جملات پرکاربرد انگلیسی با ترجمه فارسی

تو این مقاله میخوایم پنجاه تا عبارت مرسوم و متدوال در زبان انگلیسی رو باهم یاد بگیریم و معنی‌هاشون و بررسی کنیم.

e9f96fce060908cb6b025182c2b63086.jpeg
راضیه آقایی
خرداد ۱۴۰۱ 
۱ 
wide.jpg

در زبان انگلیسی مانند هر زبان دیگری یک سری از عبارات، مرسوم تر یا متدوال‌تر از عبارات و اصطلاحات دیگر هستند که هر زبان‌آموزی باید آنها را بلد باشد تا در صورت لزوم بدون فکر و به صورت ناخودآگاه در مکالمات روزمره خودش از آن‌ها استفاده کند. در این مقاله جملات پرکاربرد انگلیسی با ترجمه را برایتان بررسی و کاربردشان در جایگاه‌های مختلف و معنی‌شان در زبان فارسی را بیان کردیم. اگر شما هم می‌خواهید با مهمترین جملات پرکاربرد انگلیسی با ترجمه آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید. اگر حوصله خواندن مقاله جملات پرکاربرد انگلیسی با ترجمه را ندارید، توصیه می‌کنم ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

50 جمله پرکاربرد انگلیسی با ترجمه فارسی

دروغ نیست اگر بگوییم در ادامه مقاله برایتان 50 جمله پرکاربرد انگلیسی را معرفی می‌کنیم که اگر آن‌ها را بلد باشید، می‌توانید مکالمه زبان انگلیسی‌تان را تا حد قابل قبولی بهتر کنید. حتی اگر گرامری مانند زمان حال ساده را بلد نباشید!

How is it going

اولین جمله پرکاربرد زبان انگلیسی که می‌خواهیم به آن بپردازیم، how is it going هست. اگر قصد دارید حال و احوال کسی را بپرسید، میتوانید از جمله‌ی how is it going استفاده کنید. how is it going تقریبا مانند جمله‌ی معروف how are you است و برای کسانی که دوست دارند در مکالماتشان تغییر ایجاد کنند انتخابی عالیست.

Long time no see

زمانی که کسی را مدت طولانی‌ای ندیده بودید و بعد از مدت‌ها با هم دیدار دارید میتوانید از جمله پرکاربرد انگلیسی long time no see استفاده کنید. این اصطلاح به معنی این است که: ” مدت زیادی بود ندیده بودمت” یا همان “پارسال دوست امسال آشنا”.

What have you been up to

بومی زبانان زمانی که قصد دارند بداند که طرف مقابل در آن مدت چه کارها میکرده و به طور کلی مشغول چه کاری بوده، از جمله What have you been up to استفاده می‌کنند.

Can’t complain

وقتی همه چیز تقریبا رو به راه است و میخواهید بگویید که شکایتی ندارم، میتوانید از عبارت can’t complain استفاده کنید.

How do you know

یکی دیگر از جملات پرکاربرد انگلیسی که به آن می‌پردازیم، how do you know است. اگر متوجه شدید که کسی چیزی از شما میدانید که خودتان به او نگفته‌اید میتوانید از این سوال استفاده کنید. درواقع میخواهید بپرسید: تو از کجا میدونی؟ چه کسی به تو گفته است؟

That’s a good one

وقتی کسی جوک یا نکته‌ای بامزه گفته است میتوانید از جمله پرکاربرد انگلیسی that’s a good one استفاده کنید که معنی‌اش به زبان خودمان می‌شود “خوب اومدی!”.

It’s very kind of you

زمانی که کسی از شما تعریف کرده یا یکی از ویژگی‌های خوبتان را گوشزد کرده است میتوانید از عبارت پرکاربرد انگلیسی It’s very kind of you به معنی «نظر لطف شماست یا لطف دارید» استفاده کنید.

Thank you anyway

درصورتی که کسی قصد داشت به شما کمک کند اما به هر دلیلی نتوانست یا شرایطش فراهم نشد میتوانید بگویید thank you anyway به معنی “به هرحال ممنونم!”.

Thank you in advance

زمان‌هایی که میخواهید پیشاپیش بابت کاری از شخصی تشکر کنید میتوانید بگویید “Thank you in advance” که معنی “پیشاپیش ممنونم” را می‌دهد.

No worries

جمله پرکاربرد انگلیسی no worries مخصوص زمان‌هایی است که کسی عذرخواهی کرده و شما قصد دارید به او بگویید که مشکلی نیست، غمی نیست، نگران نباش!

What’s going on

برای مثال زمانی وارد جایی میشوید و میبینید اتفاقی افتاده و شما از آن بی خبر هستید، در این صورت میتوانید از جمله‌ی what’s going on استفاده کنید، تا کسی شما را در جریان امور قرار دهد.

Did I get you right

یکی دیگر از جملات پرکاربرد انگلیسی که در این مقاله آن را معرفی می‌کنیم، Did i get you right است. زمانی که کسی چیزی گفته و شما متوجه نشدید یا حس میکنید ممکن است اشتباه متوجه شده باشید، میتوانید بپرسید “Did I get you right” یعنی “درست متوجه حرفتان شدم؟”.

Don’t take it to heart

درصورتی که طرف مقابلتان از چیزی ناراحت است و دلش گرفته است، میتوانید بگویید “don’t take it to heart“. یعنی “جدی نگیر” یا “به دل نگیر”.

I didn’t catch the last word

زمانی که کسی حرفی زده و شما فقط متوجه بخشی از آن نشده‌اید، میتوانید از جمله‌ پرکاربرد انگلیسی I didn’t catch the last word استفاده کنید.

Sorry I wasn’t listening

گاها پیش میاید طرف مقابل مشغول حرف زدن است و شما ناخودآگاه حواستان پرت میشود و به حرفش دقت نمیکنید. در این صورت میتوانید بگویید Sorry I wasn’t listening که معنی‌اش همان “ببخشید، گوش نمیدادم”.

It doesn’t matter

جمله‌ی It doesn’t matter یکی از جملات پرکاربرد انگلیسی است که استفاده خیلی زیادی میان بومی‌زبانان دارد. وقتی چیزی اهمیتی برایتان ندارد یا فرقی نمیکند میتوانید بگویید it doesn’t matter یعنی “برایم مهم نیست”.

Fingers crossed

اصطلاح Fingers crossed برای زمانی است که میخواهید برای کسی آرزوی موفقیت کنید و یا میخواهید کارش خوب پیش برود.

Oh that explains it

فرض کنید در موقعیتی کسی چیزی گفته و شما متوجه منظور آن نشده‌اید و وقتی دوباره برایتان توضیح میدهد، منظورش برایتان جا می افتد و میگویید: “Oh that explains it“.

Things happen

جمله‌ پرکاربرد انگلیسی things happen به این معنی است که “اتفاقه دیگه، میوفته!” و درست مثل زبان فارسی، زمانی از things happen استفاده میشود که میخواهید به کسی بگویید عذرخواهی‌اش را بخشیده‌اید و اشکالی ندارد.

Sorry to bother you

بیستمین جمله از جملات پرکاربرد انگلیسی، جمله Sorry to bother you است. اگر زمانی خواستید ناگهانی از کسی سوالی بپرسید یا درخواستی دارید، میتوانید از جمله‌ی مودبانه‌ی Sorry to bother you به معنای “ببخشید مزاحمتان شده‌ام” استفاده کنید.

I’ll be with you in a minute

یکی دیگر از جملات پرکاربرد انگلیسی، I’ll be with you in a minute است. این جمله مختص زمان‌هایی است که شما درگیر کاری هستید و شخص دیگری شما را صدا زده و میخواهید بگویید “یه لحظه صبر کن، الان میام”.

Where were we

اگر هنگام حرف زدن، به هر دلیلی مانند زنگ خوردن تلفن، پیش آمدن کار یهویی و… حرفتان نیمه تمام ماند، بعد از برگشتن میتوانید از جمله‌ی Where were we استفاده کنید، که به معنی «کجا بودیم؟» خودمان است.

Sorry, I didn’t catch you

یکی دیگر از راه‌هایی که میتوانید به طرف مقابل بگویید حرفش را تکرار کند، به کار بردن جمله‌ی “Sorry, I didn’t catch you” به معنای “ببخشید نشنیدم” است.

You were saying

جمله‌ی you were saying هم تقریبا مانند جمله‌ی قبل است و مفهوم “داشتی میگفتی” را منتقل میکند.

Lucky you

اصطلاح lucky you به معنی “خوش بحالت” است. زمانی که کسی موفقیتی کسب کرده یا جایی برنده شده است میتوانید به او بگویید : lucky you

I freaked out

جمله‌ی I freaked out یک جمله‌ی عالی و رایج برای زمانهاییست که قصد دارید بگویید “قاطی کردم”!

Good for you

عبارت پرکاربرد انگلیسی good for you بین بومی‌زبان‌ها خیلی استفاده میشود و بسته به موقعیت میتواند هم معنی مثبت داشته باشد و هم منفی. معادل آن در فارسی میتواند: آفرین بهت، خوش به حالت، به سلامتی و… باشد.

You gotta be kidding me

در موقعیت‌هایی که چیزی برایتان شوکه کننده بود و باورتان نمیشد، میتوانید از جمله‌ پرکاربرد انگلیسی you gotta be kidding me استفاده کنید. به معنی «حتما شوخیت گرفته.»

Cheer up

اگر حس میکنید کسی به اندازه‌ی کافی انرژی ندارد یا شاد نیست و میخواهید به حس خوب و لبخند زدن دعوتش کنید، میتوانید بگویید: cheer up.

Come on, you can do it

وقتی طرف مقابلتان مشغول انجام کار سختی است و شما میخواهید به او انرژی بدهید، میتوانید بگویید Come on, you can do it. یعنی “یالا، تو میتونی انجامش بدی!”.

Keep up the good work

در موقعیتی که طرف مقابلتان دارد در کاری خوب پیش میرود و میخواهید او را تشویق کنید که همینطور ادامه دهد، میتوانید از جمله‌ی Keep up the good work استفاده کنید.

That’s lit

یکی دیگر از جملات پرکاربرد انگلیسی، that’s lit است. این جمله یک اصطلاح خیابانی و عامیانه بین آمریکایی‌هاست و به معنی “ایول بابا!” کاربرد دارد.

There you go

زمانی که کسی در کاری خرابکاری میکند، اما بعدش موفق میشود میتوانید بگویید there you go. یعنی “دیدی گفتم!”.

Not a bit

برای مثال زمانی که کسی از شما میپرسد: خسته‌ای؟ ناراحتی؟ و شما میخواهید بگویید نه، میتوانید از عبارت Not a bit استفاده کنید. یعنی اصلا خسته (یا…) نیستم، حتی یه ذره!

There is no room for doubt

زمانی که یک نفر از شما میپرسد از کاری یا چیزی مطمئن هستید و شما میخواهید بگویید 100 درصد مطمئنم، میتوانید از اصطلاح There is no room for doubt استفاده کنید. در واقع قصد دارید بگویید شک و شبهه‌ای وجود ندارد.

I’ll text you

در زبان انگلیسی در صورتی که بخواهیم به کسی بگوییم برایت اس ام اس یا پیامک میفرستم، از جمله‌ پرکاربرد I’ll text you استفاده میکنیم.

It’s not worth it

از دیگر جملات پرکاربرد انگلیسی میتوان به It’s not worth it اشاره کرد. این جمله برای زمانهایی است که طرف مقابلتان از چیزی ناراحت است و میخواهید به او بگویید ارزشش را ندارد، و بهتر است ناراحت نباشد.

You rock

زمانهایی که میخواهید به کسی بگویید تو خیلی خفنی یا عالی هستی، میتوانید از جمله انگلیسی you rock استفاده کنید.

You should go the extra mile

زمانی که میخواهید بگویید یک نفر یک گام بیشتر بردارد از این جمله استفاده میکنید. مثلا اگر همکارتان سر کار میخواهد ارتقا شغلی بگیرد، میتوانید به او بگویید:You should go the extra mile. یعنی یکم بیشتر تلاش کن، بیشتر خودت را نشان بده.

Step up your game

اگر میخواهید به کسی بگویید: “پیشرفت کن، باید رشد کنی” میتوانید از Step up your game استفاده کنید. یعنی “خودت رو ارتقا بده”.

Pull yourself together

جمله پرکاربرد انگلیسی Pull yourself together زمان‌هایی استفاده میشود که میخواهید بگویید: “خودت رو جمع‌و جور کن” یا “به خودت بیا”.

You sold me

درصورتی که کسی چیزی به شما گفته و میخواهید به او بگویید که حرفت را باور کرده‌ام، میتوانید از اصطلاح You sold me، استفاده کنید.

Can’t care less

جمله‌ی Can’t care less به معنی این است که “نمیشد از این کمتر اهمیت بدم” یا “در واقع این موضوع خیلی خیلی کم برایم اهمیت دارد”.

This is a no-brainer

درصورتی که یک نفر به شما پیشنهادی میدهد که صد در صد جواب شما مثبت است، میتوانی از عبارت پرکاربرد This is a no-brainer استفاده کنید. یعنی: «جوابش تابلوئه، اینم سواله پرسیدی؟ صد در صد پایه ام، صد در صد قبول میکنم.»

I screwed up

جمله‌ی I screwed up مخصوص زمانی است که در کاری خرابکاری کرده‌اید و میخواهید اشتباهتان را قبول کنید و اعتراف کنید.

You are driving me nuts

زمانی که کسی عصبانیتان میکند یا اصطلاحا روی مختان است، میتوانید بگویید You are driving me nuts. یعنی داری “دیوونه‌ام میکنی”.

Can you cover me

وقتی نیاز به کمک کسی دارید، مثلا در کاری نیاز دارید که دوستتان جای شما کاری کند یا هوایتان را داشته باشد، میتوانید از جمله‌ پرکاربرد انگلیسی Can you cover me استفاده کنید. یعنی:«میتونی هوامو نگه داری؟»

I’d better be going

درصورتی که قصد خروج از جایی دارید و میخواهید بگویید: «بهتره برم، من دیگه برم» میتوانید از جمله‌ی I’d better be going استفاده کنید.

Take care

گفتن جمله take care یک راه عالی دیگر برای خداحافظی کردن است، یعنی مراقب خودت باش.

Thank heavens it’s Friday

و در نهایت آخرین جمله از جملات پرکاربرد انگلیسی، Thank heavens it’s friday است. زمانی که قصد دارید خوشحالی خود را بخاطر تعطیل بودن ابراز کنید، میتوانید از جمله‌ی Thank heavens it’s Friday استفاده کنید.

فن استاد برای یادگیری جملات پرکاربرد انگلیسی

یادگیری جملات پرکاربرد انگلیسی می‌تواند به تقویت زبان انگلیسی شما خیلی کمک کند اما مواظب باشید که صرفا این جملات را حفظ نکنید و با کاربرد آن‌ها نیز آشنا شوید چون اگر این جملات را صرفا حفظ کنید، معنی آن‌ها را یاد خواهید گرفت اما نخواهید توانست از این جملات پرکاربرد انگلیسی به نحو احسن استفاده نمایید. کافیست کمتر از یک ماه برای یادگیری این جملات پرکاربرد انگلیسی وقت بگذارید تا نتیجه خوبی بگیرید

. امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. اگر میخواهید با لغات مرسوم زبان انگلیسی آشنا شوید، توصیه میکنم مقاله “لغات پرکاربرد انگلیسی” را حتما بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید