بهترین روش برای یادگیری لغات انگلیسی

در این مقاله یاد می‌گیرید که:

 • روش‌‌های درست و نادرست یادگیری لغات انگلیسی چیست
 • چرا نباید لغات انگلیسی را حفظ‌ کنید
 • چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیرید
 • از ۵ راهکار مهم برای یادگیری لغات استفاده‌ کنید
 • روش غلط و مرسوم در یادگیری لغات انگلیسی

آیا احساس می‌کنید که ظرفیت حافظه‌‌تان برای یادگیری لغات انگلیسی جدید بسیار محدود و ضعیف است و همیشه شما را عقب نگه‌داشته است؟ من نیز روزگاری همچین احساسی داشتم….

هنگامی‌ که در مدرسه لیستی از لغات انگلیسی به من داده می‌شد که معنی آن‌ها را یاد بگیرم، اصلاً مشخص نبود که این کار را بایستی چطور انجام بدهم. هیچ‌کس هرگز به من یاد نداد که چگونه مطالب جدید را یاد بگیرم. آن‌ها فقط به من می‌گفتند که چه چیزی را یاد بگیرم. در کلاس همیشه افرادی بودند که خیلی بهتر از من زبان انگلیسی را یاد می‌گرفتند؛ بنابراین برای من بسیار منطقی بود که فکر کنم آن‌ها از من باهوش‌تر هستند. آن‌ها حتماً تنها برای یک‌بار به لغت‌ها نگاه می‌کردند و آن لغت‌ها به‌ صورت جادویی تا ابد در ذهنشان جای می‌گرفت!

این تفکر ساده‌ترین نتیجه‌ای است که افراد وقتی‌ که پیشرفت مطلوبی در سطح زبان انگلیسی‌شان نمی‌بینند، در رابطه با خود می‌گیرند. به‌ ویژه اگر جزو آن دسته از افرادی باشند که به‌ طور کلی حافظه‌ی ضعیفی داشته باشند (به‌ راحتی اسامی افراد را فراموش کنند و یادشان برود که کلیدشان را کجا گذاشته‌اند و…). افراد دیگر حتماً به خاطر این بهتر هستند که هنگام تولد، حافظه‌ی قوی‌تری نصیبشان شده است که من و شما آن را نداریم. هیچ‌وقت این فکر به ذهنمان خطور نمی‌کند که تنها کاری که بایستی انجام دهیم این است که روش بهتری را برای یادگیری خود انتخاب کنیم. اگر هنوز فکر می‌کنید که حافظه‌تان ضعیف است، توصیه می‌کنم مقاله‌ی حافظه‌ت رو قوی تر کن را حتما بخوانید.

بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی این است که لغات انگلیسی را حفظ نکنیم

به این داستان برگردیم که بنده در مدرسه چگونه لغات انگلیسی را یاد می‌گرفتم. من طبق معمول از همان روش‌های مرسوم تکرار و دسته‌بندی لغات استفاده می‌کردم. حتماً شما نیز این کار را به‌ وفور انجام داده‌اید. کارهایی مثل استفاده از فلش کارت‌ها، جعبه لایتنر و…. به‌ عنوان‌ مثال اگر می‌خواستیم معنی کلمه‌ی memorize را یاد بگیریم، با صدای بلند تکرار می‌کردیم “memorize … یعنی حفظ کردن … memorize … یعنی حفظ کردن …memorize… یعنی حفظ کردن…”. ده‌ها و یا صدها بار این کار را انجام می‌دادیم تا اینکه بالاخره با زور هم که شده، این لغت در ذهنمان فرو می‌رفت!

طبیعی است که بعد از انجام این تمرین کسل‌کننده و طاقت‌فرسا، هر جا لغت memorize را ببینیم، ذهن ما آن را به خاطر می‌آورد. در حقیقت اگر از کسانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند سؤال بپرسید، خیلی‌ها وقتی‌ که لغات انگلیسی را می‌شنوند و یا در کتابی می‌بینند، مشکل خاصی با به یاد آوردن معنی و مفهوم آن ندارند. اما همین ‌که می‌خواهند آن را درجایی بکار ببرند، هرچقدر که به ذهنشان فشار می‌آورند، لغت مناسبی به ذهنشان خطور نمی‌کند؛ در حالی ‌که به ‌اصطلاح تُک زبانشان است. توصیه می‌کنم برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله‌ی “چرا من لغات رو می‌خونم یا می‌شنوم بلدم، ولی زمان مکالمه یادم میره را بخوانید.

کاملاً مشخص است که روش تکرار و دسته‌بندی لغات بسیار کسل‌کننده است؛ اما مهم‌تر از این، بسیار ناکارآمد نیز است. زبان انگلیسی شامل صدها هزار لغت مختلف است. برای همین است که خیلی‌ها فکر می‌کنند که بایستی خیلی باهوش باشند تا همه‌ی این لغات را حفظ کنند. و یا این‌که سال‌های متمادی طول می‌کشد که با این روش این لغات در ذهن آدم فرو رود (اگر از روشی که من استفاده می‌کردم استفاده شود).

در ادامه‌ی مقاله می‌خواهم به شما روش منطقی و کارآمد یادگیری لغات انگلیسی را بگویم. روشی که در ادامه می‌آید، کاملاً علمی و مطابق با طبیعت یادگیری زبان جدید است. ما در زبانشناس هیچ‌وقت از روش‌های مقطعی استفاده نمی‌کنیم و توصیه هم نمی‌کنیم (مگر اینکه خیلی مجبور باشید!).

چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم ؟

۱- بخوانید، بخوانید، بخوانید. هرچه قدر بیشتر بخوانید، (به‌ویژه کتاب‌های داستان، رمان و.‌‌..) با لغات بیشتری درگیری پیدا می‌کنید. خواندن، به‌ طور طبیعی تمامی آن چه که برای یادگیری لغات جدید نیاز دارید را در بر دارد. تنها بایستی نکات ریزی را رعایت کنید. نخست این‌که مطالبی که برای خواندن انتخاب می‌کنید زیبا و جذاب باشد. دوم اینکه طبق نظریه‌ی داده‌های ورودی، مطالب برایتان قابل‌ فهم باشد. وقتی‌ که کتاب‌های مختلفی می‌خوانید، احتمال این‌که یک لغت را چندین جای مختلف ببینید بالا می‌رود. این کار باعث می‌شود که مفاهیم و روش‌های مختلف استفاده از آن لغت را یاد بگیرید و یادآوری و استفاده‌ی درست از آن لغت در آینده برای شما بسیار راحت شود.

۲- لغت‌ها را در مکان‌های مختلف ببینید. اگر برای یادگیری لغات جدید تنها از یک منبع و یک روش استفاده کنید، لغت‌ها به‌ راحتی از یاد شما می‌روند. اما اگر از منابع مختلفی برای یادگیری لغات استفاده کنید، لغات انگلیسی را بهتر به یاد می‌آورید. مثلاً با وجود این‌که خواندن کتاب برای یادگیری لغات بسیار اساسی است، اما دیدن فیلم و سریال، گوش دادن به اخبار، گوش دادن به موسیقی و از همه مهم‌تر، مکالمه زبان انگلیسی برای یادآوری بهتر لغات بسیار توصیه می‌شود.

۳- به‌جای حفظ کردن لغات، جملات کوتاه را حفظ کنید.  همان‌طور که در مقاله‌ی چطور دایره‌ی لغاتم رو بالا ببرم؟ گفتم، اگر واقعاً نمی‌توانید از حفظ کردن دل بکنید، به‌جای حفظ کردن لغات انگلیسی، جملات کوتاه مختلف را حفظ کنید. مثلاً به‌جای اینکه لغت “school” را به معنی “مدرسه” حفظ کنید، عبارت “I go to school” به معنی “من به مدرسه می‌روم” را حفظ کنید. وقتی شما به‌ جای حفظ کردن لغات انگلیسی، جملات کوتاه انگلیسی را حفظ می‌کنید، حداقل مطمئن هستید که می‌توانید در یک جمله، به‌ درستی از آن استفاده کنید. در ضمن، به‌ طور ناخودآگاه نیز در حال یادگیری گرامر زبان انگلیسی هستید. اگر علاقه دارید که بدون خواندن‌ گرامر، مهارت گرامر خود را تقویت کنید، پیشنهاد می‌کنم به هیچ وجه مقاله‌ی چطور گرامر رو بدون خوندن گرامر یاد بگیرم؟ را از دست ندهید. 

۴- از قدرت تخیل خود استفاده کنید. به‌جای اینکه لغات انگلیسی را به فارسی معنی و آن‌ها را حفظ کنید، آن‌ها را در ذهن خود تجسم کرده و آن تصویر ذهنی را به خاطر بسپارید. مثلاً وقتی می‌گویید “tree”، به‌ جای این‌که در ذهن‌تان لغت درخت بیاید، تصویر یک درخت را تجسم کنید و این لغت را به آن تصویر گره بزنید. این کار با وجود این‌که ممکن است بیهوده به نظر برسد، اما تأثیرات شگرفی دارد و باعث می‌شود که مکالمه زبان انگلیسی شما سریع‌تر و روان‌تر صورت بگیرد.

نکته‌ی انحرافی: حفظ کردن ترجمه لغات انگلیسی به فارسی، خود باعث مشکلات زیادی در مکالمه‌ی روان به انگلیسی می‌شود. زیرا برای مکالمه مجبور می‌شوید که اول جمله را به فارسی در ذهن خود بیاورید بعد آن را ترجمه کنید. ولی کدینگ فارسی لغات از این هم بدتر است!

۵– یادگیری لایه‌ای به‌جای حفظ کردن با تکرار. در روش تکرار، شما لغات را آن‌قدر تکرار می‌کنید که در نهایت آن را حفظ کنید. اما در روش یادگیری لایه‌ای، شما تمرکزتان روی حفظ کردن لغت نیست؛ بلکه تمرکزتان روی درگیری بیشتر با مطالب است. در این روش هر بار که لغت جدیدی می‌بینند، سعی می‌کنید که مفهوم آن را یاد بگیرید و سپس از روی آن می‌گذرید. به‌ احتمال‌ زیاد آن لغت را جای دیگری هم می‌بینید و به‌ این‌ ترتیب هر بار به‌ اندازه‌ی یک لایه، بهتر آن را یاد می‌گیرید؛ تا این‌که به‌طور ناخودآگاه این لغت در ذهنتان تثبیت می‌شود. خوبی این روش این است که یادگیری شما با مفاهیم و مطالب مختلفی گره می‌خورد. ذهن انسان نیز متشکل از نورون‌هایی است که هرکدام با تعداد زیادی نورون دیگر گره ‌خورده‌اند. بنابراین ذهن شما این روش یادگیری را دوست دارد.

در نرم‌افزار زبانشناس که هم برای اندروید و هم برای آی او اس موجود است، خواندن و شنیدن با هم تلفیق‌ شده‌اند. وقتی این دو باهم تلفیق شوند، بسیار بهتر از زمانی است که جدا از هم استفاده می‌شوند. زیرا اولاً دو حس مهم دیداری و شنیداری، درگیر یادگیری زبان انگلیسی می‌شود که این خود توجه شما را بسیار بالا می‌برد. ثانیاً در حالت شنیداری، تلفظ لغات و نحوه‌ی بیان آن‌ها را نیز یاد می‌گیرید. این چیزی است که خواندن به تنهایی نمی‌تواند آن را برای شما فراهم کند. نرم‌افزار زبانشناس خصوصیات زیر را برای شما فراهم می‌کند:

مشخص کردن حالت لغات

در این نرم‌افزار سه حالت مختلف برای لغات در نظر گرفته می‌شود:

 • لغاتی که می‌دانید (بدون هایلایت)
 • لغاتی که جدید هستند (هایلایت آبی)
 • لغاتی که در حال یادگیری آن هستید (هایلایت زرد)

با توجه به این موضوع توجه شما برای یادگیری، بیشتر معطوف لغاتی می‌شود که یا جدید هستند و یا در حال یادگیری آن هستید.

تعیین میزان قابل‌ فهم بودن درس

قابل‌ فهم بودن مطالب، نکته‌ی بسیار مهمی در یادگیری آن محسوب می‌شود. اگر به‌ عنوان‌ مثال ۵۰ درصد لغات یک درس جدید باشند و یا شما در حال یادگیری آن باشید، آن مطلب برای شما احتمالاً قابل‌ فهم نباشد. از طرف دیگر طبق نظریه‌ی داده‌های ورودی، اگر مطلبی شامل چیز جدیدی برای یادگیری نباشد، آن مطلب نیز برای یادگیری مناسب نیست. چون چیزی به سطح انگلیسی شما اضافه نمی‌کند. بنابراین توصیه‌ می‌شود که درصد لغات جدید هر مطلبی که می‌خوانید، بین پنج تا ده درصد کل لغات باشد تا فرآیند یادگیری به نحو مطلوب صورت بگیرد. نرم‌افزار زبانشناس میزان درصد لغات جدید را هرلحظه برای تمامی درس‌ها به شما نشان می‌دهد.

مقالات پیشنهادی:

250 دیدگاه دربارهٔ «بهترین روش برای یادگیری لغات انگلیسی»

 1. سلام من چن بار دیگه سوال پرسیدم خواهش میکنم به من جواب بدین من پشت کنکورم و میخوام دایره لغاتمو بالا ببرم این روش برام مفیده یا کتابای مخصوصه کنکور؟

  1. سلام در این روش دایره ی لغات و درک مطلبتون به شیوه ی اصولی تقویت میشه که قطعا برای کنکور هم مناسبه. اما به دلیل اینکه کنکور مسائل دیگه هم داره پیشنها میدم مثلا به صورت 50 50 وقت برای این روش و خوندن کتابهای کنکوری زمان اختصاص بدین.

 2. سلام خسته نباشید.ممنون از برنامه خوبتون و توضیحات کاملی که توی سایت دادین.
  من لیسانس ادبیات انگلیسی هستم و میخوام برای ارشد امتحان بدم ولی دایره لغاتم خیلی ضعیفه. داشتم دنبال راه حل برای حفظ کردن سریع لغات میگشتم که با سایتتون آشنا شدم و فهمیدم روشی که تا الان لغت حفظ میکردمو خیلی از اونهارو زود از یاد میبردم اشتباه بوده.
  از امروز میخوام شروع کنم و با برنامه شما پیش برم امیدوارم بتونم سطحمو خوب و سریع ارتقاء بدم.
  لطفا اگه میتونید مشاوره ای یا روشی برای قبول شدن در ارشد زبان انگلیسی بهم بدین کمکم کنید.
  یه دنیا ممنون از شما.

 3. سلام باعرض خسته نباشید من یه سوال دارم میخواستم بدونم اگه سن فرد 20سال به بالاباشد یادگیریه زبان انگلیسی براش دشواراست؟ من دربعضی جاها شنیدم هرچه سن پایین تر باشد یادگییریه زبان جدید برای فرد اسون تراست واینکه زبان انگلیسی معمولا چقدر طول میکشد تا فرد کامل یادبگیرد؟ ممنون میشم جوابموبدین علی اصغر احدی

  1. سلام
   اونطوری که بنده میدونم و منابع مختلف رو مطالعه کردم تاثیر سن و سال در یادگیری زبان ناچیزه. بیشتر مشغله ذهنی هست که تاثیر میذاره. در کل هرچی سن انسان کمتر باشه، به دلیل مشغولیت ذهنی کمتر، یادگیری راحت تر صورت میگیره. اما بیست سال هم در کل زمان آنچنان زیادی نیست و به نوعی یکی از بهترین زمانها برای یادگیری میتونه در نظر گرفته بشه.
   در رابطه با سوال دومتون هم در نوشته ی مدت زمان لازم برای یادگیری زبان انگلیسی توضیح دادم.

 4. سلام
  با آرزوی توفیق و سلامتی
  تا هم اکنون که با سایت و نرم افزار شما آشنا شدم، تمایل فراوانی به ادامه این ارتباط هر چند مجازی دارم و امید دارم که با بهره بیشتر از سایت و نرم افزار شما این تعامل ادامه داشته باشه.
  بنده سالها مکالمه عربی کار کردم و چند باری هم کار تدریس و ترجمه داشتم و دارم.
  نزدیک سه ساله که مشغول زبان انگلیسی ام.
  در طول این چند سال خیلی دغدغه داشتم که راه حساب شده ای رو بشه برای یادگیری و آموزش،پیدا کرد.
  شدیدا به این اعتقاد دارم که تداوم آموزش زبان، باید همراه با جذابیت و لذت باشه.
  اما ماجرای آشنایی من با شما بر می گرده به اینکه بعد از چند سال کار انگلیسی در چهارچوب کتاب آموزشی، خیلی تمایل داشتم که راه جدیدی رو برای ادامه پیدا کنم.
  فعلا که میشه گفت راضیم، چرا که ( با عذرخواهی) خیلی نسبت به این طرح ها بدبینم و به نظرم توی شرایط امروز، مناسبه.
  به هر صورت منتظر روز های در پیش به همراه پیشرفت و بهره برداری بیشتر از طرح و ایده های نوین شما می باشم.
  باتشکر

 5. باسلام خدمت جناب آقای ناصری
  متاسفانه از جی 5 برای حفظ لغات استفاده میکردم اما چون حجم خیلی زیاد و شباهت زیادی به هم دارند نمیتونم در جمله کلمات رو صحیح به کار ببرم
  متاسفانه حجم مطالب زیادی هم برای نوشتن پایان نامه دارم که اصولا تخصصی هستن و باید ترجمه کنم و با کمبود وقت هم مواجهه هستم مقالاتی که در آنها بسیار از اصطلاحات خودشون استفاده کردن و من خیلی سخت معنی و مفهومش رو می فهمم یا اصلا نمی فهمم….واسه همین منم نصمیم گرفتم که از داستانهایی که توی نرم افزار گذاشتین استفاده کنم ،شاید با اصطلاحات برخورد کنم و ترجمه راحت تری داشته باشم،متشکرم از توضیحات شما
  امیدوارم بتونم ازاین نرم افزار استفاده صحیح داشته باشم.

 6. سلام استاد
  من به زبان علاقه زیادی دارم با اینکه هیچوقت کلاس زبان نرفتم اما خودم با خوندن کتابای زبان باتوجه به اینکه رشته اصلیم ریاضی فیزیکه اما چون زبانو دوس داشتم خودم ب طور خود خوان زبانو میخونم کنکور زبان دادم و رتبه ام سه هزار شد اما مشکلی ک دارم اینکه میتونم خیلی عالی ترجمه کنم اما تلفظ های خیلی غلطی دارم حتی بعضی وقتا خنده داره تلفظام نمیدونم باید چیکار کنم اینهمه لغت بلدم ک تلفظاش اشتباهه میترسم توی دانشگاه به مشکل بربخورم.مرسی

 7. من هم سابقه ی حفظ لغات رو داشتم شاید باورتون نشه 4ماه تمام شایدم بیشتر روش کار کردم ونتیجه ای حاصل نشد حتی خودم تو خونه تایمای رو ک بیکار بودم ک ساعت 5صبح بود رو لغات می خوندم حتی مترادف ومتضاد هر واژه رو جدا از این من آموزش مکالمه ی زبان نصرت رو هم روزانه ی درسشو گوش می کردم البته کامل ن ولی دوماهشو پیش بردم ب لحاظ علاقه واقعا تاثیر گذار بود ولی از اون جای ک لغاتای رو ک می خوندم رو قاطی می کردم وساده بگم علاقه ای یا کششی در من برای وقت گذاری بیشتر واسه حوندنش نبود زود خسته شدم ورهاش کردم وایمان دادم این ی ذره زبانی ک بلدم رو برا این بوده ک با لجولج بازی خوندم وگرنه من زبان یاد بگیر نبودم باور کنید

 8. سلام با تشکر از سایت خوبتون.
  سوالی که ذهن منو درگیر کرده اینکه به چه شکل فرد باید بدون فرهنگ لغت معنی یک کلمه رو متوجه بشه؟
  توی مطالبتون کلمه درخت رو مثال زدید،وقتی که شخص ندونه Tree چی هست ,به چه شکل باید اونو تجسم کنه؟
  ضمنا من تجربه یادگیری زبان رو داشتم و همیشه از فرهنگ لغت استفاده میکنم.مطلب شما برام جالب بود .
  ممنون میشم جوابمو بدید.
  با تشکر.
  نیما رزمجوئی

  1. ببینین این بستگی به متن داره. گاهی اوقات اتفاق میفته که اکثر کلمات متن رو بلدیم بعد موضوع هم میدونیم چیه. اونوقت یک کلمه اون وسط بلد نیستیم با توجه به جملات قبل و بعد و کمک گرفتن از شواهد دیگه میتونیم معنی کلمه رو حدس بزنیم.
   الان مثالی تو ذهنم نمیاد ولی برای خودم که خیلی این اتفاق میفته.

 9. سلام و عرض ادب
  درمورد لغات مشترک بین داستان ها سوالی داشتم ، اینکه مثلا لغت castle در داستان اول معنیش رو نمیدونستم و زرد رنگ کردم و همین لغت در داستان دوم هم وجود داشت و چون دیگه معنیش رو میدونستم از حالت زرد رنگ درآوردم . ولی وقتی به داستان اول رجوع کردم این لغت اونجا هم زرد رنگ نبود! یعنی در داستان اول مثلا ده تا لغت نمیدونستم الان آمارش تغییر کرده و شده هفتا ! و درواقع آمار تعداد لغات ‘نمی دانم’ در داستان اول تغییر میکنه و آیا این کار آمار روند پیشرفت رو تغییر نمیده ؟

  1. سلام
   شما وقتی یک لغت رو توی یک درسی زرد میکنین، این کار همه جا اعمال میشه و در درس بعدی نباید اون رو از حالت هایلایت در بیارین. دقیقا ما این کار رو کردیم که همه جا لغت رو هایلایت ببینین و تا چشمتون خورد سریع معنی توی ذهنتون بیاد و خود به خود مرور بشه.

 10. سلام وقتتون بخیر اقای ناصری
  بنده مهندس برق گرایش کنترل و در پتروشیمی سرپرستی ی قسمتی هستم و در یک ضرب العجل چند ماهه به من پیشنهاد مدیریت بخش مهندسی برق داده شده ولی مستلزم به دونستن یک زبان هستم و بشدت دنبال اموزش کامل و سریع زبان انگلیسی هستم به هیچ عنوان تایمی برای کلاس و کتاب متفرقه یا حتی المقدور کتابی ک تایمی ازم بگیره ندارم و از چند تا از دوستان پرسیدم گفتن فقط مطالعه متون انگلیسی مثل کتاب داستان و روزنامه دیدن فیلم و گوش دادن ب موسیقی کمک شایانی میکنه زبان انگلیسیم بد نیست خوب هم نیست دایره لغاتم تقریبا ضعیفه اسپیکینگ تقریبا خوبه چون خیلی زیاد فیلم میبینم ولی لیسنینگ خیلی خوب نیست اگر امکانش هست در این موضوع کمکی میتونید بکنید خوشحال میشم
  ممنونم از پاسخگوییتون

  1. سلام
   با توجه به فیدبکی که دادین، نرم افزار زبانشناس کاملا برای شما ایده آل هست.چون دقیقا شما رو از کلاس بینیاز میکنه، و محتوای نرم افزار هم شامل همون چیزهایی هست که شما میخواین.
   تکنیک هایی هم که تو سایت عنوان کردیم مثل تکنیک سایه و استراتژی های تقویت مکالمه، به لیسنینگ و اسپیکینگ شما کمک میکنه که خیلی به اون احتیاج دارین.
   پیشنهادم به شما شروع با پکیج داستان واقعی هست.

 11. سلام..ممنون که این همه وقت گذاشتین واین اپلیکیشن رو ساختید..من لادن هستم و یک ماه هست که کلاس زبان میرم البته مبتدی..و به خاطر کارم خیلی ضروری باید مکالمه رو یاد بگیرم..از کلاسی که میرم چیزی نمیفهمم..مدرس خصوصی خواستم بگیرم اما گفتم شاید اونم بی فایده باشه..تو نت سرچ کردم یادگیری زبان..برنامه شما اومد..از امشب شروع کردم امیدوارم بتونه بهم کمک کنه تا به دوستام هم معرفی کنم این برنامه رو

 12. سلام.
  من کارشناسی ارشد در رشته علوم و تکنولوژی بذر دارم و در یک شرکت خصوصی روی اصلاح و به نژادی ذرت با کمک یک مشاور خارجی کار می کنم. البته مشکل من بیشتر روی مکالمه و استفاده از قواعد و گرامر در مکالمه است. از لحاظ فهم زبان و لغات تقریبا در حد مناسبی هستم و حتی کار ترجمه را هم انجام میدهم. اما در speaking و listening مشکل دارم.

  با تشکر

 13. سلام استاد عزیز خسته نباشی
  خیلی خوشحالم ک میشه افرادی مثل شما که اینقد با دانش و کم توقع هستند صحبت کرد . بسیار بسیار نیز خوشحالم ک اینقد پیگیر کارتون هستید به امید موفقیت های روز افزون .

  راجع به این موضوع ک مطرح کردین بحث کنیم راستش من پارسال امتحان ارشد مهندسی نفت داشتم ک رو زبان حساب ویژه ای باز کرده بودم . کلی لغت حفظ کردم جوری ک دیگه خودمم کلافه شده بودم . بعد از مدتی یا لغات از یادم میرفت یا با لغات دیگه اشتباه میگرفتمشون در نهایت هم نتیجه کار 25 درصد تو کنکور بود ک اصلا راضی کننده نبود.
  حالا بعد از اینکه چند روز پیش خدمتو تموم کردم تصمیم گرفتم دوباره شروع به خوندن زبان کنم . حالا سوالاتم
  1 نمیدونم چجوری و از کجا شروع کنم کلا سردرگمم. بازم مث قبل لغت بخونم وقتمو رو گرامر بزام یا نه ؟
  2 میخوام واسه آزمون آیلتس هم شرکت کنم اونم نمیدونم اصلا جریانش چیه منابعش چیه کلا چکار باید بکنم؟

  کلا با ی فرد کاملا سردرگم از لحاظ زبان انگلیسی طرفی استاد 🙁

  اگه بتونین کمکم کنین ی دنیا ممنونتون میشم .

  1. سلام
   در مورد سوال اول شما جواب خودتون رو بالاتر دادین. و گفتین که یکبار تجربه لغت حفظ کردن داشتین و فایده نداشته. بنابراین جواب واضحه و بنده اصلا توصیه نمیکنم این راهو دوباره طی کنین. به نظرم با پکیج داستان های واقعی نرم افزار زبانشناس شروع بفرمایین تا هم لغت خوب یاد بگیرین هم مکالمتون قوی بشه.
   برای آزمون آیلتس شما اول باید حسابی خودتون رو تقویت بفرمایین. بعد ثبت نام کنین. چون هزینش بالا هست و گرفتن نمره ی بالا زمان زیادی میطلبه.

 14. سلام خسته نباشید از توضیحات کامل شما ممنونم من این نرم افزار رو هم برای خودم و هم یکی از دوستانم میخوام خودم به این علت که فارق التحصيل رشته مترجمی زبان هستم اما زبانم واقعاً در حد کسی که لیسانس داره نیست دامنه لغاتم کوچیکه، مکالمه معمولی و رایتینگم نسبتاً ضعیفه.دوستم هم برای آزمون های استخدامی که شرکت میکنه و برای ادامه تحصیل نیاز داره زبانش رو تقویت کنه و به سطح قابل قبولی برسونه رشته اصلیش غیرمرتبط هست، چند ترمی هم کلاس زبان رفته اما فایده نداشته میخواد دامنه لغاتش وسیع شه و مکالمه خوبی پیدا کنه.

 15. سلام
  روزتون بخیر
  تا حدودی با صحبتهایی که کردین موافقم ،تجربه حفظ کردن طوطی وار را داشتم ولی واقعا خوب بوده
  من تونستم لغات خیلی زیادی رو به روش لایتنر یاد بگیرم واونها با این که خیلی وقته مرور نکردم ولی تو حافظه بلند مدت مونده.
  خیلیا که راحت میتونن صحبت کنن بعضی وقتا لغتهایی که من یاد دارم یادشون نیس.
  ولی نمیتونم ازشون خیلی استفاده کنم در مکالمه همونطوری که گفتید.
  ولی این لغات خیلی به دردم خوردن.
  تصمیم دارم روشمو ادامه بدم،چرا! چون تعداد لغاتی که در تافل مود نیاز خیلی زیاد و سخته و اصلا زیاد در داستانها نیس
  اگه بخوام به روش داستان اینکارو پیش ببرم سالها طول می کشه تا لغات مورد نیاز تافل رو یاد بگیرم.
  من به روش میخوام بیشتر برای راحت تر بودن در مکالمه و پیشرفت در آن.

  1. سلام دوست گرامی.
   همین که میفرمایین این لغتها رو به خوبی نمیتونین در مکالمه استفاده بفرماین، یعنی خودتون جواب خودتون رو دادین. تعداد لغت زیاد و بدون استفاده به درد نمیخوره. برای تافل هم که فرمودین، مگه چند تا سوال لغت در تافل هست؟ جمعا شاید 5 تا هم نشه. ولی از طرف دیگه سوال درک مطلبی، مکالمه و … خیلی خیلی بیشتر هست که لایتنری حفظ کردن لغات با این همه وقتی که میگیره و نتیجه ی کمتری که داره، اصلا نمیتونه کاربردی باشه. حتی برای تافل.

 16. با سلام
  من کاملا موافق هستم با شما در مورد یادگیری لغات.من تو نرم افزار زبانشناس تونستم تو مورد هم پادکستا و هم داستانهای واقعی کار کنم .ولی احساس کردم داستانهای واقعی برام اسونه ولی این قسمت که زمانها رو جدا کرده بود خیلی خوب بود.و من به اینصورت کار میکنم که اول گوش میدم و در مراحل بعدی متن نگاه میکنم .بنظر شما این روش خوبیه؟

 17. درود بر شما متولیان این برنامه عالی که از نمونه های مشابه خارجی هم بهتر است.
  یک پیشنهاد داشتم درباره لغات ترکیبی که معنای خاصی دارند و با معنای لغت به لغت متفاوت است که در برنامه شما این امکان گنجانده نشده است و فقط یک تک لغت هایلایت می شود.
  امیدوارم در بازه زمانی نزدیک این امکان اضافه شود.
  از شما بی نهایت سپاسگزارم.

 18. صدالبته همینه که میگین. بار ها تصمیم گرفتیم گرامر کار کنیم و با ساختار های پیچیده و پوچ طرف شدیم.بارها خواستیم لغت کار کنیم و خسته شدیم! اما وقتی متنی خونده میشه اولا انرژی مثبت میگیری که یه سری لغات رو بلدی وهم این که لایه های فرهنگی یک کشور بدست میاد و میشه چیزهایی که امریکایی ها بینشون رایج هستش رو یاد گرفت.
  تشکر

 19. سلام عرض ادب
  من واقعا می خوام یاد بگیرم خیلی چیزا رو امتحان کردم ولی تا یه مدت کوتاهی ازشون میگزره فراموش میکنم الان تا جای فاصله گرفتم از زبان که باید از همون ابتدا شروع کنم فرار بودن زبان بی اراده بودن من دست به دست هم دادن تا من زبان که اونجوری می خوام یاد نگیرم الانم واقعا به مدرک ایلس یا تافل نیاز دارم هر کمک یا مشورتی که از دستتون بر میاد خواهشا دریق نکنید

 20. سلام
  خیلی خوشحال شدم باهاتون آشنا شدم خیلی ممنون از توضیحات خوبتون _من در دبیرستان رشته ی تجربی رو دوست داشتم اما برای وارد شدن به دانشگاه رشته ی مناسبی که میخواستم رو قبول نشدم و نسبت به دوره کردن درس های زیاد تجربی بی علاقه شده بودم اما سال دوم کنکور تصمیم گرفتم که رشته ی زبان رو کنکور بدم_و این اتفاق افتاد و من در دانشگاه با رشته ی زبان و ادبیات انگلیسی قبول شدم _من شاید فرق زیادی از لحاظ حافظه با دوستان همکلاس دانشگاهم نداشته باشم اما اونها در هرصورت از کودکی زبان خوندن و الان دایره لغات بالایی دارن و به علاوه و نکته ی مهم اینه که خیلی خوب مهارت شنوایی دارن و درک میکنن اما برای من خیلی سخته تشخیص کلمات در لیسنینگ شاید هم دلیلش اینه که دایره لغات کمتری دارم… اما برام سخته توی حرف زدنهای روزانه هم سوالهای دوستانم رو متوجه بشم _خواستم بدونم برای من که رشته ادبیات دارم و وقت کمی دارم برای یادگیری به خاطر رسیدن ترمهای بعد و نمره گیری بهتر آیا این برنامه به من کمک میکنه؟ و به نظرتون توی چه مدت جواب میده؟
  سپاس گذارم از این اجرای این برنامه آموزشی عالی 🙏
  موفق باشید

  1. سلام
   مشکل شما با گوش دادن به درسنامه های نرم افزار زبانشناس و اعمال تکنیک هایی که گفتیم حل میشه. مدت زمانش البته به این ربط داره که چقدر زمان بذارین ولی مطمعن باشین که حتما حل میشه.

 21. با سلام
  من هم علاقه به يادگيري زبان دارم .اما به علت مشغله كاري چند دفعه حتي كلاس هم رفتم اما بعد از يكي دو ترم ول كردم.بحث زبان را ميخوام يادبگيرم يكي اينكه دايره لغات و اصلاحاتم افزايش پيدا كنه كه براي مطالعه كاتالوگ تو كارم به دردم بخوره.يكي هم افزايش مهارت شنيداري و صحبت كردن.

 22. راستیتش من برای یادگیری کلمات وقتی اونارو تو چند جمله برای خودم مثال میزنم تو ذهنم میمونه ولی بعد مدتی که ازشون استفاده نمیکنم از ذهن میپره . مشکل اساسی که وجود داره اینه که ما مکالمه ی روزمره نداریم تا از این کلمات استفاده کنیم تا در ذهنمان باقی بماند کلاس هایی هم که میریم همش گرامره متاسفانه

 23. سلام و تشکر ب خاطر برنامه خوبتون. اگه ممکنه هرچه سریع تر نسخه ی آی او اس، این اپ رو بسازید ک بسیار کاربردی و قابل استفاده خواهد بود. اگر مبلغش رو هم کم کنید بهتره
  دمتون گرم و خسته نباشید

 24. سلام..
  من هم مشکل حفظ طوطی وار و نتیجه نگرفتن رو دارم.
  من بدلیل درس و دانشگاه فرصت کمی دارم و هم این که باید زبان خیلی خوب بلد باشم.
  بیش تر مشکل گرامر و لیسنینگ دارم.واقعا نمی دونم چیکار کنم.
  آرزومه که بتونم راحت و بدون ترس و استرس اینگلیش صحبت کنم.

 25. احمدظاهر منصوری

  خیلی خوشحالم که این نرم افزار زبانشناس را معرفی نمودید . میخواستم بدانم که این نرم افزار را میتوانیم با استفاده از گوشی مورد استفاده قرار بدهیم? ممنون

 26. سلامـاقا حسین و ممنون بابت اطلاعاتتون
  اگه شما اینـ توضیحاتو ارایه نمیدادین مطمینا من به همونصورت نادرست حفظ کردن لغات ادامه میدادم…
  ممنون از راهنمایی و مشاورتون و البته که کماکان به مشاورتون نیاز دارم
  راستی شما ازم خاستید داستانهای واقعی رو بخونم و بگم سطحش چطوره برام…درواقع بد نیس اما من چون میخام اصولی یاد بگیرم زبانو ترجیح میدم از سطح پایین تر شروع کنم….
  بابت صحبتهای گرانقدرتونم سپاسگذارم

 27. جناب آقای مهندس ناصری
  با سلام و درود بر شما،

  من دانیال هستم ۴۸ ساله و سرنوشت فراگیری زبان بنده هم نظیر شماست در بازه زمانی خیلی بیشتر با استفاده از نرم افزارهایی مختلف و متدهای متفاوت،…
  اشکالی که به خودم وارد است، به دلیل شکل کاری ، عدم مداومت در گذراندن دوره های آموزشی با نرم افزارهای متفاوت و در یک مورد حضور در کلاسهای کیش بود که در نیمه راه متوقف شدند.
  به هر حال فقط برای تعیین سطح خودم، در امتحان آزمایشی در خانه آیلتس موفق به اخذ رتبه ۵ شدم ولی هنوز در مکالمه مشکلات عدیده دارم. دایره لغاتم در مقاطعی تا ۵۰۰۰ لغت را با استفاده از جعبه لایتنر اموختم ولی بدلیل استفاده نکردن از انها در حال فراموشی است.در خواندن کتابهایی تخصصی کامپیوتر روانتر هستم ولی صحبت کردن و شنیدن بسیار ضعیف هستم.
  با توجه به اینکه در ۶ ماه آینده باید در امتحان های تخصصی بین المللی حضور یابم و در صورت موفقیت امکان اخذ اقامت را داشته باشم بدنبال موسسه و روش مناسبی برای فراگیری زبان بودم که نرم افزار شما را در اینترنت دیدم.
  ولی با توجه به اینکه اکثر نرم افزارهایی را که با آنها کار کردم در نیمه های راه دستخوش پیچیدگی، سردرگمی و مشکلاتی که جنابعالی با آن روبرو شده آید و اکثرا کسب درآمد و بیزینس در اولویت اول قرار داشته است بنا به تجربه های گذشته بسیار محتاط و دست به عصا شده ام.
  به هر حال برای آخرین بار بنا به نیاز و انگیزه بالایی که دارم ، از ابتدای شهریور ۶ ماه تمام کارهایم را برای خاتمه دادن به این کابوس ۲۵ ساله کنار گذاشته ام و به دنبال روش، کلاس و یا آموزشگاهی هستم که به صورت تضمینی بتوانم هر ۴ مهارت انگلیسی را فرا بگیرم و در صورت امکان بتوانم رتبه مناسبی در آیلتس کسب نمایم.

  از صبر و حوصله ای که برای مطالعه متن اختصاص دادید پیشاپیش سپاسگزارم و منتظر مشاوره کاربردی و راهنمایی های شما خواهم ماند.

  با احترام

 28. > حفظ کردن طوطی وار لغات واقعااااااااااا کسل کننده و بی فایده س. من از یک مرداد شروع به استفاده از نرم افزار کردم و دارم داستان های بچه گانه رو میخونم تا امروز حس میکنم پیشرفت داشتم و دوس دارم پیشرفت بیشتری داشته باشم لطفا یه پیشنهاد دیگه هم بهم بدین ک در کنار خوندن داستانای بچه گانه یه فعالیت دیگه ای هم داشته باشم تا برام کسل کننده نشه.

 29. سلام خدمت شما
  من دانشجوی دکتری مدیریت صنعتی هستم ۲۷ سالمه و هدف اولم قبول شدن تو آزمون ept زبان دانشگاه آزاد هستش واسه همین دارم کتاب لغات ضروری ۵۰۴ رو حفظ میکنم به روش tick8 که دروس آخرش هستم، و هدف بعدیم هم این هست که واقعا زبان رو یاد بگیرم و مهارتم رو در زبان افزایش بدم
  سطح زبانم زیاد بالا نیست و همیشه تو این چند سال با این مشکل دست و پنجه نرم می کردم چند ترم کلاس کیش رفتم که متاسفانه بعد از مدتی ول کردم، الان چند وقتی دارم فیلم میبینم و لغت حفظ میکنم شاید از این طریق خودمو بتونم بالا بکشم، روش فیلم دیدن درست را در سایتتون دیدم، میخوام همین روش رو برای سریال اکسترا که فکر کنم واسه سطح من مناسب باشه را اجرا کنم که امیدوارم جواب بگیرم،
  تشکر از نرم افزار خوبتون

 30. سلام خسته نباشیند
  بابت اینكه دارین كمكم میكنین كه زبان راحت یاد بگیرم ممنونم
  تو یادگیری زبان خیلی ضعیف هستم چه تو خوندن چه نوشتن چه صحبت كردن همه چی ضعیف هستم
  پارسال تصمیم گرفتم برم كلاس ولی نشد
  دنبال یه كتاب خوب یه راهكار خوب برای یادگیری زبان بودم كه با صفحه شما آشنا شدم چون تازه دانشجو شدم و مطمئن هستم بعد به مشكل بر میخورم میخواستم كمكم كنین
  همیشه زبان مدرسه در حد 14,15نمره میاوردم
  الان اگه میشه یه برنامه مناسب بهم بدین كه بتونم زبانمو قوی كنم
  زبان كه بلد نیستم احساس پوچی بهم دست میده
  ممنون از این كه وقتتونو در اختیار ما میذاریند

 31. سلام علیکم؛ وقت بخیر.
  احتراما ضمن عرض خسته نباشید و خداقوت به استحضار می رساند که بنده در ابتدای راه یادگیری زبان انگلیسی هستم و دانسته هایم مربوط به زمان مدرسه و دانشگاه می باشد که آن هم نزدیک به دوازده سال است که بنده لیسانسم را گرفته و در حال کار می باشم. لذا خیلی از دانسته ها و محفوظاتم از ذهنم رفته است. لذا به اشتراک سایت شما درآمدم. اما در اولین ایمیل دریافتی ام، اشاره به داستانهای مگا شده که به نظر سخت می باشند. لذا به نظر بنده باید از داستانهای کوتاه و ساده تر شروع شود. همچنین می شود از بنده یک امتحان اخذ نمایید و بر اساس امتحان ، سطح بنده مشخص شود و سپس بر همان اساس داستانهای مختلف برای بنده ارسال شود تا بازدهی و سرعت یادگیری حقیر منطبق بر واقعیت بیشتری باشد.
  با تشکر.
  التماس دعا.

  1. سلام
   برای سطح ابتدایی در وبسایت و مخصوصا در اپلیکیشن زبانشناس، داستان قرار داده شده است که به همراه ترجمه می باشد. لذا لطفا ابتدا نرم افزار را نصب نموده تا بنده برنامه ی مناسبی به شما بدهم.
   ممنون

 32. حامد.موسی زاده

  سلام وخسته نباشید برای شما انسانه خوب و با وجدان .من واقعآ از زبان شناس استفاده کردم و در حال ادامه دادن هستم .نظری جز عالی بودن ندارم.فقط خواستم یه پیشنهاد به دوستانه خوبم بدم.من خودم خیلی نا امید شده بودم تو یادگیریه زبان ولی وقتی با زبان شناس آشنا شدم اون رو تو کلییه شبکه های اجتماعی دنبال کردم.وبه تمام پستها خوب نگاه کردم و کلییه صحبتهای دوست خوبمون رو بادقت خوندم درسته آدم باثوادی نیستم ولی تو پستهای ایشون دوباره امید رو تو خودم زنده دیدم.واین زنده شدن واقعی بود نه مصنوعی .منظورم رو که متوجه میشید میخوام بگم که جنبیه تبلیغی نداشته برای من.اگه توضیحاته برنامه رو خوب متوجه بشی و یک کمی عملکرد داشته باشی حتمآ جواب میده.باز هم میگم حتما مطالعه کنید.شما هم امتحان کنید بعد حرفی که الان تو دلتون هست و میخواید بگید رو بعدآ بیایدبزنید.😜😜.آروزی موفقیت برای بانی و تمام این مجموعه ی دوست داشتنی دارم.خداوند یکتا پشتیبان همه ی انسانها ی خوب و دوست داشتنی باشه انشا الاه.

 33. سلام

  من کلمات زیادی رو حفظ هستم چون برای کنکور ارشد آماده میشدم اما اینکه زبانم حرفه ای باشه و بتونم راحت ازش استفاده کنم نیست. تو این زمینه واقعا سردرگم شدم. چون مشاوره ها و روشهای زیادی رو دیدم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید برای اینکه زبانم روان بشه یعنی از اطلاعات و کلماتی که بلد هستم در مهارتهای مختلف استفاده کنم چه کار باید بکنم.
  سپاس

 34. سلام و خسته نباشید به شما
  راستش خیلی علاقه به اموزش زبان انگلیسی دارم و از جهتی مجبور به یادگیری هستم برای اینده،رفتم به اموزشگاه ثبت نام کردم ولی سه ترم که رفتم احساس کردم پوچ و بیهوده هست هیچی یاد نمیگیرم با اینکه هر سه ترم 80 بالا شدم ولی از خودم راضی نیستم مشکل من یکی دو تا نیست من میخوام یاد بگیرم ولی نمیشه وقتی کسی باهام انگلیسی میحرفه احساس میکنم گیج هستم و هنگ کردم مدرسمون هم وقتی کلاس صحبت میکرد من هاچ و واچ نگاش میکردم انگار هیچی نمیفهم بعد کلاس با خودم درگیر میشدم اون همه پول میدم ولی چیزی بلد نیستم و یه مشکل دیگه من خوب تلفظ نمیکنم انگاری لکنت دارم و گیر میکنم دوس ندارم بخاطر بلد نبودن زبان انگلیسی تحقیر شم دوس دارم راحت مثل زبان ترکی و فارسی بحرفم همسرم خیلی زود عصبی میشه بخاطر اینکه چرا یاد نمیگیرم اون راحت بدون هیچ مشکلی میحرفه ولی من نه دوس دارم بیشتر راهنماییم کنید

 35. سلام. من 3سال کلاس زبان رفتم و تاچ استون رو خوندم ولی بعد از اون زبان رو کامل رها کردم و الان بعد از دوسال میخوام واسه آیلتس بخونم ولی سطحم خیلی اومده پایین و لغات زیادی رو یادم رفته و لیسنینگ و اسپیکینگم هم ضعیفه. به نظر شما آیا من میتونم تا سه ماهه دیگه برای آیلتس آماده بشم؟

 36. سلام من ۱ ساله کلاس زبان میرم اما حتی نمیتونم یه کلمه انگلیسی صحبت کنم تو کلاس از همه ضعیفترم هر کاری میکنم نمیتونم خودمو بکشم بالا با این همه خوندن نمره من شده ۷۶ استاد فکر میکنه من خنگم دیگه اهمیتی به من نمیده ازش کمک میخوام یه راهی بهم نشون بده اما نشده

  1. سلام. متاسفانه وضع کلاسها همین هست که میفرمایین. جایی که انگیزه به آدم بدن، انگیزه رو از آدم میگیرن.

 37. سلام خیلی خوشحالم که باهاتون در ارتباط هستم.
  راستش من زبان رو خیلی دوس دارم ولی شغل فعلیم به من اجازه یادگیری شایسته رو نمیده . چون فرصت کلاس رفتنو اینارم ندارم. به همین دلیل تو اینترنت سرچ کروم که برای یادگیری چیکارا میتونم بکنم که با سایت مفید شما آشنا شدم. فقط میخوام ازتون بپرسم که برای لینکه بیشتر با لغات و اصطلاحات انگلیسی آشنا شم و اونایی که بیشتر مفیده رو یاد بگیرم چه توصیه ای میکنی. تا بعد بتونم مکالمه و غیره رو راحت انجام بدم .

 38. با سلام و تشکر از حسن توجه جنابهالی و همکاران
  منم دقیقی شرایطی که شما قبلا داشتید رو دارم. با این تفاوت که من کلاس زبان نرفتم.اطلاعات زبانم در حد دانشگاه و ضعیفه به گونه ای که نمیتونم چند جمله انگلیسی صحبت کنم یا کمتر متوجه صحبت کردن انگلیسی زبانها میشم. همچنین من تو گرامرهای مرتبط با زمان افعال اعم از گذشته و حال و اینده مشکل دارم
  من در حال حاضر دانشجوی دکتری هستم و بزودی فارغ التحصیل میشم. دکتری مدیریت. خیلی بد که یه نفر که دکتری میگیره زبانش ضعیف باشه. این فاجعست. لطفا کمک کنید تا از تجربایتتون تو این زمینه استفاده کنم و بتونم سطح زبانم رو ارتقاء بدم. من ترجممم نسبتا خوبه. چون زیاد متنهای تخصصی مدیریت رو ترجمه کردم. اما تو رایتینگ و لیسنینگ و اسپیکینگ ضعیفم.
  با تشکر از لطف شما

 39. مریم حبیب زاده

  من خیلی نیازدارم که زبان را یادبگیرم ولی توان مالی رفتن به کلاس را ندارم امیدوارم که عضوشدن در این سایت منو در این کار کمک کنه

 40. سلام میتونین یکم درباره یادگیری لغت و هایلایت در برنامه بگین و وقتی لغت هایلایت شد چطور باید یاد بگیریم لغت رو

  1. من هنوز مشکل یادگیری لغت دارم
   ولی یچیز هست الان من فقط داستان هارو خوندم و الان که کامل فهمیدم میخام سایه رو شروع کنم شاید شما منظورتونه وقتی بین تکنیک سایه اون نگاه ها به متن و دیدن معنی کلمه و تکرار شدنش باعث این میشه که لغت رو یاد بگیرم
   راستی روزی 3-4 ساعت خوبه برای سایه روی داستان های کودکانه؟چقدر طول میکشه بنظرتون تا تمومش کنم
   چون طبق گفته خودتون سریع باید سراغ داستان های واقعی بریم

  2. سلام
   شما نگران نباشین با این روش برین جلو حتما یاد میگیرین. در ضمن آیا از جعبه لایتنر داخل خود نرم افزار هم استفاده میکنین؟ اون هم تا حدی تاثیر داره
   دقیقا اگه تکنیک ها رو مرتب انجام بدین، مثل تکنیک سایه، باعث میشه که لغت رو بهتر یاد بگیرین.
   بله روزی 3-4 ساعت عالیه. به همین سرعت که پیش برین تا یک الی دو ماه دیگه میتونین در کنار داستان کودکانه، داستان واقعی رو هم شروع بفرمایین

  3. سلام
   وقتی لغت رو هایلایت میکنین، خود به خود همه جا هایلایت میشه یعنی تو هر درس دیگه ای هم ببینین هایلایته و سریع این کار باعث میشه براتون مرور بشه
   درضمن میتونین پس از هایلایت، به جعبه لایتنر هم اضافش کنین و هر شب جعبه لایتنر رو مرور بفرمایین
   ممنون

 41. بنده به شخصه هیچ وقت نتونستم لغتی رو طوطی وار حفظ کنم چون مدتی بعد یادم میره…بیشتر دوس دارم از توی یه متن لغات جدید رو یاد بگیرم چون بهتر توی ذهن جا میگیره مثلا معنی بعضی لغات تخصصی رشته خودم که حسابداری هستش رو ار ترجمه دست و پاشکسته مقاله های لاتین یاد گرفتم…اینم بگم که بیشتر اصرارم به یادگیری بخاطر همینه…چون خیلی نیاز دارم توی ترجمه مقالات کمی راحت تر عمل کنم و انقدر واسه هر لغت نرم سراغ ترنسلیت…گرامر هم در حد چیزایی که دوران مدرسه یاد گرفتم… جالبه اما این روشهای حفظ لغات از طریق یه کلمه مشابه فارسیش هم واسه من چندان عملی نبوده…خلاصه اینکه راه حل خوب میخوام تا بهتر بتونم زبان رو یاد بگیرممم
  یه مورد دیگه اینکه خوندن داستانهای شما برام جالبه توی معنی بعضی لغات خیلی گیر نمیکنم چون اکثر داستانها رو قبلا شنیدم یه معادل براش توی ذهنم میسازم درست و غلطشم نگاه نمیکنم

 42. من بارها کتاب 504 واژه رو خوندم. اما هم زمان مطالعه طولانی شده و هم اینکه چیزی عایدم نشده.
  من از حفظ کردن متنفررررررم!!
  و مشکل بزرگ من علاوه بر حفظ لغت و توانایی ترجمه متون مختلف تلفظ صحیح کلمات هست. یعنی یه وقتایی معنی کلمه رو میدونم ولی جرات نمیکنم با صدای بلند بخونم چون تلفظ صحیح نمیدونم و… 😐 😐

 43. سلام و خسته نباشین جناب آقای ناصری,و تشکر ویژه از راهنماییهای شما,من هم دقیقا از همین روش حفظ کردن طوطی وار لغات استفاده میکردم که اصلا مفید فایده واقع نمیشد.امیدوارم با این روش که شما توضیح دادین بتونم تحول اساسی در این زمینه در خودم به وجود بیارم.فقط یه سوال داشتم که ممنون میشم از پاسخ شما و اون اینکه با استفاده از این نرم افزار سطح لغات و دیگر موارد مانند سطح گرامر و لیسنینگ و مکالمه و در کل سطح زبانمون تا چه حد میتونه بالا بره و پس از اتمام این دوره ها با استفاده از زبانشناس,آیا منابع و کارهای دیگری هست که با توصیه و مشاوره ی شما باید انجام بدیم؟با تشکر از زحمات جنابعالی…

  1. سلام
   اتفاقا تاکید ما روی مکالمه خیلی بیشتر از لغت هست. هم از بابت پکیج هایی که قرار دادیم، هم از بابت روش هایی که اشاره کردیم.
   به عنوان مثال نوشته ی استراتژی های تقویت مکالمه رو مطالعه بفرمایین
   ممنون

 44. یادگیری زبان ما خیلی یلخی بوده. چونکه تو دوران راهنمایی املای نوشتاری یکی نوع از امتحان زبان بود. و هدف نمره بود نه یادگیری . کلمات اینطوری حفط میشد:
  مثلن Nature
  تو ذهن میگفتی
  ناتور
  ناتور
  ناتور
  بعد ها میگرفتی که تی و یو تلفظش چه میشه. و همینطور الخ… 🙂
  و واقعن الان وضع جامعه مون بجایی رسیده که وختی ترانه علیدوستی تو مصاحبه ای انگلیسی روان صحبت میکنه
  میگیم به به چه چه
  در صورتیکه اگر یه آموزش صحیحی بود دیگه زبان از کلاس کاری به غریزه ذهنی تبدیل میشد
  و هرکی میتونست در حد متوسطی زبان بلد باشه

  موفق باشید

  1. دقیقا درست میفرمایید. جالب اینجا است که دقیقا خود من هم همینطوری بودم. واقعا الان که نگاه میکنم سیستم آموزشی سالها عقبه.

 45. من ۴سال است که به کلاس زبان می روم ولی کمی در یادگیری زبان مشکل دارم و می خواهم با کمک شما زبان انگلیسی را بهتر یاد بگیرم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.