آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی با 6 روش تضمینی

با متدهایی که در این مقاله برای آموزش زبان انگلیسی برای کودکان دبستانی گفته میشود، میتوانید یادگیری زبان انگلیسی کودکتان را تضمین کنید!

c8a6b07da97099905b0087f461f80d1d.png
کامبیز کشاورز
۸ ماه پیش آپدیت شد 
انگلیسی کودکان

«اگر از بچگی این کار رو شروع می‌کردم، الان…» این جمله‌ای است که خیلی از ما با حسرت در نوجوانی و جوانی می‌گوییم. تفاوتی هم ندارد با دیدن یک دوره‌ی آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی داغ دلمان تازه شده باشد یا یک مسابقه فوتبال و…

وقتش است که آستین‌ها را بالا بزنید و به سراغ یادگیری و آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی‌تان باشید؛ اگر دوست دارید بدانید از کجا باید برای کودکتان شروع کنید، با این مطلب همراه شوید.

چرا آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی مهم است؟

 • همه‌ی ما شعر‌هایی که از کودکی شنیدیم، به خاطر داریم؛ چرا؟ چون آن موقع هزار جور فکر و خیال نداشتیم و بهتر می‌توانستیم تمرکز کنیم.
 • علاوه بر این خواندن درس و مطالعه انواع کتاب مثل کتاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی برایمان یک‌جور تفریح بود و با آغوش باز به سراغش می‌رفتیم. و درنتیجه تلاش بیشتری برای یادگیری می‌کردیم؛ چون تا تفریح و سرگرمی بود، یادگیری هم به یک کار کاملاً دوست‌داشتنی و جذاب تبدیل می‌شد.
 • از این‌ها گذشته این روزها برای همراه شدن با دنیا، تماشای انیمیشن‌های انگلیسی روز، تحقیق و مطالعه‌ی بیشتر همه‌ی ما ناگزیریم که با زبان انگلیسی خیلی مفصل آشتی‌کنیم؛ خب برای شروع چه زمانی بهتر از دوران کودکی؟
 • از طرف دیگر بر اساس هزار جور تحقیق ثابت‌شده است که یادگیری زبان دوم باعث فعال‌تر شدن ذهن می‌شود و نیمکره‌های مغز را به تحرک بیشتری وادار می‌کند؛ چه کسی از یک کودک تیزهوش بدش می‌آید؟
کودک

روش ساده برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی

 • بر اساس روتین پیش بروید: تفاوتی ندارد در آموزشگاه زبان انگلیسی می‌خواهید کودتان زبان انگلیسی را یاد بگیرید، یا دوست دارید در خانه شروع به آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی کنید. نکته‌ی مهم این است که کودکان همیشه عاشق نظم و روتین هستند. نظم باعث می‌شود که آن‌ها احساس تسلط روی دنیای اطرافشان داشته باشند و درنتیجه با حس بهتری به سراغ یادگیری بروند.

بنابراین خوب است که در خانه یک برنامه‌ریزی مشخص داشته باشید. مثلاً کودک بداند بعد از خواندن کتاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی نوبت بازی با عروسک محبوبش است. یا هرروز و بعد از ناهار می‌تواند انیمیشن انگلیسی محبوبش را تماشا کند.

این روتین‌های ساده کمک می‌کنند که کودک به تدریج هم نظم را یاد بگیرد و هم کم‌کم خودش برای آموزش پیش‌قدم بشود چون دوست ندارد نظم زندگی روزانه‌اش به هم بخورد.

راستی یادتان باشد که زمان آموزش زبان انگلیسی به کودکان را با توجه به سن و سالش مشخص کنید؛ مثلاً یک آموزش 15 دقیقه‌ای منظم بسیار بهتر از یک آموزش طولانی نامنظم است.

کودکان در مدرسه

 • بازی کنید: کدام بچه‌ای از بازی بدش می‌آید؟ هیچ بچه‌ای! خب حالا که قرار است به سراغ آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی برویم، وقتش است که بازی‌ها را هم وارد آموزشمان کنیم مثلاً می‌توانیم:
 1. از انواع بازی‌های فکری مثل مار و پله‌هایی که کودک باید یک جمله‌ی انگلیسی بخواند؛ یا بازی‌های کارتی استفاده کنیم.
 2. بازی‌ای مثل سایمون می‌گوید هم برای کودکان جذاب است.
 3. یا می‌توانیم برای آموزش اعداد انگلیسی برای کودکان و آموزش رنگ ها، هنگام شمارش تعداد بیسکوییت‌ها یا موقع رنگ بازی، اعداد و رنگ‌ها و حروف را به انگلیسی بگوییم.
 • با انگلیسی زندگی کنید: هیچ مادری کودکش را جلویش نمی‌نشاند و به او تمام حروف و کلمات زبان مادری یاد بدهد، بلکه بچه‌ها به‌تدریج با دقت در کلمات و تکرار آن‌ها توسط بزرگ‌ترها عبارت و کلمات را یاد می‌گیرند.

برای آموزش زبان انگلیسی علاوه بر کمک گرفتن از انواع کتاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی می‌توانید از همین روش ساده استفاده کنید، چطور:

 1. موقع انجام کارهای خانه به انگلیسی بگویید که مشغول انجام چه‌کاری هستید.
 2. زمانی که با کودکتان مشغول مرتب کردن لوازم خانه هستید، اسم ابزار و وسایل را بگویید.
 3. وقتی به خرید می‌روید، بعضی عبارت‌ها را آرام و شمرده تکرار کنید.
کودک در حال یادگیری

 • از داستان‌ها کمک بگیرید: بچه‌ها عاشق داستان‌ها هستند، کتاب‌های کودکانه هم انقدر رنگ و تصویر جذاب دارند که ما بزرگ‌ترها هم عاشقشان می‌شویم. بخشی از روز را صرف خواندن کتاب داستان انگلیسی کنید. این کتاب‌ها معمولا در همان فروشگاه‌های فروش انواع کتاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان در دسترس است و می‌توانید با توجه به سطح زبان کودکتان، تسلط خودتان روی زبان انگلیسی و… به سراغشان بروید. دقت کنید که قبل از خواندن کتاب حتما یک‌بار نسخه‌ی صوتی کتاب را گوش بدهید، تا کلمات را با تلفظ صحیح ادا کنید.

هر وقت هم از خواندن کتاب خسته شدید، یادتان باشد که خواندن کتاب داستان انگلیسی برای کودکان چند مزیت اساسی دارد مثلا:

 1. به افزایش خلاقیت و توانایی داستان سازی کودک کمک می‌کنند.
 2. برای بازی‌های مختلف مصالح داستانی در اختیارش می‌گذارند.
 3. به خاطر علاقه به داستان و ماجراها، کلمات و فعل‌ها را بهتر به خاطر می‌سپارند.
 4. با کتاب و یادگیری برای همیشه دوست می‌شوند.
 5. نکات مهم و آداب معاشرت و زندگی اجتماعی را از لابه‌لای همین کتاب‌ها یاد می‌گیرند.
 • آموزش را با چاشنی موسیقی و انیمیشن ادامه دهید: یکی از روش‌های رایج آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی استفاده از انیمیشن‌های روز و موسیقی و آهنگ است. در انتخاب انیمیشن‌ها به محتوای آن‌ها و ارزش‌های خانوادگی‌تان توجه کنید. و البته نیم‌نگاهی هم به علاقه‌های کودکتان داشته باشید.

موسیقی‌های ریتمیک هم معمولا برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی انتخاب خوبی هستند. چون معمولاً از کلمات هماهنگ در شعر استفاده می‌شود و کودک می‌تواند به‌تدریج لغات بیشتری را بیاموزد.

راستی این وسط قانون طلایی والدگری را هم فراموش نکنید: انیمیشن‌ها و انواع محتواهای دیجیتال را با توجه به سن کودکتان و با محدودیت زمانی پخش‌کنید؛ تا ذهن خلاق بچه‌ها آسیب نبیند.

مهد کودک

 • گرامرها را غیرمستقیم آموزش دهید: اگر وقتی بچه بودید ازتان می‌پرسیدند فعل حال ساده فارسی چیست؟ قطعاً با چشم‌های گرد شده به فرد مقابلتان نگاه می‌کردید، اما چند ثانیه بعد از همین فعل در گفتارتان به شکل صحیح استفاده می‌کردید.

برای آموزش گرامر به کودکان دبستانی هم لازم نیست خیلی مستقیم آموزش بدهید؛ بلکه با تکرار جمله‌های درست، کودک به تدریج با ساختار صحیح کلمات آشنا می‌شود. اما می‌توانید از این روش‌ها هم برای تثبیت آموزش گرامر کمک بگیرید:

 1. با کودکتان معلم بازی کنید و از او بخواهید که در نقش معلم بعضی از اصول یا جمله‌های ساده را آموزش بدهد. (این روش برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوان‌ها پیشنهاد می‌شود.)
 2. موقع خواندن کتاب آموزش زبان انگلیسی و سایر کتاب‌های داستانی گاهی شکل‌ها و ساختارهای دیگر افعال یا قیدها را به کودک نشان بدهید.

قوانین طلایی آموزش زبان انگلیسی به کودک دبستانی

 • آموزش را بر اساس علاقه‌ی کودکتان پیش ببرید و عجله‌ای برای آموزش نداشته باشید.
 • اگر حس می‌کنید نوع بیان و تلفظتان با لهجه‌ی بومی انگلیسی تفاوت دارد، بهتر است از کتاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی صوتی یا کلاس‌های آنلاین استفاده کنید.
 • تکرار رمز موفقیت شما در آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی است، کلمه‌ها و عبارت‌ها ‌را بارها در طول بازی یا فعالیت‌های روزانه تکرار کنید.
 • بخشی از خانه یا اتاق کودک را به‌عنوان جزیره زبان انگلیسی با کتاب‌های کار زبان انگلیسی، انواع سی دی یا بازی‌های انگلیسی تزیین کنید. حتی می‌توانید با مشارکت کودک شکل حروف الفبا را روی کاغذهای رنگی ببرید یا کلمه‌ها را روی کارت‌های مختلف بنویسید و خلاصه در تزیین این جزیره‌ی انگلیسی به خودکفایی برسید.

معرفی چند کتاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی

معمولا در بسیاری از مطالب مربوط به آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی در چنین بخشی فهرستی بلندبالا از انواع کتاب‌ آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی می‌نویسند. کتاب‌هایی که به‌خودی‌خود بد نیستند، اما به خاطر

 1. خشک و غیرکاربردی بودن مطالب
 2. تمرکز صرف روی گرامرها یا لغات و خسته‌کننده بودن برای کودکان
 3. نبود فعالیت‌های انگیزه‌بخش در آن‌ها

خیلی بهتر است که کمتر به سراغ این کتاب‌ها برویم و یا برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی از انواع کتاب داستان کمک بگیریم. خب این شما و این هم انواع کتاب آموزش انگلیسی به کودکان دبستانی در بخش داستان و غیر داستان:

کتاب آموزش انگلیسی به کودکان دبستانی (صرفاً آموزشی)

بیگ فان

بیگ فان: مجموعه کتاب‌های big fun باهدف آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی به شیوه‌ی آموزش زبان مادری طراحی‌ شده است. و این یعنی در کتاب کلی بازی، سرگرمی و شعر و آهنگ برای واردکردن زبان انگلیسی به قلمروی زندگی طراحی شده است. از موارد جالب کتاب که می‌توانید برای آموزش بهتر در کنار سرگرمی رویش حساب کنید می‌توانیم به:

 • طراحی آهنگ برای هر درس
 • انیمیشن و بخش سرگرمی برای مرور مطالب
 • طراحی فعالیت‌ها و گفتگوها برای درک بهتر مطلب و بهتر شدن توانایی صحبت کردن
 • کتاب آموزش مربی برای آموزش بهتر

اشاره‌ کنیم.

سوپر سافاری

 • Super safari: اگر کودکتان از هیچ کتابی خوشش نمی‌آید، احتمالا می‌توانید به سراغ کتاب super safari برای آموزش بهتر بروید. چرا؟

چون این کتاب از انواع روش‌های خلاقانه مثل ساخت کاردستی، داستان‌سرایی و آهنگ و انیمیشن برای آموزش بهتر کمک بگیرد.

این مجموعه کتاب چهار شخصیت اصلی دارد که هر بار و طی یک ماجرا با یکدیگر گفتگو می‌کنند و کودک از طریق این گفتگوها و مشارکت در داستان‌ها به‌تدریج زبان انگلیسی، مکالمه و گرامر را یاد می‌گیرد.

کتاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی (داستانی)

کتاب انگلیسی برا کودکان

 • I broke my trunk: این کتاب یکی از کتاب‌های ماجراهای فیگی و فیلی است. کتاب جذاب که به ماجراهای دو دوست عجیب و دوست‌داشتنی می‌پردازد. خوبی این مجموعه این است که به‌راحتی نسخه‌ی فارسی و ترجمه‌شده‌ی کتاب‌ها را هم می‌توانید پیدا کنید و بعد برای جذاب‌تر کردن ماجرا، بخشی از کتاب را فارسی بخوانید و درنهایت قسمت پایانی را به انگلیسی بخوانید تا کودکتان برای سردرآوردن از ماجرا هم که شده سراغ کتاب برود.

البته اگر از ما می‌شنوید نیازی به این‌همه دردسر نیست، چون تصاویر کتاب به‌قدری جذاب هستند که کودک به راحتی با آن همراه می‌شود و می‌تواند به شکل غیرمستقیم، گرامر انگلیسی و لغات مختلف را بیاموزد.

اگر از این کتاب خوشتان آمد می‌توانید به سراغ کتاب دیگر همین نویسنده یعنی I love my new toy هم بروید.

کتاب انگلیسی کودکان

 • Don’t let the pigeon stay up late: به کبوتر اجازه نده تا دیروقت بیدار بماند، یک کتاب‌ آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی است که علاوه بر آموزش زبان انگلیسی، لزوم پیروی از مقررات و توانایی نه گفتن را هم به کودکان یاد می‌دهد. در این کتاب با یک کبوتر بدقلق طرفیم که هیچ‌جوره راضی نمی‌شود به رخت‌خواب برود. (تصورش هم بامزه است!) و حالا کودک باید در جواب درخواست‌های کبوتر یک «نه» محکم بگوید.

از همین مجموعه می‌توانید به سراغ کتاب‌های زیر هم بروید:

 1. The duckling gets a cookie
 2. The pigeon wants a puppy
 3. The pigeon needs a bath
کتاب کودکان

 • I’m rocking in my school shoes: یک گربه به اسم پیت، شاد و خندان و آوازخوان به مدرسه می‌رود. داخل مدرسه هم یک‌لحظه از گزارش لحظه‌به‌لحظه وقایع و اتفاقات غافل نمی‌شود و بلند می‌گوید که دارد به کتابخانه می‌رود یا درراه غذاخوری است.

این کتاب هم تصویرسازی خوبی دارد و هم باوجود یک گربه بازیگوش، داستان جذابی تعریف می‌کند. در کنار همه‌ی این موارد به خاطر تکرار دائمی کلمات در شعرها جناب گربه، کودک به‌راحتی لغات را یاد می‌گیرد و با داستان همراه می‌شود. تمام این موارد یعنی وقتش است که این کتاب را در لیست کتاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی قرار بدهید.

نکته طلائی آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی

آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی مثل حمل کردن یک شیشه است؛ از یک‌ طرف باید چهارچشمی مراقب محتواهای آموزشی و نوع آموزش باشیم و از طرف دیگر باید دقت کنیم تا با انتخاب کتاب آموزش انگلیسی مناسب و دقت و توجه به علاقه‌ها و میزان یادگیری کودک جلو برویم. چرا که در صورت توجه نکردن به هر یک از این موارد، احتمال دارد فرزندمان برای همیشه کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی را ببوسد و کنار بگذارد.

در این مطلب سعی کردیم به بررسی انواع روش‌ها و توصیه‌های آموزش زبان مثل:

 • استفاده از محتواهای جذاب مثل انیمیشن، داستان و کتاب
 • واردکردن آموزش در بطن زندگی
 • کمک گرفتن از کتاب‌های صوتی برای آموزش لفظ صحیح کلمات

بپردازیم.

در بخش نهایی هم به سراغ معرفی کتاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان دبستانی رفتیم تا بتوانید با خیال راحت محتوای موردنظرتان را پیدا کنید و در نهایت برای یک آموزش درست و اصولی برنامه‌ریزی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌ها

مینا

۱۶ بهمن ۱۴۰۰

خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتون و معرفی کتاب ها ،امیدوارم بتونم با این روش ها به آموزش پسرهام کمک خوبی بکنم

رضا زکی زاده

۲۴ بهمن ۱۴۰۰

هر سوالی داشته باشین در خدمت هستیم. موفق باشین.