تکنیک تقویت مهارت شنیداری

این تکنیک برای همه نیست

این از اون دسته تکنیک‌هاست که حسابی تمرکز و انرژی میطلبه اما نتیجه‌ی خوبی میتونه بهت بده. هر چند هیچ الزامی نیست که همه این کار رو انجام بدن و اگر هم تو برنامت نیست، نگران نباش. تو همچنان مهارت شنیداریت رو می تونی با روش‌هایی که در گذشته معرفی کردم بهتر کنی.

چیا لازمه؟

1. فایل صوتی مناسب سطحت

2. یه جا که بتونی توش بنویسی

3. متن اون فایل صوتی

4. یه اتاق ساکت

گام اول – شنیدن با متن

صوت رو بردار و همزمان که گوش میدی به متن نگاه کن. هر جایی که لازمه دکمه توقف رو فشار بده و دیکشنری بزن. سعی کن تا جای ممکن بفهمیش. اونقدر گوش بده که حس کنی دیگه متن و صوت رو کاملا متوجه میشی. وقتی تموم شد برو گام دوم.

گام دوم – بنویسش

حالا متن رو بذار کنار. هندزفری بذار تو گوشت و جمله به جمله گوش بده و دکمه توقف رو بزن. چیزی که شنیدی رو بنویس. میتونی با خودکار رو برگه بنویسی (که علمی ثابت شده 25 درصد حافظه رو بیشتر تحریک میکنه) یا تو کامپیوتر یا گوشیت تایپش کن. کل صوت رو بنویس. تموم که شد برو گام بعدی…

گام سوم – تصحیح کن

حالا که همشو نوشتی، متن اصلی رو بردار و با متنی که نوشتی مقایسه کن. تفاوت‌ها رو علامت‌گذاری کن. وقتی تموم شد یه دور دیگه با صوت گوش بده تا ببینی که چیا رو خوب متوجه نشده بودی. غلط‌هات رو بگیر و برای امروز کافیه.

چرا این کارو کنیم؟

همیشه یادت باشه، زمانی مهارت شنیداریت قوی‌تر میشه که بتونی خوب با حداکثر تمرکز گوش بدی. این تکنیک که به اصطلاح بهش میگن اسکریپت کردن، باعث میشه با حداکثر دقت به صوت گوش بدی و چیزی که فهمیدی رو بنویسی. گاهی وقتا فکر میکنیم که فهمیدیم ولی در واقع تمرکزمون کم بوده.

نکاتی درباره این روش

سعی کن سریع باشی. یعنی بار اولی که گوش دادی همونو بنویس. میخوایم یه کاری کنیم که مغزت زیادی آنالیزی نشه و سریع حرفا رو بگیره. یادت باشه صوتی رو انتخاب کن که زیادتر از پنج دقیقه نشه، چرا اسکریپت کردن انرژی زیادی میطلبه و ممکنه حسابی خسته‌ات کنه.

سخن آخر

حالا من تو رو به چالش 1 ماهه دعوت میکنم. یک ماه از این روش استفاده کن و حس و نتیجه‌ای که ازش گرفتی رو باهامون به اشتراک بذار. اگر هم استفاده کردی حتما تو کامنت‌ها برامون نظرت رو بنویس. در آینده روش‌های دیگه هم خواهیم داشت.


پس با ما همراه باش

تو چطور لیسنینگت رو بهتر کردی؟

1 دیدگاه دربارهٔ «تکنیک تقویت مهارت شنیداری»

  1. کامبیز جان خیلی دوست دارم حرف نداری یه دونه ای
    همه بچه های کل زبانشناس
    عالیه پیجتون اپلیکیشن راهنماییها اصلا کارتون خیلی درسته همتون
    دم همتون گرم عمرتون دراز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *