جزئیات مقاله

آیا آموزش زبان انگلیسی در خواب امکان‌پذیر است؟

تاریخ انتشار: چهارشنبه 11 شهریور 1394

دریافت جدیدترین مطالب سایت

به خبرنامه «زبانشناس» بپیوندید و از آخرین تخفیف ها، مقالات و آموزش های تخصصی با خبر شوید:

دانلود مجموعه Effortless English
چگونه زبان انگلیسی را سریع یاد بگیریم
چگونه در مهارت مکالمه انگلیسی پیشرفت کنیم

آیا آموزش زبان انگلیسی در خواب امکان‌پذیر است؟

توضیح مختصر:

بررسی‌ زبانشناس درباره امکان آموزش زبان انگلیسی در خواب

آموزش زبان انگلیسی در خواب تلاشی برای ارتقای سطح زبان‌آموز، در خواب، با پخش کردن مطالب صوتی آموزشی است. پژوهش‌های فراوانی برای پذیرش و یا رد این موضوع انجام‌شده است، زیرا خیلی جالب می‌شود اگر واقعاً انسان بتواند در خواب آموزش ببیند. یعنی اگر این امکان وجود داشته باشد که زبان‌آموز در خواب چیزی یاد بگیرد، شاید یادگیری زبان بسیار ساده‌تر از آن چیزی بشود که الآن مشاهده می‌کنیم. البته پژوهش‌هایی که در رابطه با امکان آموزش در خواب انجام‌شده است تنها برای یادگیری زبان نبوده است. بلکه دیگر موارد را نیز شامل می‌شده است.

بیشتر بخوانید: بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل

یادگیری در خواب آیا این امکان وجود دارد که زبان انگلیسی را در خواب یاد گرفت؟

حقیقت چیست؟ آیا واقعاً این امکان وجود دارد که در خواب زبان انگلیسی را یاد بگیریم؟

پژوهش‌های زیادی در رابطه با امکان آموختن در خواب انجام‌شده است. خیلی‌ها این موضوع را قویاً رد کرده‌اند. اما برخی از این پژوهش‌ها نیز این موضوع را تأیید کرده‌اند. بنابراین این سؤال به وجود می‌آید که آیا واقعاً امکان آموزش در خواب وجود دارد یا خیر.

حقیقت آن است که آموزش در “خواب” یعنی هنگامی‌که شخص ناهشیار است، به‌طورقطع نشدنی است. برای بررسی این موضوع، دانشمندان الکترودهایی به مغز شمار زیادی آزمایش‌شونده متصل کردند تا به آن‌ها این توانایی را بدهد که مطالب صوتی را تنها هنگامی‌که آن‌ها ناهشیار هستند پخش کنند. همان‌گونه که قابل پیش‌بینی بود، آزمایش‌شدگان هنگامی‌که به خواب رفتند هیچ‌چیزی یاد نگرفتند. باوجوداینکه این بررسی‌ها در سال ۱۹۵۰ میلادی منتشر شده است، ولی سازمان‌های تجاری هنوز برای سالیان متمادی زیر نام پرسود و مجذوب‌کننده‌ی یادگیری در خواب، محصولات گوناگونی را به بازار ارائه داده‌اند. درحالی‌که روش‌هایشان از هیچ پایه‌ی علمی برخوردار نبوده است.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توانیم بهتر یاد بگیریم

یادگیری در خواب بررسی فعالیت مغزی هنگام خواب نشان می‌دهد که آموختن مهارت جدید در خواب امکان‌پذیر نیست.

چرا برخی پژوهش‌ها آموزش زبان انگلیسی در خواب را تأیید کرده‌اند؟

برای اینکه موضوعی به اهمیت آموزش در خواب مورد تأیید قرار بگیرد نیازمند این است که مقالات بسیار زیادی در تأیید آن چاپ شود. الآن هر موضوع کم‌اهمیتی را که بگردی، در مجلات معتبر مقالات متعددی برای آن موضوع پیدا می‌شود. بنابراین کمبود تعداد مقالات تأییدکننده‌ی آموزش در خواب این شک را تقویت می‌کند که موضوع اساساً پایه‌ی علمی نداشته باشد و یا بسیار کم‌اهمیت باشد.

به‌هرحال تعدادی مقاله در این زمینه نوشته‌شده است که بررسی آن شاید خالی از لطف نباشد. مقالات نوشته‌شده در این زمینه عموماً از مشکلات زیر رنج می‌برد.

پدیده‌ی جانب‌داری پژوهشگر در مقالات علمی:

همیشه بایستی به این نکته دقت شود که چاپ یک مقاله‌ی علمی در یک نشریه، هیچ دلیلی بر صحت اطلاعات آن نیست. زیرا رخ دادن پدیده‌ی جانب‌داری پژوهشگر در مقالات امری رایج است. هنگامی‌که چشمداشت پژوهشگر دست آورد آزمایش را تغییر دهد پدیده‌ی جانب‌داری پژوهشگر رخ داده است. یعنی فرض کنید بنده به‌عنوان یک پژوهشگر باور داشته باشم که می‌شود در خواب زبان انگلیسی را آموزش دید. سپس آزمایشی برای این کار طراحی می‌کنم که این موضوع را اثبات یا رد کنم. طبیعتاً به خاطر اعتقادی که دارم امید این را دارم که موضوع اثبات شود. این چشمداشت باعث می‌شود که بنده به‌طور ناخودآگاه (یا حتی خودآگاه) طوری رفتار کنم که دست آورد آزمایش به سود بنده تغییر کند. بنابراین این امکان وجود دارد که برخی از این بررسی‌ها به همین دلیل آموزش در خواب را مثبت ارزیابی کرده باشند. این موضوع به‌ویژه هنگامی‌که سود مالی در میان باشد رایج است.

تحقیقات کوتاه‌مدت:

شاید بتوان گفت که تمامی تحقیقات انجام‌شده کوتاه‌مدت و در حد یک شبانه‌روز و یا کمتر بوده‌اند (مثلاً تحقیق دانشمندان سوئیسی ). این در حالی است که فرایند یادگیری امری درازمدت است. بنابراین حتی اگر فرض کنیم که آموزش زبان انگلیسی در خواب، و به‌طورکلی آموزش هر چیز دیگری در خواب صحت داشته باشد؛ هیچ آزمایشی در مورد اثرات بلندمدت آن صورت نگرفته است. مثلاً آیا این روش‌ها باعث نمی‌شود که خواب شخص مختل شود؟ اصلاً معلوم نیست که همچون موردی درست از آب دربیاید چون به‌هرحال خواب بایستی زمانی برای آرامش ذهنی افراد باشد نه زمانی برای یادگیری.

تحقیقات در شرایط خاص با نتایج ضعیف:

اکثر این تحقیقات در شرایط خاصی صورت گرفته است. مثلاً در زمان خاصی مطالب صوتی برای آزمایش‌شوندگان پخش شده است. همه‌ی افراد در محیط آزمایشگاهی بوده‌اند که ممکن است امکان فراهم کردن چنین محیطی درواقع امکان‌پذیر نباشد. هیچ دلیلی مبنی بر اینکه واقعاً افراد به خواب رفته بودند و مطالب صوتی برای آن‌ها در خواب پخش شده وجود ندارد. و از همه مهم‌تر، نتایج نهایی بهبود عملکرد آزمایش‌شونده‌ها بسیار ضعیف و نزدیک به صفر گزارش شده است. مثلاً در این تحقیق که توسط محققان دانشگاه شیکاگو برای بررسی بهبود آموزش در خواب انجام گرفته است، تنها بهبود بسیار ضعیف ۴ درصدی مشاهده شده است. همچنین اصلاً مشخص نیست که آیا واقعاً افراد آزمایش‌شده در خواب این بهبود را کسب کرده‌اند یا به‌طور اتفاقی تا حدودی بیدار بوده‌اند.

تحقیقات روی مطالبی که قبلاً آموزش‌دیده‌شده است:

آن‌طور که پیداست تمامی تحقیقات روی مطالبی انجام‌شده است که افراد در بیداری آن را فراگرفته‌اند. این خود نشان می‌دهد که آموزش مطالب جدید در خواب امری غیرممکن است. اینکه ذهن انسان در خواب مطالبی که قبلاً آموزش ‌دیده را بهتر یاد می‌گیرد چیزی است که تقریباً همه‌ی ما میدانیم. شاید بارها برایتان پیش آمده باشد که مسئله‌ای را در بیداری نتوانید حل کنید اما همین‌که می‌خوابید در روز بعد به‌راحتی آن را حل می‌کنید. این موضوع می‌تواند به خاطر این باشد که در خواب نیز هنوز ذهن ما درگیر آن مسئله بوده است. بنابراین این موضوع چیز جدیدی نیست که این تحقیقات به آن رسیده‌اند.

تحقیقات روی موارد بسیار ساده:

تمامی این تحقیقات روی موارد بسیار ساده‌ای انجام‌شده است. مثلاً در تحقیق دانشمندان سوئیسی که لینک آن را در بالا داده‌ام، هدف از تحقیق به یاد آوردن بهتر تعداد محدودی لغت بوده است. اما همگی میدانیم که زبان، تنها محدود در یادآوری لغات نیست. یادآوری لغات یکی از ساده‌ترین کارهایی است که زبان‌آموز بایستی از عهده‌ی آن بربیاید. اما تقویت مهارت‌های ارتباطی واقعاً مسئله‌ی پیچیده ایست که به همین راحتی‌ها نمی‌توان ادعا کرد که در خواب بشود آن را به دست آورد.

آموزش در حالت نیمه هوشیار یا همان خواب‌وبیدار:

باوجوداینکه آموزش در حالت خواب مطلق، بی‌چون‌وچرا رد شده است ولی هیچ‌کس آموزش در حالت خواب‌وبیدار را رد نکرده است. دلیل آن نیز روشن است. در حالت خواب‌وبیدار هنوز مغز آدم تااندازه‌ای هوشیار است. بیشتر تحقیقاتی که آموزش در خواب را تأیید کرده‌اند در حقیقت حالت نیمه هوشیار مدنظرشان بوده است. این نکته نیز برای ما کاملاً روشن بوده است. طبق نظریه ی داده های ورودی دکتر کرشن، اگر ورودی‌های آموزشی برای زبان‌آموز قابل‌فهم باشد، قطعاً یادگیری صورت می‌گیرد. اما کیفیت یادگیری به میزان توجه زبان‌آموز بستگی دارد. در حالت خواب‌وبیداری به‌هرحال شخص تا حدودی متوجه وقایع اطراف هست بنابراین یادگیری می‌تواند در این حالت صورت بگیرد. ولی بایستی این نکته را در نظر داشته باشیم که در حالت نیمه هوشیار، کارایی مغز شدیداً کم است. درواقع هیچ پژوهشی نتوانسته است ثابت کند که شخصی در حالت نیمه هوشیار مطلبی را تمام و کمال آموزش‌دیده است.

نتیجه‌گیری از موارد بالا

با توجه به موارد بالا این نتیجه را می‌گیریم که تحقیقات درزمینهٔ آموزش زبان انگلیسی در خواب موارد شگفت‌انگیزی را کشف نکرده‌اند که از دید ما قبلاً مغفول بوده است. همچنین هیچ تحقیقی اثرات بلندمدت پخش شدن یک مطلب صوتی در حالت خواب را برای ما مشخص نکرده است. بنابراین به نظر بنده اصلاً هوشمندانه به نظر نمی‌رسد که خود را فریب داده و فکر کنیم که واقعاً آموزش زبان انگلیسی در خواب تأثیرگذار است. به نظر بنده بایستی کمی به خود زحمت داده و فعالانه تر به مطالب صوتی به زبان انگلیسی گوش دهیم.

بیشتر بخوانید: گوش دادن منفعلانه و نقش آن در یادگیری زبان انگلیسی

یک پیشنهاد

ثابت‌شده است که خوابیدن، درست پس از هنگامی‌که چیزی را آموزش‌دیده‌اید باعث می‌شود که بهتر آن را به خاطر بسپارید. بنابراین پیشنهاد بنده این است که اگر دوست داشتید، درست پیش از خواب، اندکی به مطلب جذاب انگلیسی گوش دهید. هنگامی‌که به‌اندازه کافی احساس خواب‌آلودگی کردید، گوش دادن به آن مطلب را متوقف کرده و به خواب بروید. بنده خود به‌شخصه این موضوع را انجام داده‌ام و تأثیرات مثبتی داشته است. ولی شدیداً تأکید می‌کنم که این کار را با محصولاتی که زیر نام آموزش زبان انگلیسی در خواب فروخته می‌شوند، انجام ندهید. بلکه تنها کافی است که به مطلبی جذاب گوش کنید.

امیدوارم که همیشه سربلند و پیروز باشید

تگ‌ها: روانشناسی آموزش

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

زبان انگلیسی را می‌توانید به بهترین شکل و با امکانات عالی در اپلیکیشن «زبانشناس» یاد بگیرید

دانلود اپلیکیشن «زبانشناس»

دیدگاه(14)

مهدی

سلام، بنده اولین باره که سایت شما رو میبینم. خیلی لذت بردم از لحن نوشته و بررسی دقیق و علمی‌تون. متشکرم و امیدوارم موفق باشید.

احمد

با سلام… من سال 1385 یک دی وی دی با نام انگلیسی در خواب از بازار تهیه کردم. صدایی که پخش میشود همراه با صداهای طبیعی مثل آب و صدای پرندگان می باشد که به همراه آنها داستان های زیبا و مکالمات جالب بین فردی و همچنین صداهای فیلم پخش میشود… من ابتدای کار شب ها گوش میدادم ولی خود این گوش دادن باعث خستگی شدید و خواب عمیق میشه… جالب اینکه من پس از چندین ماه این احساس رو داشتم که لهجه زبان انگلیسی نسبت به دوستام بهتر شد و تلفظ ها را بهتر انجام میدادم ولی به هیچ وجه باعث نشد که زبان یاد بگیرم و فقط و فقط این رو خودم درک کردم که هنگام مکالمه با دوستانی که سالها به کلاسهای زبان رفته بودند وقتی مقایسه میشدیم. دوستانم به من میگفتند که لهجه شما کاملا بومی آمریکایی است. ولی شاید امکان دارد با توجه به فیلم هایی که دیده باشم آنها نیز تاثیر گذار باشند.

جواد

سلام
یک استاد خانم که خودشان انگلیسی بودند برای اموزش زبان به ایران اومدن
برای اموزش به عده ای مدیر یک شرکت
ایشان تاکیدشان بر این بود که مکالمات انگلیسی یا داستان های صوتی را دانلود کرده و هنگام خواب گوش دهید
ززززیرا مغز در حالتی که انسان خواب است،حافظه کوتاه مدت به خواب میرود اما حافظه بلند مدت بیشتر درگیر است در خواب
حال اگر شما به داستان یا مکالماتی که حتی ان ها رو متوجه نمیشوید گوش دهید بعد از مدت 6ماه بیشتر،وقتی به این کلماتی که قبلا گوش داده اید برخوردید ناخوردآگاه مغز آن کلمه را برایتان اشنا نشان میدهد.
اما گوش دادن در خواب کافی نبوده و اموزش گام ب گام و دیدن فیلم زبان اصلی نیز جزو مراحل اصلی میباشد

حسین ناصری حسین ناصری

بایستی از ایشان پرسید که منبع این ادعا کجا هست؟ بنده در مقاله ی بالا توضیح دادم که این ادعا منبع معتبری نداره

محمد

بنظرتون بهترین روش برای اموزش زبان چیه

حسین ناصری حسین ناصری

برای این سوال لطفا نوشته ی، شروع یادگیری زبان انگلیسی رو مطالعه بفرمایین.

عرفان

از نظر من این نمیتونه باعث یادگیری بشه.
مثل این هستش که شما خوابی بعد دور و اطرافتون هرکی حرف زده با کس دیگه رو بدونید که چی گفتن.
مغز در حالت اماده نیست در حال استراحته.
یه بخشهایی از مغز ممکنه برای برگشتن هوشیاری فعال باشه اما بخشهایی که باعث میشه چیز ها در حافظه های کوتاه و بلند مدت ذخیره بشن نااگاهند.
خیلی ماهیچه ها و بخش های بدن استراحت دارن میکنن تونوس های ماهیچه ای هم قط میشن.
فکر نمیکنم.

سالی

من تو خواب خیلی خوب انگلیسی صحبت میکنم حتی همسرم میگه بعضی وقتها باصدای بلند و خیلی خوب صحبت میکنی ، ولی تو بیداری نمیتونم خوب صحبت کنم .یکی بهم بگه این سی دی ها میتونه کمکم کنه یا نه؟؟؟ میخوام تو بیداری هم مثل خوابم صحبت کنم.

حسین ناصری حسین ناصری

خیر
سی دی های آموزش زبان انگلیسی در خواب فایده ای ندارد.

نورالله

مسلما وقتی کسی خوابه ، صداهای اطراف رو می شنوه ، برای همینه که با صدا زدن بیدار میشه ، یعنی مغز نسبت به صدا ها فعال میشه ، اینکه listening رو تقویت میکنه درش شکی نیست ، چون مغز به صدا ها و کلمات آشنا میشه ولی بعیده که روی تکلم اثر بذاره ، چون تکلم هنر استفاده از ماهیچه های زبان و حلقه و در خواب تحریک نمی شن ، مگر اینکه عکسش ثابت بشه

حسین ناصری حسین ناصری

نورالله گفتین لیسنینگ رو تقویت میکنه. آیا تجربه ای داشتین یا مطلب علمی در این رابطه دیدین؟ چون به نظرم خیلی بعیده

نورالله

راستش من خودم الان بدون زیرنویس فیلم می بینم ، فقط هم لهجه جنوب آمریکا برام سخته فهمیدنش چون زیاد نشنیدم ، ولی خب معمولا با موزیک می خوابم ، سخت ترین حالت زبان هم فکر کنم حالت آواز با موزیک باشه ، از زمانی که شروع کردم به گوش دادن موزیک موقع خواب دیگه مشکلی ندارم تو فهمیدنشون ، انگار که ذهنم به کلمات و تن صدا و افت و خیز جمله ها عادت کرده … احتماله !

نورالله

الان یه چیزی دقت کنید توی همین متن بالا ، شیوه جمله بندی من کاملا فارسی نیست ، یه مقدار عوض شده ، شیوه حرف زدنم همین طور ، انگار گاهی ترکیب قواعد انگلیسی با کلمات فارسی باشه

داریوش

چند شخصیت دانشگاهی هستند که کارهای مرتبطی در زمینه ی یادگیری (بطور عام) به هنگام خواب انجام داده اند. کن پالر یکی از پرکارترین آنهاست.
دو شخصیت دیگه (بنشنین و بورن) هم افراد معتبری هستندو دومی بابت تحقیقاتش در این زمینه جایزه ی لایب نیتز(که بخاطر دستاوردهای بی بدیل و نو به محققان تعلق می گیره) رو دریافت کرده.

محمد

خواب انسان سه عمق داره و گوش دادن به هر چیزی تو این سه عمق سه اثر متفاوت ایجاد میکنه که بحثش طولانییه ولی در کل آموزش نیست که اتفاق میافته . این کار مثه یه جور کاتالیزور میمونه که سرعت آموزش و کیفیتش رو تحت الشعاع قرار میده.

احمد

به نظر بنده در خواب نمیشه چیز جدیدی یاد گرفت بلکه چیزهایی که قبلا یاد گرفته شده و یا در مورد آن مطالعه صورت گرفته، تحزیه تحلیل صورت میگیرد. بنده یادم هست که در زمانی از من یک معمایی پرسیدند که من نتوانستم جواب دهم ولی در خواب به جواب رسیدم و فردایش جواب آن معما را دادم.

احمد

ما دو ضمیر آگاهانه و ناخودآگاه داریم اطلاعات اول باید آگاهانه وارد مغز شود و در ضمیر ناخودآگاه ذخیره شود و وقتی دوباره در باره همان اطلاعات بحث میکنیم از ضمیر ناخودآگاه اطلاعات دوباره به ضمیر آگاه بر میگردند یعنی اطلاعات باید در زمان هوشیاری وارد مغز شوند و در خواب این امر امکانپذیر نیست .

حسین ناصری حسین ناصری

دقیقا حرف شما را قبول دارم. بنده خودم به شخصه یادم هست یک زمانی در المپیاد های دانشجویی شرکت میکردیم سوالات به حد زیادی سخت بود. خیلی اتفاق افتاد که یک روز به مساله ای فکر کنم و آن را حل نکنم اما شب در خواب گره مساله رو در خواب باز کنم. اما به قول شما که بنده این را نیز قبول دارم نمیشود چیزی را در خواب یاد گرفت.

احمد

از نظر علمی هم باید تحریک عصبی صورت گرفته و از طریق اعصاب به نواحی مختلف مغز که داده ها در آن پردازش و ذخیره میشوند اطلاعات منتقل شوند. در خواب هیچ تحریک عصبی صورت نمیگیرد و یا اگر صورت هم بگیرد پاسخی ایجاد نمیشود این یعنی اطلاعات به منتقل نمی شود تا مراکز بالاتر پاسخ انعکاسی داشته باشند!

احسان

اصلا چنین چیزی غیر ممکن هست … فقط آوای بعضی ادوات موسیقی در حالت خواب توسط مغز دریافت درست میشوند …. الباقی با کدهای ناخوانا و غیر متعارف و با در هم پیچیدگی غیر موزون فقط برای چند ثانیه ضبط میشوند …

حسین ناصری حسین ناصری

خیلی حرف جالبی گفتین چون چنتا از مقالاتی که این ادعا رو داشتن روی همین بهتر شدن عملکرد فرد در ادوات صوتی هست. ولی آیا منبع معتبری برای این حرفتون دارین که بیشتر بررسی کنم؟

نادر

مقاله یک ،
مقاله دو

در این دو مقاله اومده که در خواب میشه یاد گرفت

حسین ناصری حسین ناصری

نادر جان ممنونم که مقالاتو گذاشتی. اینارو قبلا مطالعه کردم به نظرم دلیل کافی نمیتونه باشه. مثلا مقاله ی دوم فقط 4 درصد پیشرفت توسط یادگیری در خواب گزارش شده که کاملا صحت ادعا رو زیر سوال میبره. چون 4 درصد در مطالعات آماری چیزیه که به راحتی بالا پایین میشه. مثلا ممکنه اون گروهی که در خواب هم براشون یادگیری انجام شده به خاطر خواب نبوده که بهتر عمل کردن بلکه میتونه به خاطر این باشه که در کل بهتر از گروه اول بودن. در ضمن این مقالات هیچکدوم در بلند مدت تاثیرات یادگیری در خواب رو بررسی نکردن. شاید در کوتاه مدت درصد ناچیزی جواب بده. ولی آیا مثلا اگر به طور ممتد در خواب آموزش ببینیم برای سیستم خوابمون ضرر نداره؟ آیا دچار کمبود خواب نمیشیم؟

نادر

اساسا همه زبان ها فراگیر هستند و احتیاج به تلاش های ممتد دارد وگرنه متخصصین همه زبان ها مدارک صادره با اعتبار بی نهایت صادر می کردند. حال اگر به باقی علوم هم مراجعه کنیم هم همین داستان تکرار می شود. در مورد تاثیرات منفی و کمبود خواب هم نکته منفی نه تنها پیدا نشده بلکه حتی باعث افزایش کارایی مغز می شود و نهایت اختلاف بر اساس نوع صوتی هست که گوش می دهیم. طبعا شما طبق سر تیتر صفحه تان متخصص این امر هست. و من در زمینه دیگری آشنایی دارم اما نکته ای که من بر اساس تجربه ای که بدست آوردم همه علم بر اساس فرضیاتی است که ممکن است حتی خطا داشته باشد و نتایج ما هم با تمام کوششمان باز هم ممکن است خطا داشته باشد ولی باز هم ارزشمند است پس بهتر است راه رو ادامه بدهیم و تکمیل کنیم یا با علل منطقی ردش کنیم نه اینکه با یک کلمه رد یا تایید کنیم. سخنان من راجب کل علم هستش. در ضمن امیدوارم باعث سو برداشت نشود و من به تخصص شما احترام میگذارم

حسین ناصری حسین ناصری

بنده تلاشهایی که برای در این مقالات انجام شده نفی نمیکنم اما به نظر بنده با توجه به این حجم کم از مقالاتی که روی این موضوع نوشته شده جای شک و شبهه بسیار زیادی وجود داره که نتایج آنطور که باید و شاید درست نباشه. دقیقا سوال بنده هم همینه که از دید تجربی کسی آیا این موضوع رو تجربه کرده یا نه.

نادر

کم یا زیاد بودن تعداد مقالات نمیتونه دلیلی بر رد کردن یک مقاله بین المللی باشه.

حسین ناصری حسین ناصری

دلیلی بر رد شاید نباشه ولی خوب بین المللی بودن مقاله هم دلیلی هم بر تایید مطالب نوشته شده نمیتونه باشه. سالانه مقالات زیادی نوشته میشوند که پس از آن نقض می شوند.

ابوالفضل

آموزش در خواب!!!!حتما مزاح میفرمایین.بهتر هست مطالب علمی رو عزیزان مطرح بفرمایین

علی

مرحله مهمی از یادگیری تثبیت حافظه هست که تو خواب رخ می ده.

حسین ناصری حسین ناصری

علی جان با این موضوع مخالف نیستم و حرف درستیه از لحاظ علمی هم ثابت شده این تثبیت حافظه. سوال اینه آیا در خواب میتونیم چیز جدیدی یاد بگیریم. با استفاده از عوامل بیرونی؟

جواد

تو بیداری یاد نمیگیرن تو خواب که کلا مخ تعطیله

جاوید

بعید می دانم… یادگیری امر تدریجی و نیاز به تکرار و تمرین دارد… حال خواب و تمرین!؟:-) خود من بیش از یکسال کلاس رفتم و تمرین و مطالعه کردم تا به تسلطی نسبی رسیدم…

نیلوفر

من بعید نمیدونم چون به عقیده من اثرشو تو ضمیر ناخوداگاه ادم میزاره

جواد

اونجور که من خونده بودم فقط یه جور بستر سازی میشه تو مغز که باعث میشه یادگیری تو بیداری سریعتر صورت بگیره

حمید

مدتي است كه به مطالعه ي زبان از ديدگاه عصبي شناخني علاقه مند شده ام و در اين زمينه كتب و مقالاتي را مطالعه نموموده ام . خيلي علاقه مندم تا در اين زمينه كار كنم و به علل يادگيري زبان اول توسط نوزاد با در نظر گرفتن ريشه هاي عصبي و تاثيرات نوروترنسميتر ها و مكانيزم ها دخيل در اين امر مثل habituation يا senssitization بپردازم يا به دنبال پيشنهاد روشي براي تدريس زبان انگليسي به فارسي زبانان هستم كه منطبق بر فيزيولوژي مغز است و plasticity را در تدريس درگير مي كند. دراين جهت كتب، مقالات و فيلم هايي مشاهده نمودهام. مثلا كتاب Principles of Neural Science by Kandel يا فيزيولوژي گايتون و هال، را مطالعه نموده ام. خواستم منو در اين مسير راهنمايي بفرماييد كه الان چه موضوعاتي بيشتر جاي كار كردن دارن و بهتره كه چه كتابها و مقالات ديگه اي رو بخونم كه ديدم به قضيه روشن تر شه؟

دانشجوی ارشد

علت کشیده شدن مردم به این طور ابزارها برای یادگیری زبان میتونه ناشی از گرفتاری و مشغله زیاد و وقت کافی نداشتن برای یادگیری زبان،در عین نیاز شدید به یادگیریه اون باشه.و شاید هم بعضی به علت تنبلی و اینکه دنبال ساده ترین روش برای یادگیری زبان هستند.این قبیل افراد احتمالا نمیدونن ک یادگیری زبان دوم هم مثل اول فرایندی بسیار بلند مدت و طولانیه.که با اجی مجی گفتن و معجزه گونه قابل اکتساب نیست.تازه،ما هنگام یادگیری زبان اول در دوره ی حساس یادگیری زبان هستیم و مغز برای یادگیری خیلی امادست و در بزرگسالی قطعا کوشش هشیارانه ی بیشتری برای یادگیری زبان نیازه.

حسین ناصری حسین ناصری

بله درست میفرمایید یکی از دلایل قطعا همینه. متاسفانه خیلی ها نابرده رنج، دنبال گنج هستند!