنایی بیشتر با کتاب در هر بخش، خلاصه‌ا‌ی از محتوا و موضوع کتاب نوشته‌شده است.
 • برای افزایش تعامل با محتوای کتاب، فایل صوتی هر فصل در زیبوک قرار دارد.
 • کتاب‌ها محدود به یک ژانر نیستند و زبان‌آموزان می‌توانند بر اساس علاقه‌شان کتاب انتخاب کنند.

همین الان اپلیکیشن زبانشناس را از طریق لینک زیر دانلود کنید و از کتابخانه‌ی بزرگ آن لذت ببرید:

لینک دانلود اپلیکیشن زبانشناس

لب کلام؛ معرفی کتاب داستان انگلیسی

دانلود کتاب داستان انگلیسی و تماشای فیلم و انیمیشن انگلیسی ازجمله راه‌های جذاب‌تر کردن مسیر یادگیری زبان انگلیسی هستند.

در این مطلب تلاش کردیم با معرفی کتاب داستان انگلیسی و روش‌های مطالعه‌ی درست آن‌ها مثل:

 • توجه به عبارت‌ها و کلمات ناآشنا
 • خلاصه‌نویسی مطالب
 • گسترده‌تر کردن دنیای داستان و…

خواندن کتاب داستان انگلیسی را تبدیل به یک تفریح ارزشمند کنیم. تفریحی که می‌تواند لذت یادگیری را چند برابر کند.

دیدگاهتان را بنویسید