تقویت مکالمه زبان انگلیسی و listening با تکنیک سایه

تقویت مکالمه زبان انگلیسی و listening با تکنیک سایه (shadowing technique)

سلام بر همگی. امروز می‌خواهم در رابطه با تکنیک سایه (shadowing) و تأثیر آن بر تقویت مهارت‌های مکالمه زبان انگلیسی و شنیداری صحبت کنم. تکنیک سایه روش بسیار بسیار مهمی است که اگر می‌خواهید در این دو مهارت پیشرفت واقعی داشته باشید، بایستی به‌طور مرتب از آن استفاده کنید.

تکنیک سایه – تعریف

ساده‌ترین تعریف تکنیک سایه وقتی است که در حال شنیدن سخنان یک گوینده باشید، به‌محض اینکه ایشان هر سخنی بگوید شما نیز به‌سرعت بعد از وی، آن سخن را بلند تکرار کنید. مثل همراهی کردن با ترانه‌ی موزیک محبوبتان. یعنی هرچه می‌شنوید همان را دقیقاً تکرار می‌کنید و سعی می‌کنید که تغییرات صدا، آهنگ صدا، حالات روحی گوینده و حتی حرکات بدنی گوینده را تقلید کنید. البته لازم نیست که حتماً بلند صحبت کنید. می‌توانید این فرایند را در ذهن خود نیز انجام دهید. دقیقاً دوباره مثل آهنگ محبوبتان که بعضی مواقع آن را در ذهن خود مرور می‌کنید. بنابراین وقتی در یک مکان عمومی قرار دارید و در حال گوش دادن به یک مکالمه انگلیسی هستید و می‌خواهید تکنیک سایه را نیز پیاده‌سازی کنید، می‌توانید آن را در ذهن خود انجام دهید.

مزایای تکنیک سایه در مکالمه زبان انگلیسی speaking

تکنیک سایه مزایای زیادی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی دارد. اولین مزیت آن دریافت بهتر از تلفظ و آهنگ زبان انگلیسی است. همانند وقتی‌که در حال نواختن یک موزیک هستیم، مکالمه‌ی زبان انگلیسی نیز دارای آهنگ و ملودی خاص خود است. مکالمه زبان انگلیسی، همانند زبان مادری خودمان مثل مکالمه‌ی یک ربات نیست که هیچ بالا و پایینی نداشته باشد. مکالمه‌ یک مهارت زنده است. جایی بایستی روی یک کلمه تأکید شود، جایی دیگر بایستی چیزی آهسته گفته شود و …. تکنیک سایه می‌تواند به ما کمک کند که دریافت خوبی از آهنگ یک زبان داشته باشیم. اگر دست روی دست بگذاریم و تنها به گوش دادن منفعلانه اکتفا کنیم، هیچ‌وقت فرصت این را پیدا نمی‌کنیم که در حقیقت این آهنگ زبان را تمرین کنیم. و زمانی که در یک مکالمه‌ی واقعی قرار می‌گیریم، نمی‌توانیم به نحو مطلوب به زبان انگلیسی صحبت کنیم.

نوشته‌ی مرتبط: گوش دادن منفعلانه (passive listening) خوب است یا بد؟

به خاطر همین است که اغلب زبان‌آموزان، هنگام مکالمه‌ی زبان انگلیسی، آهنگی غیرواقعی و ربات گونه دارند. زیرا معمولاً کمتر در شرایط واقعی قرارگرفته‌اند که صحبت کنند؛ و از این تکنیک منحصربه‌فرد نیز استفاده نکرده‌اند که این کمبود را تا جایی که ممکن است پوشش دهد. اما زبان‌آموزی که از این تکنیک استفاده کند، نه‌تنها تلفظ بهتر و درست‌تری پیدا می‌کند، بلکه زیروبمی صدا، تکیه (stress)، ملودی، آهنگ، جریان، و به‌طورکلی تمام آنچه برای انتقال بهتر پیام خود نیاز دارد را نیز یاد می‌گیرد. این تکنیک شاید اولش مشکل به نظر برسد اما هرچقدر بیشتر آن را تمرین کنید، ذهن شما بیشتر به آن عادت می‌کند. با این تکنیک نه‌تنها درگیری بسیار بالاتری با زبان انگلیسی و مکالمه‌ی آن پیدا می‌کنید بلکه می‌توانید سرعت مکالمه‌ی خود را نیز افزایش دهید، و یاد بگیرید که به‌طور ناخودآگاه به زبان انگلیسی صحبت کنید.

مزایای استفاده از تکنیک سایه در تقویت مهارت شنیداری Listening

علاوه بر آنچه در بالا آمد، تکنیک سایه می‌تواند مهارت شنیداری شما را به‌طور شگفت‌انگیزی تقویت کند. کافی است که این تکنیک را شروع کنید تا ببینید که چه تأثیرات باورنکردنی روی مهارت شنیداری شما می‌گذارد. اغلب افراد وقتی به مطلبی گوش می‌دهند، بسیار منفعلانه عمل می‌کنند. توجهشان به‌اندازه‌ی کافی به مطلب شنیداری نیست. معمولاً جایی ساکن می‌نشینند و گوش می‌دهند و تنها تلاششان این است که مفهوم کلی مطلب را درک کنند. البته بنده در نوشته‌ی گوش دادن منفعلانه که لینک آن را در بالا گذاشتم به این نکته اشاره‌کرده‌ام که این موضوع به‌خودی‌خود هیچ اشکالی ندارد اما کافی نیست. اگر می‌خواهید که واقعاً مهارت شنیداری خود را در مدت‌زمان کمی تقویت کنید، بایستی با تمرکز بسیار بالایی مطالب را گوش دهید. با استفاده از تکنیک سایه به دلیل آنکه بایستی یک کار عملی انجام دهید، مجبور می‌شوید که به‌طور ناخودآگاه با دقت بیشتری به مطالب گوش بدهید. البته فقط بحث گوش دادن تنها نیست بلکه همان‌طور که در بالا آمد آهنگ صدا و دیگر موارد مرتبط نیز شامل آن می‌شود. بنابراین این تکنیک نه‌تنها مهارت شنیداری شما را تقویت می‌کند بلکه باعث می‌شود که تمرکز بالاتری داشته باشید و بهتر به صحبت دیگران گوش دهید که این خود برای تقویت مهارت‌های ارتباطی شما بسیار مفید است.

نکته‌ی مهم دیگری نیز در رابطه با گوش دادن به همراه تکنیک سایه وجود دارد. ممکن است که شما لغات زبان انگلیسی را به‌تنهایی بتوانید به‌خوبی تشخیص دهید و درک کنید. اما وقتی‌که لغات مختلف در یک جمله، باهم و به‌صورت ترکیبی توسط یک گوینده‌ی حرفه‌ای، یا فردی بومی زبان بیان می‌شود؛ نحوه‌ی تلفظ آن لغات دستخوش تغییرات فراوانی قرار می‌گیرد. این همان چیزی است که اغلب زبان‌آموزان با آن مشکل‌دارند. وقتی به صحبت‌های یک انگلیسی‌زبان گوش می‌دهند احساس می‌کنند که سرعت مکالمه‌ی آن‌ها بسیار بالا است؛ طوری که قدرت تشخیص و درک کلمات و عبارات از دستشان خارج می‌شود. بعضی وقت‌ها این موضوع درست است اما همیشه الزاماً این‌گونه نیست. مشکل اصلی این است که زبان‌آموز به نحوه‌ی بیان شدن عبارات در حالت مکالمه عادت نکرده است.

بگذارید مثال بسیار ساده‌ای برای شما بزنم تا این موضوع بهتر درک شود: I’m going to. هیچ‌کس هیچ مشکلی با جمله‌ی “I’m going to” اگر به همین ترتیبی که نوشته‌شده است تلفظ شود ندارد. با هر سرعتی که فکرش را بکنید. بنابراین اگر در حال گوش دادن به یک مکالمه باشید و گوینده بگوید “Tomorrow, I’m going to go to the park.” فهمیدن این جمله بسیار ساده است. اما حقیقت این است که اکثر حرفه‌ای‌ها و بومی زبان‌ها اصلاً این‌طور صحبت نمی‌کنند. در عوض آن‌ها این عبارت را به‌صورت “I’m gonna” یا ” I’monna” به کار می‌برند. در حقیقت وقتی یک انگلیسی‌زبان می‌گوید “Tomorrow, I’minna go to the park” سریع‌تر از حالتی که بگوید “Tomorrow, I’m going to go to the park.” صحبت نمی‌کند. هردوی این جملات یک سرعت دارند. اما نحوه‌ی بیان آن‌ها و نحوه‌ی چسباندن عبارات انگلیسی به هم باعث می‌شود که اولی با دومی تفاوت عمده‌ای بکند که طبیعتاً درک و فهم آن نیز سخت‌تر می‌شود.

دقیقاً به خاطر همین موضوع است که تکنیک سایه می‌تواند از شما یک شنونده‌ی بهتر بسازد. به خاطر اینکه تلاش شما در گوش دادن به انگلیسی این است که صحبت‌های گوینده را به همان نحوی که در جریان است تقلید نمایید و عبارات را به همان نحوی که بومی زبان‌ها به کار می‌برند به هم بچسبانید. این کار باعث می‌شود که زبان را بهتر درک کنید و بفهمید.

با توجه به مزایای فوق توصیه اکید بنده به شما این است که تکنیک سایه را به‌صورت مرتب در برنامه‌ی آموزشی خود قرار بدهید. به یاد داشته باشید که لازم نیست حتماً هر چه را که می‌شنوید بلند تکرار کنید. اگر در شرایط مناسب قرار نداشتید (در یک محل عمومی بودید یا دوروبرتان پر از آدم بود) سعی کنید که این تکنیک را به‌صورت ذهنی انجام دهید. زیرا این تکنیک حتی به‌صورت ذهنی نیز تأثیرات زیادی دارد. بنابراین تکنیک سایه را از همین امروز شروع کنید و ادامه دهید تا تأثیرات شگرف آن را در مدت کمی مشاهده کنید.

تکنیک سایه چه جاهایی کاربرد دارد.

به‌طورکلی هر چیزی که می‌شنوید را می‌توانید با تکنیک سایه نیز تمرین کنید. در نوشته‌های قبلی برای یادگیری زبان انگلیسی با فیلم اشاره‌شده بود که تکنیک سایه در دیدن فیلم بسیار می‌تواند مناسب باشد. همچنین ازآنجایی‌که در تارنگار زبانشناس داستان های کوتاه انگلیسی به‌صورت صوتی ارائه می‌شود، استفاده از تکنیک سایه در این داستان‌ها بسیار پیشنهاد می‌شود.

نوشته‌ی مرتبط: داستان کوتاه انگلیسی و نقش آن در یادگیری بهتر زبان

تکنیک سایه را به چه روش‌هایی می‌توان پیاده‌سازی کرد

تکنیک سایه به سه روش، قابل پیاده‌سازی است که در هر مرحله سخت‌تر اما تأثیرگذارتر می‌شود.

مرحله‌ی اول، سایه‌ی گزینشی:

تکنیک سایه‌ی گزینشی یا نیم‌سایه، ساده‌ترین حالت تکنیک سایه است. زیرا برای استفاده از آن نیازی نیست که تمام حواستان به مطلبی که می‌شنوید باشد. تنها کافی است که به یک مکالمه یا یک مطلب صوتی گوش دهید و عباراتی که احساس می‌کنید ارزشمند هستند را انتخاب کنید و آن‌ها را یا بلند تکرار کنید یا در ذهنتان تکرار کنید. بنده این تکنیک را سایه‌ی لذت‌بخش نیز می‌نامم زیرا نیاز نیست که کار شاقی برای آن انجام شود و تمرکز بالایی روی مطلبی که می‌شنوید صورت بگیرد. هر چیزی که می‌شنوید و احساس می‌کنید تکرارش راحت است و ارزش تکرار شدن دارد، این کار را روی آن انجام دهید. برای اینکه با این تکنیک بهتر آشنا شوید توجه شما را به ویدئوی زیر جلب می‌کنم.

ویدئوی توضیح تکنیک سایه‌ی گزینشی

فکر کنم که با دیدن این ویدئو کاملاً متوجه شدید که منظور از تکنیک سایه‌ی گزینشی چیست. این کار بیشتر می‌تواند برای شرایطی مثل زمانی که به یک مکالمه‌ی سخت گوش می‌دهید یا به یک برنامه تلویزیونی که از سطح شما بالاتر است گوش می‌دهید، مناسب باشد. یا حتی هنگامی‌که در حال نگاه کردن یک فیلم زیبا هستید اما می‌خواهید آن‌قدری از دیدگاه آموزشی فیلم را ببینید و بیشتر می‌خواهید لذت ببرید. این روش در این‌جور شرایط می‌تواند بسیار ساده و کاربردی و درعین‌حال تأثیرگذار باشد.

مرحله دوم، سایه‌ی کامل:

اگر قبلاً از تکنیک سایه استفاده کرده باشید یا برایتان تعریف‌شده باشد، احتمالاً همین تکنیک سایه‌ی کامل بوده است. به‌طورکلی تکنیک سایه‌ی کامل به معنای آن است که هر چه را که می‌شنوید همزمان با گوینده آن را تکرار کنید. این حالت را می‌توان به چند روش انجام داد:

یکی از روش‌ها این است که متن آن چیزی که می‌شنوید را نیز داشته باشید و از روی آن به همراه گوینده صحبت کنید. این روش طبیعتاً مزایای خاص خودش را دارد اما به نظر من به‌اندازه‌ی زمانی که بتوانید بدون استفاده از متن، این تکنیک را استفاده کنید، تأثیرگذار نیست. حداقل در مورد مهارت شنیداری اگر بتوانید بدون نگاه کردن به متن از این تکنیک استفاده کنید بسیار مؤثرتر می‌شود.

روش بعدی را بنده تکنیک سایه‌ی منقطع می‌نامم که احتمالاً از این روش نیز قبلاً استفاده کرده باشید. یعنی چیزی را می‌شنوید؛ صحبت‌های گوینده را متوقف می‌کنید؛ و همان را خودتان تکرار می‌کنید. این روش برای زمانی خوب است که واقعاً همراهی با گوینده برای شما سخت است و نیاز به زمان بیشتری برای تکرار صحبت‌های وی دارید.

برای اینکه بیشتر با این روش آشنا شوید نظر شما را به ویدئوی زیر جلب می‌کنم:

ویدئوی توضیح تکنیک سایه‌ی کامل

با دیدن ویدئوی فوق فکر کنم کاملاً متوجه شدید که منظور از تکنیک سایه‌ی کامل چیست. اگر دقت کرده باشید در ویدئو، شخصی که تکنیک سایه را کار می‌کرد چشم‌های خود را بسته بود. این یک‌چیز سلیقه‌ای است. اگر احساس می‌کنید که با بستن چشم‌ها معنی آنچه در حال تکرار آن هستید را بهتر و عمیق‌تر متوجه می‌شوید شما نیز چشمان خود را ببندید. توجه داشته باشید که تکنیک سایه به معنی تکرار طوطی‌وار نیست. بلکه این تکرار بایستی با توجه کامل نسبت به معنای آنچه میگویید باشد. این موضوع احتمالاً در ابتدای کار بسیار سخت باشد که هم آنچه را که می‌شنوید تکرار کنید هم توجه به معنای آن داشته باشید. اما چاره‌ی هر مشکلی تمرین است. با تمرین این کار برای شما به یک عادت تبدیل می‌شود.

مرحله‌ی سوم، سایه‌ی تعاملی:

تکنیک سایه تعاملی بدین‌صورت می‌شود که شما نه‌تنها تکنیک سایه را به‌طور معمولی انجام می‌دهید، بلکه خودتان نیز دیدگاه خود را بیان می‌کنید و یا سؤالات اضافه‌ای از خود می‌پرسید. بنابراین تکنیک سایه‌ی تعاملی بسیار بالاتر از گوش دادن و تکرار کردن ساده است. در این تکنیک شما در حقیقت چیز جدیدی می‌سازید و مطلب جدیدی را به داستان اضافه می‌کنید. برای اینکه این کار را به نحو مطلوب انجام دهید واقعاً نیاز است که صحبت‌های گوینده را متوقف کنید تا فرصت فکر کردن و اضافه کردن مطالب جدید را داشته باشید. بنابراین اگر بخواهیم بهتر تکنیک سایه تعاملی را توضیح دهیم به‌صورت زیر می‌شود:

تکنیک سایه‌ی گزینشی + بیان دیدگاه خود و پرسیدن سؤال جدید = تکنیک سایه‌ی تعاملی.

برای اینکه بهتر با این قضیه آشنا بشوید توجه شما را به ویدئوی زیر جلب می‌کنم.

ویدئوی توضیح تکنیک سایه‌ی تعاملی

همان‌طور که در فیلم مشاهده کردید تکنیک سایه‌ی گزینشی با سؤالات و دیدگاه‌های جدید ترکیب‌شده بود تا به تکنیک سایه تعاملی تبدیل شود. البته شما می‌توانید تکنیک سایه‌ی کامل را هم به همین ترتیب به تکنیک سایه تعاملی تبدیل کنید. هیچ اشکالی ندارد. بنابراین تفکری که پشت ایده‌ی سایه‌ی تعاملی است این است که تنها مهارت شنیداری و مکالمه‌ی زبان انگلیسی شما تقویت نمی‌شود؛ بلکه این روش باعث می‌شود که بتوانید روان‌تر به زبان انگلیسی صحبت کنید. زیرا هرلحظه در حال اضافه کردن دیدگاه‌های خود نیز هستید که بسیار برای روان شدن در مکالمه زبان انگلیسی مناسب است.

امیدوارم که توانسته باشم روش خیلی خوبی را برای شما ارائه کرده باشم و با استفاده از این روش مهارت مکالمه زبان انگلیسی و شنیداری شما را به نحو مطلوبی پیشرفت بکند.

نوشته شده در مکالمه.

پاسخ دهید

نکات مهم:

1- اگر کامنت گذاشتید و گزینه ی ارسال را زدید، کامنت شما همان لحظه نمایش داده نمیشود بلکه در انتظار تایید ما قرار میگیرد

2- نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز با علامت * علامتگذاری شده اند

76 دیدگاه

 1. با عرض سلام و وقت بخیر
  من علی هستم، همین دیروز نرم افزار رو نصب کردم. البته هنوز زیاد باهاش کار نکردم ولی نرم افزار خیلی خوبی به نظر میاد.
  من قبلا زبان زیاد کار کردم و خودم در سطح advanced هستم، اتفاقا من هم قبلا خودم خود به خود متوجه شده بودم خوندن رمان و داستان و مجلات و روزنامه های انگلیسی تو موضوعاتی که خودم بهشون علاقه دارم چقدر بیشتر از کلاس رفتن باعث پیشرفت میشه و چند سال هست که این کارو انجام میدم و خیلی خوب نتیجه گرفتم. تو مهارت های listening و reading تقریبا میشه گفت که مشکلی ندارم ولی تو writing و speaking خیلی مشکل دارم.
  تو نت دنبال روش هایی برای تقویت speaking بودم( خودم این فکر رو داشتم و هنوز دارم که تنها راه تقویت مهارت مکالمه رفتن به آموزشگاه زبان هست که اونجا با یه کسی حرف بزنی)ولی تو نت که می چرخیدم سایت شما رو دیدیم و از اونجایی که دیدم راجب رمان و… خوندن تاکید کردین احساس کردم که مطالب درستی اینجا هست. خواستم بیام و اعتماد کنم و اون کار هایی که برای تقویت speaking نوشته بودین رو انجام بدم(همین shadowing و…)

  سوالی که داشتم از شما اینه که برای تقویت speaking چه کار میتونم بکنم؟؟ فعلا هم تو این مهارت در سطح intermediate هستم.
  آیا غیر از کلاس رفتن میتونم کارای دیگه ای انجام بدم؟

  • سلام. برای تقویت مکالمه به صورت خودخوان که برنامه ای که من در استراتژی های تقویت مکالمه دادم و اعمال اون روی پکیجی مثل پکیج داستان واقعی بسیار عالی هست.
   در ضمن داریم امکاناتی رو فراهم میکنیم که بتونین با زبان آموزهای دیگه در اپلیکیشن ارتباط برقرار کنین و همین استراتژی ها رو دو نفره انجام بدین.
   اگر مورد دوم هم تکمیل و ارائه بشه میشه گفت این اپلیکیشن میتونه تمام نیازهای شما رو براورده کنه.

 2. سلام توضیحات شما در مورد تکنیک سایه بهتر از عالی بود من خودم خیلی وقتا مثه رباطم وهمین منو مایوس می کرد واقعاااااا ممنون ایمیل های شما نه تنها زبانشناسه بلکه روانشناسه یک جهان تشکر

 3. با سلام و احترام
  خدا رو شاکرم بخاطر اینکه هنوز ادمهای مهربان و خدا شناس و از جنس خدا بر روی زمین هستند که هدفشون کمک خالصانه به دیگری است.
  استاد بزرگوار من نسترن هستم. دانشجوی دکترای میکروبیولوژی و حدود دو سال قبل ایلتس ۷ از باکو گرفتم و واسه خارج از کشور اقدام کردم و الان همه اون روزها گذشتن و الان من فاند کامل از دانشگاه کوئیزلند استرالیا گرفتم.و میخوام اگر خداوند تا انتهای مسیر باز کمکم کنه اواخر اذر ماه برم و ادامه دکترا رو اونجا بخونم….

  جناب ناصری من الان باید مکالمه رو قوی کنم و کمی نگران هستم چون حدود یک سال هست که مکالمه کار نکردم اما فیلم انگلیسی که نگاه میکنم با زیرنویس انگلیسی همه فیلم رو میفهمم چون دامنه لغتم به دلیل ترجمه که انجام میدهم خوبه….ولی من در این زمان سه ماهه باید فقط مکالمه و شنیداری رو قوی کنم….و تمام نگرانی من هم همین هست..

  ممنونم بتونید راهنمایی بفرمایید…

  • سلام
   شما حتما الان وضعیتتون خوبه فقط برای تقویت مکالمه پیشنهاد میکنم تکنیک سایه و بازگویی داستان در این مقاله رو روی داستان های واقعی، مگا داستان ها، و داستان های کوتاه پیاده سازی کنین.

 4. سلام
  من زبانم خيلي ضعيفه ولي خيلي دوست دارم مكالمه زبان انگليسي ياد بگيرم نميخوام كلاسم برم
  ميخواستم ببينم چيكار بايد بكنم چ جوري شروع كنم با روش شما؟ و هروز چقد براش وقت بزارم؟
  تا هم Speaking وهم listening قوي بشه
  ممنون ميشم كمكم كنيد

 5. سلام.میگم این مثالی که در بالا زدید I’minna ولی من هیچ جا همچین چیزی نشنیدم و هر جا زدم معنی ای نیاورد میتونید بگید اینو کجا شنیدید؟من هر جا تو هر فیلمی همچین چیزی پیش اومده از ….I’m/She’s’/He’s/We’re/They’re gonna فقط استفاده کردند نه چیز دیگه ای.

  • اگر یک نگاه به دکمه های کیبورد بندازیم میتونیم حدس بزنیم اشکال تایپی بود چرا که دو حرف “O” و “I” کنار هم هستند

 6. با سلام و عرض ادب

  دوست گرامی ، من نرم افزار اندروید را ده روزی میشه نصب کردم و با آن دارم پیش می رم ،
  من ابتدا لغاتی را که بلد نیستم زرد میکنم و معنی آنها را پیدا می کنم و تلفظ اون کلمات را گوش میکنم ، و سپس خودم متن را سعی می کنم ترجمه کنم و در آخر ترجمه خودم را با ترجمه برنامه مقایسه کنم .
  و بعد فایل صوتی را گوش میکنم و متن را نگاه می کنم و معانی را در ذهنم مرور می کنم ، دفعات بعدی متن را همزمان با فایل صوتی اول به صورت منقطع و بعد پیوسته می خوانم ، آنقدر ادامه می دهم تا بتوانم دقیقا همزمان با فایل صوتی ، و روان بخوانم . البته در این بین هر دو سه بار ، فایل صوتی را می گذارم و بدون متن سعی می کنم آن را بفهمم و برای خودم ترجمه کنم .
  بعد همزمان با گوش دادن به فایل صوتی، مثل کسی که املا می گوید ، کلمات سخت و جدید را می نویسم تا یادبگیرم.
  وقتی همه اینها تمام شد ، تقریبا همه لغاتی را که زرد کرده بودم را یاد گرفتم ، و همه آنها را از زردی خارج می کنم .و از جعبه لایتنر هم پاک میکنم .

  ببخشید سوال من اینه که کار من درسته؟
  نحوه استفاده از این برنامه به این صورت هست ؟
  اینطوری خوندن درسته ؟
  من از ابتدا ( داستان های بچگانه سطح یک ) شروع کردم.
  میشه لطف کنید و بنده را راهنمایی کنید .

  سپاسگزارم از لطفتون

  • سلام. نحوه ی خوندنتون درست هست. به طور کلی نحوه ی خوندن داستان ها اینجا توضیح داده شده.
   اما لغت ها رو به اشتباه سفید میکنین. درسته بعد چند تمرین به خوبی لغت ها رو یاد میگیرین اما این کار کافی نیست. بلکه لغت ها رو بایستی توی داستان های دیگه هم ببینین.
   به طور کلی لغت هایی که زرد میکنین و وارد جعبه لایتنر میکنین رو نباید خودتون سفید کنین. بلکه نرم افزار طی فرایندی که در جعبه لایتنر و خوندن بقیه درسها صورت میگیره، اونها رو خود به خود سفید میکنه. بنابراین بهتره این کار رو به خود نرم افزار بسپارین (مگر اینکه لغتی رو به اشتباه وارد کردین که اون مسالش فرق میکنه)

 7. سلام دوست عزیز.
  ممنون از سایت خوبتون. اکبری هستم دانشجوی دکتری شهید باهنر کرمان. برام یه فرصت مطالعاتی پیش اومده که حدود دو ماه و نیم دیگه بایستی به مدت ۶-۹ ماه از ایران به یه کشور دیگه برم احتمالا انگلستان یا ژاپن. تو آزمون MSRT نمره قبولی رو آوردم ولی برای SPEAKING و کمی هم برای LISTENING نگران هستم وخیلی خوب نیستم و تو صحبت کردن، FLUENCY ندارم و باید خیلی فکر کنم. چه راهکاری به من پیشنهاد میکنین تا تو این وقت کم بتونم در کشور مورد نظر ارتباط خوبی داشته باشم.
  باز هم ممنون

 8. تشکر بابت توضیحاتی که در اختیار قرار دادید.
  در واقع من میخوام برای تافل آماده بشم که البته قبلش نیاز هست که تو همه مهارت ها به سطح توانایی کافی برسم.
  زیاد اهل کلاس رفتن نیستم به جز ۱۲ جلسه بیشتر نرفتم ولی خودم به روش سلف استادی میخونم.
  خیلی وقته که وقت زیادی نمیذارم ولی موقعی که خوب میخونم خوبم نتیجه گرفتم.
  با نصرت شروع کردم و بعدش کتاب تکتیکس وسعی کردم هر درس و چند بار گوش بدم و بفهمم چی میگه، اوایل زیاد متوجه نمیشدم ولی رفته رفته خیلی بهتر شدم.
  میدونم لسنینگ خیلی مهمه.
  فعلا اسپیکینگم خیلی خوب نیس. یعنی چهار مهارتم خوب نیس.

 9. سلام.
  پیشنهاد شما برای تعیین سطح شنیداری چیه تا بتونم منابع مناسب رو انتخاب کنم؟ همچنین منابع هم سطح رو باید انتخاب کرد یا از منابع یک سطح بالاتر باید استفاده کرد؟
  با تشکر

  • پیشنهادم اینه دو پکیج داستان واقعی و داستان کودکانه رو مطالعه بفرمایید، با اولویت داستان واقعی، هر کدوم رو که میتونید تا حد ۹۰ درصد به خوبی درک بکنید رو فعلا شروع بفرمایید.

 10. با سلام خدمت شما و سایت خوبتون سوالم اینکه ایا واسه استفاده از تکنیک سایه حالت دوم باید موقعه گفتن برای ۳ بار اول موردی نداره جمله به جمله قطع کنیم و فایل صوتی عقب جلو کنیم واینکه باید و وقتی میخواهیم از حالت ۳ تکنیک سایه استفاده کنیم باید چندین بار به نظرتون گوش بدیم ببینیم چی میگه تا بتونیم جواب بدیم
  و اینکه حالت ۳ رو پیشنهادی دارین

  • سلام
   همون طور که در نوشته ی استراتژی های تقویت مکالمه گفتم، قبل از تکنیک سایه بایستی تکرار فعالانه داشته باشین تا قوی بشین. برای حالت ۳ تکنیک سایه، پکیج داستان واقعی خوبه. چون خودش درسنامه هایی داره که به صورت سوال جواب از داخل متنه، شما میتونین همونا رو استفاده بفرمایین.

 11. سلام من میخوام تسلط کافی روی زبان انگلیسی داشته باشم استعداد یادگیری زبان انگلیسم خوبه همیشه دنبال یه روشی بودم که بشه بدون دردسر اونو یاد گرفت اکثر اموزشای انگلیسی توی سایتا یکم نامفهومه میخواستم بدونم با این متد اموزشی سایه بدون اینکه لغات انگلیسی رو بدونیم یادگیری ممکنه یا نه باید دایره لغاتمونو زیاد کنیم؟؟؟؟

  • سلام. قبل از اینکه متد سایه رو روی هر فایل صوتی پیاده سازی کنین، بایستی ابتدا خوب اون فایل و لغات جدیدشو حلاجی و تمرین کرده باشین که تقریبا هیچ لغتی نباشه که ندونین. اعمال تکنیک سایه روی مطالبی که حجم زیادی ازش رو بلد نیستین به هیچ دردی نمیخوره.

 12. پیشنهاد میکنم برای نتیجه بهتر از این روش از ترانه ها[بخاطر تاثیر آهنگ و ملودی در تقویت حفظیات] همراه با lyric (متن ترانه) استفاده کنید و اگر ممکنه اون رو در نرم افزار هم قرار بدین.

 13. سلام من ۱۹ سال سن دارم و ی هفته ای میشه که کنکور دادم اما متاسفانه توی کنکور نتونستم حتی به یکی از سوال های زبان جواب بدم از اون موقع فکر یاد گیری زبان فکرمو مشغول کرد برای همین بعد چند ساعت جستجو تو اینترنت به سایت شما رسیدم که سایت خوبی و اومیدوارم با کمک شما بتونم زبان خارجه رو به خوبی یاد بگیرم..

 14. سلام.من این تکنیک سایه رو تو هر مطلبی پیاده میکنم هرچه قدر هم تمرین کنم میتونم ۹۹ درصد مطلب رو بگم و اون یک درصد یا از زیر دستم درمیره یا یه نفسی تازه میکنم.به نظرتون این اشکال نداره؟

 15. سلام من یک سوال دارم اگر از تکنیک سایه و ان پنج نکته که گفتید اجرا کنم من خودم در سطح А۲قرار دارم و روزی هم ۱۵ ساعت وقت برای تمرین زبان دارم و از گرامر هم خسته ام میخواهم تا اخرین نقته یعنی تا بومی زبانان به انگلیسی مسلط شوم به نظر شما چه قدر زمان لازم است تا به این خواسته برسم

 16. سلام ممنون ازجوابتون،منظورم ازکتابهای داستانهای کوتاه انتشارات مثلا penguin readers-
  Longman
  Oxford
  وblack kat
  Czytamyw oryginaleهست.