کامل‌ترین نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

با خواندن این مقاله، فانوس راه یادگیری زبان انگلیسی در دستان شما خواهد بود!

زهرا بهنیا
زهرا بهنیا
۷ روز پیش آپدیت شد 
کامل‌ترین نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی چیست؟.jpg
نقشه راه یادگیری زبان

آیا برای تحقق یک رویای دیرینه آماده هستید؟ آیا می‌خواهید تسلط شما به زبان انگلیسی مثال‌زدنی شود؟ اینکه به دنبال نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی می‌گردید، نشان می‌دهد پاسخ شما به این سوالات مثبت است. در این مطلب از زبانشناس یک نقشه یادگیری تمام‌وکمال برای شما ترسیم کرده‌ایم. تنها کافی است با شنیدن صدای سوت، نقشه را بردارید و به دنبال گنج یادگیری زبان بروید.

نقشه راه زبان انگلیسی چه تفاوتی با برنامه‌ریزی دارد؟

نقشه راه یا ره‌نگاشت (road map) با آنچه به‌عنوان برنامه‌ریزی می‌شناسیم تفاوت‌هایی دارد. نقشه راه آموزش زبان انگلیسی یک جلوه بصری از مسیر پیشنهادیِ بلندمدت است. این نقشه می‌تواند برای کسانی که نمی‌دانند از کجا و چطور یادگیری را شروع کنند، مانند یک راهنمای خوب عمل کند. اما برنامه‌ریزی روزانه بخشی از نقشه است که برای هر شخص به‌صورت کاملاً مجزا و بر اساس شرایط وی تعریف می‌شود.

چرا نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی مهم است؟

تصور کنید درحالی‌که بسیار تشنه و گرسنه هستید به یک جزیره بزرگ و ناشناخته وارد شده‌اید. اگر بدون نقشه به دنبال آب، غذا و مکان امنی برای استراحت بگردید، چه اتفاقی در انتظار شماست؟ آیا انتظار دارید در کمترین زمان ممکن بتوانید به نیاز خود پاسخ دهید؟ قطعاً خیر!

شروع یادگیری هر زبان جدید هم مانند همان جزیره، ناشناخته و گنگ به نظر می‌رسد و عطش یادگیری هم تداعی‌گر همان نیازی است که شما را به تکاپو وامی‌دارد. اگر مسیر و نقشه درستی برای یادگیری در اختیار داشته باشید، دقیق و بدون معطلی به هدف خود نزدیک می‌شوید.

مسیر یادگیری زبان انگلیسی.jpg

با کمک نقشه انرژی، زمان، هزینه و انگیزه خود را به‌درستی مدیریت خواهید کرد. وگرنه فهرست برنامه‌های شکست‌خورده شما سر به فلک می‌کشد، در نهایت دلسرد می‌شوید و با بهانه‌هایی مثل استعداد نداشتن، وقت یا حوصله نداشتن و... عطای زبان را به لقایش می‌بخشید. حالا که با تفاوت این دو آشنا شدیم برویم نقشه پیشنهادی زبانشناس را برای یادگیری زبان انگلیسی بررسی کنیم!

نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی چه اجزایی دارد؟

از زمانی که در حال مطالعه این مقاله هستید، زنگ آموزشی ما برای بررسی یک نقشه کاربردی به صدا درآمده؛ این گام خوبی است اما کافی نیست، پس خواندن را تا انتها ادامه دهید و در صورت لزوم نکات مهم را یادداشت، جمع‌بندی و هرازچندگاهی مرور کنید.

 1. تعیین سطح

 2. هدف‌گذاری صحیح

 3. تعیین زمان یادگیری

 4. سرمایه‌گذاری

 5. منابع مناسب

 6. انتخاب روش یادگیری مناسب

 7. پیدا کردن نقاط ضعف

 8. برنامه‌ریزی روزانه، ماهانه و سالیانه

 9. تکرار و تمرین

 10. منابع و ابزارهای مکمل

 11. رعایت غوطه‌وری

 12. ارزیابی

 13. تسلط به زبان انگلیسی

1. تعیین سطح

تعیین سطح زبان.jpg

در اولین مرحله از نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی باید بدانید کجا ایستاده‌اید؟ این سوال در مورد یادگیری زبان با یک تعیین سطح به‌خوبی قابل‌تشخیص است. این موضوع برای هر زبان‌آموزی واجب به حساب می‌آید؛ چون با دانستن سطح فعلی نقطه شروع را به‌خوبی می‌شناسد و بر اساس آنچه امروز هست برای فردای خود برنامه‌ریزی می‌کند.

تعیین سطح انواع مختلفی دارد، می‌تواند از طریق یک مدرس، یک آزمون رسمی حضوری و آنلاین مثل تافل و آیلتس انجام گیرد. در مقاله نمونه سوالات تعیین سطح نیز می‌توانید سوالاتی که در تعیین سطح پرسیده می‌شود را پیدا کرده و سطح خود را بسنجید.

علاوه بر آزمون‌های هزینه‌بر، با شرکت در یک آزمون تعیین سطح آنلاین هم تا حدود زیادی از سطح زبان انگلیسی خود مطلع خواهید شد. برای اینکه بدانید زبان‌آموزان هر سطح، چه ویژگی‌هایی دارند به مقاله استانداردهای تعیین سطح زبان انگلیسی مراجعه کنید.

2. هدف‌گذاری صحیح

تعیین هدف اصولی، تکلیف شما را در مورد کم‌وکیف یادگیری مشخص می‌کند؛ زیرا تعیین می‌کند نقطه نهایی و نحوه رسیدن به آن چگونه تعریف شود.

برای یادگیری زبان انگلیسی باید دو نوع هدف را در نظر بگیرید:

اول: هدفِ کلی شما از یادگیری زبان چیست؟

هدف اصلی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و تعیین آن، بخش هیجان‌انگیز و انگیزه‌بخش نقشه یادگیری است. مثلاً اگر هدف شما از یادگیری یک زبان، بیشتر ارتباط برقرار کردن با افراد انگلیسی‌زبان است، قطعاً بهتر است از منابع و روش‌های بهبود مکالمه استفاده کنید. اگر دوست دارید ادبیات یا موسیقی و فرهنگ یک کشور را بشناسید، مهارت خواندن و شنیدن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

هدف‌گذاری هوشمندِ شما برای یادگیری چیست؟

هدف یادگیری زبان.jpg

سعی کنید در هدف‌گذاری‌های زمان‌دار واقع‌بینانه رفتار کنید و صرفاً بر اساس یک هیجان زودگذر تصمیم نگیرید. مثلاً اینکه بگویید تصمیم دارم برای شروع روزانه بیش از 7 ساعت مطالعه کنم ممکن است تنها چند روزی شما را به وجد بیاورد. اگر استثنا را کنار بگذاریم باید بگوییم ازآنجایی‌که از قدیم گفته‌اند سنگ بزرگ علامتِ نزدن است، نمی‌توان انتظار داشت چنین شروع طوفانی دوام چندانی داشته باشد.

ضمن اینکه در نظر گرفتن تنها آیتم زمان نشان‌دهنده هدف‌گذاری درستی نیست. برای اینکه بدانید چگونه باید به‌صورت هوشمندانه هدف‌گذاری کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله برنامه‌ریزی روزانه برای تسلط به زبان انگلیسی را مطالعه کنید و مراحل زیر را طی کنید:

هدف واقعی خود را پیدا کنید.

آن را بنویسید.

هرازچندگاهی آن را بررسی کنید و لزوم پایبندی را به خود یادآور شوید.

3. تعیین زمان یادگیری

در پاسخ به این پرسش تمامی زمان‌ها که امکان یادگیری زبان را دارید یادداشت کنید. حتی اگر آموزش شما با چند دقیقه کوتاه شروع شود کافی است و می‌توانید به‌مرور آن را افزایش دهید. البته در همان ابتدا کمی بیشتر دقت کنید و ببینید در روز چه عادت‌های وقت‌گیری دارید که با ترک آن‌ها، دریچه‌ای برای یادگیری شما باز می‌شود.

مثلاً اگر زمان زیادی را صرف صحبت در مورد امور و اتفاقات روزمره با دوستان می‌کنید، می‌توانید پس از مطالعه مقاله چگونه یک دوست انگلیسی‌زبان پیدا کنیم؟ یک پارتنر پیدا کنید و در مورد موضوعات مختلف به انگلیسی صحبت کنید. با این روش ضمن سرگرم شدن، به یادگیری و تقویت مهارت مکالمه زبان انگلیسی کمک کنید.

مقاله پیشنهادی:

آموزش مکالمه انگلیسی برای آشنایی با افراد جدید

زمان‌بندی یادگیری زبان.jpg

از وقت‌های تلف شده مثل منتظر بودن در صف انتظار، گشت‌وگذار بی‌هدف در صفحات اجتماعی هم برای یادگیری زبان بهره ببرید. مثلاً به‌جای دنبال کردن حواشی، صفحات افراد نیتیواسپیکر را دنبال و گفتگوهای زنده (لایو) آن‌ها را دنبال کنید یا با خواندن نظرات و کامنت گذاشتن مهارت نوشتاری خود را نیز تقویت کنید.

4. سرمایه‌گذاری برای زبان

سرمایه‌گذاری برای یادگیری زبان.jpg

هرآنچه از وقت، انرژی و پول خود برای یادگیری زبان مصرف کنید، تبدیل به یک سرمایه‌گذاری مطمئن خواهد شد که تا آخر عمر به شما سود می‌رساند؛ پس هرگز به آن به چشم هزینه بیهوده و اضافی نگاه نکنید.

اگر فرصت و هزینه شرکت در کلاس زبان یا گرفتن معلم خصوصی را ندارید، نگرانی به خود راه ندهید. به دلیل اینکه این روزها منابع مقرون‌به‌صرفه و حتی رایگان بسیاری در اینترنت وجود دارد که بدون صرف هزینه کلان می‌توانید مهارت زبانی خود را ارتقا دهید.

5. انتخاب منابع مناسب با سطح

اگر می‌خواهید هرگز از یادگیری زبان سردرگم و دلسرد نشوید، تناسب منبع انتخاب شده و سطح خود را در نظر بگیرید. برای شروع نیازی نیست از مطالب سنگین و گیج‌کننده استفاده کنید. حتی اگر در سطح مبتدی هستید، از مطالب بسیار ساده مثل انیمیشن‌های سریالی برای تقویت زبان شروع کنید.

منابع یادگیری زبان.jpg

توصیه می‌کنیم از منابعی استفاده کنید که بتوانید 80 تا 90 درصد آن را به‌خوبی متوجه شوید. در گذر زمان و با یادگیری همان 10-20 درصد مطالب جدید، دانش شما با شیب ملایم اما دلچسب و پیوسته افزایش میابد.

6. انتخاب روش یادگیری

در این مرحله باید سبک یادگیری خود را ارزیابی کنید؛ تعیین اینکه چگونه یک مطلب را بهتر یاد می‌گیرید را خود شما و بر اساس تجربیات گذشته مشخص می‌کند. مثلاً افرادی هستند که برای یادگیری بهتر نیاز به معلم دارند و در کنار هم‌کلاسی‌های خود اشتیاق بیشتری برای فعالیت پیدا می‌کنند. از طرف دیگر کسانی هستند که آموزش خودخوان و مستقل را ترجیح می‌دهند.

روش یادگیری زبان.jpg

آموزش با کلاس و معلم

اگر احساس می‌کنید در کلاس‌های آموزشی و حضور مستقیم یک معلم بهتر نتیجه می‌گیرید، تحقیق کنید و ثبت‌نام در بهترین کلاس‌های زبان را انجام دهید. علاوه بر کلاس‌های حضوری، شرکت در کلاس‌های آنلاین زبان هم مزیت‌های خوبی دارد. مثلاً زمان رفت‌وآمد شما را به حداقل می‌رساند و می‌توانید زمان آزاد بیشتری برای تمرین کردن داشته باشید.

نکته مهمی که باید در آموزش از طریق کلاس زبان در نظر داشته باشید این است که اطلاعات و زمان مطالعه خود را محدود به کلاس زبان نکنید. از طریق روش‌هایی که در ادامه خواهیم گفت غوطه‌وری پویا را در امور روزمره خود لحاظ کنید.

آموزش به‌صورت خودآموز

آموزشِ خودآموز دیگر انتخابی است که می‌توانید داشته باشید. این روش برای کسانی که هزینه، حوصله و وقت کلاس رفتن را ندارند، بسیار عالی است. مثلاً خواندن کتاب‌های زیر یکی از بهترین روش‌ها برای کسانی است که می‌خواهند خودشان یادگیری زبان انگلیسی را ادامه دهند.

کتاب English Grammar In Use

مجموعه کتاب Oxford Word Skills

مجموعه کتاب English for everyone

آموزش مستقل مزایای بسیار دارد، اما باید در نظر داشت که باید بر نقاط ضعف خودآموزی مثل عدم دریافت بازخورد یا عدم امکان مکالمه واقعی را با روش‌هایی مثل پیدا کردن یک تصحیح گر یا یک انتخاب پارتنر مناسب برطرف کرد.

7. پیدا کردن نقاط ضعف

در نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی نقاط ضعف نشان‌دهنده تابلوی اخطاری است که نیازمند توجه ویژه است. پیدا کردن نقطه‌ضعف و صرف زمان مناسب برای رفع آن، اعتمادبه‌نفس شما را بیش از هر چیز بالا می‌برد. پس بررسی کنید در کدام یک از بخش‌های مهم زبان ضعف دارید و زمان مناسب را برای بهبود هر یک اختصاص دهید.

 • لغت

 • گرامر

 • شنیدن

 • خواندن

 • نوشتن

 • مکالمه

شما برای اینکه تبدیل به فردی مسلط در یادگیری زبان شوید، نمی‌توانید از هیچ یک از اجزای زبان چشم‌پوشی کنید. باید به‌صورت موازی و مناسب برای هر مهارت زمان بگذارید؛ اما باتوجه‌به میزان نیاز، نقاط ضعف خود را نیز پوشش دهید.

مثلاً اگر در مهارت شنیداری ضعیف هستید تمرکز بیشتری روی شنیدن انواع پادکست انگلیسی و آهنگ انگلیسی بگذارید. اگر در درک مطلب دچار مشکل هستید، با خواندن اخبار روزانه، کتاب‌ها و نوشته‌های به نسبت ساده‌تر، درک خود را از متون انگلیسی بالاتر ببرید.

8. برنامه‌ریزی روزانه برای یادگیری زبان

در این مرحله تا حدود زیادی مشخص شد که از نقطه شروع و پایان کجاست و ترجیح شما برای رسیدن به هدف چیست. حالا باید وارد عمل شد؛ چون تمام آنچه در انتهای مسیر یادگیری زبان به آن می‌رسید بستگی به برنامه، زمان و انرژی شما دارد.

در مقاله برنامه‌ریزی روزانه زبان انگلیسی برای رسیدن به تسلط، جنبه‌ها و نکات مهم یک هدف‌گذاری هوشمند و نحوه انجام برنامه‌ریزی را به طور کامل شرح داده‌ایم. در این مطلب گفتیم یک برنامه‌ریزی درست باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

شامل زمان‌بندی کوتاه‌مدت، بلندمدت و میان‌مدت باشد.

واقع‌بینانه و قابل‌اجرا باشد.

منعطف باشد.

مدون و پیوسته باشد.

با رعایت ویژگی‌های فوق، گهگاهی می‌توانید این برنامه را بررسی و در صورت لزوم تغییراتی را در مورد برنامه اعمال کنید.

9. تکرار و تمرین‌های متنوع

هنگام یادگیری زبان انگلیسی برخی از زبان‌آموزان تنها به یادگیری و خواندن دروس زبان بسنده کرده و فکر می‌کنند کار تمام است. اگرچه مطالعه و یادگیری مطالب به شما امکان کشف سازوکار زبان را می‌دهد؛ اما کافی نیست. تا زمانی که در عمل نتوانید از دانش زبانی خود استفاده کنید یک جای کار می‌لنگد.

تمرین کردن و مرور آنچه آموخته‌اید اصل مهم دیگری است که به شما امکان می‌دهد اطلاعات را به اعماق مغز خود بفرستید. هرچه بیشتر با زبان انگلیسی درگیر شوید، کمتر نیاز به تمرکز روی نکات، قواعد گرامری و نیز پیدا کردن کلمه در حین صحبت کردن دارید. ابزارهای آموزشی روش‌های زیادی برای مرور و تمرین زبان مثل جعبه لایتنر آنلاین، تکنیک یادگیری با فاصله‌گذاری، تمرین مکالمه مقابل آینه، تکنیک سایه و ... وجود دارند.

یادگیری زبان انگلیسی.jpg

نکته دیگر اینکه برای هر یک از مهارت‌ها و اجزای زبان باید تمرین جداگانه‌ای داشته باشید. مثلاً اگر درک مطلب و مهارت شنیداری شما خوب است اما نمی‌توانید حتی چند جمله به زبان انگلیسی بیان کنید، نشان می‌دهد که برنامه مشخصی برای تقویت اندام‌های صوتی خود نداشته‌اید. با خواندن مقالات و به‌کارگرفتن ابزارها و منابع مکملی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، به تقویت موازی مهارت‌های شما کمک خواهد شد:

پنج استراتژی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

آموزش مهارت شنیداری انگلیسی

آموزش مهارت خواندن انگلیسی

آموزش مهارت نوشتن به زبان انگلیسی

آموزش گرامر انگلیسی به زبان ساده

آموزش لغات زبان انگلیسی

مرور زبان انگلیسی از طریق آموزش به دیگران

یکی از بهترین راه‌های تکرار و جا افتادن مطالب در ذهن، آموزش به دیگران است. با این کار شما به طور آگاهانه‌ای مطالب را در ذهن خود مرور و بازگو می‌کنید. پرسش‌ها و چالش‌هایی که در این حین به ذهن شما و طرف مقابل خطور می‌کند، یک یادگیری پویا و اثربخش را به وجود می‌آورد که هر دو از آن نفع می‌برید.

10. انتخاب منابع و ابزارهای آموزشی مکمل

ابزارهای آموزشی زبان.jpg

در مسیر یادگیری زبان انگلیسی، منابع مکمل را می‌توان برابر با توقفگاهی لذت‌بخش دانست که توسط آن هم می‌توان لذت برد و هم زبان آموخت. اما چگونه به منابع مکمل دسترسی داشته باشیم؟

این روزها که تقریباً همه از تلفن همراه هوشمند برخوردارند، می‌توان بهترین ابزارهای و منابع یادگیری زبان را در اختیار داشت. هر یک از ابزارهای آموزشی که وجود دارند می‌توانند بخشی از مسیر یادگیری زبان انگلیسی را تقویت کند.

برخی از ابزارهای مفید یادگیری زبان را معرفی کرده‌ایم، برای کسب اطلاعات بیشتر و دانلود می‌توانید روی هر لینک کلیک کنید:

33 تا از بهترین اپلیکیشن‌های آموزش زبان انگلیسی برای آیفون + دانلود

جعبه لایتنر چیست؟ (روش ساخت + آموزش طرز کار)

26 فیلم انگلیسی برای تقویت زبان نوجوانان + لینک دانلود

40 انیمیشن و فیلم دیزنی برای تقویت زبان انگلیسی + دانلود

20 سریال با لهجه بریتیش برای یادگیری زبان انگلیسی

معرفی 22 فیلم انگلیسی برای تقویت زبان مبتدی

15 فیلم کوتاه انگلیسی برای تقویت زبان

11. اصل غوطه‌ورشدن در زبان!

اگر کمی انگلیسی یاد می‌گیرید؛ اما خارج از درس یا زمان مطالعه از آن استفاده نمی‌کنید، مغز شما هیچ دلیلی برای حفظ و به‌کارگیری اطلاعات نمی‌بیند. غوطه‌ورشدن به این معنی است که تا جای ممکن و در موقعیت‌های گوناگون از زبان استفاده کنید و به آن اجازه دهید با سرعت سریع‌تری رشد کند.

درگیر شدن با زبان مثل رفتن به باشگاه است؛ همان‌طور که اگر برای مدتی از باشگاه و ورزش فاصله بگیرید، ماهیچه‌های شما شروع به ضعیف شدن می‌کنند، اگر مغز خود را با زبان درگیر نکنید و از دانسته‌های خود به‌خوبی استفاده نکنید، تلاش‌های شما نتیجه دلخواه را در پی نخواهد داشت.

غوطه‌ورشدن به این معناست که ما دائماً از زبان استفاده می‌کنیم و آنچه داریم را تقویت می‌کنیم. اگر بتوانید خود را به نحوی با دنیای افراد بومی زبان درگیر کنید، پله‌های موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی را با سرعت خیره‌کننده‌ای طی خواهید کرد. هر چه بیشتر جایگاه قواعد و کلمات را در مکالمات واقعی ببینید و بشنوید احتمال یادگیری عمیق بالاتر می‌رود.

غوطه‌ور شدن در زبان.jpg

حالا سوال اینجاست چگونه خود را در زبان انگلیسی غرق کنیم؟

ایده‌آل‌ترین حالت برای غوطه‌وری، زندگی در محیط انگلیسی‌زبان است که امکانش برای بسیاری از افراد فراهم نیست. اگر در چنین محیطی زندگی کنید، تنها کافی است در هر موقعیتی که قرار می‌گیرد مجبور باشید از دانش خود استفاده کنید.

مثلاً برای یک خرید روزمره از خانه خارج شوید و در مسیر رفت‌وبرگشت یا فروشگاه با افراد ارتباط برقرار کنید. یا اگر قصد مسافرت دارید، با چند جمله سرِ صحبت را با هم‌سفر یا مهماندار باز کنید. اگر نمی‌دانید چگونه این کار را انجام دهید مقاله آموزش مکالمه انگلیسی در هواپیما را مطالعه کنید.

راهکارهای غوطه‌ورشدن در زبان انگلیسی

چنانچه امکان زندگی در محیط انگلیسی‌زبان را ندارید، راه‌های دیگری برای غوطه‌ورشدن در زبان وجود دارد؛ چرا که با وجود فضای دیجیتال تا حدود زیادی می‌توان حدومرز برای برقراری ارتباط را بی‌معنا دانست. راه‌های زیادی برای شبیه‌سازی یک محیط انگلیسی‌زبان وجود دارد:

 • سیستم‌عامل کامپیوتر و تلفن همراه خود را به انگلیسی تغییر دهید.

 • پادکست‌های انگلیسی‌زبان، کانال‌های رادیویی و موسیقی را پیدا کنید.

 • نمایش‌های تلویزیونی انگلیسی‌زبان، فیلم‌ها و کانال‌های یوتیوب را پیدا کنید.

 • دوستان محلی انگلیسی‌زبان، دوستان آنلاین یا معلمان را پیدا کنید.

 • اخبار را به زبان انگلیسی از طریق یک برنامه یا وب‌سایت بخوانید.

 • بازی‌های ویدیویی، برنامه‌های موبایل و غیره را به زبان انگلیسی انجام دهید.

 • دفتر خاطرات خود را به زبان انگلیسی بنویسید.

 • هر چیز دیگری که فکر می‌کنید به زبان انگلیسی است بنویسید؛ مانند تقویم، لیست خرید، یادآوری و ...

 • دنبال کردن صفحات افراد نیتیواسپیکر در شبکه‌های اجتماعی

 • خواندن کتاب و مجله به زبان انگلیسی

 • متن‌های زبان‌اصلی را با صدای بلند بخوانید.

 • به انگلیسی فکر کنید.

 • چیزی را در ذهن خود ترجمه نکنید، بلکه درک کنید.

 • برچسب زدن روی وسایل خانه و محل کار و نوشتن معنی انگلیسی

پس ایده اصلی غوطه‌وری این است که اگر کاری را می‌توان به زبان مادری شما انجام داد، راهی برای انجام آن به زبان انگلیسی پیدا کنیم. در ابتدا ممکن است کارها کمی سخت‌تر از حد معمول شود، اما با گذشت زمان طبیعی و آسان خواهد شد.

12. ارزیابی خود

تسلط به زبان انگلیسی به‌صورت یک‌شبه و یک‌ماهه حاصل نمی‌شود و معمولاً با کندی صورت می‌گیرد. اما نباید بگذارید این آهستگی باعث دلسردی شما شود.

هرچند وقت یک بار میزان پیشرفت خود را بسنجید. برای این کار می‌توانید از همان روش‌هایی که در بخش تعیین سطح گفتیم استفاده کنید. ارزیابی اینکه در چه سطحی قرار دارید، ضمن انگیزه‌بخشی، یک‌بار دیگر نقاط ضعف و قوت شما را مشخص می‌کند.

ارزیابی زبان.jpg

13. قله تسلط به زبان انگلیسی

با طی کردن تمامی مراحل بالا و رعایت اصل استمرار و پیوستگی، نرسیدن به قله موفقیت در زبان انگلیسی غیرممکن به نظر می‌رسد. زمانی که به این نقطه برسید دریچه‌های جدیدی در زندگی شخصی و کاری شما باز خواهد شد و پله‌های موفقیت را با سرعت برق‌آسایی طی خواهید کرد. در این مرحله وقت آن می‌رسد که خود را به جشنی دعوت کنید و از خودتان بابت تلاش و پشتکاری که به خرج داده‌اید، قدردانی کنید.

تمامی اجزای نقشه راه یادگیری زبان در زبانشناس

در این مقاله به 13 بخش اصلی نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی پرداختیم. اگر می‌خواهید باتوجه‌به آنچه در این مقاله آموختیم، نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی را با دستان خود طراحی کنید، به شما تبریک می‌گوییم. اما اگر به دنبال راه ساده‌تری می‌گردید که امتحان خود را پس داده است، می‌توانید بدون اتلاف وقت و آزمون‌وخطا، اپلیکیشن زبانشناس را نصب کنید.

تعیین سطح در زبانشناس

پس از ثبت‌نام در اپلیکیشن، با یک آزمون تعیین سطح می‌توانید تا حدود زیادی عیار خود را در بحث تسلط به زبان انگلیسی بسنجید.

هدف‌گذاری صحیح و تعیین زمان یادگیری

در بخش تنظیمات، قسمتی برای تعیین هدف وجود دارد که بر اساس زمان و تمایل خود می‌توانید هدف خود را به اشکال زیر تعریف کنید:

 • آهسته و پیوسته (10 دقیقه در روز)

 • متعادل (20 دقیقه در روز)

 • جدی (30 دقیقه در روز)

 • سخت‌کوش (45 دقیقه در روز)

 • سایر (مقدار دلخواه)

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری که برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق زبانشناس می‌کنید، نسبت به امکانات و ابزارهایی که نیاز شما را به طور کامل برطرف می‌کنند، بسیار اقتصادی و به‌صرفه است. برای اطلاع از نحوه خرید اشتراک و قیمت اپلیکیشن زبانشناس می‌توانید به اپلیکیشن زبانشناس و یا پشتیبان پیام دهید.

منابع ضروری و مکمل

با مراجعه به بخش کاوش در اپلیکیشن زبانشناس با حجم بی‌نظیری از منابع آموزشی مواجه می‌شوید که هر یک بر اساس سطح، لهجه و نوع مهارت‌آموزشی تفکیک شده‌اند. انواع دوره‌های آموزشیِ زبان‌اصلی، کتاب، پادکست، انیمیشن، فیلم، سریال، موسیقی بر اساس علایق و نیازمندی‌های زبان‌آموزان به همراه ترجمه و زیرنویس انگلیسی قابل‌دسترسی هستند.

از هر ابزاری که برای یادگیری و مرور بهتر نیاز دارید هم در زبانشناس در دسترس قرار دارند؛ ابزارهایی مثل جعبه لایتنر هوشمند، یادآور مطالعاتی، دیکشنری‌های معتبر آنلاین، تقویم آموزشی و بررسی روند آموزشی و ...

سایر اجزای نقشه یادگیری زبان

با استفاده از این منابع و ابزارهایی که در این اپلیکیشن وجود دارند، امکان برنامه‌ریزی، تمرین با استفاده از منابع سرگرم‌کننده و جذاب، غوطه‌ورشدن و تقویت نقاط ضعف به‌سادگی هرچه‌تمام‌تر ممکن است.

روش یادگیری زبان انگلیسی با زبانشناس به طور خودخوان طراحی شده است. نحوه کار با اپلیکیشن زبانشناس بسیار ساده بوده و به کمک آن دیگر نیازی به سر زدن به کتاب‌فروشی، کلاس‌های زبان متعدد و خرید ابزارها و منابع دیگر ندارید.

زبان‌شناس.jpg

سخن آخر

رسیدن به تسلط در زبان انگلیسی همان هدف و نقطه نهاییِ نقشه راه یادگیری زبان انگلیسی است. به تمامی شما عزیزانی که با همت و پشتکار به سمت قله تسلط به زبان در حرکت هستید، افتخار می‌کنیم و امیدواریم ما و سایر زبان‌آموزان را از تجربیات خود بهره‌مند کنید.

دیدگاهتان را بنویسید