چگونه زبان انگلیسی را مثل آب خوردن بخوانیم

آیا اصلا یادگیری زبان انگلیسی مثل آب خوردن است؟

بگذارید همین ابتدا خیلی روراست به شما بگویم که متأسفانه پاسخ این سؤال خیر است. نه‌تنها زبان انگلیسی، بلکه یادگیری هیچ زبان دیگری، حتی زبان مادری، مثل آب خوردن نیست. البته یادگیری زبان انگلیسی و به‌طورکلی یادگیری زبان دوم، بسیار سخت‌تر از یادگیری زبان مادری است. به‌ویژه اگر در سنین بزرگ‌سالی آن را آغاز کرده باشیم. زیرا هرچقدر سن ما بیشتر باشد، بیشتر به ساختارهای زبان مادری‌مان عادت کرده‌ایم. به همین دلیل، پذیرفتن ساختارهای جدید در زبان دوم زمان زیادی می‌برد و نیازمند صبر و حوصله‌ی زبان‌آموز است.

یادگیری بهتر زبان انگلیسی

ولی با این پنج قدم…

یادگیری زبان انگلیسی مثل آب خوردن نیست. ولی اگر زبان انگلیسی را با به‌کارگیری ۵ روش صحیح و علمی که در ادامه می‌آید یاد بگیرید، و اندکی نیز در این راه بردباری داشته باشید، درنهایت می‌توانید مثل آب خوردن انگلیسی صحبت کنید. برای اینکه به‌طور مختصر و مفید با بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی آشنا بشوید، شما را به خواندن ادامه‌ی این نوشته دعوت می‌کنم.

۵ قدم برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی

ذهن انسان طوری طراحی شده است که به‌صورت طبیعی قادر است، هر زبانی را یاد بگیرد. ولی روش‌هایی که معمولاً استفاده می‌شود، روندی خلاف طبع ذهن را در یادگیری زبان در پیش می‌گیرند. این روش‌ها یا قدیمی هستند و کارایی لازم را ندارند (مانند سیستم سنتی آموزش زبان) یا بر پایه علمی خاصی استوار نیستند (مانند یادگیری زبان انگلیسی در خواب). برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی بایستی این روش‌ها را کنار گذاشته و روشی را برگزینیم که بر پایهٔ سیستم طبیعی یادگیری زبان باشد:

قدم #اول: تمرکز کمتر روی گرامر و ساختار، تمرکز بیشتر روی محتوا

پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که خواندن و حفظ کردن گرامر زبان انگلیسی، پیشرفت چندانی در گفتگو به زبان انگلیسی ایجاد نمی‌کند. زیرا درست است که زبان‌آموز در ذهن خودآگاهش دستورات گرامری زیادی می‌داند. ولی دانسته‌هایی که تنها در ذهن خودآگاه شکل‌گرفته باشد تنها به درد کارهای تحلیلی مانند نمره گرفتن در امتحان کتبی می‌خورد. برای اینکه مثل آب خوردن انگلیسی صحبت کنید بایستی تمرکز بیشتری روی محتوای جذاب داشته باشید. در نظریه‌ی داده‌های ورودی در یادگیری زبان آمده است که اگر زبان‌آموز تمرکز بیشتری بر مفهوم و محتوا داشته باشد، گرامر و ساختار زبان به‌طور طبیعی و ناخودآگاه در ذهن وی نقش می‌بندد. بنابراین زیاد نگران گرامر نباشید زیرا گرامر زبان انگلیسی با افزایش دایره‌ی لغات به‌طور طبیعی بهتر می‌شود.

قدم #دوم: تمرکز کمتر روی حفظ کردن، تمرکز بیشتر روی مفهوم

دایره‌ی لغات رابطه‌ی بسیار مستقیمی با تسلط و شیوایی شما به زبان انگلیسی دارد. ولی همانند گرامر، حفظ کردن لغت نیز روش درستی برای افزایش دایره لغات نیست. در نوشتار چگونه لغات انگلیسی را حفظ کنیم توضیح داده‌ام که روش یادگیری لایه‌ای روش بسیار مناسب‌تری برای یادگیری لغات انگلیسی است. احتمالاً میدانید که روش جعبه‌ی لایتنر ادعا می‌کند که اگر داده‌ای (در اینجا لغت) با موفقیت از خانه‌ی پنجم این جعبه بیرون بیاید، آن داده به حافظه‌ی بلندمدت انسان می‌رود و دیگر فراموش نمی‌شود (جعبه لایتر در ویکیپدیا ). ولی اگر از کسانی باشید که برای حفظ کردن لغت از جعبه‌ی لایتنر، یا روش‌های بر پایهٔ فلش کارت‌ها، استفاده کرده باشید، بارها این اتفاق برایتان رخ داده است که لغتی با موفقیت به‌اصطلاح به حافظه‌ی بلندمدت برود، ولی پس از مدتی آن را فراموش کرده باشید و یا هیچ‌گاه از آن استفاده نکرده باشید. ولی همین لغت را اگر به‌طور طبیعی در سه و یا چهار جایگاه متفاوت ببینید و مفهوم آن را درک کنید، آن لغت را بسیار کارآمدتر از روش‌های فلش کارتی یاد می‌گیرید و مفهوم آن خیلی دیرتر از یادتان می‌رود. در روش یادگیری لایه‌ای، فراموشی و یادآوری دوباره داده‌ها (به‌صورت طبیعی نه از پیش تعیین شده) نقشی کلیدی در یادگیری دارد. از روی نمونه اگر لغتی را برای نخستین بار به‌طور اتفاقی در کتابی دیده باشید، پس از مدتی همان لغت را به‌طور اتفاقی در یک فیلم ببینید و دوباره پس از مدتی آن را در کتابی دیگر مشاهده کنید، به‌احتمال‌زیاد دیگر آن لغت از یادتان نمی‌رود و می‌توانید مثل آب خوردن از آن استفاده کنید.

حفظ کردن لغات

حفظ کردن طوطی‌وار و فلش کارتی، روش مناسبی برای افزایش دایره‌ی لغات انگلیسی نیست.

قدم #سوم: تمرکز کمتر روی کتاب‌های آموزشی، تمرکز بیشتر روی کتاب‌های داستان و آموزنده

خواندن کتاب خیلی خیلی خوب است. ولی نه هر کتابی. کتاب‌های آموزشی زبان انگلیسی از نظر بنده یک دیدگاه کاریکاتوری نسبت به زبان انگلیسی دارند. یعنی مثلاً یک کتاب به‌طورکلی ویژه‌ی گرامر است. دیگری برای حفظ کردن لغت است و به همین شکل. البته این موضوع تنها ویژه به زبان انگلیسی نیست. بلکه کتاب‌های آموزشی زبان فارسی و به‌طورکلی هر زبان دیگری نیز همین‌گونه است. اگر به فرایند یادگیری زبان مادری خود نگاهی بیندازیم می‌فهمیم که ما زبان مادری‌مان را از راه کتاب آموزشی یاد نگرفته‌ایم. در حقیقت کلاس‌های زبان فارسی یکی از کسل‌کننده‌ترین کلاس‌هایی بوده است که ما تجربه کرده‌ایم. ولی این زبان را با خواندن داستان‌ها (در کودکی) و کتاب‌های آموزنده (در بزرگ‌سالی) یاد گرفته‌ایم. در نوشتار بهترین کتاب آموزش زبان انگلیسی، به‌طور مفصل به این موضوع پرداخته‌ام.

کتاب درسی آموزش زبان انگلیسی

اکثر کتاب‌های درسی به ویژه کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی ملال‌آور هستند.

قدم #چهارم: تمرکز کمتر روی تصحیح اشتباه، تمرکز بیشتر روی برقراری ارتباط

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید اشتباهات شما پی‌درپی گوشزد و تصحیح گردد، یا در جایگاهی هستید که شخصی پی‌درپی اشتباهات شما را گوشزد می‌کند، سریع این کار را قطع کنید. تصحیح اشتباه سه آسیب به شما وارد می‌کند درحالی‌که کمابیش هیچ کارایی مثبتی ندارد:

 • تصحیح اشتباه شما را در جایگاه تدافعی قرار می‌دهد. تصحیح اشتباه باعث می‌شود که رفته‌رفته از اشتباه کردن بترسید و پرهیز کنید. یعنی خودتان را کمتر در شرایطی قرار می‌دهید که احتمال دارد اشتباهی بکنید. برای نمونه کمتر با دیگران گفتگو می‌کنید.
 • تصحیح اشتباه تأثیری بر ناخودآگاه شما ندارد. گفتگو به زبان انگلیسی تقریباً کاری ناخودآگاه است. ولی تصحیح اشتباه تنها بر خودآگاه شما تأثیر می‌گذارد. بنابراین هرچقدر هم که اشتباهات شما تصحیح شود فرقی در شیوایی و تسلط شما ایجاد نمی‌کند. بله شاید تصحیح اشتباهات در یک امتحان کتبی کمکی به شما بکند. ولی آیا شما زبان انگلیسی را برای موفقیت در امتحانات کتبی یاد می‌گیرید؟
 • اگر به‌طور پی‌درپی اشتباهات شما تصحیح بشود ذهن آشفته‌ای پیدا می‌کنید. یعنی یک جنگ همیشگی میان خودآگاه و ناخودآگاه شما به وجود می‌آید. همیشه این تنش فکری را دارید که این چیزی که می‌خواهید بگویید درست هست یا نه.

بنابراین به‌جای تصحیح اشتباه بیشتر روی برقراری ارتباط کارآمد تمرکز داشته باشید. اگر هم در میان این ارتباط اشتباهی مرتکب شدید، به‌جایی برنمی‌خورد.

تصحیح اشتباه و استرس

تصحیح پی‌در‌پی اشتباهات رفته رفته باعث کندی ذهن شما می‌شود.

قدم #پنجم: تمرکز کمتر روی روش آموزشی، تمرکز بیشتر روی مباحث روان‌شناختی مرتبط با یادگیری زبان انگلیسی

بررسی‌های دانشمندان زبانشناس نشان می‌دهد که آمادگی روانی بیش از ۸۰ درصد یادگیری زبان انگلیسی را دربر می‌گیرد. هرچقدر هم روش یادگیری عالی باشد اگر ذهن ما این آمادگی را نداشته باشد، یادگیری زبان بیهوده است. بنابراین زیاد درگیر این نشوید که روش فلان استاد چطور است یا روش فلان کتاب چگونه است. هر روشی که به کار می‌برید تنها کافی است که مطالب بالا را به‌طورکلی رعایت کنید. به‌جای تمرکز روی روش آموزشی ویژه، سعی کنید که روی مباحث روان‌شناختی توجه داشته باشید. از روی نمونه داشتن صبر و حوصله در یادگیری زبان انگلیسی بسیار مهم است. اگر صبر و حوصله داشته باشید می‌توانید که زبان انگلیسی را به‌صورت آهسته و پیوسته یاد بگیرید. اگر همیشه زبان انگلیسی شما در حال بهبود باشد – اگرچه این بهبود ناچیز باشد – طبق فلسفه‌ی کایزن پس از چند ماه پیشرفت شگرفی در زبان انگلیسی مشاهده می‌کنید. همچنین در طول این راه بایستی یاد بگیرید که چگونه انگیزه‌ ی خود را بالا نگه دارید و چگونه بر کمروی و ترس غلبه کنید.

سخن پایانی

ابتدای این نوشته گفتم که یادگیری زبان انگلیسی مثل آب خوردن نیست. ولی کسی چه می‌داند؟ شاید اگر نکته‌های بالا را در یادگیری زبان انگلیسی پیاده کردید، انگلیسی مثل آب خوردن بشود. امیدوارم که توانسته باشم مطلب خوبی را برای شما آماده کرده باشم. دوست دارم دیدگاه شما را نیز در رابطه با این موضوع بدانم. از نظر شما آیا انگلیسی مثل آب خوردن است؟ بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی چه خصوصیاتی دارد؟ ممنون می‌شوم نظر خود را بگویید.

نوشته شده در روانشناسی آموزش, روش‌های قدیمی.

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

77 دیدگاه

 1. تمام مطالبی که بیان کرده بودید عین واقعیت است.اما برای من که شخصی ۵۴ ساله هستم و نیاز مبرم به یادگیری درست و ارتباط بر قرار کردن با افراد انگلیسی زبان دارم چون به خاطر دخترم مجبورم سالی ۶ماه به امریکا بروم و نمی خواهم در سفرهایم به او متکی باشم این پرسش پیش می آید با این تنوع کلاس های زبان و یا وسایل دیگر آموزشی از کجا و باچه وسیله ای شروع کنم؟در ضمن من کاملا به اینترنت و کامپیوتر مسلط هستم آیا این می تواند برای سرعت بخشیدن به این امر به من کمک کند؟آیا شما می توانید در این زمینه راهنمایی کنید؟از قبل از راهنمایی شما ممنون هستم و سپاسگزار

  • سلام. بله تسلط شما به اینترنت و کامپیوتر خیلی میتونه به شما کمک کنه. پیشنهاد میکنم که نگاهی به اپلیکیشن زبانشناس که خودمون ساختیم بیندازین.

 2. سلام خسته نباشید
  من حدود سه ساله که کلاس زبان میرم وسطحمم intermidiate هست ولی پیشرفت زیادی در خودم نمیبینم البته من تو کلاس نسبت به بچه های دیگه خیلی بهتر صحبت میکنم وعلاقه ی زیادی ام به زبان دارم راستش من به خاطر مشکل مالی و همچنین مشکل وقت نمیتونم چندین سال واسه زبان وقت بزارم چون من سال بعد پشت کنکوری میشم و دیگه وقت نمیکنم زیاد زبان تمرین کنم برای همین میخواستم بدونم من باید چیکار کنم که تا آخر امسال زبانم و تموم کنم ؟.اصلا من باید چقد درس بخونم و به چه سطحی از زبان برسم تا بتونم وارد دانشگاه بشم ؟.آخرین کتاب و سطح آموزشگاهها چیه ؟
  یه مشکل دیگه ای هم که دارم اینه که لغات و اصطلاحات خیلی زود از یادم میره ولی از اون یه ذره ای ام که تو ذهنم میمونه خیلی توی جمله ها و دیسکاشن ها استفاده میکنم .

  • سلام. با توجه به سطحتون پیشنهاد میکنم که دروس پکیج انگلیسی قدرت و مهارت رو بخونین. اگر داخل کلاس زیاد صحبت میکنین میتونه براتون مفید باشه. اما اگه دیسکاشن ها خیلی کم هست حتی بهتره کلاس رو هم بیخیال بشین. البته دقت بفرمایین که برای یادگیری به صورت خودآموز با استفاده از اپلیکیشن زبانشناس بایستی انگیزه بالا داشته باشین و مصمم باشین.
   زبان تمومی نداره ولی شش هفت ماه خوب وقت بذارین میشه گفت به حد پیشرفته میرسین.
   توصیه میکنم حتما استراتژی های گفته شده در نوشته ی تقویت مکالمه رو بخونین و روی درسها اعمال کنین تا هم مکالمتون قوی بشه و هم لغات کمتر از یادتون بره.
   ممنون

 3. با سلام و عرض ادب
  سپاس از پاسخ دهی شما استاد بزرگوار
  من فارغ التحصیل ارشد مدیریت هستم و حالا میخوام برای دکتری اقدام کنم ولی متاسفانه به دلیل استفاده نکردن از زبان به کل فراموش کردم . و باید از پایه شروع کنم . به دنبال یک راه و روش صحیح و دارای بازخورد مناسب برای شروع و ثمر بخشیدن به ان هستم . و چون کارمند هستم زمان و شرایط مناسب برای استفاده از کلاس های حضوری را ندارم . تا اینکه توسط همکارم با سایت و برنامه شما شدم .
  ممنون میشم اگر یک برنامه و راهکاری مناسب را به بنده پیشنهاد دهید .
  با نهایت احترام .

 4. سلام،خسته نباشید
  علاقه خاصی به یادگیری زبان دارم به همین خاطر کلاس زبان ثبت نام کردن و تا level شش هم پیش رفتم ولی چيزي از مکالمات متوجه نمیشدم و همین باعث دلسردیم شد فکر میکنم کار خیلی سختی هست برام تا زبان یاد بگیرم
  لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم
  تشکر

 5. سلام اقای ناصری
  طاعات و عبادات قبول
  اول از همه بگم یکی از بزرگترین اهداف من در زندگی یادگیری زبان بین المللی انگلیسی است. این هدفم فقط و فقط و فقط بخاطر علاقه زیاد به زبان انگلیسی هست. چرا؟
  چون من اصولا ادم کنجکاوی هستم و دوست دارم از همه جای دنیا اگاه باشم. از مردم مختلف رسوم مختلف کشورهای مختلف و خلاصه همه چیز واسه همین علاقه دارم این زبان رو یاد بگیرم واسعه تعاملاتی که توی اینده دارم
  ولی بزرگترین مشکلم اول از همه بی پولیه. پس مطمعن باشید برنامتون رو نمیخرم چون پولش ندارم. درواقع هیچ کلاسی هم نمیتونم برم. هیچ هیچ هیچ. بخاطر مشکلات مالی
  دوم
  علاقه من به زبان انگلیسی اینه که این زبان رو با کل تار و پودش یاد بگیرم و مثل یک انگلیسی زبان اصیل بحرفم
  نه مثل خیلی ها که بخاطر مدرک و کار و تحصیلات میخوان یه چیزی یاد بگیرن و برن امتحان بدن بعدم که قبول شدن کیف کنن که اره ما انگلیسی بلدیم که از نظر من این افراد پشیزی از زبان انگلیسی بلد نیستن
  فقط مقداری کلمه و قاعده بلدن اونم فقط واسه قبولی در ازمون

  حالا میخوام بدونم چقدر زمان میبره که به هدفم نائل بشم؟ ضمن اینکه شاغلم و مدرک لیسانس فیزیک دارم

  • سلام. واقعا ناراحت کنندس که یه جوون مملکت با لیسانس فیزیک و شاغل، واقعا بی پول باشه و حتی نتونه هزینه ی یک نرم افزار رو بده.
   خیلی ها مثل شما هستن اما ما هم چاره ای نداریم که در قبال کاری که انجام میدیم، هزینه ای هم بگیریم تا هم چرخ کار بچرخه و از همه مهمتر چرخ زندگی هم بچرخه.
   با این وجود تمامی منابعی که در اپلیکیشن ما قرار داره مجانی هست و میتونین استفاده کنین. روشهایی هم که در وبسایت به اونها اشاره کردیم هم به راحتی روی تمامی منابع اپلیکیشن، بدون نیاز به خرید، قابل پیاده سازیه.
   اما در رابطه با سوالتون خیلی سوال کلی پرسیدین. در واقع این سوال به پارامترهای زیادی بستگی داره. از جمله اینکه سطح فعلی زبان شما چقدره؟، روزی چقدر میخواین وقت بذارین؟ و چقدر میخواین مسلط بشین.
   به طور معمول اگه روزی یکی دو ساعت وقت بذارین، با روشهایی که ما ارائه کردیم در حد یک سال میتونین به یک نتیجه ی مناسب برسین. یعنی مثلا ۷۰ – ۸۰ درصد سخنرانی ها و صحبتهای بومی زبان ها رو بفهمین.
   در این رابطه توی این نوشته هم به طور مفصل توضیحاتی دادم

   • سلام مجدد
    فکر کنم منظور من و سوالم رو متوجه نشدید
    اول منظور
    منظور از اینکه پول ندارم اینه که فعلا بیکارم lol😃
    ولی میخوام خودم رو با مشاغل موقت مشغول کنم تا فعلا امورات زندگی بچرخه تا زمانی که خدا بخواد و صاحب یه کار رسمی بشم. و از اونجایی که مشاغل موقت تقریبا از صبح تا شب هست فکر کنم همون روزی یک تا دوساعت بتونم مفید مطالعه کنم.
    این از منظورم

    حالا یکم توضیح…….
    من از بچگی به زبان علاقه داشتم. عاشق فیلم دیدن هم هستم مخصوصا فیلمای هنرپیشه های مورد علاقه ام. پس این یعنی زیاد فیلم میبینم. موقع تماشای فیلم تقریبا ۲۰% مکالماتشون رو متوجه میشم و در اون ۲۰%نیازی به دیدن زیرنویس ندارم حالا این ۲۰% میتونه چندین کلمه باشه یا چندین جمله مثل کلمات سی چو ای شن یا کانفیوز یا د سی ژن (Situation … decision)
    کلمات ابتدایی رو هم زیاد بلدم ولی اصلا بلد نیستم جمله بسازم.
    در ضمن علاقه من به زبان انگلیسی از ۸ یا ۹ سالگی شروع شد که متاسفانه به دلیل مشکلات مالی و مشکلات دیگه تا الان که ۲۵ سالمه دنبالش رو نگرفتم ولی دو هفته ایی هست که تصمیم گرفتم روش کار کنم تا به هدفم برسم. الانم دارم روی پی دی اف ۱۰۰۰ لغت پرکاربرد کار میکنم
    مشکل اصلی من اینه که نمیتونم جمله بسازم و حرف بزنم. شاید صحبت های طرف مقابل یا فیلم ها یا نوشته ها یا داستان ها رو دست و پاشکسته بفهمم ولی قادر به حرف زدن نیستم. یه ازمون تعیین سطح انلاین انجام دادم متن میداد و سوال میپرسید. من متن میخوندم و ۷۰%رو نمیفهمیدم ولی با همون ۳۰% که میفهمیدم میتونستم پاسخ درست حدس بزنم
    ولی اون تست بیچاره نمیدونست که من ۷۰% رو نفهمیدم خخخخخ و میگفت افرین
    خب سرتون درد اوردم فقط میخواستم کمی با شرایط من اشنا بشید

    • من میخوام در حد بومی زبان انگلیسی یاد بگیرم . تقریبا زمانش هم مهم نیست البته تقریبا
     ولی حتما باید تا چند سال اینده که بچه دار شدم به بچه ام هم یاد بدم. ولی میترسم بازم نا امید بشم
     خیلی دوست دارم توی محیط انگلیسی زبان ها باشم ولی امکان سفر که صفره امکان چت هم نیست اخه با هر خارجی که حرف میزنم وقتی میفهمه بلد نیستم ول میکنه میره
     کاش میشد گروه یا اطاق چتی بسازید تا همه ازش استفاده کنن یعنی واسه بهبود زبان با هم مکالمه کنن
     منتظر جوابتون هستم
     شرمنده سرتون درد اوردم

     • سلام. خوب همه ی پستهایی که در وبلاگ بنده نوشته شده در رابطه با همین موضوع هست که چطور زبان انگلیسی یاد بگیرین. مثلا برای شروع پیشنهاد میکنم این متد رو روی داستان های بچه گانه پیاده سازی بفرمایین.
      در رابطه با اتاق چت حتما در آینده این کار رو میکنیم. ولی قبلش بایستی مجوز های مورد نیاز گرفته بشه.

      • سلام اقا حسین
       شرمند واسه دیر ج دادن اخه اینترنت نداشتم
       راستش یکمی سردرگم شدم. با توجه به توضیحاتتون تصمیم گرفتم از نرم افزار استفاده کنم ولی به در بسته خوردم.
       اخه واسه خوندن داستان ها دایره لغات محدود بوده. و برای یک داستان هملت تقریبا دو روز وقت صرف شد تا فقط لغات و تلفظ ها رو یاد بگیرم. که کار سختی هم بود که لغت رو وارد دیکشنری که میکنم چندین معنا میده که من باید با توجه به متن گزینه مناسب انتخاب کنم بعد برم سراغ تلفظ و کلمه رو وارد چندین نرم افزار کنم تا تلفظ حقیقی رو پیدا کنم بعدش تازه برم سراغ تمرین و یاد گیری
       بخاطر همین تصمیم گرفتم اول دایره لغاتم رو بالا ببرم و و از فایل ۱۰۰۰ و ۳۰۰۰ لغت پرکاربرد استفاده کنم.
       ولی دیشب با خوندم ایمیلتون دودل شدم. اینکه داستان بخونم و لغات داستان رو یادبگیرم تا کم کم دایره لغاتم بره بالا یا اینکه اول لغت بخونم بعد برم سراغ نرم افزار شما؟ بنظر خودم با توجه به ایمیل و راه کارهای شما از داستان شروع کنم بهتره اخه بادگیری لغت در حین مطالعه خیلی بهتره
       حالا نظر شما چیه؟؟؟
       اول ۱۰۰۰ و ۳۰۰۰لغات پرکاربرد بعد داستان و نرم افزار و بقول معروف شروع یادگیری
       یا
       شروع یادگیری به وسیله مطالعه و یادگیری لغات موجود در متن؟؟؟

        • سلام اقا حسین. خسته نباشید خدا قوت
         دیروز صبح درس اول تمام کردم یعنی همون پرینس هملت. واز دیروز عصر یکبار از درس دوم خوندم و گوش دادم و لغت هاش معنی کردم و توی دیکشنری شخصیم نوشتم. امروز یکبار سطحی اون کلمات خوندم. و خیلی راحت درس مکبث رو فهمیدم و ترجمه کردم. توی هم خونی با متن و بدون متن هم تقریبا خیلی راحتم
         خیلی خوشحالم
         گفتم یه تشکری ازتون کنم

         راستی من یجا مشکل دارم. توی ترجمه داستان هملت
         قسمت
         Hamlet is confused.he doesn’t know if he believe the ghost and he doesn’t know what to do
         شما نوشتید
         هملت گیج شده بود و نمیدانست که باید حرف های شبحه را گوش کند یا نه و چکار باید بکند
         ولی بنظر من believe یعنی اعتقاد داشتن
         یعنی هملت گیج شده بود او نمیدانست که به شبح اعتقاد دارد یا نه و نمیدانست چکار کند

         • سلام
          خیلی ممنونم ازتون. همینطور پیش برید انشالا موفق میشین.
          در رابطه با موردی که فرمودین، اولا بنده داستان ها رو ترجمه نمیکنم و شخص دیگه ای این کار رو انجام میده که البته مهم نیست کی ترجمه میکنه. اما به مترجم گفته شده که بیشتر به روان بودن متن دقت داشته باشه تا ترجمه ی کلمه به کلمه. چون ما بیشتر روی فهمیدن مفهوم داستان تاکید داریم و هرچه داستان روانتر ترجمه بشه، مفهوم تره. بنابراین ممکنه بعضی جاها ناهماهنگی بین متن و ترجمه به چشم بخوره.
          اما در این موردی که شما گفتین ترجمه تقریبا درسته. believe به معنای باور کردن هم هست.
          مثلا
          don’t believe him. he’s lying.
          یعنی اورا باور نکن. او دروغ میگوید. که ترجمه روونش میشه: به حرفاش گوش نده، دروغ میگه!
          در ترجمه بالا هم همین اتفاق افتاده

          • سلام اقا حسین خسته نباشی
           بازم به مشکل خوردم

           اول اینکه نمیدونم اون اس ها که بعد از کلمات میاد واسه چیه
           مثلا
           Loves….sees….asks

           دوم اینکه من لغات داستان خوب یاد میگیرم هم معنی شون هم املاشون
           بعد میرم سراغ داستان
           مفهوم داستان رو هم راحت میفهمم
           مفهوم داستان از صدا بدون متن و فیلم هم میفهمم
           ولی وقتی میخوام همخوانی کنم با داستان مخصوصا زمانی که بدون متن بخوام همخوانی کنم
           کلمات ریزی مثل that و him متوجه نمیشم چون سریع خونده میشه
           آیا همینقدر کافیه یا اونقدر گوش کنم تا اون کلمات هم با صوت سرعتی بفهمم

           با سپاس

          • سلام
           اون s ها که s سوم شخص هست. نکته ی گرامری برای گرامر زبان حال ساده هست. گرامر ها رو با دروس گرامر پکیج داستان واقعی بهتر میتونین یاد بگیرین.
           بایستی تمرینتون هم تا حدی باشه که بتونین همه ی کلمات رو هم خوانی کنین. تا همه چیز داستان بیاد دستتون.

 6. سلام.من میخوام خودم زبانو بخونم بدون کلاس چون وقتشو ندارم برم کلاس اما میخوام بالهجه حرف بزنم و بتونم بفهمم دیگران چی میگن نرم افزارهای این چنینی تو موبایلم زیاد دارم ولی اصول یادگیری صحیح رو نمیدونم.
  راهنماییم میکنین؟

 7. سلام آقای ناصری
  من دوسال بصورت ناپیوسته کلاس خصوصی رفتم( حدود سه سال پیش) که استاد بیشتر به گرامرو خواندن کتاب داستان تکیه داشت ، زبان من خیلی ضعیف بود و من تونستم با همون روش متون فنی را با توجه به زمینه شغلی تا حدودی بهتر درک وتفسیرکنم. پس از اون بدلیل نداشتن زمان کافی از حضور درکلاس انصراف دادم. من هیچوقت به آموزشگاه اعتقاد نداشتم و ندارم وبصورت خودآموز word skill و business letter رو میخونم که بدلیل نداشتن تداوم در خواندن موفقیت زیادی در یادگیری زبان ندارم.
  مشکل اصلی من speaking و listening است که بدنبال نصب نرم افزاری روی گوشی بودم که در مسافرتها و اوقات فراغت بتونم دانش زبانم را ارتقا بدهم که بطور اتفاقی در سایت نرم افزار شما را دیدم ونصب کردم که با مطالعه بخش کتاب گویا متوجه شدم تابحال روش یادگیری من صحیح نبوده وبخش های دیگر را هم بطور اجمالی مطالعه کردم که برام جالب و جدید بود ونرم افزار شما رو به یکی از آشنایان هم معرفی کردم.

  از اینرو ممنون میشم که از دانش وتجربیات شما برای ارائه یک برنامه مدون سه ماهه درخصوص تقویت speaking و listening استفاده کنم.
  ارادتمند شما

  • سلام.
   با نرم افزار ما به راحتی میتونین لیسنینگ و مکالمه زبان انگلیسی خودتون رو تقویت کنین. پیشنهاد میکنم که درس های پکیج داستان واقعی رو شروع بفرمایین.
   ۱- تکنیک هایی که در نوشته ی استراتژی های تقویت مکالمه گفتم رو روی درسنامه های اصلی پیاده سازی کنین.
   ۲- تکنیک سایه رو روی درسنامه های مکالمه و گرامر پیاده سازی کنین و به سوالات این درسنامه ها، خیلی سریعتر و زودتر از گوینده جواب بدین.
   اگر فرصت بیشتری هم داشتین خوندن پکیج انگلیسی قدرت هم خیلی توصیه میشه.
   با این روش در سه ماه تغییرات چشمگیری توی مکالمتون رخ میده.

 8. سلام…هفته پیش خانواده ما در مالزی بود. همه بدون استثنا تسلط کامل به زبان اینگلیسی داشتند از پیر و جوان گرفته تا کارگر و مغازه دار و راننده تاکسی و …. من زبان اینگلیسیم خوب نیست اما در کمال تعجب با اونا راحت میتونستم صحبت کنم چون تو فکر گرامر و ماضی و مضارع و …. نبودم فقط سعی میکردم با بکار بردن لغات ساده با اونا ارتباط برقرار کنم حتی گاهی در خصوص بعضی موضوعات با اونا وارد بحث میشدم و در کمال تعجب منظورشون رو میفهمیدم….
  زبان خانومم و پسرم از من خیلی خیلی بهتره ولی برای آدرس پرسیدن یا خرید و سایر ارتباطات منو میفرستادند جلو و این منو خیلی امیدوار کرد تا زبان رو درست و حسابی بخونم…. چون الان اگه زبان بلد نباشی مثل یه آدم بی سوادی…من ۴۳ سالمه و تازه به اهمیت زبان پی بردم و به خودم قول دادم که دیگه زبان رو ول نکنم من دنبال روش نیستم فقط و فقط میخوام بخونم و یادبگیرم

 9. بسیار عالی بود اما بهتر است عمل به کار را توضیح بفرمایید که از کجا وچگونه شروع کنیموایا این کار برای افرادی چون من که ۵۶ سال دارم میسوره یانه

 10. با سلام
  ممنون از مطالبتون من زبانم زیاد عالی نیست و اعتماد به نفس ارتباط برقرار کردن هم نداشتم اما یه روزی اتفاقی یه مطلب از یک سایتی دیدم که من را ترغیب کرد و بهم امید دادم و امروز هم این مطلب را از سایت شما دیدم و دوست داشتم و خواستم تشکر کنم و از خدا براتون مدد آرزو کنم.ممنون