همه چیز درباره رایتینگ تافل

چگونه در آزمون رایتیگ تافل نمره بالایی بگیریم؟ راز موفقیت در آزمون رایتینگ تافل چیست؟ با ما همراه باشید تا به پاسخ سوالاتتان برسید!

52f6ddb76ca7068dcd09f50e68cffe4e.jpeg
رضا زکی زاده
خرداد ۱۳۹۹ 
۱۴۹ 
1580129767_toefl-768x384.png

اگر به فکر مهاجرت یا تحصیل در کشورهای دیگر افتاده باشید حتما اسم تافل، یکی از مشهورترین و معتبرترین امتحان‌های زبان را شنیده‌اید. برای تحصیل، کار و یا زندگی در کشورهای دیگر به خصوص کشورهای انگلیسی زبان شما نیاز به مدرک زبان دارید. مدرکی که سطح زبان انگلیسی شما را نشان دهد. تصحیح رایتینگ تافل روش خاصی دارد که باید درباره آن بدانید تا بتوانید در آزمون رایتینگ تافل موفق شوید که ما در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

تافل یکی از بهترین مدرک‌های زبان است که در سراسر جهان مورد قبول اکثر دانشگاه‌ها و مراکز متفاوت است. این آزمون ابتدا در سال 1965 توسط سرویس آزمون آموزشی (Educational Testing Service) ایجاد شد. این سرویس در واقع یک سازمان خصوصی غیر انتفاعی است که تحقیقات آموزش را با تاکید بر امتحان و آزمون انجام می‌دهد.

30 مرکز خصوصی و غیرخصوصی برای سنجش دانش‌آموزانی که زبان انگلیسی زبان دوم آنها بود این تست را انجام می‌دادند. در ابتدا آزمون تافل روی برگه کاغذ انجام می‌شد اما بعدا آزمون به صورت کامپیوتری و از سال 2005 به صورت اینترنتی انجام می‌شود که به آن TOEFL iBT می‌گویند.

به خاطر کرونا یک قسمت جدید و جالب هم به این آزمون اضافه شده که به شما اجازه می‌دهد آزمون را در خانه برگزار کنید نه در مراکز مورد تایید. به این بخش TOEFL Home Edition می‌گویند. البته در صورتی که بخواهید به این شکل آزمون بدهید باید تجهیزات لازم برای مراقب انسانی از راه دور را داشته باشید.

جزئیات آزمون تافل

آزمون تافل مهارت شما را در چهار بخش خواندن (reading)، شنیدن (listening)، صحبت کردن (speaking) و نوشتن (writing) می‌سنجد. لازم است در هر کدام از این بخش‌ها به اندازه‌ی کافی مهارت داشته باشید تا بتوانید نمره مورد نیازتان را کسب کنید. پس با هر بخش جداگانه سر و کله بزنید. اکثر اوقات برای آنکه در آزمون موفق باشید نیاز دارید به کمک افراد متخصص، کتاب یا سایر روش‌های موجود تکنیک‌هایی را کسب کنید که در آزمون مورد نیازاند.

هر بخش از آزمون 30 نمره دارد. از آنجا که برای هر سوال بخش خواندن و شنیدن تنها یک پاسخ صحیح وجود دارد، این دو بخش به شکل خودکار تصحیح و نمره‌دهی می‌شوند. اما بخش صحبت کردن و نوشتن متفاوت‌اند. این دو بخش توسط افراد مسئول تصحیح می‌شوند. برای خیلی از افراد همین امر استرس ایجاد می‌کند که قطعا با تمرین و تکرار همه چیز مرتب خواهد شد. تصحیح رایتینگ تافل چیزی نیست که شما را بترساند.

کل آزمون در طی 3 ساعت برگزار می‌شود و بین آن 10 دقیقه وقت استراحت وجود دارد. متاسفانه نمره تافل برای مدت دو سال اعتبار دارد اما می‌توانید چندین بار برای بهبود نمره خود امتحان دهید.

RS7522_ThinkstockPhotos-622015126-hig_2-1024x683.jpg

RS7522_ThinkstockPhotos-622015126-hig_2-1024x683.jpg

یک ویژگی بسیار عالی که می‌تواند ناجی شما باشد، به آزمون تافل اضافه شده است. می‌توانید چند بار آزمون بدهید و در نهایت بالاترین نمره شما در هر بخش در نظر گرفته می‌شود. بنابراین اگر برای مثال تنها در رایتینگ نمره کمی آورده‌اید می‌توانید در آزمون بعدی تمرکز خود را بر این بخش بگذارید. درباره تصحیح رایتینگ تافل بیشتر بدانید تا این دانش کمک حالتان باشد.

البته یادتان باشد حتما از دانشگاه یا مرجعی که مدرک را برای آن می‌خواهید پرس‌وجو کنید. ممکن است دانشگاه‌های متفاوت قوانین خاصی داشته باشند و شما نیاز دارید جزئیات را از آنها بپرسید. حتی این را در نظر بگیرید که ممکن است مدرک تافل برای آنها مورد قبول نباشد. راستی اگر می‌خواهید با بهترین منابع آزمون تافل آشنا شوید توصیه می‌کنیم مقاله منابع تافل زبانشناس را بخوانید.

نمره مناسب تافل چیست؟

حالا که درباره کلیات آزمون تافل صحبت کردیم ممکن است این سوال به ذهن شما رسیده باشد که چه نمره تافلی به قدر کافی خوب است؟ البته برای موسسات و دانشگاه‌های مختلف استانداردها متفاوت است. ممکن است کالج یا موسسه‌ای باشد که نمره‌ی 70 را هم قبول کند اما اکثر دانشگاه‌های سطح بالا نمره 100 را نمره قبولی در نظر می‌گیرند. در ضمن احتمالا برای نمره در هر بخش تافل هم حد نصابی وجود دارد.

البته این شرایط هم وجود دارد که شما بتوانید پذیرش مشروط بگیرید. یعنی با نمره کمتر وارد دانشگاه یا موسسه مورد نظر بشوید اما قبل از شروع واحدهای درسی اصلی مجبورید مدتی زبان انگلیسی بخوانید تا برای ورود به کلاس درس آماده باشید. حتی در این شرایط هم باید سطح زبان شما از یک حداقلی بیشتر باشد تا بتوانید موفق شوید.

رایتینگ تافل

خوب نوشتن سخت است. برای بسیاری از غیر انگلیسی‌زبانان سخت‌ترین بخش آزمون بخش رایتینگ تافل است. خوب نوشتن نیاز به مهارت‌های بسیاری دارد. داشتن دایره لغات گسترده، استفاده از جملات با ساختارهای متفاوت و به طور کل ایجاد یک ساختار منظم و مناسب برای متن از مهارت‌هایی است که شرکت‌کنندگان در آزمون تافل به آن نیاز دارند. در ضمن باید بدانید هنگام تصحیح رایتینگ تافل به چه نکاتی توجه می‌شود.

نوشتن آخرین بخش از آزمون تافل است. برای نوشتن دو متن در آزمون تافل 50 دقیقه وقت دارید. در این بخش دو متن توسط شرکت‌کننده‌ها نوشته می‌شود: متن یکپارچه(integrated) و متن مستقل(independent). برای بخش اول 20 دقیقه و برای بخش دوم 30 دقیقه زمان خواهید داشت. در تصحیح رایتینگ تافل برای هر بخش نکات متفاوتی مد نظر است.

در بخش اول رایتینگ تنها مهارت نوشتن کافی نیست. در این بخش متنی در اختیار شما قرار می‌گیرد. سه دقیقه فرصت دارید تا متن را بخوانید البته متن تا انتهای فرصت در دسترس است و می‌توانید به آن نگاه کنید. بعد از آن یک فایل صوتی دو دقیقه‌ای درباره همان موضوع برای شما پخش می‌شود. می‌توانید در هنگام گوش دادن نت‌برداری کنید. اما فایل تنها یک بار پخش می‌شود.

1580129767_toefl-768x384.png

1580129767_toefl-768x384.png

حالا 20 دقیقه فرصت دارید که تمام مطالبی که گفته شده را در متنی 150-225 کلمه‌ای بنویسید. متنی که می‌نویسید شامل ارزیابی شما از ارتباط بین مطالب و بیان نکات اصلی که در فایل صوتی و متن بوده است می‌شود. می‌توانید نمونه‌های سوال‌ها در دوره‌های قبل را پیدا کنید و با آن تمرین کنید.

راستی اگر می‌خواهید در آزمون آیلتس هم شرکت کنید، توصیه می‌کنیم مقاله رایتینگ آیلتس زبانشناس را از دست ندهید.

چند راهکار برای بخش اول رایتینگ( integrated ):

  • حتما برای بیان استدلال در نوشتتان مدام به مطالب موجود در متن و فایل صوتی اشاره کنید. بخش مهمی از نمره شما در هنگام تصحیح رایتینگ تافل مربوط به میزان درکتان از متن و فایل صوتی است.
  • هرگز تنها مطالب گفته شده را تکرار نکنید. سعی کنید مطالب اصلی و مهم را به بیان دیگر و با واژگان خودتان بنویسید. با این روش مهارت زبان انگلیسی خود را نشان می‌دهید.
  • بخش مهم دیگری از نمره در تصحیح رایتینگ تافل به این اختصاص دارد که بتوانید اطلاعات مربوط به متن را از اطلاعات فایل صوتی تفکیک کنید. سعی کنید ارتباط بین آنها را ارزیابی کنید و در نوشته خود منعکس کنید.
  • هنگام پخش فایل صوتی به خوبی نت‌برداری کنید. شما این شانس را ندارید که فایل را دوباره گوش کنید پس یادداشت کنید تا فراموش نکنید. حافظه‌تان آنقدر که فکر می‌کنید یاریتان نمی‌کند.
  • نظر شخصیتان درباره موضوع را ننویسید. نوشتن درباره نظر شخصی مربوط به بخش دوم رایتینگ و نوشته مستقل است. در این بخش تنها اطلاعات و نظرات موجود در مطالب را بنویسید.

در بخش دوم رایتینگ آزمون تافل موضوعی مطرح می‌شود و شما باید نظرتان را در نوشته حداقل 300 کلمه‌ای بنویسید. در این بخش باید ایده خودتان را بنویسید و با استدلال‌های متفاوت از آن دفاع کنید و آن را گسترش دهید. 30 دقیقه فرصت دارید تا برای نوشته خود برنامه‌ریزی کنید و آن را بنویسید. در این بخش مهم است که شما چگونه از زبان انگلیسی برای سازماندهی و گسترش متن استفاده می‌کنید. این بخش دیگر نظر قطعی شماست و به خلاصه‌نویسی کاری ندارد.

چند راهکار برای بخش دوم رایتینگ( independent ):

  • تمام مقاله درباره ایجاد یک استدلال قوی در مورد موضوع گفته شده است. اگر به موضوع علاقه ندارید ببینید چگونه می‌توانید بهترین متن را بنویسید و از کدام جهت راحت‌تر به موضوع وارد می‌شوید. مهم نظرتان نیست بلکه نگارش آن است. طوری بنویسید که انگار این نظر شما است.
  • در همان پاراگراف اول نظر خود را مشخص کنید. نوشته نباید پر از تردید باشد پس قویا از یک ایده دفاع کنید و تا انتهای متن سر موضع خود بمانید.
  • بیشتر لزوما بهتر نیست. فکر نکنید اگر 600 کلمه بنویسید نمره بهتری می‌گیرید. اگر 320 کلمه نوشته باشید اما متن را خوب نوشته باشید می‌توانید نمره خوبی کسب کنید. تا جایی بنویسید که مطلب یا نکته‌ای برای گفتن دارید. تصحیح رایتینگ تافل به کیفیت نوشته مربوط است نه کمیتش.

تصحیح رایتینگ تافل

همان‌طور که قبلا گفتیم در مجموع‌ می‌توانید 30 نمره از بخش رایتینگ تافل کسب کنید. اما نمره‌دهی آن چه‌طور است؟ متن‌های شما در این بخش توسط حداقل دو نفر خوانده می‌شود و هرکدام از آنها نمره‌ای بین 0 تا 5 به شما می‌دهند. میانگین نمره دو مصحح در عدد 6 ضرب می‌شود و نمره رایتینگ شما محاسبه می‌شود.

اگر می‌خواهید نمره مناسبی در رایتینگ تافل داشته باشید باید بدانید دقیقا به چه نکاتی در رایتینگ شما توجه می‌شود و ممکن است بابت آنها نمره از دست بدهید. از آنجا که افراد متن شما را تصحیح می‌کنند ممکن است از اشتباهات کوچک و رایج مانند اسپل اشتباه کلمات چشم‌پوشی شود مگر اینکه تعداد این اشتباهات زیاد باشد.

Benefits-of-Essay-Writing-Services-for-Busy-Students-740x494-1.jpg

Benefits-of-Essay-Writing-Services-for-Busy-Students-740x494-1.jpg

برای بررسی متن نوشته شده به چند نکته قطعا توجه خواهد شد و شما باید مهارتتان در این زمینه‌ها را افزایش دهید. واضح است که نوشته باید از نظر گرامری و واژگان در سطح مناسبی قرار داشته باشد. باید بتوانید تا جای ممکن از لغات متفاوت و گرامرهای صحیح و مناسب استفاده کنید.

نکته بعدی که می‌تواند اهمیت ویژه‌ای داشته باشد نحوه سازماندهی و گسترش متن توسط نویسنده است. در تصحیح رایتینگ تافل به ساختار متن آنقدر توجه می‌شود که ممکن است فکرش را نکنید. متن باید یکپارچه باشد و به درستی سازماندهی شده باشد. مطالب نباید نامربوط به موضوع یا پراکنده باشند. برای یادگیری این مهارت باید بدانید چگونه می‌توانید ذهن خود را منظم کنید و ایده‌هایتان را سازماندهی کنید. در کل متن باید ساختار خوبی داشته باشد تا مورد توجه قرار بگیرد.

برای آنکه بتوانید در نوشتن پیشرفت کنید خوب است اگر نوشته‌هایتان را به افراد متخصص نشان دهید تا آن را برای شما تصحیح کنند و ایرادات شما را یادآوری کنند تا بتوانید سریع‌تر پیشرفت کنید. با مشورت با افراد متخصص نه تنها پیشرفت شما تسریع می‌شود بلکه روش بهتری هم پیدا خواهید کرد.

مهارت نوشتن را تقویت کنید

شاید به نظر برسد بهترین راه برای نوشتن این است که قلم و کاغذ به دست بگیریم و مقاله‌های تافل بنویسیم. اما باید بدانید قبل از اینکه به نوشتن یک مقاله کامل فکر کنید باید از نوشتن جمله‌ها و پاراگراف‌های کوتاه شروع کنید. سعی کنید مفاهیمی که در نگارش استفاده می‌شود را بهتر درک کنید. یک شبه نمی‌شود ره صد ساله را طی کرد. برای آنکه روش تصحیح رایتینگ تافل دستتان بیاید از یک فرد حرفه‌ای بخواهید جملاتتان را بخواند و تصحیح کند.

برای آنکه بتوانید پاراگراف‌های کوتاه بنویسید به سراغ کتاب‌های دانشگاهی، آموزشی و حتی کتاب داستان انگلیسی بگردید. می‌توانید تعداد بسیاری از این کتاب‌ها را در دوره های تافل زبانشناس پیدا کنید. کافی است اپلیکیشن زبانشناس را نصب کنید و در قسمت دوره‌ها جست‌وجو کنید.

خواندن نوشته‌های خوب باعث می‌شود ذهن شما باز شود و جملات بیشتری ببینید. در بسیاری از این کتاب‌ها متن‌هایی قرار گرفته است و در ادامه سوالاتی آورده شده که میزان درک شما از مطلب را می‌سنجد. این تمرین‌ها می‌توانند به درک بهتر سوال در امتحان تافل کمک کنند.

تنها مطالب را نخوانید بلکه آنها را با دقت بررسی کنید. در هنگام مطالعه به ساختار جمله‌ها و گرامر استفاده شده هم توجه کنید. سعی کنید لغات پراستفاده و مهم را یاد بگیرید. در اپلیکیشن زبانشناس دو بخش زوم و زیبوک وجود دارد که می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. داشتن دایره واژگان گسترده دست شما را برای نوشتن بهتر باز می‌گذارد. سعی کنید هیچ منبع باارزشی را از دست ندهید. دسترسی به تعداد زیادی دوره، پادکست و آموزش در زبانشناس به شما این امکان را می‌دهد که مسیر مناسب برای یادگیری را کشف کنید.

مهارت دیگری که باید یاد بگیرید خلاصه‌نویسی است. همان‌طور که گفتیم بخشی از آزمون رایتینگ تافل خلاصه کردن مطالبی است که در سوال مطرح می‌شود. باید بدانید خلاصه‌نویسی با بیان ساده تفاوت دارد و مهارتی است که در آزمون به آن احتیاج دارید. باید بتوانید ایده اصلی موضوع را به روش خود مطرح کنید. نکته‌ای که در تصحیح رایتینگ تافل در بخش اول مهم است درک مسئله و نوشتن آن به طور خلاصه است.

برای تمرین موضوعات مناسبی را پیدا کنید و لیستی از این موضوعات ایجاد کنید. درباره هر کدام ایده‌پردازی کنید و طوفان فکری به راه بیندازید. قبل از شروع به نوشتن به ساختار متن فکر کنید. این کار باعث نظم بیشتر در نوشته شما می‌شود. وقتی کاملا آماده بودید شروع به نوشتن کنید و بعد از اتمام مقاله حتما دوباره آن را بخوانید و در نهایت از یک متخصص بخواهید متن شما را تصحیح کند تا ایرادهایتان مشخص شوند.

نتیجه گیری

از آنجاییکه برای تحصیل یا مهاجرت به کشورهای دیگر دانستن زبان انگلیسی و داشتن یک مدرک معتبر ضروری است. آزمون‌هایی شبیه به آزمون تافل بسیار مورد استفاده هستند. برای آنکه بتوانید در این آزمون‌ها موفق عمل کنید باید درباره تکنیک‌های مورد استفاده در این آزمون‌ها بدانید.

در این مطلب از زبانشناس درباره آزمون تافل و شرایط آن صحبت کردیم و چون بسیاری از افراد در بخش نوشتن که بخش انتهایی آزمون است مشکل دارند توضیح کاملی درباره رایتینگ تافل داده‌ایم. راهکارهایی برای بهتر نوشتن توصیه کردیم و دوره‌هایی برای درک بهتر نحوه نوشتن معرفی کردیم. همچنین گفتیم تصحیح رایتینگ تافل چه قدر در یادگیری موثر است و در آزمون اصلی چه طور انجام می‌شود. امیدواریم با دانستن این مطالب بتوانید آموزش بهتر و مناسب‌تری را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید